OSMA

Co je úkolem "Sdružení pro 600"

Navrat na hlavni stranku OSMY

Prvotním cílem "Sdružení pro 600" bylo rozbít 3% plných mocí, které získala OSMA spolu s panem Kaňovským. Tím hlavním však je nahradit kyperské společnosti na valné hromadě 14.3. v Táboře. Na Koženého kyperské firmy je podáno několik žalob pro jejich neoznámené jednání ve shodě a díky personálnímu propojení těchto společností nebude zase tak obtížné tuto shodu jednání u soudu prokázat. Proto se také nemohla konat valná hromada 30.1., proto 14.3. musí v režii Koženého a jeho lidí "Sdružení pro 600" odhlasovat odkup za 600 Kč, jehož regulerní provedení je nereálné a také již počtvrté odhlasovat vystoupení HPH z likvidace. Ačkoliv o tom, zda společnost je či není v likvidaci, může rozhodnout jen soud.
Na první pohled se zdá nesmyslné schvalovat odkup, když ten předchozí po srpnové valné hromadě tak neslavně skončil. Je to však zoufalý pokus lidí z Harvardu, jak uvolnit obchodování s akciemi, nikoliv proto, aby se akcionáři konečně dostali ke svým penězům, ale aby bylo možno bleskurychle změnit vlastnické poměry převedením akcií na jiné společnosti a tak se zbavit tíživé hrozby ztráty hlasovacích práv kyperských společností. Tím že to odhlasuje "Sdružení pro 600" bude na světě argument pro nátlak na Komisi pro cenné papíry - je to volba drobných akcionářů a vy jim bráníte, aby získali své peníze. Naznačila to již předsedkyně dozorčí rady HPH paní Sainerová, když sdělila, že ke každé smlouvě na odkup bude připojena rada, aby akcionáři žalovali Komisi pro cenné papíry. Desetitisíce žalob prý s KCP určitě pohnou. P. Punar to sice označil za zřejmě podařený vtip, nicméně stejně vtipkoval gen. ředitel HPH J.Nový, když na závěr svých vývodů v Hospodářských novinách sdělil: "Komise pro cenné papíry se ani tak neřídí právem, jak svými vlastními hypotézami. Akcionáři "Harvardu" by proto měli uspět i v případných žalobách na náhradu škody".
Zdá se, že panika ve vedení Harvardu pod tlakem činnosti likvidátora Zd. Častorála je už náležitá, když se J. Nový se spoluzakladatelem "Sdružení pro 600" P. Matějkou nedovedou dohodnout ani na výzvách, které budou vyhlašovat. Druhým zakladatelem je J.Punar a nebude jistě od věci podívat se na možnou motivaci, proč se oba ujali role trojského koně v kauze Harvard.
J.Punar je jedním z největších dealerů HPH a s vedením společnosti tak byl a zřejmě stále ještě je velice úzce spjat. Když se již vědělo, že Komise pro cenné papíry od 8.2. 2001 zastaví obchodování s akciemi HPH, J.Punar tyto akcie velice intenzivně nakupoval. Jen v poslední dva dny obchodování (6. a 7.2.2001) při mizivé nabídce jich nakoupil přes 200 kusů po 47-55 Kč. Přitom před zákazem obchodování byl již vlastníkem opravdu úctyhodného množství akcií HPH. Proč náhle začal zvyšovat své investorské riziko? Měl nějakou jistotu, že se mu tato investice vyplatí i po zákazu obchodování? Možná, že se přitom zmýlil, možná někdo něco nesplnil, takže dnes se mezi věci znalými akcionáři hovoří o tom, že jestliže co nejdříve nebudou jeho akcie vyplaceny, tak zkrachuje. Čemuž by nasvědčovala i skutečnost, že ještě těsně před založením "Sdružení pro 600" velmi naléhavě sháněl půjčku. Když se OSMA rozhodla soustřeďovat plné moci dělal J.Punar všechno možné, aby byly napsané na něj a byl značně roztrpčen, když se tak nestalo. Tak se alespoň pokoušel prosadit jakýsi tříčlenný výbor, v němž by byl P.Matějka a on, který by o nakládání s akciemi rozhodoval. Bez ohledu, že ani on, ani jeho druh Matějka nikdy nebyli členy OSMY a samozřejmě bez odhledu na skutečnost, že za nakládání s plnými mocemi odpovídá jen ten, jemuž jsou poskytnuté, tedy OSMA.
Spojení P. Matějky s Koženým a spol. zase mohou prokazovat jejich čilé obchodní vztahy. Matějkova společnost Fin-Invest například uskutečňuje obchod 31.8.1998 s Koženého kyperskou firmou Elobelium, kdy jde o téměř 46 tisíc akcií HPH s výnosem 2 284 000 Kč. Následující den se to opakuje s více než 30 tisíci kusy. 11.3.1999 zase Fin-Invest dělá obchod s další Koženého kyperskou firmou Frabran se 70 tisíci akcií HPH po 600 Kč a to v době, kdy byl kurs akcií HPH stlačen na zhruba 200 Kč. a tak výnos představoval 28 miliónů korun. O pět dnů později stejný obchod stejných společností s 30 tisíci akciemi a výnosem 12 miliónů. Zprostředkovatelem těchto obchodů byla vždy Harvardská burzovní společnost.
Nicméně o důvodech, proč oba tak horlivě slouží Koženého zájmům, lze se jen dohadovat. Přesto skutečnost, že v době, kdy tržní cena akcií HPH byla 200 Kč a Fin-Invest s nimi dělal obchody za 600 Kč ledacos může vypovídat, neboť J. Punar i P.Matějka obchodovali i spolu.