OSMA

Rozkrádání HPH pokračuje, ale B. Vostrý je nevinnost sama

Zveřejněno: 24.11.2003

Navrat na hlavni stranku OSMY

Ze svého úkrytu na Belize se Boris Vostrý, bývalý likvidátor a předseda představenstva Harvardského průmyslového holdingu, a.s. - likvidaci, opět ozval (HN 19.11). Ač odmítá vynášet soudy, hned tak činí a kategoricky vyhlašuje, že kdo obchodování s akciemi nerozumí, nemá právo soudit, kritizovat, dokonce kriminalizovat manažery, kteří složité transakce za HPH prováděli. On přece má o těchto transakcích více informací než ostatní.
Může být jistě pravdou, že většina ze čtvrt miliónu českých akcionářů HPH někdy skutečně složitým operacím na kapitálovém trhu nemusí rozumět, ale zcela bezpečně poznají, kdy jim někdo sáhne na jejich majetek, tedy je okrade. A pak mají nezadatelné právo říci - ty nebo vy jste zloději. Pokud se B. Vostrý jako vždy uchyluje k mystifikaci tvrzením o své výlučné informovanosti, je nezbytné připomenout - všechny transakce v HPH jsou dnes zřejmě dokonale zmapovány, veškeré dokumenty má policie. Rozhodně nic v nich nebude nasvědčovat serióznímu spravování majetku akcionářů, jen podvodům a rozkrádání, které v režii právě B. Vostrého a jeho pražského gangu nadále pokračuje. Podle B. Vostrého se dění v HPH vždy řídilo závaznými pravidly a jejich dodržování podléhalo kontrole státních orgánů. Patrně stesk po bývalých kamarádech způsobil, že zapomněl, jak se harvardské společnosti nezákonně transformovaly na akciovou společnost, právě aby unikly kontrole, i na skutečnost, že za celou existenci HPH nebyla ve společnosti provedena kompletní daňová kontrola, ačkoliv její započetí v HN již koncem roku 2001 oznamoval jeden z náměstků ministra financí. Proč ji tedy finanční úřad Prahy 4 ani po dvou letech nebyl schopen ukončit patrně B. Vostrý ví, vždyť má přece víc informací, než kdokoliv jiný a k tomu v Praze tolik kamarádů. Že stát tak přišel o ohromné sumy na daních patrně nikomu na ministerstvu financí ani trochu nevadí.
Akcionáře má zřejmě potěšit, že z prodeje podílu na Sidanku bylo získáno 150 miliónů dolarů, což představovalo šest miliard korun (kdy vlastně byl dolar za 40 Kč?), ale díky silné koruně jsou to dnes jen miliardy čtyři. Především ten zisk byl 200 miliónů, nicméně ani těch 150 miliónů není dosud vedeno v účetnictví HPH, ani dceřiné firmy Daventree Resources (Kypr). Naopak jakási suma 117 miliónů dolarů je podle zápisu z představenstva i Ševčíka, bývalého předsedy představenstva HPH a přičinlivého spolupracovníka B. Vostrého, vedena jako půjčka. Takže až se zase příště B. Vostrý ozve, jistě vysvětlí několik otázek - proč na vyplácení akcionářů bylo určeno jen 114,5 miliónů dolarů? Kam zmizelo 200 miliónů dolarů z prodeje Sidanka? Proč pokaždé vyplácenou částku označuje jinak - jednou jako použitý trik jakéhosi britského podnikatele, pak zase za "dar" a teď jako nerozdělenou dividendu? Že o těch 200 miliónů ( 5,5 miliardy korun pří současném kurzu) akcionáře HPH připravil, považuje B. Vostrý dokonce za vtip, zřejmě je to podle něj nanejvýš podařená taškařice obrat akcionáře o více jak 300 Kč na akcii. Když se k tomu připočte dalších 200 miliónů dolarů, jež zmizely z Daventree Resources (Kypr) těsně před tím, než tato společnost byla podvodně převzata jako propadlá zástava, je to právě 600 Kč na akcii , tedy dohromady suma, na kterou byly Koženým vystaveny směnky a téměř suma, pro kterou jsou Vostrý s Koženým stíhaní pro podvod.
V líčení obtíží a nezměrné snahy při hledání způsobu jak zcela nelegálně vyplatit akcionáře (kvůli ničemu jinému přece do Belize neutekl) a fabulacích o dalším vyplácení, však podezřele mlčí o deseti miliardách korun za Koženého směnky, jejichž vyplacení nikdy nevymáhal, ačkoliv to byla jeho jasná zákonná povinnost. Naopak, dokonce svévolně, tedy naprosto neplatně, zrušil ručitelskou povinnost společnosti Daventree Resources (Kypr), což byl zcela jednoznačný loupeživý pokus o těch deset miliard akcionáře připravit. Prý výhodou trustů je skutečnost, že jsou na Kypru, dokonce plně pod kontrolou akcionářů. Že je právě on zcela ovládá, jako „jediný akcionář“, kterým se zločinně jmenoval, prostřednictvím své firmy HPH Cayman, o tom raději ani slovo. V HPH, vzdor jeho tvrzení (nakonec kdo by mu dnes ještě věřil, i to, jak se jmenuje), je majetku ještě téměř desateronásobně více, než se teď akcionářům vyplácí. O tento majetek právě B. Vostrý usiluje, proto ta velká roztržka s Koženým. Právě tuto skutečnost mělo zakrýt založení obou trustu s vyplácením pouhé almužny 185 Kč na akcii (současný kurz), zatímco zbytek má zřejmě zmizet kdesi v zámoří. Vlastně už také z větší části zmizel, stejně jako zmizelo minimálně 40 miliard korun z původních, hbitě vykradených harvardských investičních fondů.
B. Vostrý je samozřejmě zcela nevinen, i když zcela suverénně porušuje zákony a ignoruje soudní rozhodnutí a nařízení. Přitom právě v době, kdy probíhá podávání svědeckých výpovědí zcela ve svém stylu se snaží prostřednictvím novin ovlivňovat svědky. Což je v celém civilizovaném světě zcela nepřípustné, na Belize zřejmě zcela běžné, nakonec proč by si, kromě jiného, ke svému skrývání zvolil právě tuto nehostinnou zemi. Jeho pražský spolupachatel Ševčík je zase krajně nespokojen, že se přestává o Koženém mluvit jako o hlavním pachateli. Tak na vysvětlenou - ukazuje se, že Kožený mohl být v tom ohromném podvodu a neslýchaném rozkrádání majetku akcionářů jen obyčejným, poslušným, dnes zcela odstaveným bílým koněm, zatímco hlavním organizátorem je Vostrý, což svou současnou loupežnou činnosti jen dokazuje.