OSMA

JDE JE O ZNEUŽITÍ AKCIONÁŘU

Navrat na hlavni stranku OSMY

Zveřejnění zprávy o průběhu náhradní valné hromady v Táboře vyvolalo nebývalé zášti a zlobu ze strany Sdružení pro 600. Zřejmě objektivita a pravda není v arsenálu této skupiny. A objektivní zveřejnění průběhu VH je tvrdou ranou přesně na cíl, takže jejich jedinou velmi chabou obranou je pusté osočování a naprosté popírání faktů. Zpočátku údajně žádná kyperská společnost na VH nebyla, natož aby hlasovala. Když předseda VH Klimeš přiznal, že nejméně dvě kyperské společnosti v Táboře byly a hlasovaly, náhle přesvědčování, že všechno si odhlasovali jen malí akcionáři, zcela ustalo.
Naprostá bezmocnost Sdružení a Koženého lidí se proměnila v zoufalé přesvědčování, že jedinou cestou k výplatě akcií jsou žaloby na Komisi pro cenné papíry a organizování demonstrací před Úřadem vlády nebo KCP. Je to jen další důkaz, jak dalece J.Punar, M.Pacovský a P. Matějka chtějí zneužít malé akcionáře. To zneužití nevyšlo na náhradní valné hromadě v Táboře (kyperské společnosti nakonec musely vůli malých akcionářů odhlasovat), nic však těmto Koženého komplicům nebrání, aby v tom nepokračovali dál. Vidina 600 Kč je přece tak lákavá, i když naprosto nereálná. Ale přání, které bývá otcem myšlenky, to vždycky je veliká síla a na to se Koženého skupina pokouší vsadit.
To nereálné přání vedení HPH velice lstivě posiluje výzvami, aby se akcionáři hlásili o odkup svých akcií. Neobtěžuje se přitom oznámit lidem jakékoliv podmínky odkupu. Kdy začne, jak dlouho bude trvat, kolik to bude každého akcionáře stát. Dokonce ta bezostyšnost jde tak daleko, že představenstvo přiznává, že na slibovaných 130 miliónů nemůže dosáhnout, nedovede ani přesvědčivě doložit, zda někdy bude mít z čeho vyplácet. A kupodivu, prý se už akcionáři hlásí, ačkoliv neexistuje jediný důkaz, že představenstvo někdy bude schopno vůbec odkup uskutečnit. Že by opravdu tak protřelí investoři, kteří se ve Sdružení sešli, byli ochotni skočit do černé díry bez jistoty jakéhokoliv profitu?
Navíc, i kdyby ty dolary z Kantupanu dostalo představenstvo, je zde předběžné opatření, zakazující vedení HPH s majetkem v Rusku nakládat. Kde je ovšem důkaz, že těch 130 miliónů dolarů je skutečně na účtu Kantupanu? Nicméně lidi z Harvardu nelze v ničem podceňovat. Teď již hrají vabank a zřejmě i proto si nechali v Táboře schválit mandátní smlouvy. Mohly by sloužit k zakrývání, odkud vlastně peníze na slibovaný odkup (jen pro vybrané akcionáře) třeba pocházejí.
Někteří akcionáři vehementně vyžadují odpověď na otázku - co představuje dohledná doba v případě, že by likvidátor Zd.Častorál vyplácel zálohu na likvidační zůstatek. Je zajímavé, že stejní akcionáři se neptají vedení HPH, kdy pominou překážky, pro které není možné vykupování akcií zahájit. Podle člena představenstva Klimeše se tak stane, až KCP uvolní obchodování, policie přestane trestně stíhat některé člena vedení HPH a budou rozhodnuty žaloby, podané na usnesení VH od r. 1999. Umí si někdo z akcionářů vůbec představit, kdy všechny tyto překážky budou odstraněny?
Takže nezbývá než zopakovat - tady jde jen o pokus hrubého zneužití malých akcionářů, z nichž někteří zřejmě velice dobře vědí, proč se tolik angažují. V případě P. Matějky již jeho angažovanost byla v Táboře náležitě oceněna. Jen zbývá jedna záhada - kde se v tomto člověku bere tolik dobročinnosti, že tak bojuje za blaho malých akcionářů, když sám nemá jedinou akcii HPH (podle vlastního veřejného přiznání v Táboře) a navíc právě malé akcionáře v r.1998 tak kolosálně podrazil. Přitom bývalý gen. ředitel J.Nový v lednu horlil, jak mohou akcionáři chtít od někoho, kdo má jen 39 akcií, aby se odpovědně staral o jejich práva. Takže p.Matějka, jenž nemá jedinou akcii a už jednou malé akcionáře podvedl, je ten pravý. Pochopitelně pro Harvard a J.Nového, čerstvého člena představenstva HPH.