OSMA

Valná hromada HPH byla odložena na podzim

Zveřejněno: 7.6.2006

Navrat na hlavni stranku OSMY

Představenstvo Harvardského průmyslového holdingu, a.s. - v likvidaci na společném jednání s dozorčí radou hodnotilo současný stav společnosti a podmínky pro konání řádné valné hromady za rok 2005.
Pokud jde o činnost likvidátora doc. Zd. Častorála, směřující k navrácení ukradeného majetku a finančních prostředků zpět do společnosti a pod jednoznačnou kontrolu likvidátora, představenstvo provedené právní kroky hodnotí jako nadějné pro realizaci likvidace a tedy především pro akcionáře HPH, což potvrdila i dozorčí rada.
Představenstvo pak navrhlo, aby řádná valná hromada společnosti za rok 2005 byla svolána na podzim a po projednání příslušných důvodů s tímto rozhodnutím dozorčí rada vyslovila souhlas. Důvody představenstva pro odložení valné hromady jsou následující:
V současné době probíhá řada soudních sporů o majetek náležející HPH a akcionáři, kteří se zúčastnili náhradní valné hromady 10. března 2006 si jistě dobře pamatují námitky bývalého předsedy představenstva a jednoho z pachatelů současného stavu společnosti T. Ševčíka - jak je možné předkládat účetní závěrku, když skutečný stav majetku HPH není stále přesně znám. Což byla jistě otázka toho nejpovolanějšího.
Je veden soudní spor o zhruba 20 miliónů dolarů na účtu JUDr. Bayera z Č. Budějovic, kde příslušný soud se patrně rozhodl být setrvale nečinný, vzdor žádostem o nařízení ústního jednání. Podobně představenstvo podalo trestní oznámení slovenské policii, které se týká převedení 50 miliónů dolarů bratislavské firmě Druhá strategická, náležející J. Širokému, jenž byl v 90. letech na Slovensku pravou rukou Vostrého s Koženým a od konce roku 2002 tzv. protektorem podvodných trustů, založených na Kypru.
Třebaže již uplynul rok od zamítnutí konkursu na HPH, konkursní správce J. Cupka stále nepředal likvidátorovi vyúčtování své konkursní činnosti a navíc je jako konkursní správce HPH nadále zapsán v obchodním rejstříku. Což bylo dokonce důvodem k bránění přístupu oprávněné osobě k provoznímu účtu v pobočce GE Money, takže nakonec musel být tento účet zrušen a založen v jiné bance.
Probíhá soudní jednání o zrušení kyperských trustů a navrácení jejich vykazovaných finančních prostředků do HPH, podobně je veden spor o ázerbájdžánské kupony, které se Vostrého gang snaží zřejmě fingovaným prodejem dostat pod Vostrého kontrolu. Další soudní řízení jsou vedena v evropských zemích i v zámoří, bohužel stále bez jakéhokoliv zájmu příslušných českých institucí - policie se dokonce dosud ani nezabývá trestním oznámením ministerstva financí, podaným před třemi roky, na škodu přes jednu miliardu korun. Jistou výjimkou je ministerstvo spravedlnosti, které v nedávných dnech o kauzu Harvard projevilo zájem a učinilo určité kroky.
Stále není ukončen soudní spor o vrácení fingovaných pohledávek Koženého firem Harvard Group a HBS - poradenská (zhruba 11 miliónů korun), podaných bývalým předsedou představenstva HPH P. Matějkou. K tomu představenstvo došlo k závěru, že je nutné vypracovat podrobnou analýzu právních důsledků soudních usnesení, jejichž výsledkem je skutečnost, že od srpna 1999 do poloviny srpna 2001 měla společnost pouze jednoho platně zvoleného člena představenstva a pak do 10. října 2003 žádného.
Podobně závažnou skutečností, ovlivňující výši vlastního kapitálu společnosti, je také spor o Koženého směnky, které zcizil M. Pacovský, vydávající se po téměř dva roky za likvidátora HPH, jenž naprosto neoprávněně pověřil vymáháním tohoto směnečného dluhu jakousi zámořskou firmu Pacifik Alliance Bancorp., která nejprve změnila svůj název a v současné době není k nalezení.
Na valné hromadě 12.10.2003 navíc mělo při registraci dojít k neuznání plného počtu akcií, které uplatňoval pan Jiřík, jako zplnomocněný zástupce akcionářsky Rejchrtové. Neuznány měly být akcie, které zastupovaná akcionářka prý zdědila, ovšem ani v aktuálním výpisu emitenta není zvýšení jejího původního počtu akcií zaznamenáno. Představenstvo se na akcionářku obrátilo písemnou žádostí o doložení jejího údajně zděděného množství akcií, dosud neobdrželo žádnou odpověď.
To vše jsou tedy důvody, které vedly představenstvo k rozhodnutí odložit konání řádné valné hromady HPH na podzim, kdy by měly být alespoň některé z těchto skutečností objasněny a byly tak maximálně omezeny možnosti především lidem dirigovaným B. Vostrým podávat žaloby na neplatnost usnesení valné hromady. Jak známo bývalá předsedkyně dozorčí řady HPH J. Sainerová právě případ údajného neuznání plné moci akcionářsky Rejchrtové v uděleném rozsahu uvedla jako jeden z důvodů, proč by mělo být usnesení valné hromady z 12.10. 2003 zneplatněno.