OSMA

Kožený najal Matějku, aby poslal HPH do konkursu?

Zveřejněno: 10.3.2003

Navrat na hlavni stranku OSMY

Podle očekávání byla odvolána i druhá valná hromada HPH, svolaná na neděli 16.3.a jak se zdá mezi Koženým a Vostrým se jejich střetnutí vyostřilo (také podle očekávání). Dochází tak k vývoji, který ovšem může být pro akcionáře HPH přímo katastrofou. Takže čeští akcionáři se nedočkají dodatečného schválení výplaty 200 Kč na akcii valnou hromadou, nakonec by to bylo schvalování zcela zbytečné, těžko bude tato výplata pokračovat, když již posloužila svému účelu a T. Ševčík má na nejméně 10 let zajištěn příjem 50 tisíc dolarů měsíčně. Nedojde ani k vzájemnému odvolávání dozorčí rady a pak představenstva. Koženého a Vostrého soukmenovci zřejmě ze zámoří dostali jednoznačný příkaz, aby to své rvaní o moc v HPH na veřejnosti okamžitě ukončili a pouze se omezili jen na Ohradní ulici. Nicméně do ČTK T. Ševčík oznámil, že se snaží uzavřít smlouvu s jinou bankou a prý vyplácení bude již v dubnu pokračovat.
Především se na internetu objevují zprávy od nechvalně proslulého a všeobecně známého anonyma, že HPH půjde do konkursu. Má být dokonce vybrán už i soudce, jenž konkurs prohlásí a také konkursní správce je připraven a žádost o konkurs má být podaná již ve středu. Což je to nejhorší, co by se mohlo českým akcionářům stát. Jestliže by se tak opravdu stalo, pak lze poradit panu Matějkovi, velkému nezištnému ochránci zájmů českých akcionářů jediné - aby si rychle sbalil zavazadla a po vzoru svého chlebodárce zmizel v zahraničí. Tím by se patrně také rázem zcela objasnil úkol, kterým V. Kožený pověřil člena dozorčí rady HPH P. Matějku, když ho dosadil prostřednictvím své matky do svých firem Harvard Group, HBS a First American - použít 45 miliónů, které údajně HPH dluží firmě Harvard Group, podat návrh na konkurs a tak připravit s konečnou platností české akcionáře o všechno. Dokonce i o peníze, které jim již byly vyplaceny. Konkursní správce totiž musí zpochybnit všechny transakce půl roku zpět od vyhlášení konkursu, takže v lednu vyplacení akcionáři by zřejmě museli své peníze z Trust fondu vracet, už i proto, že byly z HPH podvodně vyvedeny. Ještě před nedávnem ovšem představenstvo akcionářům tvrdilo, že HPH nikde žádné závazky nemá a nejsou ani zmiňovány v auditu. Že by se daly dluhy tak snadno od loňského listopadu vyrobit?
Zdá se přitom, že Vostrého pražské kumpány aktivita Koženého a jeho nájemného vykonavatele Matějky dost zaskočila, i když T. Ševčík za léta v Harvardu má jistě bohaté zkušenosti, co se dá od Koženého i Vostrého očekávat. Proto určitou předvídavost prokázal. Především si připravil dolarovou prebendu na příští léta a rychlou lednovou výplatou doslova zpacifikoval velké české fyzické akcionáře (opravdu se spokojili jen s 200 Kč na akcií?). Ti představují minimálně 3% majetku HPH, takže by mohli zlobit a pozoruhodnou, přímo skvělou volbou krachující Union banky zastavil jakékoliv další vyplácení. Takže v této bance zůstalo 170 miliónů korun, patřících akcionářům a nabízí se jednoduchá otázka - neměl by tuto sumu T. Ševčík akcionářům uhradit? Nelze totiž uvěřit, že člověk, který je členem Burzovní komory a UNIVYCu, tedy se profesionálně zabývá naším kapitálovým trhem, neměl tušení o situaci Union banky. Zatím jen sdělil, že žádná jiná banka mu prý nenabídla tak výhodné podmínky (poplatek 1 Kč za každého vyplaceného akcionáře). Aby ne - když je banka v krachu je i takových 170 miliónů přímo darem z nebes.
Proti tomuto tvrzení je možno postavit naopak i takovou spekulaci - co když žádná jiná banka třeba nechtěla přijímat k výplatě akcionářů peníze, jejichž původ je nejasný. Rozhodně nepocházejí z prodeje akcií Sidanca a dokonce nejsou ani k nalezení v auditu Daventree Resources, která veřejně inzerátem oznámila, že akcionáři budou vypláceni z jejích volných prostředků. Ve spekulacích je možné jít ještě dál - co když těch 170 miliónů, z nichž zůstane pouhých 780 tisíc, mělo být jedním z argumentů, aby Union banku podpořil stát? Když už Union banku obrali její akcionáři, tak přece stát by neměl dovolit, aby se jejich obětí stali ještě akcionáři HPH. Stačí přece když je obírají Kožený, Vostrý a jejich soukmenovci.
Když T. Ševčík podepisoval smlouvu s Union bankou v lednu, všichni významní klienti již z této banky včas odešli. Jak asi kvalifikovat člověka, jenž za takové situace do ní vloží šest miliónů dolarů, které mu ještě navíc nepatří? Určitě by bylo zajímavé znát Ševčíkovy skutečné důvody a pohnutky proč s tímto krachujícím ústavem uzavřel takovou smlouvu, jež je vším jiným, jen ne ku prospěchu českých akcionářů. Jestliže totiž nějaký prospěch přináší, tak jen Union bance samotné. Výhradně prospěch akcionářů a nic jiného, to bylo také zaklínadlo P. Matějky. Teď likviduje firmy do nichž ho Kožený dosadil, prodává jeho podíl v Pražské burze a jestliže podá návrh na konkurs HPH, pak bez milosti zlikviduje i české akcionáře. Proč asi?
Jeho lhaní je nakonec již přímo proslulé, hravě dnes překonává i takového borce, jakým byl M. Pacovský, což naposledy předvedl ve svém televizním vystoupení, kdy s ledovou tváří popřel, že je v Koženého nájmu. Lživé je i jeho tvrzení, že ovládá 2% akcií HPH, nepravdivé je rovněž oznámení T. Ševčíka, že v lednu bylo vyplaceno několik stovek akcionářů celkovou částkou 330 miliónů, jejichž akcie představují 10,11% majetku HPH. Tento díl má totiž v držení malá skupina lidí (nanejvýš 20 vyplacených akcionářů) soustředěná v Punarově Sdružení pro 600, v S-600 a minimálně dvě Vostrého kyperské společnosti (také vyplacené).
Ještě k možnosti konkursu - byl by to unikát, který zřejmě v žádné civilizované zemi nemá obdoby, možná ani v banánových republikách. Dlužník, tedy V. Kožený, by totiž do konkursu poslal svého věřitele HPH, kterému již tři roky, či spíše pět let dluží 10 miliard, se smlouvou o prodlení, kterou osobně podepsal, dalších 10 miliard. Podlost Koženého vůči českým akcionářům pak spočívá v tom, že jeho firmu Harvard Group papírově ovládá jeho matka, takže on přece vůbec za nic nemůže. To vše je u nás možné, ovšem jen díky naprosté netečnosti policie, která údajně tři roky vyšetřuje, ale dokázala jediné - dát dohromady jen obvinění Koženého a Vostrého, která jsou prakticky k ničemu, vytrvale odmítá alespoň B. Vostrého stíhat jako uprchlého (prý chce stále s policií spolupracovat), až na pár odložených výjimek téměř ignoruje na šedesát podnětů a trestních oznámení (některá oznámení mizí, po půldruhém roce se zase najdou, v zápětí nejsou k dispozici jiná) a netečně roky přehlíží neustálé protiprávní jednání lidí, dirigovaných právě Koženým a Vostrým.
Poslední dění kolem Harvardu navíc dokonce v mnohém nasvědčuje, že Matějka, jenž prý rezignoval na svou funkci v dozorčí radě HPH, se spojuje s M. Pacovským, který v těchto dnech odcestoval do Ázerbajdžánu. Sám Matějka byl také koncem loňského roku na cestách v zámoří a z toho putování od Vostrého ke Koženému se podařilo získat jeho dopis představenstvu HPH, který je pro zajímavost uveden zde .