13.3.2012 Brno-Moravská Slavia, 10+2 km (400 metrový okruh)

Dosažený čas 10 km: 39:30,7 (3:57/km, zlepšení rekordu o 8 sekund)

Průměrný tep 10 km: 174,4 tepů/min

Mezičas 8 km: 27:23 (3:55/km, zlepšení rekordu o 22 sekund)

Rozložení tempa a tepovky 10 km (čas na km a tepů za minutu):

Tento běh jsem uskutečnil 3 dny po úspěšném maratonu v Bratislavě, kde jsem překonal osobní rekord o téměř 8 minut. Měl jsem chuť to zkusit, neboť jsem získal dojem, že v Bratislavě jsem spíše měl kvalitní tempový trénink, než závod běžený "do zničení", a proto se mohl už v krátkém čase projevit superkompenzační efekt, jak po jiných obdobných trénincích. S ohledem na mé grafy jsem usoudil, že se vyplatí zkusit zaběhnout osobák na 8 km a z něj doběhnout na osobák na 10 km, k čemuž bylo dobré běžet tempem kolem 3:55/km, ale z technických důvodů jsem na hodinky nastavil pípání po 23s, což znamenalo, že jsem mohl proti pípání ztratit 2s na každé kolo.

Prvních 6 km jsem držel tempo kolem 3:54/km, mezičas na 5.km byl 19:30, což je nejlepší letošní výkon, avšak zároveň čas o 28 sekund horší než osobák. Pak jem mírně zpomalil a po překonání osobáku na 8 km poněkud ztratil koncentraci a i vlivem únavy zpomalil více, než bylo vhodné. V 10.km jsem se proto musel hodně snažit, abych se dostal na čas 39:30, a přestože se na Garminovi objevil, tak výsledek byl 39:30,7, tedy po zaokrouhlení 39:31, přesto to bylo o 8 sekund rychlejší než před týdnem.

Po proběhnutí 10.km jsem pokračoval v běhu s cílem překonat osobák i na 11 km, což se mi sice podařilo, ale čas 4:21 byl již poměrně špatný, poslední km jsem pak měl výklusem za 4:42, když tepovka vyklesala až k hodnotě 146. Přesto ale můj dnešní běh splnil to, co jsem očekával a s výsledkem jsem spokojen.