OSMA

HPH ve znamení soudních rozhodnutí a dubnové valné hromady

Zveřejněno: 17.3.2004

Navrat na hlavni stranku OSMY

Uplynulé dny byly pro kauzu Harvard doslova ve znamení soudních rozhodnutí. Tak především Ústavní soud zamítl stížnost Koženého proti jeho stíhání. To navíc doplnila zpráva, že všechny světové pobočky Interpolu konečně dostaly mezinárodní zatykač na podvodníky a zloděje V.Koženého a B.Vostrého. Když uvážíme, že soud tento mezinárodní zatykač vydal počátkem října, jde o klasickou ukázku, jak se u nás spravedlnost prosazuje doslova kosmickou rychlostí. Nebo je zde další možnost – jaká v určitých policejních sférách i na státním zastupitelství panuje nechuť prostě tuto kauzu opravdu vyšetřovat.
K tomu Vrchní soud v Praze zrušil předběžné opatření, kterým hradecký soud zakazoval jednomu z členů staré dozorčí rady svolat říjnovou valnou hromadu HPH, na níž byly lidé z Vostrého gangu odvolání ze správních orgánů. V odůvodnění se praví, že mohla být členem dozorčí rady svolána, neboť došlo k nečinnosti představenstva i dozorčí rady. Pražský Vrchní soud zrušil i další předběžné opatření na dva členy v říjnu zvoleného představenstva, když Vrchní soud dospěl k závěru, že návrh na toto předběžné opatření podal Ševčík neoprávněně, neboť již nebyl členem představenstva společnosti.
Tyto verdikty Vostrého soukmenovce jistě nepotěší a nejmenší radost z nich má nepochybně sám Ševčík. On sám je v těchto dnech na Kypru, kde se s Koženým soudí o majetek v trustech a nějak není schopen doložit vše, co po něm kyperský soud požaduje, takže právě v nejlepší situaci v Limasolu rozhodně není. Dokonce jisté informace ze Ševčíkova nového sídla Na Záhonech hovoří o tom, že za nedodání požadovaných materiálu byl pro pohrdání soudem citelně sankcionován. Takže syn kyperského prezidenta, jehož si Vostrý se Ševčíkem pro proces s Koženým najali coby právního zástupce, určitě z takového klienta velkou radost nemá. Zřejmě se Vostrý se Ševčíkem na Kypru dost přepočítali, když usoudili, že stačí najmout a náležitě zaplatit z peněz akcionářů příslušného prominenta a vše je zajištěno. Je to i varovné zjištění pro nás – kyperské soudy budou dnes již o hezký kus dál, než ty naše. Bude proto nesporně zajímavé zda se Ševčík pokusí ze všech sil zabránit valné hromadě HPH, kterou na 2.4.2004 svolala nová dozorčí rada. Vrchní soud mu to určitě svými verdikty neusnadnil.
Slavně Ševčík nedopadl ani při svém zpozdilém pokusu zabránit otištění inzerátů, oznamujících svolání VH na 2.4. do Prahy. Stačilo ve vydavatelství Economia, kde podvodně vystupoval jako jediný právoplatný představitel HPH, ukázat soudní rozhodnutí, že nesmí uzavírat žádné smlouvy a bylo po dohodě, kterou zřejmě s někým v Economii uzavřel. Nicméně nejen Vostrý se svou kamarilou vyvíjí aktivitu, i Kožený se snaží co může. Jeho lidé zase prosazují, že HPH dluží firmě Harvard Group 3,6 miliónu korun za šest faktur vystavených na základě smlouvy z roku 1997, jež byla potvrzena dohodou 22.1.2003. Prostě rvačka, kdo ukradne víc z majetku akcionářů doslova vrcholí, ovšem oba zlodějské klany jsou stále víc zaháněny do kouta.
Ten tlak rozhodně jak Koženého, tak především Vostrého náležitě vyvádějí z míry, takže Se v těchto dnech objevila dost překvapující zpráva – Vostrý je prý snad ochoten předat likvidátorovi Zd. Častorálovi oba trusty! Zatím těžko soudit, co by na tom mohlo být pravdy, jedno je ovšem jisté - nic poctivého od Vostrého v žádném případě nelze čekat. Ale možná, že u něj přece jen funguje pud sebezáchovy daleko spolehlivěji, než třeba u Ševčíka, nebo některých Koženého lidí. Nakonec Vostrý je přece náležitě školený a protřelý estébák, zatímco ti co slouží jemu a Koženému jsou jen námezdnými silami, kterým třeba 300 tisíc měsíčně ani nedovolí o nějakém riziku přemýšlet.