OSMA

Rabování Harvardu ve zběsilém tempu

Zveřejněno: 9.4.2003

Navrat na hlavni stranku OSMY

Rozkrádání majetku akcionářů HPH s nastávajícím jarem získává doslova zběsilé tempo. Vznik "organizační složky" v Praze nově založené společnosti Daventree Resources se sídlem v Belize odhalil, kam vlastně zmizelo 15 miliónů dolarů z původní Daventree Resources se sídlem na Kypru. T. Ševčík sice loni tvrdil, že to byla suma poskytnutá na vydání akcií jakési nově zakládané společnosti (tehdy hovořil o Daventree Belize), teď se ovšem právě těch 15 miliónů dolarů objevilo jako autorizovaný kapitál Daventree Resources (Belize) a možná by bylo výstižnější nazvat to nestoudně ukradeným kapitálem. Zajímavostí nesporně je, že předmětem podnikání této "organizační složky" je činnost účetních poradců a vedení účetnictví. Jestli by to mělo být v harvardském stylu, pak Bůh pomáhej každému, kdo by se na tuto firmu v bláhové důvěře obrátil. A jestliže by měla dělat účetnictví pro HPH, tak už ani Bůh zřejmě harvardské akcionáře nespasí.
Vzhledem k tomu, že s rostoucím tempem rozkrádání harvardského majetku také vzrůstá konečně i aktivita policie, není zřejmě příliš vzdálená doba, kdy pachatelé tohoto bezpříkladného loupení budou muset ledacos vysvětlovat. Zvláště když jejich argument, že jednají legálně, neboť HPH není v likvidaci, soud za soudem jednoznačně vyvrací.Ukazuje se také zcela prokazatelně, že celá záležitost s Kantupanem a prodejem podílu na ruské společnosti Sidanco je gigantickým podvodem, který jak minulé tak i současné představenstvo ze všech sil pomáhalo zakrývat. Svědčí o tom zřejmě i fakt, že ze čtyř ředitelů Kantupanu zmizel B. Vostrý a zůstali jen Dingman, Angličan Lewis a Švýcar Huyette. V souvislosti s tím, že loni všichni čtyři ředitelé na sebe podávali žaloby, si lze domýšlet ledacos. A že kdo pochází z Harvardu je podvodníkem, je nasnadě a třeba to zbývajícím třem ředitelům Kantupanu také došlo. B. Vostrý také zmizel ze společnosti Harms, kde byl donedávna ředitelem a s ním i pánové Černý a Resch.
S nesporně silnou skepsí akcionáři HPH sledují, jak se T. Ševčík údajně snaží najít náhradu za zkrachovalou Union banku, aby prý mohlo vyplácení cca 200 Kč na akcii v druhé polovině dubna pokračovat, jak sám oznámil ČTK. Patrně se mu to příliš nedaří a není divu. Která seriozní banka by byla ochotna přijímat peníze, které nelze, soudě podle posledního auditu, jednoznačně doložit a nad kterými se vznáší podezření špinavých peněz? Jestlipak již má T. Ševčík v ruce dodatečné potvrzení auditora, že těch neidentifikovaných 117 miliónů dolarů z Daventree Resources skutečně patří do HPH a není to půjčka, či suma náležející třetí osobě? Možná, že v tom hektickém rabování se s něčím podobným T. Ševčík už ani nezdržuje, patrně to dnes zůstává pod jeho rozlišovací schopností. Možná mu také už dochází, že dávno až příliš překročil míru únosnosti a třeba přemýšlí, zda by nebylo vhodné následovat Koženého a Vostrého. Každopádně to rozhodně v nastávajícím čase nebude mít právě jednoduché.
Všemu tomuto rabování kumpánů Vostrého a Koženého kupodivu zcela netečně přihlíží Sdružení pro 600 a především jeho zakladatelé Punar a Matějka. Doslova zapomněli na své přímo svaté poslání vydobýt minimálně 600 Kč na akcii pro každého akcionáře HPH v této zemi. Jaký asi jejich pasivita má důvod? Že by v pouhé historické zkušenosti, že od biblických dob Jidášové nikdy nevymřeli? Nebo oběma také už konečně došlo, že se svou činností velice významně podíleli na podvedení čtvrt miliónu harvardských akcionářů? Což nakonec s tím jidášstvím náležitě souvisí.