Ultramaraton v Novém Lískovci

 

Sobota 13. března 2010 přinesla obyvatelům bydlícím v okolí areálu Plachty v Novém Lískovci malé překvapení. Již asi od 9 hodin dopoledních zde hrála hudba, bylo slyšet hlas sportovního komentátora, v areálu se objevily stany časoměřičů, občerstvovací stanice, stolky a spousta lidiček, které neodradila venkovní teplota blízká nule ani občasný závan větru. Ano, konal se zde 1. ročník ultramaratonského závodu, tzv. šestihodinovka.

Dovolte nejprve malé vysvětlení: říkáme-li ultramaraton, míníme tím běžecký vytrvalostní závod na vzdálenost podstatně větší, než je klasický maraton o délce 42 195 m, oficiálně je tedy nejkratší uznávanou ultramaratonskou disciplínou běh na 50 km. A říkáme-li 6hodinovka, je to závod, v němž nevítězí ten, kdo první přiběhne do cíle (všichni běží 6 hodin, a tedy skončí současně), ale ten, kdo uběhne největší vzdálenost. Technicky se měření uběhnuté vzdálenosti realizuje čipovou časomírou championchip.cz, která zaznamenává počet běžcem uběhnutých kol a doměřuje se délka načatého posledního kola.

Takto se na start v 10 hodin dopoledne postavila skupina 56 běžců, z nichž většina měla opravdu za cíl běžet celých 6 hodin a uběhnout co nejvíce. Byli zde ale i běžci, kteří si postavili cíl menší: uběhnout maraton (42 195 m), uběhnout desítku (10 km) nebo se jen tak trochu proběhnout. Mezi startujícími byl také nejrychlejší současný ultravytrvalec v České republice Daniel Orálek s plánem pokořit dosavadní český národní rekord na 6hodinovku (ten činí přes 84 km). Byla zde dobře zastoupena celá česká reprezentace v ultramaratonu, byl zde ale také bývalý hejtman Jihomoravského kraje Stanislav Juránek i člověk, který nikdy neběhal a zkusil si zde poprvé uběhnout desítku. Nechyběla zde ani mezinárodní účast, jeden běžec z Portugalska, dva ze Slovenska.

Po startovním výstřelu se celá skupina běžců dala do pohybu po asfaltové cestě, jejíž okruh v areálu  měří podle posledního geodetického měření, uskutečněného zástupci brněnské katedry geodézie, 807 m. Nejprve je po startu mírné klesání, pak za zatáčkou u oplocení hřiště mírné stoupání, které u občerstvovací stanice umístěné v rohu blízkém ulici Svážná přechází do stoupání prudšího. S tímto kopečkem se museli běžci poprat opravdu mnohokrát a mnozí to v nadsázce popisovali tak, jako že pořadatelé onen kopeček s každým uběhnutý kolem o kousíček naklápějí, aby byl těžší. Ono to ve skutečnosti nebylo vůbec potřeba, protože právě v tomto úseku se běžcům do cesty postavil ostrý ledový protivítr a samozřejmě po hodinách běhu zapracovala i únava.

Mnohým pozorovatelům mohlo připadnout, že si zde běhající skupina bláznů ničí zdraví. Tito vytrvalci mohou potvrdit, že vytrvalostní běh jim dodal novou kvalitu života, a to také s pevnějším zdravím, zlepšenou imunitou a dobře pracujícím oběhovým systémem. To konec konců dotvrzuje skutečnost, že nikdo ze zde běžících účastníků nepotřeboval lékařskou pomoc navzdory náročnému typu závodu a sychravému počasí. Ultramaratonci jsou navíc lidmi, kteří si vytvořili mimořádnou odolnost psychickou a dokážou zvládat i velmi náročné životní situace.

A jak to tedy vše dopadlo? Absolutním vítězem se podle předpokladu zcela suverénně stal Daniel Orálek s výkonem 86 716 m, což tedy opravdu znamená nový český rekord v této disciplíně, v ženské kategorii zvítězila Zdeňka Komárková výkonem 64 657 m, hranici 50 km překonalo celkem 32 běžců. Podrobnější informace naleznete na stránkách poskytovatelů časomíry http://77.93.215.16/results/2010031310/AbsFin.pdf a na stránkách organizátora akce RNDr. Petra Kaňovského http://www.kanovsky.cz/liskoveckyultra.php , který se mimochodem běhu také zúčastnil.

Celá akce se velmi dobře vydařila navzdory nepříliš vlídnému počasí. Poděkování za dobrý průběh patří nejen skupině obětavých dobrovolníků, skvělému komentátorovi RNDr. Tomáši Ruskovi (také ultramaratonec), poskytovateli ozvučení Ing. Jaroslavu Dvořáčkovi, ale v neposlední řadě Úřadu městské části Nový Lískovec a místní škole Svážná, které v mnohém vyšli vstříc. Velké poděkování patří také všem obyvatelům, kteří respektovali omezení pohybu na okruhu v době závodu a těm, kteří svým povzbuzováním přispěli k pěkné atmosféře závodu. Věříme, že s některými se setkáme na některém dalším závodu i jako s účastníky, na všechny se těšíme!