OSMA

TISKOVÁ KONFERENCE OSMY

Zveřejněno: 12.11.2002

Navrat na hlavni stranku OSMY

V pondělí 11.11.02 uspořádalo Ochranné sdružení malých akcionářů - OSMA tiskovou konferenci před nastávajícími valnými hromadami HPH. Hostem na této tiskovce byl likvidátor HPH doc. Zd. Častorál.
Pan Častorál hovořil především o prodeji podílu v ruské ropné společnosti Sidanco, hospodaření v Daventree Resources, právním postavení HPH a účetnictví a majetku v této společnosti.
Společnost Kantupan vlastnila 232 miliónu akcií ruské ropné společnosti Sidanco a vydáno jich bylo 500 miliónů. Kantupan tedy vlastnil 46,5 % Sidanka. Pět procent z toho Kantupan prodal firmě British Petroleum. Pak Kantupan prodal 13% akcií firmy Rusia Petroleum. Z těchto prodejů náležela vždy čtvrtina Daventree Resources. Kde však peníze jsou, ví jen Kožený a jeho komplicové. Po prodeji podílu v Sidanku vedení HPH vítězně hlásilo, že bylo prodáno 40% z těch emitovaných 500 miliónů a že z toho pro HPH a jeho akcionáře připadá 150 miliónů dolarů. Jenže ve skutečnosti je tento výnos jen ze 40% z těch držených 232 miliónů akcií, tedy z prodeje 93 miliónů akcií. Kam se podělo odhadem dalších 800 miliónů dolarů za zbytek, tedy za 140 miliónů akcií Sidanka, z nichž by HPH připadlo dalších 200 miliónů dolarů, lze se jen domýšlet. Přitom všechny tyto peníze měly přijít do Daventree Resources. Již jen z toho pan Častorál zcela logicky vyvozuje, že v HPH majetek je. K tomu je třeba přičíst majetek Daventree Ltd, kyperských firem i dceřinných společností jako je Sklo Union a podobně.
Podle doc.Častorála je dál účetnictví HPH nadále zcela neprůhledné, nejen pro něj samotného, ale i pro finanční úřad. Především nejsou doklady od roku 1997 a konsolidovaná závěrka nebyla nikdy ve společnosti provedena. Doc. Častorál odhaduje, že i s úroky z prodlení jde majetek HPH do desítek miliard. Získaný majetek v podobě akcií 53 významných českých podniků byl v letech 1995 - 96 přesunut do zahraničí a pak se hodnota akcií HPH jen neustále snižovala. Podstatné pak je, že nikdy nebyl proveden audit společnosti Daventree Ltd, do níž HPH vložil veškerý svůj majetek a v níž získal díky propadnutí zástavy z roku 1997 celkem 400 miliónů a jednu akcii.
O stavu majetku nemá přehled ani vyšetřovatel, třebaže loni byly společnosti zabaveny dosažitelné dokumenty, nejsou zdaleka kompletní a jde většinou jen o fotokopie.Vedení HPH nadále, vzdor předběžným opatřením, nakládá s majetkem společnosti a doc. Častorál sdělil, že jen v letech 2001 - 02 tato činnost v podobě přesunu majetku muže představovat škodu ve výši 29,5 miliardy.
Značný zájem u novinářů vzbudil způsob, jakým došlo ke snížení ocenění akcií Daventree Resources (DR), pouhým příkazem dvou členu představenstva pánů Zieglera a Nového. Ve firemním vzkazu z 3.6.2002 přikazují zrušit stávající ocenění aktiv DR a snížit je na 6,8 miliardy korun. Další nemalým podvodem na české akcionáře je skutečnost, že poslední tři audity DR, tedy za roky 1999,2000 a 2001 byly podepsány v jeden den a to 23.5. 2002. I toto datum však vyvolává pochybnosti, neboť předseda představenstva HPH T.Ševčík tento audit z Kypru přivezl až někdy v září. Do té doby se tvrdilo, že audit DR ješti není hotov. Takový podvod na akcionáoe se však jen opakoval, podobni tomu bylo s audity DR za roky 1997 a 1998, ty byly také podepsány ve stejný den a to 18.8.99.
Podle informací OSMY v auditu za rok 2001 stále nejsou oceněny Koženého společnosti (je jich 44), které byly protiprávně přijaty do majetku HPH jako propadlá zástava, místo majetku Oily Rock. K.Staněk se netajil přesvědčením českých akcionářů HPH, že jde dál jen o machinace a podvody s jediným cílem - vyrabovat z HPH vše, co ještě jde a podezřením, že může jít o organizovanou činnost. Na žádost o upřesnění uvedl, že představenstvo je ze zákona odpovědné za vedení účetnictví a to po léta ve společnosti neexistuje, nedostala se k němu ani policie, ani finanční úřad. Místo aby se snažilo o získání těchto dokumentů, doslova tomu vždy bránilo. Příkladem je M. Pacovský, jenž veřejně prohlásil, že dvě směnky, které má v držení, nikdy policii nevydá. Dalším příkladem může být jmenování J. Nového při jeho pobytu v zámoří ředitelem DR, aniž o tom tehdejší představenstvo HPH vůbec vědělo. Své jmenování J. Nový přiznal na poslední VH veřejně před akcionáři.
K. Staněk se dále a vyslovil se k postupu policejního vyšetřovatele, státního zastupitelství i k nečinnosti finančního úřadu pro Prahu 4. Stížnost na postup vyšetřování byla předána samotnému vyšetřovateli, ten ji postoupil k rozhodnutí dozorujícímu státní zástupci a ten zase ji vrátil policejnímu prezídiu s tím, že není jasné čeho se stížnost týká. Takže z policejního prezídia přišla stěžovateli informace, že když bude dál nespokojen, nechť svou stížnost adresuje opět jen vyšetřovateli, nebo státnímu zástupci. Odpověď st. zástupce je předem známá - několikrát informoval, že vše je v postupu vyšetřování v pořádku, stejně tak odpověděl i vrchní st. zástupce s tím, že není třeba přijímat jakákoliv jiná opatření. Za dva měsíce pak z policejního prezídia přišlo přiznání, že přece jen v postupu policie došlo k pochybení. Možná že o tom pochybení dodnes na st. zastupitelství ani neví.
Laxnost nebo i nechuť kauzu HPH zásadně řešit ilustroval K.Staněk také zjištěnou skutečností, že ve věci HPH bylo již podáno 58 trestních oznámení a podnětů, z nichž podle informací OSMY nebylo uzavřeno zatím ani jediné. Vyšetřovateli stále nevadí, že vedení HPH ignoruje soudní rozhodnutí, maří výkon úředního rozhodnutí, neoprávněně nakládá s majetkem HPH atd. Přitom jednou ze základních povinností policie při vyšetřování je zabránit pokračování další možné trestné činnosti. Takže třebaže jsou například M. Pacovský a auditor P. Šrámek podezřelí z účasti na podvodu, z něhož jsou obviňováni V. Kožený a B. Vostrý, nelze prý proti nim nic podniknout, dokud Kožený a Vostrý nepřijmou svá obvinění. Proto se Pacovský může v poklidu policii vysmívat, Šrámek dál dělat audity HPH a celkově to mají docela dobré - jestliže se Kožený s Vostrým vyhnou doručení obvinění, jsou z toho venku. A mají velkou naději - B. Vostrý se kdesi skrývá, policie prý ani neví kde je, tak jak mu to obvinění má vůbec doručit.
Přímo hitem posledních dnů se stala žaloba tří Koženého společností na ázerbajdžánského prezidenta Alijeva, jeho syna a šéfa privatizace. OSMA tuto žalobu pokládá za velice prostoduchý trik a především účelový - je podána po pěti letech, co měl prezident Alijev Koženého podvést. Koženému jde zřejmě o vylepšení své pozice před bahamským soudem a také o jisté ukonejšení amerických investorů, kteří po něm nelítostně jdou. Žaloba však ukázala jeden zásadní fakt - českým akcionářům bylo sděleno, že jako propadlá zástava přešlo do HPH 1,7 miliónu ázerbajdžánských privatizačních kuponů. Přitom v žalobě na Alijeva jsou uváděny 2 milióny. Kam se podělo 300 tisíc kuponů? Takže další podvod na české akcionáře. Ovšem na tuto nesrovnalost OSMA již loni několikrát upozorňovala. Přitom vedení HPH rozhodně muselo o žalobě vědět a dokonce jako majoritní akcionář Daventree Ltd. (jeden ze žalobců) dát souhlas a možná se i na žalobě podílet. Jak scestná je tato žaloba dokládá skutečnost, že sám Kožený se veřejně přiznal, jak do Ázerbajdžánu sám propašoval kufry nabité dolary na úplatky. Tedy uplácel jen na základě nějakého vágního slibu? To jen svědčí o jeho osobních kvalitách - okrádat akcionáře a investory, to mu jde, ale skutečně podnikat, v tom je zřejmě velice prostoduchý břídil. Dohromady těch dolarů podle Koženého bylo přes 80 miliónů. Je to ale i žaloba nebezpečná - těžko předpokládat, že prezident Alijev si od Koženého nechá líbit byť zlomek toho, co lhostejně strpěl český stát. Takže jeho protiopatření by mohla také nedobře dopadnout na české akcionáře.
Je totiž notoricky známo, že Kožený se vehementně snaží své závazky svrhnout na český stát a možná je tomu již blízko - koncem roku totiž může vypršet platnost jeho směnek. Nicméně státní instituce to nechává naprosto netečné. Také proč by se vzrušovaly, v nejhorším se to zaplatí z peněz daňových poplatníků.
Hovořilo se také o slibu vedení HPH, že akcionáři dostanou vyplaceno 200 - 250 korun ve formě jakési dividendy. Než tisková konference skončila, byla již částka, oznámená ze sídla společnosti v Ohradní, na světě. Má to být 205 Kč na akcii a vskutku to bude dividenda. Nikoliv ovšem dividenda ze ztrát HPH, ale zřejmě ze zisku jiné společnosti. Jde jen o další ze slibů, kterých akcionáři HPH slyšeli nespočet. Ovšem může jít i o něco zcela jiného a hezky nebezpečného. Touto formou by se daly odvést další peníze z HPH a jeho dceřinných společností docela jednoduše. Vyplácelo by se především Koženého kyperským společnostem a pak oznámilo, že peníze došly, Kožený již další peníze nemá, nebo nechce poskytnout. A další miliardy budou zase za mořem.

Zřejmě jako protitah k TK OSMY si vedení HPH připravilo ve večerních zprávách TV Nova oznámení, že podává u Městského soudu v Praze směnečnou žalobu na Koženého společnost HCMW na zaplacení 5,4 miliardy a další Koženého firmu Husky Trading na zaplacení 733 miliónů korun. Což dohromady představuje 6,133 miliardy, tedy vlastně sumu, která je majetkem HPH po snížení vlastního jmění. Tyto žaloby sice pro české akcionáře vůbec nic neznamenají. Jde opět jen o obvyklou kamufláž, i když představitel dalšího sdružení akcionářů HPH v pevné režii vedení HPH pan Korčák tento počin vítá. Žaloby jsou však zajímavé ve dvou aspektech. Především se objevuje další směnka - v pořadí již pátá. Tou je údajná směnka Husky Trading, o které doposud vedení HPH zarytě mlčelo. Jak se náhle vůbec objevila? Kolik ještě takových směnek může spatřit světlo světa? Má vůbec představenstvo HPH jistotu, že další nejsou někde ukryté? Proč ale vedení HPH nežaluje i zbývající tři směnky - druhou, vystavenou také společností HCMW, pak směnku vystavenou společností Stratton a poslední je směnka Oily Rock.
Nemalou zajímavostí také je fakt, že k žalobě na HCMW je potřeba přiložit originál směnky a ten má v držení bývalý člen představenstva M.Pacovský a nehodlal ji dosud nikomu vydat, ani policii. Že by náhle změnil svůj postoj? Jestliže ano, pak by bylo zajímavé vědět proč. Zvláště když M. Pacovský podal žalobu na své odvolání z představenstva HPH na červnové valné hromadě. Jistě nebude od věci také otázka - proč vlastně vedení HPH žaluje až teď, po téměř třech letech. Proč ne hned na počátku roku 2000, nebo třeba před rokem? Že by k tomu V.Kožený s B.Vostrým dali svůj laskavý souhlas až teď?