OSMA

Zajímavá odpověď M.Pacovského

Navrat na hlavni stranku OSMY

Na oznámení, že V.Kožený nejenže stále dluží 10,5 miliardy korun, ale že navíc má zaplatit i penále z prodlení, které činí 0,1% denně (10,5 miliónu korun), což do konce února 2002 představuje úctyhodnou sumu přes 8 miliard, člen představenstva HPH M.Pacovský reagoval pozoruhodně. Zpravodaji ČTK sdělil, že je to vnitřní záležitostí firmy a že "dáváme dohromady podstatu dlužné částky, pak můžeme přemýšlet o dalším".
Nějak přitom zapomněl na povinnosti, ukládané představenstvu společnosti zákonem. Především představenstvo HPH, jehož je členem, je odpovědné za vedení účetnictví, tedy tato pohledávka již měla být od počátku roku 2000 v účetnictví vedena. V poslední zprávě o hospodaření společnosti však o takové pohledávce není jediná zmínka. Jak je tedy možné, že představenstvo až teď po více jak dvou letech dává dohromady podstatu dlužné částky? Jsou dvě možnosti - buď o tomto závazku V.Koženého nevědělo, nebo vědělo a usilovně se jej snažilo před akcionáři zatajit. Obojí je ovšem zločinem proti akcionářům, neboť ti byli doposud naprosto nedostatečné, možná i záměrně mylně informováni o stavu majetku společnosti. Za takové situace by každé slušné představenstvo i dozorčí rada společnosti musely okamžitě rezignovat, nebo je valná hromada odvolat. V pusté nevědomosti byl dokonce držen i auditor společnosti, v jehož zprávách o penále z prodlení není za poslední dva roky ani zmínka. A ve stejné nevědomosti byli zřejmě drženi i oba organizátoři Sdružení pro 600 P. Matějka a J.Punar, když na jejich přání bylo do programu náhradní valné hromady zařazeno hlasování o odkupu akcií po 600 Kč. Věděli, že s těmi 8 miliardami dnes připadá na akcii zhruba 1100 Kč? Přece tito dva tak altruističtí, obětaví a horliví ochránci zájmů akcionářů by nechtěli české malé akcionáře připravit o téměř 500 Kč na akcii.
Mohlo se také stát, že M.Pacovský neměl na kontrolu majetku společnosti, náležité nakládání se svěřeným majetkem, vymáhání zástav, či tohoto penále z prodlení dostatek času, když musel zastupovat třeba zájmy Daventree Ltd. Jako třeba na valných hromadách společností Union Lesní Brána, VÚSU nebo Intesunion. A muselo to být zastupování náročné na základě velké důvěry V.Koženého, když právě rozhodnutím Daventree Ltd, tedy jejího zástupce M.Pacovského, byla do představenstva Lesní Brány zvolena dcera jeho manželky a pak zase do dozorčí rady zvolen i jeho bratr, jenž se posléze stal jejím předsedou. A protože Union Lesní Brána je 100% vlastníkem společnosti Keraunion, je i tady Pacovského bratr předsedou dozorčí rady. Zřejmě při takovém vytížení, jaké rodinné obsazování pozic musí představovat, nezbývá čas oznámit akcionářům zcela zanedbatelnou maličkost, že do majetku HPH přibývají úroky z prodlení ve výši 10,5 miliónu denně, natož se starat, aby to bylo vedeno v účetnictví.