OSMA

Bude po Koženém na řadě i Vostrý?

Zveřejněno: 16.9.2004

Navrat na hlavni stranku OSMY

Zpráva z irského Dublinu, že se zdejší vláda vážně zabývá záměrem zbavit Viktora Koženého irského občanství, byla jen dalším dílem stále sílícího mezinárodního tlaku na tohoto světově proslulého podvodníka. I v zámoří, nejen na Bahamách a v New Yorku, ale také v Grenadě vycházejí Koženého praktiky najevo. Tady měl V. Kožený v polovině devadesátých let velkého příznivce v ministrovi financí, později dokonce premiérovi Grenady Keithovi. Mitchellovi.
Náklonnost byla zřejmě vzájemná a tak Kožený věnoval Mitchellovi luxusní Mercedes, dokonce k tomu uspořádal slavnostní předávací ceremoniál a tento automobil se pak stal oficiálním premiérovým vozem. Není proto divu, že Kožený velice snadno získal grenadský pas v rámci „ekonomického občanství“ (dnes již zrušeného) a dokonce byl jmenován ambasadorem této země. Podle nedávných zpráv karibského tisku grenadská vláda bude zřejmě nucena „z etických důvodů“ Mercedes prodat a výtěžek věnovat na charitu. Jeden z místních politických představitelů prohlásil, že se stydí, když vidí premiéra projíždět jeho zemi ve voze, darovaném takovou osobou, jakou Kožený je. Zřejmě i proto byl Kožený titulu ambasadora zbaven.
Koženého přítel Mitchell ovšem musí čelit daleko těžším obviňováním. Především ještě jako ministr financí porušil řadu zákonů, když měl umožnit založení First International Bank of Grenada jen na základě hotovosti 110 tisíc dolarů a pouhé fotokopie jakéhosi drahokamu. Přitom k vydání bankovní licence v Grenadě je třeba minimálně jeden milión dolarů v hotovosti. Výsledkem bylo zdefraudování 435 miliónů dolarů, krach tohoto „bankovního domu“ a v roce 2001 zatčení pěti vedoucích představitelů banky. Grenada se rázem začala zmítat ve finančních skandálech. Jak uvádí karibský tisk, výraznou postavou aféry je Němec Eric Resteiner. Také bývalý ambasador Grenady, v současnosti stíhán v USA, obžalován údajně z 60 finančních zločinů a od letošního února ve vězení v Singapuru. Jinak léta velmi blízký soused Koženého, trvalý pobyt má totiž v Lyford Cay na Bahamách.
Není bez zajímavosti, že Resteiner začal být stíhán za necelého půl roku, kdy byl Kožený obviněn newyorským státním zástupcem Morgenthauem z krádeže 182 miliónů dolarů při akci „ázerbájdžánská privatizace“. V reakci na své stíhání Kožený přece prohlásil, že on se přitom žádných nečestností nedopustil, a jestliže došlo k nějakým finančním špinavostem, nebo podvodům, pak je za ně odpovědný právě Resteiner. Koženého přiznání v českém tisku, jak do ázerbájdžánského Baku navozil osobně v kufrech přes osmdesát miliónů dolarů na uplácení místních představitelů pochopitelně v mravním kodexu Koženého žádnou špinavostí nemůže být. Z letošního červnového karibského tisku také vyplývá, že K. Mitchell je obviňován i z přijetí úplatku půl miliónů dolarů, právě od Resteinera.
Jenže nebyl by to Kožený, aby se nepokusil kontrovat i za cenu patřičného zesměšnění. Samozřejmě na úřady v Karibiku, nebo Iry, či dokonce na amerického státního zástupce Morgenthaua pochopitelně nemá odvahu, natož argumenty. Tak to zkouší ve staré dobré Evropě a ve Štrasburku podal žalobu proti české vládě, či přesněji proti vládě ČSSD, kterou chce dokázat, že je silně perzekuován za tak přirozenou věc, jakou je podnikání alá Kožený, tedy za provozování organizovaného zločinu a rozkradení minimálně 65 miliard korun.
Téměř identicky, až na tu štrasburskou žalobu, si počínal i mezinárodně stíhaný Boris Vostrý, jak se ukázalo, skutečný organizátor vykradení Harvardského průmyslového holdingu, a.s. – v likvidaci (HPH). Po útěku z Prahy do zámoří, využil v roce 2001 na Belize právě zavedeného programu „ekonomického investičního občanství“ ( od r. 2002 je program pozastaven). Byl doporučen významnému představiteli tohoto programu Santiago Gomezovi a tak pro B. Vostrého nebyl problém si belizské občanství koupit. Za celou rodinu i s dětmi do 18 let stál poplatek 25 tisíc dolarů. K tomu byl požadován příspěvek dalších 25 tisíc do „Fondu ekonomického investičního občanství Belize“, pokládaný za projev věrnosti žadatele ke státu Belize.
Za pouhých 50 tisíc dolarů tak B. Vostrý získal nový pas, stal se plnohodnotným občanem Belize a dokonce zde nemusel mít ani trvalý pobyt. Bez trvalého pobytu sice nemá nový občan volební právo, zato získává daleko cennější výhodu – nepodléhá žádným belizským daňovým zákonům. Již v září 2001 si z ukradených peněz založil soukromý Hyde Park Trust pro sebe a členy své rodiny Za svou vstřícnost byl samozřejmě S. Goméz odměněn – stal se ředitelem nebo jednatelem některých Vostrého firem a dokonce se nechal „nastrčit“ v roce 2002 coby ředitel do Daventree Resources Belize, založené za 15 miliónů dolarů, ukradených z HPH, vydatně se podílející na loupení harvardského majetku a jeho defraudování do zámoří. Vostrý v Daventree Resources Belize skromně působí jen jako investiční konzultant.
Co všechno Vostrý stihl ilustruje malý výčet: od roku 1992 za devět let byl ve správních orgánech 29 českých firem „harvardské skupiny“. Samozřejmě v HPH, ale například i v Sklo Unionu Teplice, Avirunionu, z něhož převedl za pouhých 9 měsíců působení akcie Sklo Unionu za 325 miliónů, které nenávratně zmizely. Dále se činil v Biocelu, Czech Bieru, samozřejmě v České námořní plavbě, Sepapu Štětí, Ligně, Moravských naftových dolech, televizní Premiéře, dokonce i v RM-Systému nebo Spolaně atd. Je stále ředitelem 21 zahraničních firem, z nichž 10 sídlí na Maltě a většinou mají úzké spojení na provozování minimálně osmi bývalých československých a pak českých námořních lodí. Na firmy Deneb Shipping Ltd. a Elnath Shipping Ltd. spolu s L. Černým, bývalým tchánem Koženého, převedl také část akcií tehdejší České námořní plavby.
Nezbývá než věřit, že počínající karibský trend zbavit se finančních zločinců, zneužívajících „ekonomického investičního občanství“, zasáhne i Belize. V Irsku i na Kajmanských ostrovech se to začíná dařit, proč by to nemohlo jít i na Belize?

Skutečnou aktualitou v kauze Harvard je usnesení Vrchního soudu v Praze, který zastavil odvolací řízení proti rozhodnutí soudu prvního stupně, jenž vyslovil neplatnost usnesení mimořádné valné hromady HPH ze dne 19.6.2002. Na této valné hromadě byli do představenstva zvolení Ševčík, Maňák, Černý, Ziegler a Nový, což tedy znamená, že jejich volba byla shledána neplatnou.