OSMA

Jak Ševčík přiznal, že nakládá s majetkem ukradeným z Harvardu

Zveřejněno: 24.3.2006

Navrat na hlavni stranku OSMY

Celkem v poklidu proběhla březnová náhradní valná hromada Harvardského průmyslového holdingu, a.s. - v likvidaci, třebaže se o vybočení několikerým zcela nepodstatným vystoupením úporně snažil bývalý předseda představenstva HPH T. Ševčík v roli jakéhosi emisara B. Vostrého. A snaží se dál svými prohlášeními v tisku, které rozhodně nejsou nezajímavé.

Tak pan Ševčík tvrdí, že jeho plná moc byla v pořádku, třebaže osoba jež ji udělila byla zcela neidentifikovatelná a jestliže jí byl jeho předchůdce B. Vostrý, pak se zřejmě dopustil trestného činu zneužívání českých dokladů, které měl odevzdat ve chvíli, kdy získal belizskou státní příslušnost. Nicméně T. Ševčík, alespoň podle svých prohlášení se chce snažit dál - bude se prý soudit a již také představenstvu HPH poslal jako zástupce tří procent akcionářů žádost o svolání mimořádné valné hromady. Těch 100 tisíc dolarů měsíčně si přece u Vostrého musí přičinlivě odsloužit. Ovšem opět s plnou mocí, podepsanou Vostrým, jenž je na ní opět uveden jako občan České republiky a navíc nikde nelze najít ani to nejzákladnější pro jeho identifikaci - alespoň datum narození.

Mnohem zajímavější je ovšem Ševčíkova argumentace týkající se majetku HPH, který pomáhal ukrást. Prý ten majetek patří akcionářům HPH, nikoliv však společnosti HPH (proto zřejmě musel být ukraden, aby Harvardu nepatřil). To akcionářské vlastnictví se podle Ševčíka údajně má promítat přes dceřinou firmu Daventree Resources Ltd. Jenže kterou - DR Kypr, nebo DR Belize, kterou si Vostrý založil z 15 miliónů dolarů také ukradených z Harvardu? O tom Ševčík raději skromně mlčí, jak je nakonec jeho zvykem.

Další Ševčíkovo tvrzení pak je jen dokladem zmatku, který ve Vostrého gangu panuje. Ševčík chtěl svolat mimořádnou valnou hromadu na základě hlasů Vostrého firem Harms, Berio, Deneb Shipping a ukradené harvardské zástavy Intesunionu. O těchto firmách Ševčík tvrdí, že patří do trustu č. 2, jenže je známo, že tento podvodný trust má nuceného správce. Jak je tedy možné, že na ovládání tohoto majetku a nakládání s ním dává Ševčíkovi plnou moc Vostrý? A ještě k tomu je to přece podle Ševčíkova doznání majetek harvardských akcionářů! Takže z této značně zpozdilé argumentace vlastně vychází najevo jednoznačné přiznání - Ševčík si je plně vědom, že chtěl na náhradní valné hromadě využít ukradený majetek v nejvlastnějším zájmu harvardského zloděje Vostrého. Stejný cíl sledoval Ševčík při pokusu o svolání mimořádné valné hromady, na níž měl podle rozkazů Vostrého usilovat o odvolání statutárních orgánů HPH a prosadit zvolení lidí z Vostrého gangu. Za jediným účelem - zmařit soudní spor o trusty, který vede likvidátor doc. Zd. Častorál na Kypru.

V těchto souvislostech jistě nebude bez zajímavosti sdělení ministra spravedlnosti JUDr. P.Němce na dotaz ohledně B. Vostrého - zda Česká republika požádala o jeho vydání. Zde je příslušná část odpovědi pana ministra: "Ministerstvo spravedlnosti ČR za spolupráce s Velvyslanectvím České republiky v San José, které je akreditováno i pro Stát Belize, a s honorárním konsulem České republiky v Belize možnosti vydání předmětného obviněného ze Státu Belize pečlivě prozkoumalo, přičemž dospělo k závěru, že s ohledem na jeho státní občanství je podání extradiční žádosti v tomto případě zcela bezpředmětné.". Takže požádáno nebylo, přesto mluvčí ministerstva spravedlnosti Dimun nedávno v televizi tvrdil, že o vydání "předmětného obviněného" požádáno bylo. Že by ministr nevěděl, co tvrdí jeho mluvčí? Neméně zajímavá je závěrečná poznámka pana ministra, týkající se spekulace, zda nezájem o vydání Vostrého nemá původ v jeho estébácké minulosti. "Pokud jde o údajnou pozici obviněného ve strukturách někdejšího Federálního ministerstva vnitra, není mi známo, jaký má tato skutečnost vztah k možnostem vydání jmenovaného z ciziny." Panu ministrovi Němcovi pro enormní péči o zvrhlého katarského prince, či alibistické manévrování kolem svého náměstka Vyvadila patrně není známo, kde všude ještě estébáčtí pohrobci sedí a co všechno ovládají.

Samozřejmě, že do průběhu březnové náhradní valné hromady se pokusil zasáhnout i "pirát z Prahy" Viktor Kožený. Prostřednictvím dalšího bývalého předsedy představenstva HPH Matějky byl podán protest Koženého firmy Harvard Group (podepsaný a předem připravený Matějkou) proti zprávě likvidátora, v němž je mimo jiné uvedeno:

Podle mínění Harvard Group, byly prý závazky HCMW, tedy Koženého firmy, která podvodně koupila HPH, fakticky zcela vyrovnány v rámci zajišťovacích mechanismů kupní smlouvy převodem akcií společnosti Daventree Resources Ltd. Přitom ovšem Harvard Group přiznává, že ocenění převedených aktiv nebylo nikdy provedeno. Zůstává tedy otázkou, jak Kožený vůbec může vědět, že jeho dluh je vyrovnán? Ale taková drobnost je patrně pod rozlišovací schopnost jak Koženého, tak i Matějky. Že přitom zůstaly nějak zamlčeny smluvní úroky z prodlení, které dnes budou představovat přinejmenším dalších 10 miliard korun, není u Koženého a Matějky rozhodně žádným překvapením. Harvard Group dále ve svém protestu tvrdí, že ředitelé některých kyperských akcionářů HPH (Koženého kyperek) získali přesvědčivé důkazy, jak je majetek trustů č. 1 a č. 2 rozptylován a zneužíván k osobnímu obohacení jak správců, tak i protektorů trustů. Navíc Vostrý se svými lidmi (Ševčík, Široký, Sarris i jeho dcera Christina) nevydali kyperským soudem vyžadované účetnictví obou trustů ani v průběhu roku 2002 ani 2003.
Co všechno se pojednou akcionáři nedozvědí, když se dva harvardští zloději začnou rvát o ukradený majetek. Podle Harvard Group mělo být údajně akcionářům HPH z trustů vyplaceno 40 miliónů dolarů, z nichž 10 miliónů dolarů si Vostrý vyplatil sám sobě přes Harms, Berio a Deneb Shipping. Přitom Vostrý i jeho advokát Monsport tvrdí, že bylo vyplaceno 80-100 miliónů dolarů, přičemž zůstává otázkou, proč neznají přesnou sumu. Kožený ve svém protestu samozřejmě neopomněl zdůraznit, jak je nanejvýš nutné, aby byly oba podvodné trusty zachovány, do nich byl soustředěn zpět získaný ukradený harvardský majetek a ten pak rozdělen mezi akcionáře. Už nevysvětluje, proč to dělat tak složitě, když HPH má likvidátora a rozdělení podle zákona musí proběhnout formou likvidace. Prý by jinak došlo k nevyhnutelnému zmatku dalekosáhlému prodloužení výplat akcionářům a tedy k nejistotě jejich postavení. Není přímo k slzám dojemné, jak Kožený, jenž tak úpí v bahamském vězení, přesto neustále myslí jen a jen na blaho akcionářů? Tolik přímo svatého altruismu by si snad zasloužilo přímo blahořečení od papeže.
V protestu jsou také uvedeny údajné zásluhy Koženého kyperských firem o ustavení soudního správce nad Vostrého trusty i při dohledávání částí harvardského majetku na Belize, Kajmanských ostrovech, v Lucembursku, Lichtenštejnsku i ve slovenských soukromých firmách J. Širokého. Nakonec jistě nikoliv zbytečně Ševčík nedávno ukradený majetek za 640 miliónů korun převedl právě do Bratislavy na Vostrého firmy TASS Holding a TASS Invest. Ovšem jedno přitom Kožený podle očekávání zamlčel - jeho firmy totiž těžily z výsledků práce likvidátora Zd. Častorála, která však byla prohlášením podvodného konkursu nejméně na půl roku zcela paralyzována, čehož právě využili Kožený a jeho právníci, když tyto informace o majetku ukrývaném v zahraničí čerpali z konkursního spisu. Nakonec vždyť za organizováním tohoto konkursního podvodu stál přece Koženého člověk Pacovský, stejně jako za následným návrhem na konkurs.

Bude tedy zajímavé o co všechno se ještě Vostrý se Ševčíkem pokusí a také jak Ševčík splní svůj slib daný akcionářům na náhradní valné hromadě, že písemně vyloží (pro zveřejnění na internetu) jak je to s majetkem trustů, kde se pojednou vzal, když nepatří HPH, ale jen jeho akcionářům a proč dodnes nikdo ještě neviděl sebemenší náznak vyúčtování trustů, jehož zveřejňování tak horlivě sliboval. Zatím se k tomu nikterak nemá, takže Ševčík dál zůstává tím starým známým Ševčíkem.