26.3.2010
Tento týden jsem zatím naběhal 34,4 km, z toho většinu rychlostí jen 8-10 km/h. V úterý jsem zkusil s Honzou na okruhu v Lískovci tempem 4:57/km (což je tempo blízké tempu osobáku na pulmaraton), ale za teplého slunečného počasí jsem vydržel jen 8 kol (6,46 km). Dnes jsem běžel volně 1,1 km a pak 1,9 km tempem kolem 6:25/km. Tímto tempem bych asi maraton byl schopen dát, ale o moc rychleji by to nešlo. Obávám se, že můj plán atakovat aspoň jeden osobní rekord (pulmaraton nebo maraton) je dost nereálný, ale třeba se v neděli budu cítit lépe. Zvažoval jsem, jestli vzít nové trenky na běhání, ale musím se přidržet stávajících, protože mají snadno dostupné kapsy, které potřebuji kvůli kapesníku (zejména zpočátku běhu častěji smrkám), a navíc jsem na ně zvyklý. Také vše ostatní nechám při starém, pouze tentokrát nebudu brát pás k pulsmetru a budu měřit jen mezičasy na stopkách s pamětí. Zítra budu na Scrabble turnaji v Přerově, takže třeba nebudu mít čas tolik přemýšlet, že to v neděli zřejmě nezvládnu. :-) Nicméně, musím to brát jen jako test pro další závody a snažit se běžet i pro radost. Jedna zajímavost: inspiroval jsem i jednoho redemptoristu-kněze, který bude v neděli startovat v pulmaratonu. :-)

21.3.2010: Stav před závodem v Bratislavě
  • Výkonu na 5 km (21:19) by odpovídal čas na pulmaraton 1:38 (tedy o 5 minut lepší než dosud) a 3:24 na maraton (tedy o 32 minut lépe než dosud), ale v roce 2010 mám jediný běh nad 20 km a má příprava se skládala převážně z běhů na 5-10 km, navíc při kilometráži pod 200 km měsíčně.
  • Rychlostně jsem na tom také hůře než na podzim, takže za osobákem na 10 km zaostávám o dvě a půl minuty (nyní cca. 47:30). Na druhé straně je ale toto i tak lepší, než jakýkoliv výkon na 10 km před srpnem 2009. Test na 15 km ale dopadl úspěšně a byl jsem schopen tuto vzdálenost zaběhnout 20.3.2010 tempem 4:47/km.
  • Pro osobák na pulmaraton bych potřeboval tempo 4:54/km a pro osobák na maraton tempo 5:35/km. Osobák na pulmaraton bude těžké dosáhnout z rychlostních důvodů, osobák na maraton pro změnu z vytrvalostních důvodů.
  • Stávající osobní rekordy mám na pulmaraton při postupně zpomalujícím běhu, zatímco na maraton při rovnoměrném tempu.
  • Pro růst běžecké výkonnosti několikrát pomohly i zdánlivě nepovedené závody, kdy jsem zaběhl špatný výsledný čas, ale běžel blízko hranice svých možností postupně zpomalovaným tempem. V některých případech to vedlo i k výraznému skokovému vylepšení osobáku (např. 19.8.2009 na desítku o skoro 3 minuty a v roce 2009 na maraton v Bratislavě o 42 minut a poté v Ostravě o 24 minut), přestože některé jiné pokusy skončily "neúspěchem", tedy bez překonání osobního rekordu.
  • V minulých letech jsem vždy měl lepší výsledky v druhé polovině roku, kdy se bude konat více závodů. Nejsem přitom rozhodnut, jaké vzdálenosti budu běhat, i když nejčastěji to asi bude kolem 10 km. V mých možnostech by jistě bylo při řádném tréninku se zlepšovat více, ale musím přihlížet i ke svým časovým možnostem a psychickému rozpoložení (aby mě běh bavil).
  • Z výše uvedeného jsem se rozhodl závod v Bratislavě pojmout jen jako TRÉNINKOVÝ TEST svých aktuálních možností s cílem získat data do regresní analýzy, z kterých vypočtu vhodné údaje pro další závody. Proto bych chtěl běžet co nejdéle rovnoměrným tempem mezi 4:50-5:00/km a pak zpomalit podle potřeby, takže bych plánoval pulmaraton běžet rovnoměrným tempem a druhou půlku postupně klesající rychlostí. Budu velmi spokojen, pokud se podaří překonat osobák na pulmaraton (tempo 4:54/km) nebo 30 km (zatím tempo 5:33/km). Pokud by se podařilo zaběhnout i osobák na maraton (tempo 5:35/km), tak by to bylo super, ale není to hlavním cílem mého testu. Pokud to bude jen trochu možné, tak chci ale závod dokončit, i kdybych měl poslední km jít chůzí nebo doklusat. Podle toho, jak test dopadne, zvážím účast na některém jarním pulmaratonu (např. Pardubice) nebo maratonu (např. PIM). Svou strategii píšu na stránky proto, abych předešel výtkám po závodě, že jsem běžel netakticky a že jsem měl na lepší výkon, než ve skutečnosti zaběhnu. Vím, že to tak je, ale pro odhad vhodného rovnoměrného tempa nemám dostatek informací, protože mi dlouhé běhy prostě chybí a pŕitom nemám v tréninku dostatek příležitosti a motivace, abych je běhal. Zní to možná hloupě, ale já Bratislavu beru jako kvalitní trénink, byť poněkud draze zaplacený (startovné+cesta). :-)