OSMA

Policejní tým s chutí a zastupitelství rezignuje?

Zveřejněno: 23.4.2003

Navrat na hlavni stranku OSMY

Velice pozoruhodnou a nijak povzbudivou zprávu si akcionáři přečetli v Lidových novinách (23.4.) z pera redaktorky Kalinové, která sděluje čemu se nechce ani věřit - státní zastupitelství prý vzdává doručování obvinění V. Koženému a B. Vostrému. Z argumentace pak vyplývá, že Bahamy jsou skutečně rájem světových zločinců a že naše republika je na nejlepší cestě se jim vyrovnat. Největší překážkou prý je, že bahamský soud vyžaduje, aby o doručení obvinění žádal náš soud, nikoliv státní zastupitelství. Což české zákony zase neumožňují. Kupodivu při doručování obvinění Koženému a Vostrému státní zastupitelství se zřejmě bez jakékoliv znalosti bahamských zvyklosti rozhodlo doručovat Koženému obvinění zaručeně neprůchodnou cestou.
I při uznání, že s něčím podobným u nás nebyly žádné zkušenosti, by nemělo být zase tak obtížné si potřebná fakta zjistit a podle nich se zařídit. Třeba vyvolat změnu v legislativě, aby v případě potřeby o takové doručení mohl žádat i náš soud. Rozhodně by nešlo o žádnou rozsáhlou změnu, stačilo by doplnit do příslušného ustanovení Trestního řádu docela krátkou větu. Jen chtít - jenže zájem o takovou iniciativu se zatím nenašel ani u policie, ani u st. zastupitelství, natož u senátorů nebo poslanců. Ti posledně jmenovaní se raději velice pečlivě starají o své luxusní a bezplatné, dokonce dotované bydlení v pražské Nerudově ulici za čtvrt miliardy, místo aby tuto sumu předisponovali na dětskou onkologii v pražském Motole.
Dozvídáme se také, že Koženého ani Vostrého nelze stíhat jako uprchlé, neboť se musí nejdříve prokázat, že před stíháním utekli. Policie prý nepředložila dostatek důkazů, které by odůvodnily závěr, že oba před trestním stíháním prchají. A tady jsme zřejmě u podstaty celého problému - vyšetřování vedl a obvinění obou skrývajících se podvodníků sestavoval policejní rada Láska. Je proto pozoruhodné, že o nedostatečnosti jeho důkazů se pojednou ví až po dvaceti měsících a záhy po jeho odchodu. Co vlastně celých těch dvacet měsíců dělal dozorující státní zástupce? Jen taková ilustrace, jak to dosud fungovalo: stížnost na způsob Láskova vyšetřování či spíše nevyšetřování byla z Policejního prezídia posláno k vyřízení - radovi Láskovi. Ten ji zase poslal k posouzení dozorujícímu státnímu zástupci, který ji vrátil na Policejní prezídium s tím, že není jasné, na co si stěžovatel vlastně stěžuje. A od té doby je naprosté ticho. K tomu jen takovou dokreslující drobnost - policejní rada Láska byl krátce před svým odchodem z policie povýšen na kapitána. Za jaké zásluhy? To ví zřejmě jen ten, kdo ho povýšil.
Dozorující st. zástupce, alespoň podle Lidových novin pojednou vidí aktuální perspektivu! V čem? No přece v novém nastudování celého spisu Koženého a Vostrého novým policejním radou! Kupodivu takové náhlé prozření! Dokonce se z toho dá soudit, že začal vidět i nedostatky Láskova vyšetřování (slepý by je rozhodně alespoň vytušil). Proč ale dosud mlčel a po minulých dvacet měsíců Lásku neřídil? Vždyť to má dokonce v náplni své práce. Přitom se teď ukazuje, že rada Láska od vypracování obvinění, tedy po celých 20 měsíců dál zřejmě neudělal prakticky nic. Jen tak mimochodem - přízeň, kterou Lidové noviny věnují Koženému a Vostrému není rozhodně nezajímavá (nebo je to jen přízeň redaktorky Kalinové?). Rozhodně vždy potěší Koženého a Vostrého lidi v Ohradní ulici a také v ulici Na Záhonech. Tam za peníze akcionářů draze pronajal Ševčík čtyřpatrový dům a za přehnané ceny ho nechal zařídit - také za peníze akcionářů. Nakonec jako člen Burzovní komory a UNIVYCu si může přece klidně dovolit s nimi nakládat jako s vlastními. Ovšem z vlastních by rozhodně nehodlal tak přehnané ceny svým přátelům platit. Nakonec o jeho rozhazovačnosti si povídá celá Ohradní i s důvody proč se tak děje. Ale vraťme se ještě k Lidovým novinám. Nelze totiž zapomínat na mnohokrát prověřenou zkušenost - ledacos co je v českých novinách publikováno, nemusí odpovídat realitě. Na státním zastupitelství může snad panovat rezignace, po něčem takovém však není ani památky u nového policejního rady a jeho týmu. Což nakonec je i v závěru článku redaktorky Kalinové velmi diskrétně naznačeno. Takže na nějaké možné rozčarování mezi akcionáři HPH určitě zatím není místo. Případnou beznaděj se zřejmě pokusil utvrdit pan Urbánek z AliaWebu, když článek red. Kalinové částečně citoval, částečně parafrázoval. Patrně pro nedostatek místa či času označil za pouhou zmínku slova náměstka nejvyšší státní zástupkyně pan Fenyka - případ není jen Kožený a Vostrý. Prověřuje se totiž trestní odpovědnost dalších osob, které prozatím z Česka neodcestovaly.
Pozornosti také nemůže uniknout přímo zázračné obrácení - nikoliv Ferdyše Pištory - ale Pavla Matějky. Jeho náhlé uznávání likvidátora doc. Zd. Častorála je přímo neuvěřitelné. Dokonce mu, coby Koženým dosazený šéf firmy Harvard Group, odevzdal účetní knihy HPH za poslední čtyři roky. Jinak prodává z majetku Koženého firem co se dá, má už prý i kupce na více než 10% akcií Pražské burzy. Lze očekávat, že až je prodá, možná se vedení této bohulibé instituce vzchopí a najde kus odvahy zeptat se T. Ševčíka na jeho rabovací činnost v HPH. Je přímo úděsné, jak takovému podvodníkovi jakým Kožený bezesporu je, stačí zhruba 10% akcií burzy, aby tato nejvyšší kapitálová instituce dělala v Ševčíkově případě vytrvale mrtvého brouka. Nakonec podle toho také vypadá.
Jakmile P. Matějka těch Koženého 10% akcií Pražské burzy prodá, nastane pro něj gigantické dilema. Jako Koženého věrný sluha musí peníze za akcie poslat svému chlebodárci. Ovšem Matějka je přece přímo zářný a nezištný bijec za práva a zájmy akcionářů HPH a jelikož právě těm Kožený dluží, měl by peníze z tohoto prodeje dát akcionářům. A protože teď tolik respektuje likvidátora Zd. Častorála, měl by mu ty peníze z prodeje dát do opatrování , vždyť právě jen pro akcionáře přece tak obětavě založil Sdružení pro 600. Nebo zvítězí zvonivý dolarový Koženého chléb z Baham? To je dilema! Zvláště když se nový policejní rada s chutí pustil do díla. Ovšem nebyl by to P. Matějka, aby s přirozeností sobě vlastní nelhal ze všech sil dál. Nikdo jiný rozhodně nemohl poskytnout informaci, že likvidátorovi doc. Zd. Častorálovi předal kupní smlouvu na Sidanco. Nic samozřejmě nepředal, Kožený by přece nedovolil, aby se tak jednoznačný doklad o jeho přímo monstrózním podvodu dostal do rukou likvidátora.
Podle oznámení T. Ševčíka mělo další vyplácení akcionářů HPH začít v druhé polovině dubna. Dosud nezačalo a zřejmě s tím má Ševčík značné svízele. Teď do ČTK oznámil, že se začne vyplácet až v květnu. eBanka, se kterou podle Ševčíka byla k vyplácení uzavřena smlouva, zřejmě nemá příliš chuti prát nedoložené, tedy zřejmě špinavé harvardské peníze. To nakonec naznačuje i Ševčíkovo tvrzení, že vyplácet akcionáře mohou i další banky. Bude jistě zajímavé, která z nich se toho odváží.
Za pozornost stojí i osud 170 miliónů korun, které den před zavřením přišly do Union banky. Přestože banka nemohla nikomu uvolnit vložené peníze, pro Trust fond, tedy T. Ševčíka to někdo udělal a ještě vzdor tomu, že byla učiněna opatření k jejich zablokování. Kdo je tedy přesto odeslal, dokonce přímo do ciziny a je tolik přátelsky nakloněný T. Ševčíkovi? Přičemž možná může jít i o něco podezřelejšího, než pouhé přátelství. Taková blesková transakce přímo do ciziny jistě nemůže uniknout České národní bance, stojí rozhodně za podrobné prověření. Možná že přitom uvidíme jak u některých lidí dokonce začne fungovat pud sebezáchovy.