OSMA

Matějkova historie se opakuje?

Navrat na hlavni stranku OSMY

Společnost Fin-Invest and Consulting (FIC) usiluje o svolání mimořádné valné hromady Harvardského průmyslového holdingu a proto se snaží shromáždit deset procent akcií HPH. Představitel FIC Pavel Matějka zpravodaji ČTK řekl, že firma očekává od VH objasnění těch informací ohledně veřejné obchodní soutěže na prodej majetku HPH, které představitelé a likvidátor HPH odmítají sdělit. Matějka chtěl třeba vědět, kdo byla druhá firma, která se zúčastnila výběrového řízení, jakou částku nabídla, jak ji hodlala zaplatit, jaká je aktuální výše pohledávek a závazků HPH atd. P.Matějka dále uvedl, že součástí programu mimořádné VH bude i návrh na odvolání představenstva i likvidátora. P. Matějka také sdělil, že počet akcií, které má FIC k dispozici se blíží k deseti procentům.
Podle této zprávy, kterou vydala ČTK 26.1.1998, pak mělo 6.2.1998 dojít ke schůzce likvidátora B.Vostrého se Sdružením minoritních akcionářů, organizovaným FIC a vedeným P.Matějkou, na níž B.Vostrý byl ochoten odpovědět na dotazy akcionářů. Podle další zprávy ČTK z 5.2.1998 se toto Sdružení usneslo, že soudní cestou dosáhne zrušení veřejné soutěže na prodej HPH nebo odstoupení vítězné společnosti od uzavřené kupní smlouvy, tak alespoň Matějka informoval zpravodaje ČTK. Podle P.Matějky Sdružení chce požádat poslance o vytvoření zvláštní parlamentní vyšetřovací komise a vyzvat příslušný finanční úřad k prošetření účetnictví HPH. Podle Matějky byl také se zástupci zahraničních akcionářů vytvořen zvláštní fond na financování placených inzerátů v zahraničních médiích a Ázerbajdžánu, kde budou podány informace o skutečném stavu kolem HPH. Sdružení dál chtělo soudní cestou odvolat likvidátora B.Vostrého a dosáhnout jmenování nezávislého likvidátora, podat podnět na ministerstvo financí. P.Matějka také oznámil, že Sdružení poslalo poslancům i senátorům otevřený dopis, v němž je uvedeno, že tak jak byla veřejná soutěž na prodej HPH zorganizována, přijdou nejen akcionáři HPH, ale i stát v podobě neodvedených daní minimálně o 32 miliard korun. Je zároveň uvedeno, že podle nezávislých odhadů připadá na jednu akcii HPH majetek minimálně v hodnotě 2600 Kč, zatímco V.Kožený chce vyplácet na akcii 600 Kč a ještě až za dva roky.
A pak je v této zprávě pozoruhodná věta, kterou P. Matějka vyslovil na závěr:"Zároveň se domníváme, že celou záležitost je možné ukončit v případě dohody daleko mírnější cestou ke spokojenosti všech zúčastněných stran".
Ve stejný den reaguje na činnost P.Matějky a jeho firmy FIC společnost Burson-Marsteller. Její mluvčí P.Richter sdělil ČTK, že jednání společnosti FIC po svolání mimořádné VH začalo nést stopy vydírání. FIC navrhoval, aby likvidátor B.Vostrý jednal s Koženého firmou HCMW o urychleném odkupu akcií po 450 Kč a to nejpozději do 30.6.1998. Podle P.Richtera tato formulace naznačovala, že Sdružení P.Matějky nejde o prospěch drobných akcionářů a konečnou cenu, jako o okamžité vyplacení, především skupiny zahraničních akcionářů. Tehdejší likvidátor B.Vostrý se hned k tomu připojil a dodal, že jde o snahu poškodit společnost Davetree a HPH a nadřadit tak vlastní zájmy nad zájmy skutečných drobných akcionářů.
Během dalších sedni týdnů dochází v tvrdé aktivitě Matějkova Sdružení k náhlému, o to pozoruhodnějšímu zlomu. 26.3.1998 P.Matějka oznamuje ČTK: Jeho Sdružení, zastoupené společností FIC, akceptuje vysvětlení podaná na mimořádné VH likvidátorem B.Vostrým a představenstvem HPH. Podle Matějky není důvod pochybovat, že V.Kožený dostojí včas svým závazkům a vyplatí likvidační zůstatek 600 Kč, neboť lepší nabídku likvidátor ve veřejné soutěži neobdržel. (Kdo byl na této valné hromadě v Ústí n/L, jistě si vzpomene, že všechna vyslovená vysvětlení byla zcela v "harvardském" stylu - naprosto vágní a jen plná slibů, jak je nakonec zvykem doposud).
Podle ČTK ještě počátkem února P.Matějka sdělil, že výslednou cenu považuje za výsledek pletich, které provázely celý průběh likvidace HPH. K průběhu mimořádné VH ČTK uvedla, že návrh na odvolání likvidátora B.Vostrého byl jedním z bodů VH, ale akcionáři ho vůbec neprojednávali. Jak uvedlo představenstvo HPH tento bod byl zařazen do programu na základě diskusí s několika minoritními akcionáři, nikdo z nich však při možném projednávání nevystoupil, takže se o něm ani nehlasovalo.
Tím také skončily aktivity Sdružení P. Matějky. Zřejmě splnilo svůj účel, jako nyní plní možná svůj účel Sdružení pro 600, organizované opět P.Matějkou a tentokrát i J.Punarem. Opět patrně jde o prospěch úzké skupiny akcionářů, i když oba vehementně proklamují, že tentokrát jim jde o prospěch všech českých akcionářů, i té babičky odněkud z hor, které zaručují, že jí bude smlouva poslána i třeba třikrát, jen aby nějakou chybou o své peníze nepřišla. Přesto se nelze přitom ubránit podezření, že tentokrát slouží zájmům V.Koženého a teď na březnové valné hromadě mají jediný úkol - nahradit kyperské společnosti, ovládající HPH, které ze zákona již zřejmě přišly o svá hlasovací práva a proto se bojí na VH přijet. Je zajímavé, že Matějkovo Sdružení sice tehdy na jaře 1998 skončilo, ale sám P. Matějka, přestože veškerá vysvětlení akceptoval, v tlaku na V. Koženého, B.Vostrého a představenstvo HPH pokračoval dál. Dokonce podal žalobu, zřejmě byl ale tak dokonale opět přesvědčován, i když nikoliv na valné hromadě, že ji nakonec stáhnul.