OSMA

K situaci před mimořádnou valnou hromadou HPH, a.s. - v likvidaci

Navrat na hlavni stranku OSMY

Po srpnové valné hromadě začalo představenstvo HPH organizovat odkup harvardských akcií a to maximálně do 20 ks po 600 Kč za akcii, přestože jakékoliv převody harvardských akcií svým rozhodnutím z 8.2.2001 Komise pro cenné papíry zakázala. Za celou tu dobu se představenstvo HPH nepokusilo ani jednou důvody, pro které byl tento zákaz vysloven, odstranit. Nepředložilo KCP doklady o stavu majetku společnosti, ani směnky, jen se domáhalo, aby byl tento zákaz zrušen. Když pak KCP podala na organizátory tohoto odkupu trestní oznámení, byl odkup zastaven. Koncem roku se představenstvo HPH pokusilo necelou miliardu korun, která měla být údajně určena na odkup, převést na kyperskou společnost Daventree Resources Ltd., ručitele Koženého směnek na zhruba 10 miliard korun likvidačního zůstatku. Banka,ve které si vedení HPH tuto sumu uložilo na účet soukromé osoby, tento pokus oznámila jako podezřelou finanční transakci a účet i s penězi byl zablokován. Při této příležitosti se objevila v tisku zpráva, že policie zjistila, že do zablokování účtu bylo vplaceno 500 akcionářů, zatímco vedení HPH tvrdilo, že bylo vyplaceno 6 000 akcionářů. Jestliže by to byla pravda, pak rozdíl ve vyplacených penězích by činil přes 60 miliónů.
Snaha o převedení té necelé miliardy na Daventree Resources Ltd. vyvolává řadu pochybností. Především jde o vrácení peněz ručiteli, tedy zase zpátky dlužníkovi. Přitom jsou to peníze náležející HPH tedy výhradně jeho akcionářům. A že ti by si přáli, když se po dlouhých letech čekání a trpkých¨ zkušenostech objeví první peníze, aby se vracely rychle zase zpátky dlužníkovi, o tom lze s úspěchem pochybovat.
V prosinci se potvrdila další nanejvýš varovná skutečnost - HPH se stal jediným vlastníkem právě společnosti Daventree Resources. Což znamená, že se stal vlastně věřitelem i dlužníkem sám sobě. Při finančních eskamotážích, které V.Kožený prováděl a doposud provádí, je to jen další ohrožení jistoty, že akcionáři se svých peněz od V.Koženého dočkají. Je také zajímavou otázkou, jak se HPH mohl stát jejím majitelem (zápis v kyperském obchodním rejstříku je datován 10.července 2001), když jako společnost v likvidaci nesmí investovat. Za jaké peníze tuto firmu koupil? A proč o této skutečnosti nepadla ani zmínka na srpnové valné hromadě?
30.1.2002 se v Táboře, v hotelu Palcát uskuteční mimořádná valná hromada HPH (od 10 hod). Pro akcionáře nejdůležitějším bodem programu bude hlasování o odkupu vlastních akcií (údajně bez omezení množství) za 600 Kč za kus. Stejně nadmíru závažným hlasováním bude rozhodnutí o zrušení likvidace společnosti (již čtvrtým od VH v prosinci 2000).
Usnesení Nejvyššího soudu a následně konečný verdikt Vrchního soudu praví, že společnost je v likvidaci, má soudem ustanoveného likvidátora a tuto skutečnost nemůže změnit žádné usnesení valné hromady, jedině opět soud. Na což vedení HPH na valných hromadách bohorovně odpovídá - "náš právní názor je jiný". Naprosto bez ohledu na skutečnost, že zákony v této zemi vykládá a aplikuje jedině soud - a nikdo jiný.
Proč ta neutuchající snaha, vzdor soudním rozhodnutím, vystoupit z likvidace? Skutečnost, že společnost je nadále v likvidaci znamená pro akcionáře HPH jedinou jistotu, jak si zachovat právo na výplatu likvidačního zůstatku. V okamžiku, kdy by HPH vystoupil z likvidace, pozbyly by svůj význam směnky (zatím jediný majetek HPH a ten by se stal rázem bezcenným), HPH by se stal normální akciovou společností a V. Kožený by byl elegantně a v mezích zákona zbaven jakékoliv povinnosti akcionáře HPH vyplatit. A že by svůj dluh splatil dobrovolně, veden výčitkami svědomí...? Vždyť už v létě vzkázal akcionářům HPH, že jim nic nedluží a ať se co nejrychleji naučí nést riziko svého investování.
Jisté vysvětlení by se možná také mohlo hledat v zákonném ustanovení, které platí od počátku tohoto roku a které praví, že rozhodnutí valné hromady může obchodní rejstřík zapsat, bez ohledu zda usnesení valné hromady je napadeno oprávněnou žalobou. I touto cestou by se mohl V.Kožený a jeho lidé pokoušet zbavit se povinnosti vyplatit 10 miliard likvidačního zůstatku.
Možnost slibovaného rychlého a neomezeného výkupu po 600 Kč za akcii je pro akcionáře rozhodně velice příjemná. Je třeba jen vyčkat na doložení skutečnosti, že HPH opravdu ty peníze má na svém účtu a na záruky, že opravdu budou každému jeho akcie vykoupeny za 600 Kč za kus. Dosavadní zkušenosti s odkupy totiž jsou velice špatné. Odkup za 480 Kč za akcii na přelomu let 1999 a 2000 totiž velice brzy skončil s odůvodněním, že V.Kožený již nemá peníze. Podobně i odkup 20 akcií skončil trestním oznámením Komise pro cenné papíry a od té doby se situace nijak nezměnila.Bude jistě zajímavé, jak vedení HPH zaručí, že se nebude opakovat situace, kdy se pokusilo tu necelou miliardu (dnes naštěstí zablokovanou), která patří výhradně akcionářům, tiše a nenápadně zase vrátit dlužníkovi, tedy společnosti Daventree Resources.
Podle informací některých akcionářů, blízkých vedení HPH, má společnost na výkup vlastních akcií prý 3 miliardy. Kyperské společnosti, které HPH ovládají a mají 53 procent harvardských akcií, se údajně vzdávají odkupu svých akcií. Jestliže by to byla pravda, znamená to tedy, že je třeba vykoupit 47 procent akcií. Na to je ovšem potřeba 4,606 miliardy. Přitom ovšem musí vedení HPH překonat ještě dvě obtížné překážky - zákaz převodů akcií a skutečnost, že společnost v likvidaci nemůže nakupovat své vlastní akcie.
Je jen s podivem, proč vedení Harvardu prosazuje výplatu akcionářů tak složitým, problematickým způsobem, když má v ruce jednoduché řešení a pro minoritní akcionáře daleko lukrativnější. Jestliže se pokusíme uvěřit tomu, co představitelé společnosti minulý rok prohlašovali (po všech zkušenostech je takový pokus téměř nemožný), pak mají k dispozici na vyplacení likvidačního zůstatku téměř celou sumu pohromadě. Šest miliard z prodeje Sidanka přijde na účet HPH (těžko se tomu dá uvěřit, když miliardy za Sidanko jsou zablokované, ale zkusme to). V únoru na tiskové konferenci HPH člen představenstva M.Pacovský oznámil, že sám získal pro HPH 3,5 miliardy a uvedl to i v písemném podkladu pro novináře. To už je 9,5 miliardy, takže do naplnění likvidačního zůstatku 9,8 miliardy chybí pouhých 300 miliónů.
Proč tedy nemůže být těch zcela jistých 9,5 miliard (jak alespoň představitelé HPH veřejně prohlašovali, že patří společnosti) akcionářům vyplaceno? A jestliže se kyperské společnosti skutečně vzdávají práva na odkup svých akcií, pak by se mohlo vyplácet za akcii nikoliv 600 Kč, ale až 1 200 Kč.