OSMA

Deset miliard z HPH je již ukradeno?

Navrat na hlavni stranku OSMY

Rozkol, který nastal ve vedení HPH přinesl alespoň akcionářům jedno poznání. Všechny sliby o vyplácení jejich akcií po 600 Kč byly jen podvodem a lží. Odvolaná část představenstva HPH (M.Pacovský, A. Klimeš a M.Šancová) náhle procitla spolu s dvorním auditorem Harvardu P.Šrámkem a tak bylo na VH v Táboře zveřejněno stanovisko tohoto auditora k předloženým účetním závěrkám HPH a Daventree Resources k 31.12. 2001. Podle svědectví přímo z Ohradní ulice (sídla HPH) v auditu Daventree Resources dokonce chybělo pět nejdůležitějších stran.
Stačí citovat jen několik skutečností:
- nebylo ještě učiněno ocenění zástav ke dni přechodu vlastnictví. Přitom lidé z Harvardu akcionářům tvrdí, že peníze na vyplácení jejich akcií jsou již v Daventree Resources a to dokonce ve výši 188 miliónů dolarů.
- v další části P.Šrámek dokonce namítá, že nelze přistoupit na skutečnost, že v důsledku realizace zástavního práva HCMW (společnost Koženého, která koupila HPH) dluží již jen tři miliardy.
- v příloze účetní závěrky HPH se zase uvádí, že část dluhu Koženého převzala společnost AUDIA INVESTMENT (15,5 mil. Kč) a ten byl vypořádán vzájemným zápočtem. Za co, když ještě nedávno sám gen. ředitel J.Nový trvrdil, že v HPH nejsou žádné závazky, ani žádný majetek, jen ty dvě směnky.
- nejsou doklady k převedení 43 společností z Oily Rock do Daventree Resources.

Přitom M.Pacovský několikrát hrdě poukazoval, že se mu podařilo zrealizovat tyto Koženého společnosti jako část zástav a že byly převedeny do HPH. Teď se v účetní závěrce uvádí, že přišly do Daventree. Přitom počátkem roku 2001, kdy k převodu těchto 43 společností došlo, Daventree R. ještě nebyla majetkem HPH. Kdo se tedy pokoušel majetek českých akcionářů zašantročit? Nemohl to udělat nikdo jiný, než tehdejší představenstvo. A jestli tak učinil někdom jiný, třeba ze zámoří, jako v případě jmenování J.Nového ředitelem Daventree R., proč představenstvo HPH se neozvalo a naopak lhalo, až se hory zelenaly?
V účetní závěrce Daventree R. pak P.Šrámek postrádá kromě těch pěti stran také řadu skutečností. Například auditované účetní závěrky této společnosti z let 1999 a 2000 podepsané řediteli společnosti a jejím správcem (proč je postrádá tak pozdě?). Dále žádá, aby mu byly vydány ještě před zveřejněním závěrky důvěryhodné a podložené informace o pěněžních prostředcích, které má Daventree R. obdržet a které nejsou dosud ve výkazech této společnosti definovány ani jako finanční majetek, ani jako jednoznačná pohledávka. Chybí auditovaný výkaz Kantupanu a oceněníé akcií Kantupanu, z něhož by měly přijít prostředky, patřící českým akcionářům. Chybějí v závěrce Daventree R. další pohledávky, není doložena pohledávka vůči Daventree Ltd. a dokonce se naopak objevují úroky ze zcela neznámé jistiny ve výši 3-5 miliónů dolarů. Kde ty milióny jsou, asi nikdo dnes neví.
Ta nejhorší zpráva pro české akcionáře je však skryta na straně 11 účetní závěrky Daventree R. Dne 8.4. letošního roku se HPH vzdal "prostřednictvím absolutního souhlasného prohlášení svého nároku na plnění závazku Daventree R. vůči HPH ve výši 9 880 104 000 Kč. Tedy HPH se vzdal práva vyplývajícího z ručitelského závazku a zprostil tak Daventree R. povinnosti vyplatit dluh V.Koženého. Z dalšího vyplývá, že "absolutní souhlasné prohlášení" je dílem statutárního orgánu HPH a že jakýkoliv doklad k tomuto rozhodnutí chybí. Jestliže stanovisko P.Šrámka má v rukou policie, pak ji nezbývá nic jiného, než celý statutární orgán HPH okamžitě zavřít, neboť takový čin nelze kvalifikavat jinak, než loupež deseti miliard. P. Šrámek také zjistil, že 44,5 miliónu Kč, které HPH vyplatil akcionářům jako zálohu na odkup 20 akcií, nebyly vykázány jako plnění ručitelského závazku Daventree R. Celkový závěr je, že je třeba zjistit aktuální stav účetnictví Daventree R. Navíc předložená závěrka společnosti Daventree R. není vůbec podepsána jejími řediteli B.Vostrým a L.Loizou, ani správcem S.Polakisem a dokonce ani zpráva auditora Grant Thorton Cyprus není opatřena jménem ani podpisem odpovědného auditora. Podle prohlášení M.Pacovského na minulé valné hromadě to má být jedna z vysoce renomovaných světových auditorských firem.
Se stanovskem P.Šrámka pak koresponduje i dopis dozorčí rady HPH z 20.5.,kterým se obrací na představenstvo HPH a ptá se:
Jaké podklady předložilo představenstvo auditorovi? Proč 43 společností, které HPH získal v lednu 2001 nejsou vedeny v účetnictví, kde jsou vlastně jsou vedeny? Jakým způsobem jsou zajištěny prostředky k odkupu akciíé od akcionářů? Jak postupovalo představenstvo při realizaci zástav a kdy a jak se tato realizace objeví v majetku společnosti? Jakým způsobem představenstvo vymáhá pohledávka vůči dlužníkovi a avalistům? Proč dosud nebylo provedeno ocenění majetku Daventree Resources?
Jen těchto pár otázek stačí k plné ilustraci, jaké poměry vládnou v HPH a přitom se nezbývá než zeptat -kdo vůbec řídí HPH. Z toho, co tady je uvedeno, jednoznačně vyplývá, že statutární orgány to nejsou. A právě tohle by policie měla co nejrychleji zjistit a především zakročit, aby tomu, co se děje v HPH, byla konečně učiněna přítrž. Což se mělo stát již dávno, vždyť úkolem vyšetřovatele i státního zastupitelství je především bránit pokračování trestné činnosti a tady je zcela důvodné podezření, že trestná činnost v HPH pokračuje se stále zvyšujícím se tempu.