OSMA

Diletantský pokus Vostrého a Ševčíkovy trapné obstrukce

Zveřejněno: 13.3.2006

Navrat na hlavni stranku OSMY

Podle očekávání mělo na náhradní valné hromadě Harvardského průmyslového holdingu, a.s. - v likvidaci (10.března) dojít k pokusu Borise Vostrého opět se zmocnit této společnosti. Což samozřejmě představenstvo HPH muselo očekávat a se zlikvidováním tohoto pokusu, zásluhou přímo nebývalého diletantství samotného Vostrého i jeho lidí v Praze, nemělo žádné velké problémy. B.Vostrý se totiž na plné moci, kterou udělil svému námezdnímu soukmenovci T.Ševčíkovi, identifikoval jako občan České republiky, kterým už evidentně několik let není. Podle zákona totiž v okamžiku, kdy získal občanství státu Belize, pozbyl české občanství. Spekulace, že by mohl mít dvojí státní občanství pak vyvrací náš zákon, v němž je uvedeno, že dvojí státní občanství může mít český občan jen v případě, když cizí občanství získá sňatkem. Takže představenstvo nemělo jistotu, která osoba vlastně Ševčíka zplnomocnila a jestli to byl vskutku ten "pravý" Vostrý.

Nebylo to ovšem jediné pochybení ve "vybavení", které Vostrý dal Ševčíkovi pro tuto valnou hromadu, což je při službách právníků za miliónové honoráře, zcela nepochopitelné. Až to přivádí ke spekulaci, zda Vostrý nepojal úmysl svůj pražský gang zdiskreditovat a změnit taktiku. Jistě nikoliv zbytečně nebyly k představenstvu HPH ještě před valnou hromadou vyslány dva signály naznačující, že by byl ochoten spolupracovat proti Koženému.

T. Ševčík se pak dostal na jednání valné hromady opožděně, plnou moc k zastupování mu nakonec poskytla bývalá předsedkyně dozorčí rady HPH J.Sainerová. To mu znemožnilo obstrukční počínání rozvinout hned v plné šíři, což však činil po svém příchodu na jednání v míře až neúnosné. Nakonec i to bylo k něčemu dobré - ukázal jen přítomným akcionářům proč vůbec na valnou hromadu zřejmě musel přijít. Ale upřímně řečeno - za sto tisíc dolarů měsíčně, které si Ševčík bere z majetku akcionářů, to byl velice chabý výkon. Možná i proto Vostrý přemítá o změně taktiky. Takže o přestávkách v jednání chodili akcionáři za členy představenstva se žádostí, zda není možné Ševčíka ze sálu vykázat. Třebaže J.Sainerová se nemohla předáním plné moci Ševčíkovi valné hromady zúčastnit, o svůj tradiční exaltovaný výstup se nenechala připravit - snažila se totiž s hlasitými výkřiky přes ochranku probít do jednacího sálu bez akcionářské registrace. Její absence nesporně pestrost jednání VH velice ochudila.

Stěžejním bodem valné hromady byla obsáhlá zpráva likvidátora doc. Zd. Častorála o aktuální situaci ve společnosti, stavu jejího majetku a stavu probíhajících soudních řízení a pak schválení účetních závěrek za roky 2003 a 2004. Zprávu pak valná hromada ocenila potleskem, neboť tak vyčerpávající a pravdivou zprávu akcionáři na valné hromadě HPH ještě nikdy neslyšeli. Jen na chvíli se v sále objevil i bývalý předseda představenstva HPH P.Matějka, jehož Kožený ze svého bahamského vězení pověřil předložením protestu, že zpráva likvidátora nezachycuje objektivně všechny skutečnosti, neboť dluh Koženého za koupi Harvardu byl už prý dávno splacen převzetím záruk. Jakou měly tyto záruky hodnotu, kdo je převzal, zda k tomu byl oprávněn a kam se vůbec poděly, to se protestující Kožený neobtěžoval zmínit. Pro naprostou úplnost - tím protestujícím akcionářem byla Koženého kyperská firma Kestrel Holding Co. Ltd., kterou stejně jako ostatní "kyperky" převedl na svou matku, aby neměl žádný majetek.

Na návrh představenstva byli také zvoleni dva noví členové dozorčí rady - ing. Jan Kašpar a pan Tomáš Berka a další bod jednání "Volba představenstva" byl stažen z programu valné hromady. Zřejmě v zoufalé bezmocnosti se další Vostrého soukmenovec J. Punar, bývalý člen Matějkova představenstva, uchýlil k nechutnému vystoupení, v němž jednoho z členů současného představenstva (pro nemoc nepřítomného) nařkl, že je naprosto neschopný, navíc závislým gemblerem. V průběhu VH mezi akcionáři podobně z neschopnosti a senility osočoval i dalšího člena představenstva. Nechyběly ani zmínky o neschopnosti likvidátora, stejně jako zdůrazňování, že kdyby byl "u toho" on, už by bylo všechno na mnohem lepší cestě a došlo by dávno k dohodě. V představenstvu ale už Punar přece byl a došlo k jedinému - k podvodu s platebními příkazy, které stály Harvard a jeho akcionáře šest miliónů a následné soudní vymáhání této sumy zase zpět.

Byla to svým způsobem i historická valná hromada, na které bylo rozhodování zcela v rukou akcionářů, jejichž majetek byl ukraden a na které nebyli odsouzeni jen přihlížet tomu, co si odhlasují Kožený nebo Vostrý. Výsledkem bylo vyjádření důvěry v likvidátora i v představenstvo, neboť všechny návrhy představenstvem předložené byly schváleny. Při jednání došlo jen k jedinému podání protinávrhu, paradoxně výrazně zvyšujícímu odměny pro statutární orgány společnosti.

Je samozřejmé, že svou krajní nespokojenost s výsledkem této valné hromady se Ševčík snažil dát najevo novinářům. A tak se objevil i jeho výrok, že kroky, které dělá likvidátor a představenstvo "nejsou ve prospěch akcionářů". Zřejmě se domnívá, že nejprospěšnější pro akcionáře je dál Harvard rozkrádat a ukradený majetek převádět do zahraničí. Jako to udělal v případě bratislavských firem TASS Holding a TASS Invest, do nichž nedávno převedl harvardský majetek za 640 miliónů korun. Ševčík dokonce prohlásil, že firmy, které měl na VH zastupovat a které oznámily jednání ve shodě, nejsou Vostrého osobním majetkem, ale patří do trustu č. 2. Přitom ovšem v dojemné shodě Vostrý i Ševčík prohlašují, že trust č. 2 je majetkem HPH - jak je tedy možné, že za firmu Harms dostává zplnomocnění od Vostrého a nikoliv od likvidátora Častorála, jenž jediný o majetku Harvardu může rozhodovat? Navíc Vostrý přece neustále prohlašuje, že s Harvardem nemá už dlouho cokoliv společného.

Nicméně jedno je třeba na Ševčíkovi ocenit - jeho nebetyčná drzost přijít a sednout si mezi akcionáře, které vydatně pomáhal okrádat. Samozřejmě se také netají tím, že podá žalobu na tuto valnou hromadu, ale nějak se zapomněl pochlubit, že ještě před konáním této valné hromady jako zástupce akcionáře (Vostrého), který vlastní minimálně 3% akcií HPH už poslal žádost o svolání mimořádné valné hromady, na níž požaduje odvolání dozorčí rady i představenstva a novou volbu do těchto orgánů. Pochopitelně, že tím nesleduje nic jiného, než výhradně prospěch harvardských akcionářů a třeba si přitom chce velice skromně naúčtovat dalších sto tisíc dolarů měsíčně.