OSMA

Zápisy usvědčují harvardské podvodníky

Zveřejněno: 28.10.2003

Navrat na hlavni stranku OSMY

Řada věcí se dala po náhradní valné hromadě HPH 12.10. do docela uspokojivého pohybu. Likvidátor Zd. Častorál absolvoval několikadenní výslech o podvodech Koženého, Vostrého a jejich lidí v Praze, na Kypru i na Slovensku. Tento výslech probíhal za přítomnosti Koženého a Vostrého advokátů a pan Zd. Častorál přesně popsal a doložil celé to systematické rozkrádání majetku akcionářů. Odvolání Vostrého lidí z představenstva a dozorčí rady pak asi přivedlo bývalého předsedu představenstva Ševčíka až za hranici jakéhokoliv logického počínání, takže rozesílá výhrůžné dopisy nově zvoleným členům, do soudních spisů nechává zakládat své prohlášení, aby soud se zvolenými členy nejednal a dokonce aby nejednal ani s likvidátorem.Vzdor tomu, že v dokumentech pro soud uvádí, že HPH je společností v likvidaci. K tomu přidává jakýsi pokoutní zápis notáře Jindřicha, že VH 12.10. nebyla valnou hromadou, přičemž jasnozřivý pan Jindřich ani nevkročil do jednacího sálu. I k něčemu takovému se dokáže propůjčit český notář. U různých soudů Ševčík podává i žádosti o vyslovení předběžného opatření, aby nově zvolení členové správních orgánů nemohli vykonávat své funkce. Zatím uspěl jen u dvou členů představenstva a to u Krajského soudu v Praze, kde soudce vyslovil předběžné opatření během 24 hodin a to dokonce v sobotu, takže si musel tuto záležitost zřejmě určit jako nadmíru naléhavý domácí úkol. Měl by být ministrem spravedlnosti vyznamenán a vynesen na piedestal zářného soudcovského příkladu neutuchající píle. A pak že naše soudy jsou liknavé!
U ostatních soudů byly žádosti o předběžná opatření odmítnuty. Což ovšem neznamená, že to Ševčík nebude zkoušet znovu, možná se mu podaří ostatní soudce "přesvědčit" právě tak, jako jejich jednoho kolegu. Likvidátor Zd. Častorál a s ním i nově zvolení členové správních orgánů již měli možnost nahlédnout do harvardských dokladů a přesvědčili se o jediném, co už nakonec věděli dávno - odvolané představenstvo je jen tlupou podvodníků a lhářů. Jako doklad stačí citovat zápis z jednání představenstva v září loňského roku, kdy Ševčík k převodu peněz z Kantupanu sděluje, že první část (dnes policií zablokovaná – pozn.) je dividendou (22,5 miliónu dolarů) a další suma (117 miliónů dolarů) je evidována jako půjčka. Identifikaci těchto částek pak jasně potvrzuje audit Daventree Resources od 1.12.01 do 30. 6.02., určený výhradně jen pro auditorskou společnost HZ Praha a také účetní závěrka (do 30.11.01) Daventree Resources (Kypr) od kyperské firmy Grant Thornton. V ní je jako jediný významný příjem v r. 2001uvedena dividenda 22,5 miliónu dolarů. Za zajímavost stojí i uvedené odměny členům představenstva - činily 54 tisíc dolarů, což je v průměru 300 tisíc korun za rok na člena představenstva. Vzdor tvrzení, že všichni své funkce vykonávají zcela zdarma a navíc žádné takové odměny VH neschválila.
Takže Ševčík a s ním celé dnes již odvolané představenstvo jen na valných hromadách lhali a neskutečně podváděli české akcionáře. Je až k nevíře, že takový podvodník, jakým Ševčík je, mohl tolik let působit ve významné funkci na Pražské burze. V zápisu z loňského září je také uvedeno, že sekretář Daventree Resources (Kypr) právě předal Ševčíkovi originály podepsaných auditů Daventree Resources (Kypr) za roky 1999 - 2001. Policii a zřejmě i Komoru auditorů určitě bude zajímat, jak se vlastně v těch letech vůbec dělaly audity HPH. Je nesporné, že se gangu harvardských zlodějů začíná přece jen dýchat mnohem obtížněji, zřejmě i proto v posledních týdnech loupí doslova hlava nehlava. V září byl veškerý majetek HPH převeden na Belize do plné moci estébáka Vostrého, což jen dokazuje, že už ani on nevěří svým nejvěrnějším v Praze. To se bohužel opět odehrálo za naprosto pasivního přihlížení policie, neboť ta má snad založený spis jen do roku 1997, ostatní ji patrně nezajímá. Nicméně vyšetřovací tým by rozhodně velice rád „magickou“ hranici roku 1997 prolomil, ale z nějakých nepochopitelných (nebo snad pochopitelných?) důvodů nemůže. Tady zřejmě bude i klíč k té bezbřehé jistotě zlodějů z Harvardu, že se jim nic nestane. Nakonec vždyť kdo jiný než prominentní estébák Vostrý jim vlastnoručně podepsal nepostižitelnost pro celou zeměkouli. Je podezření, že věděl proč, i kdyby ta nepostižitelnost měla nakonec platit jen v české kotlině. Patrně proto se asi také v prvních říjnových dnech přímo bezhlavě pokusil Ševčík ukrást akcie Pražské teplárenské za 25 miliónů korun. Nepodařilo se, takže lze pochopit, jak asi je rozčilen, zvláště když za pár dnů byl ještě k tomu odvolán ze své harvardské funkce.
Nakonec ještě trochu zábavy, i když již poněkud vyčpělé. Česká televize se vydala za Koženým na Bahamy a natočila s ním plné tři hodiny záběrů. Bahamské slunce a ostrovní vyhnanství zcela jistě vykonaly své a tak naslouchat tři hodiny jeho fantasmagoriím začíná být spíše tristní než směšné. Dostává prý záplavy dopisů, v nichž mu čeští akcionáři děkují (zřejmě za to, že je okradl) a vyzývají ho, aby se vrátil a vzal věci do svých rukou. Z čehož Kožený soudí, že za takových pět, osm let by mohl být v Praze zvolen prezidentem republiky. Je samozřejmě naprosto nevinný, žádné podvody v Praze nebo na amerických investorech ani ve snu nespáchal, což hravě dokáže, státní zástupci Morgenthau a Moscow zřejmě ani nevědí co činí. Neopomněl zdůraznit, že v obvinění z české strany jsou 20-30krát porušena jeho lidská práva a upřímně se podivil, jak takto může pracovat státní zastupitelství. Vyslovil téměř lítost nad tím, že HPH byl postižen ruskou krizí a současně nevydařenou investicí v Ázerbájdžánu. Nějak mu přitom vypadlo z paměti, že HPH nikdy v Ázerbájdžánu nemohl investovat, neboť byl společností v likvidaci a navíc o takové investici nikdy akcionáři neslyšeli, natož aby byla projednána na valné hromadě. Evidentně rozčilen byl, když hovořil, že skupina bývalých estébáků ukradla 200 miliónů dolarů. Aby nebyl rozčilen, když je chtěl zřejmě ukrást sám. Přímo dojemným se stal ve chvíli, kdy líčil, jak byl v Baku podveden, což uzavřel slovy: "Ázerbajdžánští šéfové se rozhodli, že budou dál krást". Jak je vidět, staré úsloví "zloděj volá, chyťte zloděje", stále ještě funguje, alespoň na Bahamách.