OSMA

Jak se Ševčík omylem, tedy nechtěně přiznal

Zveřejněno: 11.9.2003

Navrat na hlavni stranku OSMY

Válka mezi Koženým a Vostrým se zatím dál vyostřuje a je zřejmé, že Vostrého gang je snahou svolat 22.9. 2003 valnou hromadu, namíru vyveden z míry, dokonce natolik, až ztrácí poslední zbytky soudnosti. Očividnou ukázkou toho je text odvolání této valné hromady v HN (10.9.) předsedou představenstva HPH T. Ševčíkem, v němž dokonce argumentuje právem, zákonem a jeho dodržováním! Co víc - prý tři nezávislé advokátní kanceláře vydaly posudky, podle nichž zveřejnění pozvánky na VH 22.9. "je nutno považovat za nulitní právní akt". Které asi "nezávislé" advokátní kanceláře to byly? Dokonce pan Ševčík ve své proradnosti jde ještě dál - zaštiťuje se cílem předejít zcela zbytečným nákladům, které by poškodily HPH a jeho akcionáře. Těch 60 tisíc dolarů měsíčně, které si drze bere z majetku akcionářů pochopitelně zbytečným nákladem nejsou.
Škoda, že Ševčík, hrdinný zastánce práva a zákona, si nepovolal tři nezávislé advokátní kanceláře aby mu vypracovaly odborné posudky na jeho nedodržování zákonů, ignorování soudních rozhodnutí a vůbec všeho, co se pod jeho vedením v HPH děje. Asi došel přece jen k názoru, že by to bylo jen plýtváním a zbytečnými náklady, když už se to všeobecně všechno ví. Nicméně jedno by přece jen mohl: vysvětlit proč sám tak bezostyšně porušuje zákon a ignoruje jeho příslušné ustanovení, že řádná valná hromada má být svolána do 30.6. každého roku. A naopak se snaží vyvolat dojem, běžné obvyklosti, neboť "řádná valná hromada společnosti je plánována - obdobně jako v loňském roce - na druhou dekádu měsíce listopadu tohoto roku". Ševčík se ani v nejmenším nezdržuje snahou o nějakou věrohodnost svých tvrzení, neobtěžuje se ani uvést o co "trio nezávislých" opírá své posudky, nebo která zákonná ustanovení při současném stavu HPH brání svolat valnou hromadu členem dozorčí rady, ani z jakých důvodů není člen dozorčí rady oprávněn VH vůbec svolat. Člověk by si mohl říci, že je až s podivem, jak ta prastará zvyklost, že zloděj vždycky volá - chyťte zloděje!, stále funguje. Ovšem pozor -lidí z Harvardu se přece nějaké zákony netýkají, vždyť jim dal jejich velký podvodnický guru Vostrý generální pardon pro všechny jurisdikce světa. O tlaku, pod který se Vostrý a jeho soukmenovci dostali, vypovídá i jejich už zcela obehraná snaha rozviřovat pomlouvačné kampaně a odvádět pozornost akcionářů ke zcela podružným věcem. A když už opravdu nevědí kudy kam, tak estébák Vostrý vytáhne dávno vyvrácenou pomluvu, že likvidátor Častorál je přece bývalým příslušníkem StB, takže mu není co věřit. Tolik invence by vskutku nikdo od Vostrého ani nečekal. A ještě k tomu přidá další skvělé obvinění – že likvidátor Častorál jezdí do zahraničí, aby se nechal Koženým uplácet. Takhle se přece konstruovaly kdysi procesy s nepohodlnými lidmi a zbavit se těch estébáckých návyků zřejmě už nejde.
Rozčilení v Ohradní, nebo teď už spíše Na Záhonech, dosáhlo dokonce takové nekontrolovatelnosti, že byla učiněna i intervence u ředitele Zotavovny Vězeňské správy, aby byl pronájem sálu pro VH zrušen. Podle některých zpráv se k tomuto řediteli vydali Ševčík se sobě rovným výtečníkem Beránkem, ale bylo to trochu jinak. Použili k tomu jakéhosi Černého, jenž prý sloužil jako šofér bývalých komunistických ministrů vnitra Obziny a Vajnara. Pak se stal věrným služebníkem Vostrého (jak také jinak) a teď v Praze snad vozí samotnou paní Vostrou. Nějak mu přitom bylo zamlčeno, že když si někdo něco objedná, nemůže přijít nějaký šofér a domáhat se zrušení. Za ministrů Obziny či Vajnara to samozřejmě takhle fungovalo.
Černý byl samozřejmě zcela striktně odmítnut, takže to Ševčíkovi přece jen nedalo a sepsal panu řediteli Zotavovny dopis, který poslal dokonce na vědomí ministru spravedlnosti i samotnému premiérovi Vl. Špidlovi. Tento dopis je opět přímo kabinetní ukázkou absence i sebeméně přijatelných argumentů, nicméně poslední zbytek pudu sebezáchovy ještě zafungoval – nikde ani zmínka o třech nezávislých právních kancelářích a jejich odborných posudcích. Co kdyby ministr spravedlnosti nebo premiér chtěli ty kanceláře i jejich posudky znát. Lhát akcionářům nedílně patří k harvardskému morálnímu kodexu, vymýšlet si na ministra nebo premiéra, toho se už ani Ševčík neodváží. Jinak je dopis jen obvyklou snůškou harvardských lží a polopravd, ovšem s jednou výjimkou. V závěru dopisu Ševčík tvrdí, že HPH činí všechny kroky, aby zabránil "pokračování protiprávního jednání s cílem minimalizovat případné škody". Z kontextu vyplývá, že jsou míněny škody, které by společnost mohla utrpět. Takže je to vlastně konečně přiznání, které ovšem Ševčík v žádném případě nikdy nechtěl učinit. Pane Ševčíku, jestliže nějaké jednání má zamezit škodám v HPH, jen těžko může být protiprávní, spíše protiprávní je takovému jednání bránit. Jinak - čeština je zatraceně zrádný jazyk, že!
Do tohoto dění zajímavě zapadla valná hromada bratislavské společnosti Druhé strategické, jež se transformovala z jednoho Koženého fondu na Slovensku a která vydává příkazy pod dohledem J. Širokého k výplatám českých akcionářů a je řízena Širokého manželkou. Po několik let hospodaření Druhé strategické jen stále zvyšovalo svou ztrátu, až náhle nastal přímo divuplný zlom. Firma měla dosud na účtech pouhé dva milióny, ale za rok 2002 vykazuje přes dvě miliardy! Dokonce v oběživu, tedy v hotových penězích. Prý se na takový finanční zázrak přijedou podívat kapitáloví experti z celého světa. Český akcionář HPH ovšem nemusí nikam jezdit, tomu je jasné, že jde o ukrývání ukradených peněz z Harvardu. To se to rozkrádá! Takže už vůbec nejde o nějaké pokoutní loupení Koženého, Vostrého a několika jejich lidí v Ohradní, ale o náležitě rozvětvené mezinárodní zločinné spolčení, dosahující z Prahy přes Slovensko, Rusko, Bahamy, Kajmanské ostrovy, USA, Ázerbájdžán a ještě pár dalších zemí až do Belize.
Jen tak na okraj - J. Široký, bývalý šéf rezidentury StB v Americe a řídící orgán Koženého, dnes v Bratislavě vlastní deník Pravda a je předsedou Slovenského hokejového svazu. Nakonec proč by to nemělo být na Slovensku podobné jako u nás? Pro jistotu si ovšem už dávno připravil v zámoří patřičné sídlo – kde jinde než na Bahamách. A další drobná zajímavost - nedávný šéfredaktor Mladé fronty Dnes je v současnosti šéfredaktorem slovenské Pravdy. Je třeba cokoliv dalšího dodávat?
Z ohlasů českých akcionářů HPH je zřejmé, že celkem s uspokojením kvitují současnou práci policie a st. zastupitelství ( jen by měla být rozhodně rychlejší) i vývoj v soudních jednáních nasvědčující, že česká spravedlnost nemusí být ve věci HPH tak slepá a bezmocná jako donedávna. Mají však jednu opodstatněnou obavu - že se sice pachatelé podvodů možná dočkají odsouzení i patřičných let ve vězení, ale ukradený majetek se jen těžko akcionářům vrátí. Zkušenost jim dává za pravdu - dosud nikdy majetek z vykradených společností, ukrytý v zahraničí, nebyl navrácen a když tak jen zlomky a ty se pak ještě rozkrádají dál, nebo se z nich bezostyšně obohacují konkurzní správci. Přece jen se ale pomalu ledacos mění - když je opravdu snaha a vůle, dovede česká policie se státním zastupitelstvím zabavovat majetek těchto finančních gangsterů i v zahraničí. Příkladem budiž nedávné zajištění vily na Kanárských ostrovech, která patří K. Takáčovi, podezřelému že přivedl náchodskou brokerskou firmu KTP Quantum ke krachu a z klientů měl vylákat čtyři miliardy korun. Snaha a vůle při vyšetřování Harvardu tady zatím stále je a harvardský gang náležitě děsí, zvláště když řada estébáckých vazeb do příslušných sfér byla zlikvidována. Nebude ale možná od věci tu současnou nadějnost proložit postřehem jednoho z akcionářů HPH: "Pozoruji, že kdykoliv se kauza Harvard začne obracet ve prospěch nás akcionářů, dochází na české politické scéně ke krizi".