OSMA

Rozhovor Karla Staňka pro Konkursní noviny (vyšlo 22.2.2006 v čísle č.4)

Zveřejněno: 25.2.2006

Navrat na hlavni stranku OSMY


Akcionáři HPH a náhrada škody

Americká snaha o vydání Viktora Koženého, jeho uvěznění a vydávací řízení u  bahamského soudu, opět zesílily zájem o kauzu Harvardského průmyslového holdingu, a.s. – v likvidaci (HPH), především u akcionářů této společnosti, kteří již dlouhé roky čekají na vrácení svého majetku.

Zda a jak může případné vydání V. Koženého do Spojených států ovlivnit vracení  harvardského majetku a uskutečnění likvidace společnosti, o tom zřejmě nejvíce může vědět předseda  představenstva HPH  Karel Staněk,  jenž se kauzou Harvard zabývá již sedm let.

Máte pravdu, že jednání o vydání V. Koženého především zvedlo zájem u českých akcionářů. Bohužel u příslušných českých institucí a úřadů je setrvalý stav. Tedy žádné viditelné známky skutečné vůle konečně tuto gigantickou loupež opravdu razantně vyšetřovat a zabránit jejímu pokračování, což by mělo být prvořadou povinností policie. Přitom jde o ukradených minimálně šedesát miliard korun a 240 tisíc podvedených českých akcionářů.

Vyšetřování ale bylo ukončeno, spis předán státnímu zástupci k vypracování žaloby a o vydání Koženého ministerstvo spravedlnosti bahamské úřady požádalo, Kožený a Boris Vostrý jsou stíháni jako uprchlí a je na ně vydán mezinárodním zatykač…

Máte pravdu, to všechno se stalo. Ovšem  činnost Koženého a Vostrého se vyšetřovala jen za období 1995 až 1997, dál se vyšetřovat prý nemohlo, protože vyšetřovací spis byl právě takto založen a těmito léty omezen. Přitom byl harvardský majetek rozkrádán donedávna. Ten spis má prý asi 600 šanonů, teď ho bude studovat státní zástupce, aby případně vypracoval žalobu. Při rychlosti naší justice odhaduji, že první stání by mohlo být nařízeno tak nejdříve za pět, šest let. Spíš jsem ochoten věřit, že to bude zázrak, jestliže vůbec k soudu dojde. Jen pro zajímavost, ten v harvardské kauze plně orientovaný speciální tým, který dovedl vyšetřování k návrhu na obžalobu, už prakticky neexistuje, místo aby pokračoval ve vyšetřování této kauzy i v dalších letech.

Zřejmě české justici příliš nevěříte.

Nejde jen o českou justici. Američané, když Koženého obvinili, tak jejich prvním krokem bylo zablokování jeho majetku v Americe i v Británii. U nás lidé Koženého a Vostrého, kteří se prokazatelně podíleli na protiprávním vyvádění harvardského majetku do zahraničí, měli a stále mají volné pole působnosti. Byly podány desítky trestních oznámení a ta jsou přímo systematicky odkládána, nebo vůbec nejsou řešena, další se prostě ztratila. Jen takový příklad – trestní oznámení na nerespektování předběžného opatření, které bývalým členům harvardských statutárních orgánů zakazuje nakládat s majetkem společnosti, bylo odloženo s odůvodněním, že soudem vydané předběžné opatření není vymahatelné. Takže se nic nestalo. Chybí tomu jediné – vyšetřovatel měl ještě dodat, že podle jeho názoru jsou soudy naprosto zbytečné. Donedávna působila v Praze  firma Organizační složka Daventree Resources Belize, kterou založili Vostrého lidé, aby Vostrý mohl to rabování Harvardu snadněji řídit. Myslíte, že by si tohle mohl dovolit mezinárodně stíhaný člověk třeba v Británii,  Německu nebo ve Spojených státech? A zabavit Koženému nebo Vostrému u nás majetek? Toho by se přece  nikdo v této zemi neodvážil. Před čtyřmi lety si dokonce v Praze Kožený založil politickou stranu a vzkazoval, že dostane třicet procent, protože na něj lidé vzpomínají jen v dobrém a postará se o bleskový ekonomický boom. Až dlouho po volbách se pojednou zjistilo, že Koženého strana byla založena protiprávně.

I přes vaše výhrady – myslíte si, že vydání Koženého Američanům by mohlo prospět zájmům akcionářů HPH?

Prospět by mohlo v jediném – naše policie by Američany mohla požádat o výslech Koženého na americké půdě. Se zřejmě chabou nadějí, že by sdělil, kde všude je rozkradený majetek HPH ukryt.

Jinak nic jiného? Vždyť podle sdělení ministerstva spravedlnosti jednáme s Američany o možnosti, aby americký soud odsoudil Koženého i  za provinění, kterých se dopustil u nás.

Znáte nějaký jiný civilizovaný stát, který by požadoval na jiném státu, aby za něj odsoudil případného zločince? Spíš to jednoznačně ukazuje, jak urputně nechceme v případu rozkradení HPH nic učinit, nanejvýš ještě spis Koženého Američanům poslat a zbavit se veškeré odpovědnosti. Přitom americká strana dala několikrát jednoznačně najevo, že jí český spis Koženého nezajímá, vždyť přece jde o trestnou činnost, které se dopustil u nás. Ještě by mohla přicházet v úvahu jedna varianta – že totiž ministerstvo spravedlnosti má větší důvěru v americkou justici než v českou. Nechuť skutečně řešit rozkradení Harvardu dokládají dvě skutečnosti – o vydání Koženého požádalo ministerstvo spravedlnosti Bahamy až koncem loňského května, až když byl  Američany obviněn. Tedy téměř dva roky potom, kdy na něj náš soud vydal mezinárodní zatykač. O Vostrého vydání ministerstvo spravedlnosti ze záhadných důvodů nepožádalo dosud.  

Několikrát jste prohlásil, že Kožený nebyl iniciátorem rozkradení harvardského majetku, ale jen pouhým bílým koněm skupiny lidí, spojených s komunistickým režimem. Věříte, že by takový bílý kůň věděl, kam se ten majetek poděl, kde všude je uložen?

Určitě ví, on se těch protiprávních finančních operací zúčastnil, podepisoval dokumenty, on ty sumy podle příkazů svých bossů převáděl. Vždyť stále ovládá kyperské společnosti, v nichž by měla být téměř polovina harvardského majetku. Abych byl přesný, v současnosti je ovládá Koženého matka, na kterou je převedl. Nakonec je k tomu spousta dokladů a jsem přesvědčen, že i bez jeho výslechu lze většinu toho majetku dohledat, jen mít potřebnou vůli. V té souvislosti se ještě vrátím ke  snaze, aby Koženého soudili Američané i za nás. V takovém případě by šlo o adhesní soudní řízení, které by znamenalo doslova katastrofu pro české akcionáře, neboť by se tím ztratilo právo na vymáhání způsobené škody.

Zcela nenávratně ztratilo?

Pokud by šlo o vymáhání na Koženém, Vostrém a lidech vykonávajících jejich příkazy tak ano. Jedinou možností by pak byla žaloba na stát o náhradu škody. I když u Vostrého by to bylo zřejmě něco jiného, neumím si představit, jak by si v jeho případě Američané poradili s tím naším trestní spisem.

Žaloba na stát by ovšem vyžadovala přesné vyčíslení škody. Vy tvrdíte, že jde o 60 miliard. V účetní závěrce pro valnou hromadu  je zase uvedeno, že majetek HPH je v současné době zhruba 20 miliard. Zřejmě  sečíst a doložit způsobené škody není nic jednoduchého.

To rozhodně není. Vůbec podat žalobu na stát není právě jednoduchá záležitost. Jen vezměte morální hledisko – stát by sice svou ledabylostí a neodpovědností tyto škody zavinil, ale v případě uznání viny by to bylo zaplaceno z našich daní, tedy z kapes daňových poplatníků. A Kožený, Vostrý a jejich gang by se jen pobaveně smáli.

Vyhýbáte se otázce, zda lze věrohodně doložit způsobené škody. Přitom jak Kožený tak i Vostrý prohlašují, že se ničeho protizákonného nedopustili, Kožený dokonce tvrdí, že jde pouze o politickou kampaň proti němu.

Nevyhýbám, ani to nemám v úmyslu. Dokladů k tomu je dost.  Jako příklad uvedu sdělení, jehož autorem je bývalý člen harvardských  statutárních orgánů L. Pužej. Sdělení je označeno jako “Rekapitulace provizí realizovaných z fúze” a uvádí, že při sloučení harvardských fondů do HPH byl celkový objem transformovaného majetku  47,7 miliardy korun. Připočtěte k tomu, že Kožený a Vostrý jsou obviněni z podvodu při prodeji HPH za 13,6 miliardy korun.

Pomíjím úroky z prodlení při nesplacení směnek,  i  další sumy včetně 230 miliónů dolarů, které z prodeje podílu na ruské ropné společnosti  Sidanco zmizely před třemi lety na Belize, do rukou Vostrého. Ten si z jejich značné části vytvořil soukromý trust nazvaný Hyde Park, jehož podílníky jsou výhradně jeho rodinní příslušníci. To vše jsou naprosto jednoznačně doložené sumy. K tomu můžete přidat skutečnost, že se bývalé a zcela řádně odvolané představenstvo vedené T.Ševčíkem, pokoušelo na protiprávně svolané valné hromadě ještě v únoru 2004 schválit účetní závěrku, která snižovala jmění HPH na pouhých 39 miliónů korun, čímž by bylo tunelování společnosti definitivně dokonáno.

Takže máte jednoznačné důkazy, jak byl HPH rozkraden a jaká byla akcionářům způsobena škoda?

Zcela jednoznačné důkazy, přestože Kožený tvrdí, že k žádnému rozkradení nedošlo. Dokonce v tom svém tvrzení není sám, je o tom i dnes přesvědčen jeden z otců kuponové privatizace…

Koho máte na mysli?

Nedávno jsem si přečetl rozhovor s Dušanem Třískou v jakémsi měsíčníku pro pravicovou většinu v souvislosti s oslavou patnáctého výročí zahájení naší ekonomické transformace. Pan Tříska, jenž se této oslavy samozřejmě zúčastnil, byl počátkem devadesátých let náměstkem ministra financi a v tomto interwiew řekl, že se k autorství techniky provedení kuponové privatizace kdykoliv hrdě přihlásí. Dál pak sdělil, že je hluboce přesvědčen, že Kožený, jenž mu dělal poradce,  tady u nás nikoho neokradl, že kdyby mu vyšel Ázerbájdžán, stal by se bezkonkurenčně nejvýznamnějším Čechem. Nakonec pan Tříska podle svých slov superpozitivně Koženého hodnotí proto, že prý mu tehdy sdělil věci, které mu nebyl schopen vysvětlit ani britský Now - How fund, dokonce ani sám Jan Švejnar. Pan Tříska ze své funkce počátkem devadesátých let pak musel velice rychle odejít, neboť pokud si pamatuji, byl lustrován jako příslušník StB. Lze se divit, jestliže nikdo nechce s kauzou Harvard nic mít?