OSMA

KAM ZMIZELO 200 MILIÓNU DOLARŮ Z DAVENTREE RESOURCES?

Navrat na hlavni stranku OSMY

Počátkem dubna uskutečnil M.Pacovský, ještě coby člen představenstva HPH, spolu s auditorem P.Šrámkem z auditorské firmy HZ Praha a T. Ševčíkem, bývalým členem dozorčí rady, v tu chvíli v roli odborného poradce, inspekční cestu na Kypr. Cílem bylo zjištění skutečného stavu zadaného auditu společnosti Daventree Resources (DTR) a také docílit, aby auditovaná účetní závěrka byla včas hotová, aby mohla být zahrnuta do účetní závěrky Harvardského průmyslového holdingu, a.s. - v likvidaci. Dalším posláním inspekční trojice bylo zajistit další uplatněné zástavy z majetku Daventree Ltd.(DT), jejíž akcie tvoří 98% majetku HPH.
Z této zprávy je pak nad jiné jasné, s jakým úspěchem se inspekce setkala: jednání ve firmách DT a DTR byla vedena s p. P.Sarisem, sekretářem obou společností. V druhé části jednání byli také přítomni p. Michalides a spolupracovníci za auditorskou firmu Grant Thornton. P.Sarisovi byly předány listiny, kterými HPH uplatňuje své zástavní právo na akcie společností Union Lesní Brána, Intesunion a VÚSU. Byl požádán o co nejrychlejší převedení těchto akcií do společnosti DTR.
Dále byl p. Saris požádán o aktuální informaci o uvolnění podílu, který připadá na DTR z jejího 25% podílu ve firmě Kantupan a tedy z prodeje Sidanka, který Kantupan realizoval. P.Saris předložil k nahlédnutí draft smlouvy o narovnání mezi společníky Kantupanu a draft distribuční smlouvy k rozdělení peněz mezi společníky s tím, že tyto smlouvy měly být údajně podepsány ve dnech, kdy trio z HPH bylo na Kypru. Ze smluv byla pořízena kopie. Zároveň P.Saris předložil zápis z rady ředitelů DTR a požádal M.Pacovského, aby je hned podepsal na důkaz souhlasu HPH s uvedenými smlouvami. Ten podepsat odmítl s tím, že smlouvy si musí nejprve přečíst. Navíc nebyl oprávněn podepisovat za DTR. Zápis, ani smlouvy předložené M.Pacovskému nebyly nikým podepsány, konkrétní částky k výplatě nebyly vyplněny, ani nebyl uveden titul z jakého by DTR měla peníze obdržet. K termínu, kdy by DTR měla peníze obdržet P.Saris sdělil, že ihned po podpisu smlouvy, k němuž prý má dojít v den, kdy budou staženy žaloby, podané ostatními společníky Kantupanu a pak budou bez odkladu peníze distribuovány jednotlivým společníkům.
Tady se na chvíli zastavme. V polovině března na valné hromadě, na níž byl odhlasován odkup do 150 tisíc kusů akcií HPH, ještě představitelé HPH akcionářům tvrdili, že peníze jsou již na cestě, prakticky na jistém kontě. Loni dokonce tvrdili, že necelá miliarda, pokoutně uložená na soukromém účtu jihočeského právníka, již byla prvním dílem peněz z prodeje Sidanka. Odkud přišla jistě již dnes policie ví a tak se nelze divit, že tato suma byla zabavena pro podezření, že pochází z trestné činnosti. Jak se ukazuje lhali, nakonec nic jiného v posledních letech nedokázali. A teď se stejnou báchorkou přichází sám B.Vostrý - prý celá suma je již na kontech DTR, jen ještě vyjednat s Komisí pro cenné papíry uvolnění obchodování.
I další dění na Kypru bylo velice zajímavé:
Dál pak pokračovalo jednání "harvardské inspekce" s auditory - ujasňovala se metodika a výstupy, potřebné pro závěrku HPH. Ovšem ukázalo se, třebaže je audit DTR za léta 1996 - 2000 zpracován, za rok 2001 prý není možné dokončit, protože auditoři nemají informace, jak zaúčtovat vzájemné obchodní vztahy mezi DTR a DT, neboť od roku 1996 neznají titul jediné operace! K tomu p.Michalides zdůraznil, že určení právního titulu operace je věcí ředitelů obou společností. Slíbil také, že jeho auditorská firma Grant Thornton dodá audit DTR v konečné verzi do 30.4.2002. Otázku - kdy očekává vyplacení peněz z Kantupanu, p. Michalides byl nadmíru optimistický: prý v nejbližších dnech.
Jen tak na okraj se vnucuje otázka - jak mohly být zpracovány audity DTR za roky 1996 - 2000, když v roce 2002 auditoři neznají titul jediné obchodní operace mezi DTR a DT? Jak se zdá, u V.Koženého a B.Vostrého je zřejmě všechno možné. Osud auditu DTR je již obecně znám - do 30.4. dodán nebyl, takže valná hromada oznámená na 26.6. musela být odvolána a přeložena na 19.9.2002. A jestliže auditoři z Kypru tvrdí, že audit není možné udělat - co bude dál? Přijdou na řadu další lži a klamání akcionářů?
Nahlédnutím do balance sheet DT pak pánové z HPH zjistili, že v jejím majetku figurují také firmy Berio Holdings, Harms Holdings a Bruker Holdings. Tyto firmy jsou také akcionáři HPH. M.Pacovský požádal o předání auditu DT, aby to bylo možno ověřit. Dále bylo potvrzeno, že DT má značné dluhy. K tomu M.Pacovský dodává, že přesnější zjištění majetku DT a operací v minulosti si vyžádají podrobnější prostudování. a také víc informací. Závěr své zprávy učinil M. Pacovský, i když pod ní není vlastní rukou podepsán, velice zajímavý. Dokonce doporučuje obrátit se na policii.
Inspekční cesta podle M.Pacovského údajně splnila účel a během ní se podařilo obdržet informace pro získání dalšího majetku na úhradu nesplaceného dluhu Koženého společnosti HCMW za koupi HPH. Návštěva na Kypru prý potvrdila správnost filozofie vymáhání dalšího majetku, jak byla přijata na jednáních představenstva HPH 8.1.2002 a pak 24. a 4.4.2002. M.Pacovský doporučuje, aby pověření, které bylo dáno jemu a JUDr. Klimešovi, bylo rozšířeno o otázku případného posouzení vhodnosti prodeje či stažení z oběhu vlastních akcií HPH. Doporučuje také, aby byly razantněji upozorněny orgány činné v trestním řízení na to, že zmrazením finančních prostředků "dceřinné společnosti DTR" v ČR údajně znemožňují financování právní pomoci v cizině a tím návrat majetku do HPH. Upozorňuje také, že některá práva nebude možné během času již uplatnit a proto by stát měl být upozorněn na škodu, kterou jeho orgány mohou způsobit.
Z toho všeho nakonec zůstává jedna velká záhada - proč náhle není možné udělat audit DTR za rok 2001, když byl pilně dělán v letech 1996-2000? Možnou odpověď lze třeba nalézt při srovnání auditů DTR za rok 1997 a neúplného za rok 2001. Audit z r. 1997 ( k 30.11.) uvádí , že v DTR je 377 miliónů dolarů. Audit loňského roku zase uvádí 188 miliónů dolarů, což je nakonec suma, kterou ze zámoří nedávno oznamoval České tiskové kanceláři J.Nový. Oba audity dělala firma Grant Thornton. Takže nezbývá než se zeptat - kam v letech 1998 a 2000 zmizelo z DTR 200 miliónů dolarů? Dnes to představuje 6 miliard korun, v roce 2000 to bylo nejméně o miliardu víc. V těch letech M.Pacovský tvrdošíjně prosazoval zásadu - je lepší špatná dohoda s Koženým, než sebelepší soud. Teď náhle obrátil a chce uvolnit zablokovanou necelou miliardu na právní pomoc v cizině. Nebyl to právě on, kdo při zablokování těch peněz bouřil, že je již nikdy akcionáři neuvidí, neboť je likvidátor Častorál spotřebuje na soudy?
Tu další záhadu kolem obchodních operací mezi DTR a DT by možná mohl nějakým dílem objasnit nově zvolený člen představenstva pan Fr. Maňák. Ještě loni měl plnou důvěru V.Koženého, když byl pověřen zastupováním Daventree Ltd. na valných hromadách Intesunionu, a VÚSU, dokonce s takovými pravomocemi, že do těchto společností jmenoval členy představenstva i dozorčí rady. Nakonec působení Fr. Maňáka v harvardských společnostech jistě Koženého důvěru zaslouží:


 
Působnost JUDr. Františka Maňáka v Harvardské skupině
           
č. Osoba Firma Účast v statutárním orgánu Časová působnost Poznámka
1 JUDr. František MAŇÁK Harvardský průmyslový holding, a.s. Člen dozorčí rady od 14.5.1997 do 31.10.1997 Členem v období vstupu společnosti do likvidace
2 Harvard Capital and Consulting, inv. spol. a.s. Člen představenstva od 1.10.1991 do 25.6.1997 Předsedou předst. do 18.1.1994 byl V.Kožený, posléze I.Kralik a B.Vostrý. Členkou představenstva je J.Sainerová a členy DR D.Ziegler a J.Podzimek
3 Harvard Group a.s. Člen představenstva od 22.10.1991 do 8.7.1997 V předst. do 14.3.1994 byl V.Kožený, dále v předst. byli I.Kralik, A.Kalinová, L.Pužej, J.Bednář. Současně je předseda představenstva J.Beránek, členem T.Ševčík a J.Podzimek. V DR je D.Ziegler a L.Kožená. Akcionář: Clariano Holding Inc.
4 Corporate and International Law Consulting, a.s.- v likvidaci Člen představenstva od 23.9.1991do 9.4.1997 Předsedou předst. do 1910.1992 byl V.Kožený, posléze I.Kralik a E.Pužejová. Členy předst. byli L.Pužej, M.Kraliková a R.Resch, likvidátor J.Podzimek. Členy DR J.Bednář, A.Kalinová a J.Beránek. Návrh na konkurs byl zamítnut pro nedostatek majetku.
5 First American Leasing, a.s. Předseda dozorčí rady od 19.2.1993 do 17.3.1997 Předsedou předst. do 17.1.1994 byl V.Kožený, členy předst. I.Kralik, J.Bednář, L.Pužej. Současně je předsedou předst. J.Beránek. V DR byli M.Kraliková, P.Gromus, E.Pužejová a R.Resch
6 Sklo Union, a.s. Teplice Člen dozorčí rady od 7.2.1996 do 14.5.1997 Předsedou předst. od 7.2.1996 do 14.5.1997 byl B.Vostrý, členy předst. byli M.Dopita, R.Resch, E.Pužejová, P.Gromus, l.Pužej
7 Harvard Intermediate Force a.s. - v likvidaci Člen dozorčí rady od 16.7.1991 do 24.11.2001 Předsedou předst. do 11.11.1992 byl V.Kožený, členy předst. I.Kralik, M.Dopita, J.Široký. Likvidátor J.Podzimek. Vymazána z OR
8 Crystal Glass, a.s.- v likvidaci Člen dozorčí rady od 13.10.1993 do 27.2.1997 Předsedou předst. byl M.Dopita a A.Kalinová, členy předst. I.Kralik, J.Bednář, L.Pužej, P.Gromus. Likvidátor: M.Kalinová. Společnost byla vymazána z OR
           
 
Další aktivity
č. Osoba Firma Účast v statutárním orgánu Časová působnost Poznámka
1 JUDr. František MAŇÁK UNIPETROL, a.s. Člen dozorčí rady od 11.10.1995 do 21.1.1999  
2 UNIRAF s.r.o. Jednatel a společník od 16.10.1997 Druhý jednatel Dr. Jan Mareš
3 BETULA s.r.o. Jednatel od 3.3.1998 do 25.5.1999