Počasí: cca. 5 stupňů, zataženo, rozednívání

Dosažený čas na 5 km: 20:20 (4:04/km)

Vývoj času kilometrů: 3:58 4:00 4:04 4:10 4:08

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

Po dosažení rekordních pokusů na maraton, pulmaraton a 10 km (v tomto pořadí) bylo na čase pokusit se překonat i osobní rekord na 5 km, přestože jsem běh v tomto tempu vůbec netrénoval a běhám převážně jen v OV při tempu kolem 5:45-6:15/km. Byla ještě tma a okruh je osvětlen jen zdálky, takže bylo vyloučeno cokoliv na hodinkách vidět. Nastavil jsem tedy automatický počítač kol dle GPS a automatickou zvukovou signalizaci každých 30 sekund, abych měl jasnou představu, jakou mám průběžnou ztrátu na čas 20:00 a po 530 metrovém rozklusání pokus zahájil. Můj stávající osobní rekord byl 20:39, takže jsem mohl ztratit přibližně 150 metrů. Běžel jsem podle pocitů, o čemž zpětně svědčí i rovnoměrná tepová frekvence od 1,5.km. Za osobákem na 3 km jsem zaostal jen o 7 sekund (12:02 oproti 11:55) a na 5 km nakonec dosáhl čas 20:20, čímž jsem stávající osobní rekord zlepšil o 19 sekund.

Po doběhu jsem začal vyklusávat na dráze, avšak ve 2.kole se objevil u mě vlčák bez košíku a vodítka. Paní sice volala, že je to štěně, ale raději jsem se téměř zastavil a i tak za mnou běžel asi 100 metrů a kdybych se nerozhodl opustit školní hřiště, tak by mě tam ještě honil 5 minut. Ještě štěstí, že se tam neobjevili o 2 minuty dříve, to bych na něm byl i naštvaný, takto jsem to vzal s humorem. Poté jsem ještě vyklusal dalších 4,9 km v oboře Holedná tempem jen kolem 7:04/km, ale při celkovém převýšení +90 metrů (rozdíl mezi hřištěm na Vejrostové a zastávkou MHD Bellova), cítil jsem se fajn.

Protože má průměrná TF při pětce byla od druhého kilometru kolem 185/min (maximum 187/min) a můj letošní TFmax je 194/min, tak se domnívám, že při více úsilí bych v závěru mohl ještě nějaké vteřinky nahnat, považoval jsem ale za zbytečné jakkoliv riskovat. Další dny opět budu jen volně klusat a poté zvážím, zda ještě půjdu směrem k pokusu o rekord na 3 km , nebo naopak zkusím 30 km, kde mám úplně největší rezervy. Prosinec pak udělám odpočinkový a poté zvážím cestu, kterou zkusím běhávat příští rok.