Strategie pro Stromovku 2011
Stránka je ve vývoji a bude postupně doplňována.
návrat na běžecké stránky

Nejprve uvedu dva grafy. Prvním grafem je graf závislosti tempa OR na vzdálenosti v km, druhým pak je vývoj průměrného tempa posledních 6 dlouhých běhů (jedná se vždy o průměrné tempo od startu po aktuální mezičas, nikoliv o aktuální tempo posledního km):


Graf závislosti tempa OR na vzdálenosti (modře je tempo OR)


Vývoj průměrného tempa v posledních 5 maratonech a jednom 30 km běhu

  • Aktuální tempo stávajícího osobáku na maraton z Ostravy 2011 je 4:41/km
  • Aktuální tempo stávajícího osobáku na 15 km je 4:03/km, optimistické predikce tempa pro maraton jsou 4:18/km a 4:27/km
  • Je zřejmé, že aktuálně nejvíce podhodnocený je výkon na půlmaraton (odhad tempa kolem 4:08/km)
  • Ve všech šesti pokusech průměrné tempo postupně klesalo, v obou Ostravách (kdy jsem běžel na rovnoměrnou tepovku) bylo výsledné průměrné tempo o cca. 20s/km pomalejší než bylo tempo, kterým jsem závod rozběhl
  • Dle mých stávající zkušeností je pro mě udržitelnější strategie rovnoměrné tepovky než strategie rovnoměrného tempa, které je problematické i z důvodu absence běhů v maratonském tempu v tréninku
  • Dle zkušeností z předchozích maratonů by tělo mělo být schopno běžet při tepovce kolem 165/min celý závod, přičemž v takovém případě by mělo dojít k poklesu průměrného tempa kolem 20s/km (aktuální tempo může klesnout i o 1 minutu/km oproti počátku, to ale není podstatné).
  • Cílový stav je jednou zaběhnout maraton pod 3 hodiny (průměrné tempo kolem 4:15/km) s tím, že není pro mě důležité, jestli ve Stromovce dám čas 3:15 nebo 3:10, přesněji je pro mě cennější dát na mezičasu půlmaraton za 1:27 než celý maraton za 3:15.
  • Nevěřím, že jsem aktuálně připraven zaběhnout maraton pod 3h rovnoměrným tempem, byť se o to v budoucnu možná pokusím.
  • Rozhodl jsem se, že i tentokrát závod "přepálím" a to více než v Bratislavě (červená křivka v druhém grafu). Rád bych závod rozběhl tempem kolem 4:00/km s tím, že budu dodržovat, abych se s tepovkou za žádných okolností nedostal nad 170/min. Cílem je při mírném zpomalení atakovat stávající osobák na 15 km a z něj následně doběhnout nejméně do půlmaratonu s tím, že dokud to bude možné, budu pokračovat v běhu dále. Bylo by pěkné, kdyby křivka vypadala o něco lépe, než fialová křivka a kdybych překonal osobák i na 30 km. Každopádně pak závod poběžím tak dlouho, dokud budu mít sílu udržet mezičasy lepší, než jsem měl v Ostravě, jinak pravděpodobně odstoupím (nemá pro mě aktuálně smysl doběhnout maraton třeba na 3:25, když už jsem absolovoval 13 maratonů a několik dalších mě ještě čeká).
  • V případě, že tempo kolem 4:00/km nebudu schopen rozběhnout, stanovím operativně jinou strategii.