OSMA

V eBance zatím ani koruna, že by T. Ševčíka zachvátily obavy?

Zveřejněno: 15.4.2003

Navrat na hlavni stranku OSMY

Zajímavou zprávu zveřejnil v minulých dnech deník Právo - společnost Daventree prý podala trestní oznámení na bývalého generálního ředitele Union banky R. Vávru. Ten však vzápětí měl redaktorům týdeníku EURO sdělit, že žádné takové trestní oznámení neexistuje, o čemž byl ujištěn i právním zástupcem Daventree. Někdo tedy lže - bud Právo, nebo R. Vávra, či snad zmíněný právní zástupce? Nakonec kolem Harvardu už bylo vysloveno tolik lží, že jedna nebo dvě navíc nic neznamenají. Zvláště když lze očekávat, že jich bude v nejbližší době řečeno ještě nespočet.
I kdyby byla nakrásně pravda, že Koženého a Vostrého kamarila z Prahy takové trestní oznámení podala, šlo by o pustou alibistickou kamufláž, jen o prastarý trik, kdy zloděj křičí -chyťte zloděje. Pro akcionáře HPH by i vrácení těch údajných 35 miliónů do Union banky neznamenalo zhola nic. V případě, že Právo má pravdu, by rozhodně bylo zajímavé vědět, proč se pánové z Daventree vlastně tak bijí za zájmy zkrachovalé Union banky. Že by těch propadlých 170 miliónů, které do této banky přišly pár hodin před jejím zavřením, bylo málo? Což ovšem by byla vysloveně nízká spekulace, vždyť z ředitelů Daventree Resources, tedy především z pánů Vostrého a Ševčíka, poctivost a oddanost zákonům přece přímo čiší. T. Ševčík, dirgován B. Vostrým sice vyraboval HPH tak, že ze společnosti zůstalo jen jméno, IČO a adresa sídla, ukrývá účetnictví před policií, vyrabované peníze převádí do zahraničí, zakládá společnosti přes které se pokouší vyplácet akcionáře (což se mu příliš nedaří), zato čiperně ulívá peníze akcionářů do vlastní kapsy (minimálně 60 tisíc dolarů měsíčně!) a bohapustě lže, že vyplácené peníze přicházejí z účtů Trust fondu, zatímco putují zcela odjinud. To však nechť nikoho nemýlí - pan Ševčík jako člen Burzovní komory a UNIVYCu jistě úzkostlivě dbá všech zákonů, soudních nařízení i předběžných opatření. Jak jinak by mohl stále působit v orgánech Pražské burzy, kterým jeho činnost evidentně nevadí a to jistě burza, bedlivě střežící čistotu našeho kapitálového trhu, určitě musí neméně bedlivě střežit i činnost svých představitelů. Ovšem zatím zůstává otázkou, jak se vlastně T. Ševčík vypořádává s pro něj tristní skutečností, že soud již podruhé rozhodl, že HPH je v likvidaci. A protože je to nesporně nadmíru vynalézavý člověk, tak si jistě od Vostrého nechá poradit. K Union bance ještě jedna okrajová zajímavost - její audit dělala firma HZ Praha, tedy stejná auditorská firma, jež vyrábí audity Harvardu již od doby investičních fondů.
Zatím tedy akcionáři HPH čekají, kdy vyplácení 200 Kč na akcii bude pokračovat. Prý již je k tomu uzavřena smlouva s eBankou, takže to by měl být signál, že vyplácení bude pokračovat. Jistotou ovšem je, že dál bude touto výplatou pokračovat praní Koženého a Vostrého špinavých peněz, i když je tu jistá možnost - že si eBanka patřičně jejich původ ověří. Zatím k tomu neměla žádnou šanci, neboť na příslušný "distribuční účet"dosud nepřišla od Trust fondu jediná koruna.
Že by i T. Ševčíka, neohroženě a výhradně se bijícího za prospěch akcionářů, zachvátily nějaké obavy? Nakonec ve dnech kdy prezident V. Klaus spolupodepisuje zavření zfalšovanými listinami údajně oklamaného soudce, se zřejmě začíná bát víc lidí. Možná i k němu se již doneslo, že policejní vyšetřovatelé po odchodu Lásky, postrachu všech českých tunelářů, začala podstatně cílevědoměji a intenzivněji pracovat a dokonce asi spěje k prvním výsledkům. Zřejmě tato informace už zastihla i Koženého bílého koně P. Matějku a zřejmě I citelně zasáhla. Dokonce už začal uznávat svým podpisem, že HPH je v likvidaci a světe div se - domáhá se spolupráce se soudem jmenovaným likvidátorem, kterému ještě donedávna nemohl přijít na jméno. Nicméně z okruhu Harvardu přicházejí zatím neověřené informace, že P.Matějka se ve svém stylu činí dál. Poukazuje se na fakt, že prý jeho kyperská firma Photon byla vyplacena, což by mělo činit 8 miliónů korun (za 40 tisíc kusů akcií). Výplata prý neměla přijít z Trust fondu, ale z firmy Harvard Group, do níž si Matějku dosadil V. Kožený, takže by se Matějka v takovém případě vyplácel sám. Další zvěst z Ohradní pak praví, že těch osm miliónů Matějka hned uplatnil jako závazek HPH vůči Harvard Group. Lidé toho ovšem napovídají až příliš a tady jistě jde jen o pustou fámu - přece tak vzácný poctivec, jakým Matějka je, by se k něčemu podobnému rozhodně nesnížil. Vždyť on přece žije a dýchá jen pro získání nejméně 600 Kč každému akcionáři, vždyť právě kvůli tomu založil i sdružení a bylo by podlé ho podezírat, že jeho cílem byl jen a jen vlastní prospěch.