OSMA

HPH se bude stěhovat na Kajmanské ostrovy?

Zveřejněno: 12.1.2003

Navrat na hlavni stranku OSMY

Naprostý nedostatek informací je příznačný pro slibované vyplácení 6,5 dolaru na akcii HPH, což bylo halasně oznámeno 13. prosince na valné hromadě v Táboře. Od 2.ledna již měli být první žadatelé vypláceni, samozřejmě že dosud peníze nedostal jediný, ačkoliv podle T. Ševčíka již o výplatu požádali akcionáři, kteří dohromady drží 10% majetku HPH. Což je 1 650 000 akcií a k výplatě tedy 330 miliónů korun. Měly vyjít informační inzeráty a jak je u vedení HPH letitým zvykem, žádný se dosud neobjevil, takže drtivá většina českých akcionářů buď o výplatě vůbec neví, nebo nemá potřebné informace. Což jen posiluje podezření, že dál dochází k mystifikaci akcionářů společnosti s jediným cílem - přesunout co se ještě dá do rukou V. Koženého a B. Vostrého.
Svědčí o tom i obě diletantsky koncipované žádosti o předběžné opatření ( právník Pohl za takovou práci pobírá paušál 200 tisíc korun měsíčně), které soud bez problémů musel zamítnout. Takže nárok na vyplácení má dál i dlužník V. Kožený prostřednictvím svých kyperských firem (celkem přes 50 miliónů dolarů, což je zhruba 1,5 miliardy korun). Je tu ovšem i druhá možnost a to velice pravděpodobná - žádosti o předběžné opatření byly pouze formální, jen aby vyvolaly dojem a byly jakýmsi dokladem jak vedení HPH zásadově bojuje za zájmy akcionářů a tvrdě stojí proti Koženému. Dokonce tak vytrvale, že byla nebo bude podána další žádost o předběžné opatření. Nakonec za 200 tisíc měsíčně je třeba nějakou činnost, ať je jakákoliv, vykazovat.
Založení "trustu" je jen dalším pokračováním starých Koženého a Vostrého triků se zakládáním fiktivních společností a přesouváním majetku z dosahu akcionářů a českých soudů. Právě pro takový účel vznikly Daventree Belize (za 15 miliónů dolarů českých akcionářů) i společnost Daventree Trust, jejímž polovičním vlastníkem je předseda představenstva HPH T. Ševčík, který bude pobírat nejméně deset let a lze předpokládat, že mnohem déle, 100 000 dolarů měsíčně jen za to, že je údajných 107 miliónů dolarů uloženo na nějakých tajných účtech. Zda tam opravdu jsou, nemá nikdo možnost se přesvědčit. O tom, kolik půjde do kapsy jakéhosi protektora J. Širokého, také z majetku akcionářů, raději vedení HPH diskrétně mlčí, zřejmě to bude obchodní tajemství. Proč vůbec funkce protektora byla zřízena, lze se jen domýšlet - možná T. Ševčík nevěří sám sobě, možná Kožený nebo Vostrý nevěří T. Ševčíkovi. Nejpravděpodobnější ovšem je, že J. Široký, oddaný spolupracovník Vostrého (může to být i naopak), si také musí přijít na své.
Další pokračování rozkrádání Harvardu přidal B. Vostrý, na nedávné tiskové konferenci v Praze prezentovaný svým právníkem Chudobou jako téměř svatý muž, který nežije pro nic jiného, než pro plné uspokojení harvardských akcionářů. Chybělo snad jediné - slib, že když neuspěje, tak všechny vyplatí on sám. K čemu ale takové konspirační krytí? Že by estébácký zvyk z minulých let byl železnější než košile zbabělce, ukrývajícího se před odpovědností na Belize? Vždyť je naprosto evidentní, že Vostrý dál jedná za HPH, jeho a Koženého pražská kamarila jen plní jejich příkazy, je navíc v podezření, že ve spolupráci s představenstvem dělá všechno, aby zbavil Daventree Ltd. odpovědnosti za Koženého dluh, ačkoliv právě B. Vostrý je odpovědný za vložení veškerého majetku českých akcionářů do Daventree Ltd.
Vostrý totiž na Kajmanských ostrovech, o kterých se traduje, že jsou rájem všech finančních podvodníků celého světa, přihlásil k registraci společnost "HPH Cayman Ltd." Byl by to rozhodně geniální nápad přestěhovat Harvard na Kajmanské ostrovy, mimo jakoukoliv kontrolu, hezky z dosahu českých akcionářů, Komise pro cenné papíry, české policie i soudů, aby byl k tomu konečnému rozkradení potřebný klid. Jenže svět se mění a informace do Belize nebo na Bahamy patrně neproudí tak rychle - Kajmany už rozhodně nejsou tím, čím bývaly a zřejmě tady B. Vostrý s tím měl nemalé problémy. Z Kajmanských ostrovů se totiž stal region, kde se velice přísně začaly hlídat špinavé a jinak podezřelé peníze a s nimi spojené firmy. A ještě jedna informace je nadmíru zajímavá - ta Vostrým zakládaná firma HPH Cayman Ltd. měla v "trustu" nahradit zakladatelskou společnost Daventree Belize, která je zatím jedinou vazbou na HPH. Jakmile by se tak stalo, byl by majetek z "trustu" vyveden zcela mimo HPH a kde by mu pak byl konec. Dobře to Vostrý s Koženým a jejich lidé v Praze s českými akcionáři hrají.
Přitom stát má své rozhodně možnosti, jak něčemu takovému zabránit, svědčí o tom nakonec nedávné zatčení majitele Cimexu, podezřelého z vykradení chomutovských železáren, americkou policií na vydaný mezinárodní zatýkač. Jen je třeba patřičné vůle a tyto možnosti využít. Že to některý vyšetřovatel, či státní zástupce dokáže a jiný nikoliv, je zřejmě typicky českým jevem.
Dokladem, že nejde při této výplatě vůbec o čistou hru, je samotný formulář žádosti o vyplacení. Případný závazek, že akcionář věnuje z každé své akcie jednu korunu na humanitární účely odporuje zákonu. Není uvedeno, na jaký účet bude částka převedena, takový dar musí mít zcela konkrétního dárce (tady není identifikován), zprostředkovatele (nikdo ho nezná) i adresáta (není uveden) a navíc zprostředkovatel takové akce musí být registrován v ČR. Prakticky tak "trust" vytváří černý fond mimo kontrolu ministerstva financí a hypoteticky by se mohlo stát, že tyto peníze by mohli pak dostat přátelé a dobří známí organizátorů na uhrazení svých případných povodňových škod.
Nic jiného totiž taková anonymita a obvyklá harvardská neprůhlednost nemůže evokovat. Tím, že český akcionář podepíše žádost o vyplacení, zavazuje se k něčemu, pro co nemá vůbec věrohodné informace, vydává se zcela do působnosti anonymního zahraničního práva, zbavuje rovněž anonymního "Správce trustu" všech povinností vůči sobě v souvislosti s výplatou, ačkoliv tyto povinnosti vůbec nezná, neboť mu nebyly předloženy. Proto zcela vychytrale je organizátory "trustu" nucen vzdát se všech žalob, nároků a jiných řízení v souvislosti s touto výplatou. Kdyby to neudělal, nic nedostane. Domyšleno do konce - jestliže akcionář nebude vyplacen, nemá žádnou možnost domáhat se svého práva. Nakonec co jiného se dá od Koženého, Vostrého a jejich lidí v Harvardu očekávat?
Na pohled se jeví velice nevinně prohlášení akcionáře, že jeho akcie nejsou předmětem žádného soudního sporu. Přitom opatření Komise pro cenné papíry, blokující převody akcií HPH, se týká všech akcií. Stačí jediná žaloba proti tomuto opatření, může ji podat kdokoliv (kdoví zda již není podaná) a je tu skvělý důvod - k žádnému vyplácení nemůže dojít, nebo bude velice rychle v ten pravý, potřebný čas zastaveno.
Nakonec od lidí z Harvardu je možné očekávat cokoliv. V dobré paměti je vyplácení záloh na 20 kusů akcií, kdy se představenstvo zapřísahalo, že nikdy k žádnému vymáhání vyplacených záloh nedojde. A hle - rok se ani s rokem nesešel a už akcionářům, kteří dostali zálohy vyplacené, přicházejí písemné pohrůžky, když nepodepíši další dodatky k tehdejším smlouvám, budou vyplacené zálohy od nich vymáhány právní cestou.

Vzhledem k posledním aktivitám kolem majetku HPH se řada akcionářů společnosti dotazuje na právní aspekty kroků, které vedení Harvardu činí i na možné důsledky, které by mohly vyplynout jak z takové činnosti, tak i z podepsání žádosti o vyplacení 6,5 dolaru na akcii. Proto je zde uveden stručný výtah z trestního řádu bez jakýchkoliv dalších souvislostí:
Výtah z trestního zákona