OSMA

Kožený a Vostrý v panice před mezinárodním zatykačem

Zveřejněno: 31.7.2003

Navrat na hlavni stranku OSMY

Byla to vskutku úžasná rychlost s jakou oba podvodníci Vostrý a Kožený reagovali na oznámení, že jsou stíhaní jako uprchlí. Jejich argumentace, že jde o politické pronásledování, svědčí o několika skutečnostech - o nepochybně již blouznivém stavu jejich mysli, chápání určitých věcí zcela mimo realitu a především o náležité panice. Jak jinak si vysvětlit tvrzení Koženého, že musí jít o politickou manipulaci, neboť premiér Špidla se bojí, že mu, on Kožený, v některých příštích volbách "vypráší kožich". Jestli tohle má být argument "geniálního finančníka" Koženého, jenž o sobě prohlašuje, že svou činností prospěl půl miliardě lidí z východní Evropy, pak se vůbec nelze divit, jak tak prostoduše naletěl na ázerbájdžánskou kupónovou privatizaci.
O podstatě, tedy o tom, z čeho jsou obviněni, raději oba mlčí, neboť dnes již vědí, že se proti tomu mohou bránit jen advokátskými fintami a hlavně koupeným azylem cizího občanství a "ochranou" kterou stejným podvodníkům poskytují Bahamy a Belize. Z čeho jsou obviněni patrně znají již nejméně přes rok, je totiž dnes nepochybné, že z jejich vyšetřování unikaly závažné informace, což veřejně potvrdila i nejvyšší státní zástupkyně.
A tady jsme u zásadní otázky, které obvinění Koženého a Vostrého provází. Proč k tomu stíhání dochází téměř dva roky potom, co bylo obvinění vypracováno? Vše zřejmě bude ve způsobu i motivaci a patrně i ve schopnostech vyšetřovatelů. Do počátku letošního roku jen stále narůstala nespokojenost s postupem, či spíše až neuvěřitelnou liknavostí vyšetřovatele Lásky. Pro ilustraci stačí zmínit "story" trestního oznámení ve věci Harvard, které se vyšetřovateli Láskovi "ztratilo", aby po jednadvaceti měsících, mnohých urgencích a nakonec zásahu odboru kontroly Policejního prezídia je pan Láska zase "našel".
Po jeho odchodu to nejprve neměl nový vyšetřovací tým snadné, ale přesto v neobvykle krátké době dokázal co měl - vyšetřování postoupilo náležitě kupředu. Tomuto týmu se vskutku rychle podařilo dát dohromady důkazy, že se Vostrý s Koženým skrývají, takové přesvědčivosti, že je přijal státní zástupce i soud.
Nemalou roli má jistě i skutečnost, že počátkem tohoto roku experti Evropské unie naléhavě doporučili naší vládě výrazně posílit možnosti zabavování majetku, jenž pochází z trestné činnosti. Je proto nutné zabránit každému, kdo nakládá se špinavými penězi, aby k jejich praní používal soukromé společnosti. Což je případ na dění v HPH jako ulitý, neboť ani auditor mnohdy nezná původ majetku, který audituje, dokonce léta neznal ani jeho ocenění a dodnes kupříkladu neví odkud pocházejí údajné milióny dolarů, z nichž se akcionářům vyplácí almužna 200 Kč na akcii. Proto se také u nás připravuje vznik finanční policie i novela příslušného zákona, k níž jako vzor doporučují experti EU Británii. Tam totiž lze bez trestního řízení zabavit podezřelé peníze a sám vlastník musí dokázat jejich legální původ. Nepochybně i proto zachvacuje Koženého, Vostrého a jejich pražský gang patřičná panika, neboť vstupem do EU jistě přestane tak hladce fungovat jejich estébácké a nomenklaturní propojení se soukmenovci, kteří na patřičných místech rozkrádání majetku HPH když ne kryly, tak alespoň účinně "přehlíželi".
Jejich paniku samozřejmě zvyšuje i reálná hrozba vydání mezinárodního zatykače, jenž by Koženého a Vostrého odsoudil doslova k trvalému pobytu na Bahamách a v Belize. Zvláště pak pro Vostrého by to jistě nebylo nic příjemného, Belize je krajně nehostinná země. Ovšem Vostrý si pobyt v tomto kraji přece zvolil dobrovolně, sám prohlašuje, že se tady vůbec neskrývá, takže mu takový pobyt, bez možnosti kamkoliv vyjet, bude určitě jen a jen skvěle prospívat.
Bez zajímavosti nezůstává ani právní zastoupení obou obviněných. Koženého právník Sokol je na dovolené, takže zatím má právního zástupce ex-offo. JUDr. Chudoba, jehož klientem byl a je Vostrý, což O. Chudoba potvrdil sám na prosincové tiskovce, dosud prý neměl od Vostrého pověření převzít donedávna marně doručované obvinění. Náhle ho má a dokonce již spěchá s podáním stížnosti proti stíhání Vostrého jako uprchlého. Bude samozřejmě dělat všechno možné, aby zabránil mezinárodnímu zatykači a tedy doslova uvěznění Vostrého v Belize, čímž by byl konec jeho létání na Kypr, do Ázerbajdžánu a hlavně do Evropy k udílení příkazů jak dál HPH rabovat. Je přitom víc než důvodné podezření, že právě JUDr. Chudoba o mnohém dění v Harvardu ví a tedy se zřejmě i podílí na této nelegální činnosti, nakonec zastupoval nejen Vostrého, ale i Koženého před zámořskými soudy při nezdařené snaze jim loni předat vyšetřovatelem Láskou vypracované obvinění. Přičemž došlo k takovému zkreslení obsahu českého práva, že bylo třeba značného úsilí, aby vše bylo napraveno, jak veřejně připustil sám první náměstek Nejvyššího státního zastupitelství Fenyk. Kromě toho, že O. Chudoba si nechává své létání za Vostrým proplácet z HPH, tedy z peněz českých akcionářů, jednoznačně na prosincové tiskovce propagoval převod majetku do pochybného trustu, založeného Vostrým a Ševčíkem, třebaže musí dobře vědět o předběžných opatřeních, zakazujících s majetkem Harvardu nakládat. Což může vzbuzovat domněnku, že se na této trestné činnosti také podílí. Zřejmě by se o takovou činnost právníka měla zajímat Advokátní komora.
Pro české akcionáře je obvinění Koženého a Vostrého krokem pochopitelně vítaným, byť značně opožděným. Otvírá totiž konečně účinnou možnost volat k odpovědnosti celou harvardskou kamarilu, sloužící oběma obviněným. Tedy učinit přítrž celému tomu rabování Harvardu. Dává to však policii, likvidátorovi Zd. Častorálovi, státnímu zastupitelství i soudům to hlavní - pravomoc začít s vyhledáváním ukradeného majetku HPH, tedy českých akcionářů, blokovat ho a zabavovat. Což likvidátorovi konečně otvírá možnost připravit řádnou likvidací a její výtěžek vrátit akcionářům. Lze si tedy jen přát, aby jak policie, tak i státní zastupitelství v ničem již neváhaly, neboť čeští akcionáři čekají na své peníze již opravdu neúměrně dlouho a není přece myslitelné, aby několik bývalých estébáků ještě dnes mohlo zcela bezostyšně okrást čtvrt miliónu lidí. A navíc - mohlo by se docela dobře stát, že některé osoby z harvardského gangu by bylo nutné stíhat podobně jako oba jejich šéfy - jako uprchlé.