OSMA

Byl to pokus o palácovou revoluci?

Navrat na hlavni stranku OSMY

O stále sílícím rozkolu ve vedení HPH informovala OSMA nedávno. V pondělí 29.4. se spolehlivost OSMOU uváděných faktů opět plně potvrdila - představenstvo HPH s okamžitou platností odvolalo svého předsedu a generálního ředitele společnosti J.Nového. Skvělého specialistu na krizové situace, jak o něm nadšeně hovořil M.Pacovský ještě v půli března. Ledacos totiž nasvědčuje, že J.Nový tu krizovou situaci HPH chtěl vyřešit tak radikálně, že se jeho představenstvo doslova vyděsilo. Takže byl raději bleskově suspendován a určen na administrativní práce.
Následující den v úterý 30.4. se v Hospodářských novinách objevilo oznámení, že členové představenstva svolávají mimořádnou valnou hromadu HPH na 15. května. Žádost o svolání VH byla podepsána akcionářem Husníkem, členem "Sdružení pro 600", jenž jistě obětavě toto oznámení financoval ze svého. Některé části navrženého sedmibodového pořadu jednání přitom volají přímo po ostříží pozornosti.
Hned druhým bodem je odvolání všech členů představenstva, třetím bodem by měla být změna stanov a následuje volba nového představenstva. Přímo perlou tohoto programu je pak "schválení zrušení registrace akcií společnosti na veřejném trhu". .Podle oficiální zprávy představenstva HPH, podepsané A.Klimešem, M.Pacovským a M.Šancovou ovšem žádná valná hromada v květnu nebude, představenstvo ji odmítlo svolat a od oznámení jejího konání se jednoznačně distancuje. Žadatel, jenž se ji pokusil svolat (zřejmě je míněno Sdružení pro 600), prý nemá potřebná 3% majetku společnosti, takže není oprávněn VH svolávat a akcionáři HPH se tak dočkají řádné valné hromady zřejmě až v červnu. Pokud jde o odvolání J.Nového, představenstvo uvádí, že zadal oznámení o konání MVH do tisku dříve, než bylo projednáno představenstvem. Prostě odvolávat pokoutně představenstvo HPH se jednoduše nevyplácí.
Došlo tedy k jednoznačnému rozkolu, ovšem s výraznou zajímavostí - v otištěném programu MVH je navrženo jen odvolání představenstva, nikoliv dozorčí rady, jejímž členem se v březnu stal P.Matějka, spoluzakladatel S600, tedy bílých koní Koženého a Vostrého skupiny.
Zastavme se u návrhu na zrušení registrace akcií. Správce www stránek Zpravodaje, pan Urbánek, to považuje za geniální trik a způsob, nad kterým se tají dech, jak doběhnout KCP. Přitom nejde o nic jiného, než o další dost prostoduchý pokus jak oklamat české akcionáře, pro které by důsledky mohly být velice tristní, kdyby prošel.
HPH by se dostal především z dozoru Komise pro cenné papíry, tedy byl by prakticky zbaven informační povinnosti i případných sankcí. Rázem padne blokace akcií HPH, což by umožnilo kyperským společnostem převést svá hlasovací práva na další Koženého nebo Vostrého společnosti a uniknout tak z velice reálné hrozby, že ztratí hlasovací práva za neoznámené jednání ve shodě. I při zrušení registrace akcií by akcionářům HPH dál zůstalo právo na likvidační zůstatek. Ovšem Obchodní zákoník nabízí i druhé řešení. Kdo by se zrušením registrace akcií nesouhlasil, nebo nebyl na valné hromadě přítomen, jeho akcie by HPH musel do 3 měsíců vykoupit za "cenu přiměřenou". Tu přiměřenou cenu by stanovil znalec. O českých znalcích jistě není třeba se dál šířit, stačí se podívat na všechny audity HPH. Lze se tedy domnívat, že tato "přiměřená cena" by byla co nejnižší možná.
Bude tedy velice zajímavé, jak dopadne spor Sdružení pro 600 a představenstva HPH, zda svolavatel MVH měl či neměl potřebná 3% hlasů. Připusťme, že nakonec S600 ta 3% opravdu doloží, 15.5. valná hromada se uskuteční a na ní bude zrušení registrace akcií odhlasováno. Muselo by přitom na této VH být přítomno 30% majetku společnosti, což vyžaduje účast alespoň některých kyperských společností a k odhlasování by bylo třeba 3/4 hlasů. Zůstává otázka - z jakých peněz by byl uskutečněn zákonem stanovený výkup akcií nepřítomných nebo nesouhlasících akcionářů?
Možná lze jistou odpověď hledat v jedné, ne zatím zcela ověřené informaci - v minulých dnech se měl P. Matějka setkat a jednat (prý na Floridě) s B.Vostrým, který se doposud vyhýbá sdělení obvinění z podvodu. Jestliže by tomu tak bylo, je nasnadě, že se nejednalo o ničem jiném, než o penězích. B.Vostrý je přece ředitelem Kantupanu, tedy tou osobou, o které v březnu na VH M.Pacovský řekl, že nechce na další odkup akcií poslat peníze, neboť vzhledem k situaci kolem HPH si není jistý, zda současné představenstvo je tím pravým orgánem, který by peníze měl dostat do rukou. Když bychom se tady výjimečně pustili na vratkou půdu spekulace, pak možná není příliš daleko od věci domněnka, zda celý ten pokus o palácový převrat nebyl inspirován nebo podporován právě B.Vostrým.