OSMA

Protest přednesený na tzv. "náhradní valné hromadě" dne 4.2.2004

Zveřejněno: 4.2.2004

Navrat na hlavni stranku OSMY


Protest

Protest

 

Představenstvo a dozorčí rada

společnosti Harvardský průmyslový holding, a.s. -v likvidaci

se sídlem Ohradní 65, Praha 4, IČ: 44269595,

podávají protest proti zahájení a konání

tzv. „náhradní valné hromady společnosti“

dne 4.2.2004 v hotelu Palcát v Táboře

a proti všem usnesením, pokud budou touto tzv. „náhradní valnou hromadou“ tzv. „přijata“

 

 

I.

 

Představenstvo a dozorčí rada konstatují, že při svolání tzv. „řádné valné hromady“,

která se konala dne 29.12.2003 v Táboře, a která předcházela dnešní tzv. „náhradní valné hromadě“, došlo k následujícím závažným porušením zákona:

 

 

1)      Tzv. „řádná valná hromada“ byla svolána neoprávněnou osobou, konkrétně bývalým představenstvem společnosti, které bylo odvoláno na náhradní valné hromadě společnosti konané dne 12.10.2003. 

 

Pokud je známo, dosud nebylo vydáno žádné rozhodnutí soudu (ani předběžné opatření), v jehož výroku by bylo uvedeno, že odvolání bývalých členů představenstva na valné hromadě, konané dne 12.10.2003 v Praze, bylo neplatné, nebo že ing.Ševčík, JUDr. Ziegler, JUDr. Maňák nebo Mgr.Nový jsou nadále členy představenstva společnosti.

 

Při svolání „řádné valné hromady“ tedy došlo k porušení § 184 odst. 3 obchodního zákoníku, což je velmi závažné pochybení.

 

2)      Obchodní firma společnosti je Harvardský průmyslový holding, a.s. –v likvidaci, nikoliv  Harvardský průmyslový holding, a.s., případně Harvardský průmyslový holding, a.s., (dříve v likvidaci). 

 

Tato skutečnost plyne ze zápisu v obchodním rejstříku a nemůže ji změnit ani rozhodnutí valné hromady z 16.8.2001, které bylo navíc zrušeno rozhodnutím valné hromady z 12.10.2003.

 

Protože pozvánka na „řádnou valnou hromadu“ neobsahovala správně uvedenou obchodní firmu, došlo tím k porušení §184 odst. 5 písm. a) obchodního zákoníku, což je velmi podstatné porušení zákona.

 

3)      Rozhodným dnem pro účast na „řádné valné hromadě“ byl stanoven 19.12.2003, čímž došlo k porušení ustanovení §184 odst. 2 obchodního zákoníku, v němž je uvedeno, že rozhodný den nesmí předcházet o více než sedm kalendářních dnů konání valné hromady. Ustanovení článku 13 odst. 2 stanov společnosti v tomto případě není možné použít a to z důvodu ustanovení článku 26 stanov a uvedeného ustanovení obchodního zákoníku.

 

Pokud byl nesprávně určen rozhodný den pro účast na „valné hromadě“, došlo tím k velmi závažnému porušení zákona, neboť akcionáři byli uvedeni v omyl ohledně jejich práva pro účast na „valné hromadě“.

 

4)      Lze dosvědčit, že v sídle společnosti nebyla akcionářům k dispozici k nahlédnutí účetní závěrka společnosti, čímž došlo k porušení ustanovení §192 odst. 1 obchodního zákoníku, naopak bylo na informační nástěnce zveřejněno stanovisko představenstva, že se valná hromada nekoná a že na ni akcionáři nemají jezdit.

 

Pakliže akcionáři neměli možnost se včas seznámit v sídle společnosti s účetní závěrkou a pakliže navíc tato závěrka byla vyhotovena neoprávněnou osobou (viz výše) a navíc nebylo k dispozici ani její ověření auditorem, není možné, aby „valná hromada“ tuto závěrku mohla schvalovat.

 

Protože tedy došlo k porušení §184 odst. 2, §184 odst. 3, §184 odst. 5 písm. a) a §192 odst. 1 obchodního zákoníku, je zcela evidentní, že tzv. „řádná valná hromada“ byla svolána protiprávně a nemohla se tedy konat, v důsledku čehož se nemůže konat ani dnešní tzv. „náhradní valná hromada společnosti“.

 

 

II.

 

Představenstvo a dozorčí rada konstatují, že při průběhu tzv. „řádné valné hromady“,

která se „konala“ dne 29.12.2003 v Táboře, a která předcházela dnešní tzv. „náhradní valné hromadě“, došlo k následujícím porušením zákona:

 

1)      Tzv. „řádná valná hromada“ byla „zahájena“ ing. Tomášem Ševčíkem, který není členem představenstva HPH, takže tím došlo k porušení §188 odst. 1 obchodního zákoníku.

 

2)      Na tzv. „řádné valné hromadě“ nebylo umožněno akcionáři a současně členovi dozorčí rady HPH, panu RNDr. Petrovi Kaňovskému, podat protesty proti zahájení a konání tzv. „řádné valné hromady“, které hodlal uplatnit svým jménem a jménem dozorčí rady společnosti. Tímto postupem došlo k hrubému porušení základních práv akcionářů , daných obchodním zákoníkem a článkem 11 odstavec 6 stanov společnosti.

 

Uvedené protesty nejsou ani součástí notářského zápisu NZ 313/2003, sepsaného z této tzv. „řádné valné hromady“ dne 30.12.2003 JUDr. Miloslavem Jindřichem, notářem se sídlem v Benešově, Tyršova 2070 a to přesto, že pan RNDr. Petr Kaňovský výslovně žádal o jejich uvedení v notářském zápise.

 

3)      Výše uvedený notářský zápis uvádí, že se dne 29.12.2003 měla konat řádná valná hromada společnosti Harvardský průmyslový holding, a.s., z čehož plyne, že tento zápis v žádném případě neosvědčuje, že se dne 29.12.2003 konala řádná valná hromada společnosti Harvardský průmyslový holding, a.s –v likvidaci.

 

 

 

III.

 

Představenstvo a dozorčí rada konstatují, že při svolání dnešní tzv. „náhradní valné hromady“, došlo k následujícím porušením zákona:

 

 

1)      Tzv. „náhradní valná hromada“ byla svolána neoprávněnou osobou, konkrétně bývalým představenstvem společnosti, které bylo odvoláno na náhradní valné hromadě společnosti konané dne 12.10.2003.

 

Pokud je známo, dosud nebylo vydáno žádné rozhodnutí soudu (ani předběžné opatření), v jehož výroku by bylo uvedeno, že odvolání bývalých členů představenstva na valné hromadě, konané dne 12.10.2003 v Praze, bylo neplatné, nebo že ing.Ševčík, JUDr. Ziegler, JUDr. Maňák nebo Mgr.Nový jsou nadále členy představenstva společnosti.

 

Při svolání „řádné valné hromady“ tedy došlo k porušení § 184 odst. 3 obchodního zákoníku, což je velmi závažné pochybení.

 

2)      Obchodní firma společnosti je Harvardský průmyslový holding, a.s. –v likvidaci, nikoliv  „Harvardský průmyslový holding, a.s.“, případně „Harvardský průmyslový holding, a.s., (dříve v likvidaci)“. 

 

Tato skutečnost plyne ze zápisu v obchodním rejstříku a nemůže ji změnit ani rozhodnutí valné hromady z 16.8.2001, které bylo navíc zrušeno rozhodnutím valné hromady z 12.10.2003.

 

Protože pozvánka na tzv. „náhradní valnou hromadu“, zveřejněná dne 7.1.2004 v Obchodním věstníku a dne 9.1.2004 v Hospodářských novinách, neobsahovala správně uvedenou obchodní firmu, došlo tím k porušení §184 odst. 5 písm. a) obchodního zákoníku, což je velmi podstatné porušení zákona.

 

3)      Inzerát obsahující hlavní údaje z tzv. účetní závěrky byl zveřejněn v Obchodním věstníku dne 7.1.2004 a v Hospodářských novinách dne 9.1.2004, přičemž tyto údaje jsou odlišné od údajů zveřejněných v pozvánce na tzv. „řádnou valnou hromadu“. Je tedy zřejmé, že hlavní údaje z tzv. účetní závěrky byly zveřejněny až po konání tzv. „řádné valné hromady“ a navíc méně než 30 dní před konáním dnešní tzv. „náhradní valné hromady“, čímž došlo k podstatnému porušení §192 odst. 1 obchodního zákoníku.

 

4)      Lze dosvědčit, že v sídle společnosti nebyla akcionářům k dispozici k nahlédnutí účetní závěrka společnosti (dle inzerátu se účetní závěrka měla nacházet na Ohradní 65 –zadním trakt), čímž došlo k porušení ustanovení §192 odst. 1 obchodního zákoníku, naopak bylo na informační nástěnce zveřejněno stanovisko představenstva, že se valná hromada nekoná a že na ni akcionáři nemají jezdit.

 

Protože tedy při svolání tzv. „řádné valné hromady“ i tzv. „náhradní valné hromady“ došlo k porušení §184 odst. 2, §184 odst. 3, §184 odst. 5 písm. a), §188 odst. 1 a §192 odst. 1 a případně dalších ustanovení obchodního zákoníku, je zcela evidentní, že dnešní tzv. „náhradní valná hromada“ byla svolána zcela protiprávně a nemůže se tedy konat.

 

 

IV.

 

Nad rámec výše uvedených skutečností představenstvo a dozorčí rada konstatují, že tzv. „náhradní valná hromada“ není oprávněna přijmout žádné usnesení k předkládané tzv. účetní závěrce a k návrhu na tzv. vypořádání hospodářského výsledku a to mimo jiné  z těchto důvodů:

 

1)      Při svolání tzv. „náhradní valné hromady“ a jí předcházející tzv. „řádné valné hromady“ došlo k závažným porušením zákona, uvedeným v částech I-III tohoto protestu.

 

2)      Dnešní tzv. „náhradní valná hromada“ byla tzv. „zahájena“ ing. Tomášem Ševčíkem, který není členem představenstva společnosti, čímž došlo k porušení §188 odst. 1 obchodního zákoníku.

 

3)      Předkládaná tzv. „účetní závěrka“ byla vyhotovena bývalým představenstvem společnosti, které bylo odvoláno na náhradní valné hromadě společnosti dne 12.10.2003 a které tedy není oprávněno tyto dokumenty předkládat ani podepisovat.

 

4)      Představenstvo a dozorčí rada společnosti Harvardský průmyslový holding, a.s. –v likvidaci se od předkládané tzv. „účetní závěrky“ plně distancují a současné konstatují, že jedinou osobou, která se oprávněna účetní závěrku schválit a podepsat, je dle ustanovení §70-75 obchodního zákoníku likvidátor společnosti doc. Zdeněk Častorál.

 

Představenstvo a dozorčí rada pro podporu tohoto tvrzení odkazuje také na usnesení Městského soudu v Praze ze dne 23.1.2004, vydaným pod číslem jednacím 29 Cm 7/2001-227, v němž se ing. Tomášovi Ševčíkovi, JUDr. Františku Maňákovi, Luďku Černému, Mgr. Josefu Novému a Ing. Drahomíru Zieglerovi zakazuje bez předchozího souhlasu likvidátora zapsaného v obchodním rejstříku společnosti Harvardský průmyslový holding, a.s. –v likvidaci, IČ: 44269595, uzavírat za tuto společnost smlouvy, zejména mandátní, kupní a nájemní, které by obsahovaly majetkové závazky pro tuto společnost.

 

5)      Z údajů vyplývajících z předkládané tzv. „účetní závěrky“ vyplývá, že představenstvo v uvedeném účetním období činilo úkony, které přísluśí jen likvidátorovi společnosti a navíc při nakládání s majetkem společnosti nebylo postupováno v souladu s §193 odstavec 2 obchodního zákoníku. V důsledku těchto skutečností je zřejmé, že úkony činěné bývalými členy představenstva jsou neplatné, a proto nemohou být zohledněny v účetní závěrce společnosti.

 

Bez zajímavosti jistě ani není fakt, že jestliže bývalé představenstvo činilo výše uvedené úkony, čímž došlo ke vzniku situace dle §193 odst. 1 obchodního zákoníku, nepostupovalo podle tohoto ustanovení a naopak svolalo tzv. řádnou valnou hromadu až přibližně rok po provedení příslušných majetkových operacích a téměř půl roku po lhůtě stanovené §184 odstavec 3 obchodního zákoníku, což v žádném případě nelze považovat za jednání „bez zbytečného odkladu“.

 

Nad rámce výše uvedeného je třeba dále připomenout, že Městský soud v Praze dne 10.11.2003 vydal usnesení, pod číslem jednacím 20 Cm 61/2002-139, ve kterém se určuje, že usnesení náhradní mimořádné valné hromady Harvardského průmyslového holdingu, a.s. –v likvidaci ze dne 19.6.2002, jímž bylo rozhodnuto tak, že valná hromada volí za členy představenstva Ing. Tomáše Ševčíka, JUDr. Františka Maňáka, Luďka Černého, Ing. Drahomíra Zieglera a Mgr. Josefa Nového, je neplatné.

 

6)      Nad rámec výše uvedených skutečností je třeba připomenout, že v rozporu se zákonem o účetnictví není předložena konsolidovaná účetní závěrka. 

 

Ze zprávy auditora, ing. Petra Šrámka, je navíc zřejmé, že auditor neměl možnost seznámit se s transakcemi s majetkem zahraniční dceřinné společnosti, což lze považovat za zásadní nedostatek vydaného auditu. Tento audit byl navíc vydán s výhradou, že uváděná hodnota aktiv a vlastního kapitálu společnosti neodpovídá skutečnému stavu ve společnosti.

 

 

V.

 

Z výše uvedených důvodů představenstvo a dozorčí rada společnosti Harvardský průmyslový holding, a.s. –v likvidaci konstatují, že dnešní tzv. „náhradní valná hromada“ byla tzv. „svolána“ zcela protiprávně s cílem tzv. „zlegalizovat“ protiprávní snížení vlastního kapitálu společnosti, ke kterému došlo na základě protiprávního nakládání s majetkem společnosti osobami, které k tomuto nebyly oprávněny.

 

Vzhledem k těmto skutečnostem dnešní tzv. „náhradní valná hromada“ není oprávněna přijímat žádná rozhodnutí, a proto není oprávněna ani k žádným návrhům hlasovat.

 

Z výše uvedeného představenstvo a dozorčí rada konstatují, že dnešní tzv. „náhradní valnou hromadu“ se nemůže konat, a proto tuto tzv. „náhradní valnou hromadu“ ukončují.

 

 

Představenstvo a dozorčí rada důrazně žádají, aby byl tento protest v nezkráceném znění uveden v notářském zápise i v zápise vytvořeném společností.

 

 

 

V Táboře, dne 4.2.2004 

 

                                                              ………………………………

                                                                      RNDr. Petr Kaňovský                                                                                             

                                                 na základě pověření představenstva a dozorčí rady

                                             Harvardského průmyslového holdingu, a.s. –v likvidaci