OSMA

Rvačka o ovládnutí HPH a konečné rozkradení

Zveřejněno: 19.2.2003

Navrat na hlavni stranku OSMY

Dvě mimořádné valné hromady čekají akcionáře HPH do poloviny března. Jako první svolala VH dozorčí rada na neděli 16.3., téměř vzápětí přispěchalo i představenstvo a údajně na žádost J. Punara svolává VH na 11. března (od 10. hod) rovněž do táborského hotelu Palcát. Jak se zdá nelítostná rvačka mezi skupinami B. Vostrého a V. Koženého o ovládnutí společnosti a konečné vyrabování toho, co v HPH ještě je (a není toho málo) přímo vrcholí. V Praze pak Koženému slouží P. Matějka, jenž po firmě Harvard Group ovládl i HBS, zatímco Vostrého pokyny snaživě plní zase T. Ševčík. Obě VH mají pro ně v podstatě jediný cíl - upravit pro své potřeby článek 10 stanov HPH, tedy omezit hlasovací práva akcionářů, kteří mají více jak 2 procenta akcií HPH a představenstvo jde dokonce ještě dál - chce aby akcionář mohl hlasovat jen 1% svých akcií, ať má jakýkoliv počet. Zřejmě jde o přípravu na rozhodující střetnutí, které se ovšem neodehraje na březnových VH, ale vyvrcholí zřejmě až na následné náhradní valné hromadě.
Změna čl. 10, kterou navrhuje dozorčí rada: " Každý akcionář vlastnící více než 2% akcií společnosti, ztrácí hlasovací právo k těm akciím, jejichž součet jmenovitých hodnot je vyšší než 2% základního kapitálu společnosti".
Představenstvo, či spíše J. Punar, zase chce, aby VH odhlasovala toto znění čl. 10: " Akcionář, vlastnící více než 1% akcií společnosti, ztrácí hlasovací právo k těm akciím, jejichž součet jmenovitých hodnot je vyšší než 1% základního kapitálu společnosti. V případě, že je akcionář součástí skupiny mající společnou ovládací osobu, pak tato skupina ztrácí hlasovací právo k těm akciím, jejichž součet je vyšší než 2% základního kapitálu společnosti".
Pozoruhodný je ovšem čl. 2 programu, který zveřejnila dozorčí rada - dodatečné schválení výplaty akcionářů HPH formou trustu. Tedy cosi na úrovni antidatovaných dodatků, které vedení HPH nutilo akcionáře loni podepsat. Prostě podvodů a triků na akcionáře mají Koženého a Vostrého kumpáni v zásobě nepřeberně a zábrany už vůbec žádné. Všechno se samozřejmě děje výhradně ve prospěch akcionářů, jak jinak by se toho třeba pánové Punar a Matějka vůbec mohli zúčastnit.
Kromě toho, zřejmě aby se akcionáři na obou VH také trochu pobavili, dozorčí rada navrhuje odvolání členů představenstva a volbu nového, naopak J. Punar zase chce odvolat dozorčí radu a zvolit jinou. K tomu dalším bodem programu dozorčí rady je také úprava schváleného odměňování členů orgánů společnosti. Patrně se oba gangy z Ohradní ulice shlédly v komediích kolem volby prezidenta a nechtějí zůstat v ničem pozadu. Jediné, co na tom snad bude napínavé - která z obou březnových VH nakonec nebude usnášeníschopná. Není vyloučeno, že obě.
Zdá se, že J. Punar, P. Matějka a jejich skupina zdaleka nejsou spokojeni s pouhými 200 Kč, které jim byly okamžitě v lednu za dobré služby vyplaceny, zatímco akcionáři, kteří požádali v lednu, dosud na své peníze čekají, ačkoliv T. Ševčík na prosincové VH plamenně přesvědčoval, že termínem pro pokyn k vyplácení bude vždy druhý den v každém měsíci. Pokud by se akcionáři T. Ševčíka chtěli zeptat, proč výplata vázne, pak by ho marně v Ohradní 65 hledali. Úřaduje již jinde a tam je k zastižení na telef. čísle 221 832 819. Zatím tedy ještě nesedí na Kypru v sídle z poloviny jeho společnosti Daventree Trustees, jejímž prostřednictvím okrádá české akcionáře rovným dílem s P. Sarrisem o 100 tisíc dolarů měsíčně, "nutné náklady" nepočítaje.
Určitě totiž potřebuje naprostý klid a sedět s P. Matějkou, coby šéfem představenstva Harvard Group i HBS, v jedné budově se mu jistě velice příčí. Ten klid je rozhodně nutný, není žádná legrace rozhodovat o majetku akcionářů, který mu nepatří a kterého se dočasně zmocnil a přitom kombinovat, jak z toho nejvíc urvat pro sebe. Vyvedení 114 miliónů dolarů ze společnosti, protiprávní nakládání s touto sumou nelze kvalifikovat jinak než jako bohapustou zpronevěru, což si T. Ševčík jistě velice dobře uvědomuje. Nicméně má to rozhodně bohatě vykompenzované - měsíčně bere 50 tisíc dolarů z "Trustees", dalších 10 tisíc dolarů jako ředitel Daventree Resources, což činí zhruba 2 milióny korun za pouhý měsíc. Proti tomu je bývalý generální ředitel Komerční banky Salzmann, jenž bral půl miliónu měsíčně a nechal si z banky ukrást 8 miliard, jen pouhý břídil. Taková suma dá v této prakticky nezákonné zemi rychle zapomenout na jakoukoliv morálku, zákony, i všechna soudní rozhodnutí, třebaže T. Ševčík je členem Burzovní komory a UNYVICu, tedy strážcem čistoty našeho kapitálového trhu. Lze se pak divit naprosté nedůvěře v český kapitálový trh, nakonec i v Pražskou burzu, když v jejich orgánech sedí člověk, zřejmě poklidně zpronevěřující milióny dolarů?
Jinak poměry v HPH již dospěly do daleko horšího stavu, než tomu bylo za éry proslulého M. Pacovského. Nejenže vedení HPH dál tají před akcionáři zakládající smlouvu "Trust fondu", jehož prostřednictvím se vyplácí 200 Kč na akcii, tají i zápis z valné hromady 13. prosince 2002. Představenstvo prý rozhodlo, že tento zápis akcionářům nevydá, neboť v něm obsažené seznamy akcionářů jsou tajné. Stejně tak tajný je i seznam kyperských společností, kterým na VH v prosinci byla odebrána hlasovací práva. Naivita lidí z Ohradní je ovšem přímo kolosální - jakoby nevěděli, že v této zemi, cokoliv je tajného, okamžitě ví kde kdo. Vždycky se někdo najde, zvláště v záležitosti, kde jde o hezkých pár let za mřížemi. Dokladem je v těchto dnech na internetu náhle zveřejněný důvěrný doklad podepsaný B. Vostrým.
Když už jsme u toho rozkrádání majetku českých akcionářů, tak jedna věc stále není jasná. Na valné hromadě loni v prosinci T. Ševčík oznamoval, že zakládajícími subjekty "Trust fondu" jsou Daventree Belize, jeho Daventree Trustees a protektor, jinak známý slovenský estébák J. Široký. V auditu 2001 společnosti Daventree Resources je uvedena částka 15 miliónů dolarů bez původu a určení. Podle vysvětlení T. Ševčíka to byla suma určená právě na vydání akcií Daventree Belize. A co čert nechtěl, těch 15 miliónů bylo prý použito (samozřejmě na vydání akcií, jak jinak) 1. července 2002, tedy právě den po datu, ke kterému byl audit dělán. Ovšem od prosincové VH nikde o Daventree Belize ani zmínka, místo ní se z ničeho nic objevila firma HPH Cayman, kterou založil na Kajmanských ostrovech sám B. Vostrý. Z toho plyne otázka - kdo těch 15 miliónů dolarů ukradl? Že by B. Vostrý stále neměl dost?
Další trvající záhadou v auditu Daventree Resources je stále 117 miliónů dolarů, údajně vyplacených Kantupanem. Dodnes není jasné proč tato suma byla vyplacena a zda není vratná, tedy zda nejde o půjčku. Již před časem OSMA uvedla informaci, že T. Ševčík požádal auditorskou firmu HZ Praha, aby potvrdila, že 117 miliónů patří HPH a nikomu jinému. HZ zase naopak požádala vedení HPH o doklady, které k této sumě auditorovi chyběly. Podle informací OSMY, získaných v Ohradní, dodnes žádné doklady T. Ševčík neposkytl, což se dalo čekat, takže pravděpodobně o půjčku jde. Nasvědčuje tomu i ustanovení v žádosti o vyplacení cca 200 Kč na akcii, kde žádající akcionář se zavazuje, že bere na sebe odpovědnost v případě nároků třetí osoby. Jinými slovy - jestliže jde vskutku o půjčku, ze které se teď vyplácí a Kantupan ji bude vymáhat, pak nikoliv na T. Ševčíkovi, B. Vostrém a jejich kumpánech, ale na akcionářích, kteří byli vyplaceni. A dalších 117 miliónů dolarů elegantně zmizí na kontech harvardských zlodějů.