OSMA

Trust je jen podvodem a dalším rozkrádáním HPH

Zveřejněno: 3.2.2003

Navrat na hlavni stranku OSMY

Stačí pouhé nahlédnutí do smlouvy o založení "trustu" (ve smlouvě označovaný jako Trust fond), ze kterého dostávají akcionáři zhruba 200 Kč na akcii HPH, aby bylo jasné proč vedení HPH s jejím obsahem odmítá akcionáře HPH seznámit. Tato smlouva je totiž nazvána "HPH zúčtování (vyrovnání)". V preambuli této smlouvy mezi HPH Cayman Ltd., Daventree Trustees Ltd. a Jurajem Širokým se pak praví:
"HPH Cayman Ltd vystupuje jako "Settlor", tj. osoba z jejíhož rozhodnutí se dané vypořádání uskutečňuje. Settlor (navrhovatel) předává Trust fond do Daventree Trustees a do Trustees a do Trust fondu bude přesouvat peníze. Tato smlouva je považována jako HPH zúčtování (vyrovnání)"
V částí "Definice" je pak uveden velice zajímavý článek 1.19, jenž uvádí: "Kvocient je jednotkou, představující stejnou nedividendovanou akcii Trust fondu, ve kterém jsou příjemci angažováni. Číslo kvocientu má být stejné jako počet akcií které jsou registrovány a uveřejněny k datu smlouvy". V celé smlouvě není o počtu jakýchkoliv akcií ani zmínka a je otázkou o jaké akcie vůbec má jít. O akcie HPH jistě ne, ty nikdo do Trust fondu z akcionářů určitě nevložil. V části "Hlavní společnost", která má jediný článek, je uvedeno, že "Daventree Trustees spravuje Trust fond na základě smlouvy pro pomoc příjemcům podle smluv, plných mocí a jiných opatření, plynoucích z ustanovení, která jsou závazná pro každého příjemce".
Ovšem jak už z preambule smlouvy, tak i z jejího dalšího textu vyplývá, tím hlavním subjektem Daventree Trustees rozhodně není. Nikde navíc není definován původ peněz, určených k vyplácení akcionářů HPH, ani částka na akcii, kterou akcionáři HPH mají obdržet. Jestliže by mělo jít o "HPH zúčtování (vyrovnání)", pak tedy Bůh opatruj české akcionáře. Aby to bylo ještě nepřehlednější, tak v části smlouvy "Placení příjemcům "odstavec 25.4 uvádí: "Částky jsou placeny akcionářům HPH ve shodě s rozhodnutím valné hromady HPH ze dne 16.8. 2001 o ceně 600 Kč za akcii, odvozené z distribuční hodnoty a placené HPH". Jestliže nejde o likvidační zůstatek, pak HPH nemá z čeho ani tu podivnou distribuční hodnotu platit. Jestliže by to mělo být z volných prostředků Daventree Resources, pak proč to tato smlouva utajuje?. Patrně proto, že v Daventree Resources žádné volné prostředky ve výši 107 miliónů dolarů nejsou, jak nakonec dokládá audit této společnosti.
Zato je velmi pečlivě vyčíslena odměna, kterou je oprávněna obdržet firma Daventree Resources a kupodivu na totéž se nějak "zapomnělo" u odměny Protektora, tedy J. Širokého. Ten si ji bude totiž účtovat sám, podle svého vlastního uvážení. To se to bere z majetku akcionářů! Nakonec pan Protektor je velice blízkým spolupracovníkem (ještě z dob StB) B. Vostrého, tak aby si nemohl účtovat, co se mu zlíbí, vždyť on je také tou nejvyšší instancí nad vším, co se kolem vyplácení děje. Aby to bylo naprosto jasné, tak článek 41. praví, že Daventree Trustees je povinna akceptovat všechna Protektorova nařízení. Aby snad Protektor nebo lidé kolem Daventree Trustees nemohli být z něčeho obviňováni, je ve smlouvě uvedeno šest článků a podčlánky, zbavující je odpovědnosti. Přitom právě Protektor může Daventree Trustees dokonce rozpustit a dát výpověď všem podílníkům. Je tak mocný, že v případě své rezignace jen on jmenuje svého nástupce a jeho pravomoci jsou podle článku 58. zcela důvěrné, takže akcionářům není nic do toho, kdo a jak nakládá s jejich majetkem.
Nejzásadnější význam pro akcionáře HPH má jistě článek 59. Ten stručně sděluje: "Zúčtování (vyrovnání) je neodvolatelné". Jestliže jde skutečně o konečné zúčtování a akcionář se svým podpisem na žádosti o vyplacení vzdal jakýchkoliv právních kroků proti tomu, kdo jej vyplatil, pak je podvod dokonán a místo valnou hromadou schválených 600 Kč musí stačit pouhých cca 200 Kč.
Skutečnost, že firma Daventree Trustees je pouhou nastrčenou společností, s posláním odčerpat patřičnou sumu akcionářského majetku pro T. Ševčíka a P. Sarrise, potvrzuje článek 35.12. v části o odměnách, které se platí z prostředků trustu: "Řádné a opětovné náklady a výdaje Settlora, včetně nákladů na vedení účetnictví Settlora a to tak dlouho, co Settlor bude existovat a je zcela vlastníkem Daventree Trustees".
Celá tato smlouva je nepochybným dokladem, že jde o jednoznačné vyvedení majetku z HPH Dosvědčuje to část "Účty", kde není ani slovo o Daventree Resources, z jejíchž volných prostředků jsou akcionáři údajně vypláceni, natož pak o HPH. Všechno účetnictví má dělat Daventree Trustees, což má být kontrolováno jen Protektorem a pak nezávislým auditorem. Vše má být archivováno a auditované účty jsou neodvolatelně konečné a závazné pro každého podílníka Trust fondu. Organizátoři dobře věděli proč se každý akcionář, žádající o výplatu, musí zavázat, že se vzdává jakýchkoliv právních kroků. Nicméně organizátoři jsou velkorysí - kdyby nějaký akcionář měl nejistotu, či snad pochybnosti, může se obrátit na soud na Kypru (čl. 64.). Jenže kdo tohle z akcionářů ví ještě před podpisem žádosti o vyplacení? Zato si může podle článku 23. požádat o zaslání kopií auditovaných účtů.
Již toto stačí, aby každý akcionář nabyl dojmu, že se s ním nehraje čistá hra, spíše jde o podvod. Především - jak může být HPH Cayman subjektem, "z jehož rozhodnutí se vyplácení uskutečňuje", když toto rozhodnutí náleží výhradně Daventree Resources, jež údajně volné prostředky na vyplácení poskytla. Jak může o finančních prostředcích této společnosti, které navíc patří akcionářům, rozhodovat jakási pokoutní firma, založená B. Vostrým, jenž se vyhýbá obvinění z podvodu a která dokonce nedostala od kajmanského soudu povolení k činnosti?
Kdo vůbec rozhodl, jak se naloží s finančními prostředky náležejícími akcionářům? O tom měla jednoznačně rozhodovat valná hromada a nikoliv V. Kožený, B. Vostrý a jejich lidé ve vedení HPH. Při podpisu smlouvy o trustu 4.12. 2002 všechny zúčastněné osoby věděly, že soud Kajmanských ostrovů souhlas s činností firmy HPH Cayman Ltd. odročil na neurčito, tudíž souhlas nevydal. Přesto s tímto vědomím byla smlouva podepsána a začaly přesuny finančních prostředků z neznámých zdrojů, neboť podle informací OSMY žádné finanční prostředky pro HPH Cayman na Kajmanských ostrovech nebyly zaznamenány. Tyto skutečnosti musí představenstvo HPH dobře znát, vždyť jedním z organizátorů toho všeho je sám předseda představenstva HPH T. Ševčík, dnes úzce spolupracující s B. Vostrým, za což byl "oceněn" na 50 tisíc dolarů měsíčně z peněz akcionářů po dobu nejméně deseti let.
Celá akce s vyplácením podílu z účasti v trustu je zřejmě vyvolána panickým strachem z rozhodnutí soudů, které již třikrát zamítly vystupování Harvardu z likvidace. Dalším zřejmým cílem je poškodit konečnou likvidaci znepřehledněním stavu, kolik a kterým akcionářům bylo vyplaceno a tím si připravit východisko pro napadání průběhu likvidace. Neexistuje žádné vysvětlení, proč k vyplácení podílů musely být založeny dvě další "zakladatelské" společnosti, které s HPH nemají nic společného a proč tou jednou "zakladatelskou" společností není Daventree Belize, jak ještě v prosinci na valné hromadě T. Ševčík oznamoval a jejíž založení (vydání akcií) stálo akcionáře HPH 15 miliónů dolarů.
Kdo vůbec dal oprávnění T. Ševčíkovi a B. Vostrému takto nakládat s majetkem akcionářů, bez jejich souhlasu a proti rozhodnutí soudu? Nelze to kvalifikovat jinak, než jako pokračování v podvodech B. Vostrého a V. Koženého, čemuž T. Ševčík a s ním zřejmě i další členové statutárních orgánů HPH vědomě napomáhají. Jestliže firma HPH Cayman přesunuje peníze z HPH na jakýsi trust, pak to znamená jediné - ti dva největší harvardští podvodníci B. Vostrý a V. Kožený dál ovládají majetek akcionářů a dělají si s ním co chtějí, především s pomocí T. Ševčíka. Dokládá to i taková drobnost - Ševčíkova a Sarrisova firma Daventree Trustees má na Kypru zcela stejnou adresu jako většina Koženého společností.
Zakládající smlouva trustu se také odvolává na rozhodnutí valné hromady HPH ze srpna 2001 a uvádí, že podíly jsou vypláceny ve shodě s usnesením této valné hromady. Což je jasný podvod, neboť předběžná opatření zakazují vyplácet tyto částky a navíc usnesení zmíněné VH je napadeno žalobou.
Celá akce s vyplácením podílů má jediný závěr: jde opět o vyvedení majetku z HPH, tedy o jeho tunelování a rozkrádání. Článek 10. zakládající smlouvy je toho jen dokladem. Podle jeho znění Daventree Trustees může ukládat peníze určené k výplatě podílů do libovolné banky i do bank mimo kontrolu HPH a to na libovolnou dobu. Může provádět i investice opět bez jakékoliv kontroly HPH a má dokonce hromadit veškeré příjmy.
To vše umožnil vstup Harvardského průmyslového holdingu do Daventree Resources a cílem toho kroku bylo zbavit V. Koženého jeho dluhu a vyvést majetek HPH zpátky na dlužníka. Což jen vzbuzuje víc než pouhé podezření, že jde o organizovaný podvod, tedy o zločinné spolčení s cílem okrást akcionáře o co největší část majetku, který do HPH ještě náleží. Podle zakládající smlouvy trustu totiž vznesením nároku akcionáře na výplatu podílu zanikají jeho další nároky vůči HPH. Takže místo 600 Kč nebo likvidačního zůstatku jen pouhých 200 Kč na akcii a bez možnosti jakýmkoliv právním postupem se proti tomuto podvodu bránit. Nad tím vším se pak nelze ubránit již několikrát položené otázce - kde vůbec je 150 miliónů dolarů z prodeje podílu na Sidanku? Proč v trustu není právě těch 150 miliónů, ale jen 107 a později o sedm miliónů dolarů navíc? Kde se těch sedm miliónů náhle vzalo? Ze Sidanka určitě nepřišly, vždyť podle tvrzení i současných členů představenstva již byla celá suma z prodeje Sidanka počátkem minulého roku na tajných účtech HPH.