Počasí: 2 stupně, zataženo, mírné sněžení

311:3612 s4:03
415:4322 s4:07
519:4531 s4:02

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

Dnešnímu běhu předcházelo poměrně dlouhé období diskusí o tom, jakým způsobem běhat, zda je nebo není vhodné běhat osobáky v tréninku, zda je nebo není vhodné běhat naboso, jaké dělám chyby v technice a podobně. Diskuse s mými přáteli mě velmi obohatila a děkuji za všechny podněty, které jsem od nich dostal. Problém snad byl jen v tom, že rady od různých lidí jsou v některých oblastech neslučitelné a dále, že i některé objektivně správná doporučení nejsem ochoten aktuálně dodržovat já, ať už k tomu mám důvody dobré nebo i zcela špatné. Přestože jsem na pondělí vyhlásil závod na 10 km, měl jsem chuť si jít zaběhat na dráhu už dnes. Motivovalo mě k tomu i čtvrteční překonání osobního rekordu na 800 metrů o 1 sekundu (2:53), přestože v tréninku běhám převážně tempem kolem 5:30/km a tempem pod 4:00/km téměř neběhám.

Počasí bylo velmi příjemné a dráha nebyla namrzlá, což je pro můj výkon velmi důležité. Po rozklusání (1,5 km) jsem se rozhodl zkusit běžet 1500 metrů na cílový čas 5:30, což by bylo o 6 sekund lepší než dosud. Přestože jsem si vzal boty, ve kterých jsem zaběhl zatím všechny rekordní pokusy, tak jsem měl chuť se vyzout a běžet bosý. Hodinky jsem nastavil na pípání po 11 sekundách (odpovídá cílovému času 5:30 s tím, že bych měl za tuto dobu uběhnout 50 metrů) a vyběhl.

První kilometr jsem zvládl běžet předepsaným tempem, ale zejména v 6.kole jsem už rychlost neudržel a zpomalil, přesto jsem osobák na 1500 metrů překonal o 1 sekundu. Věděl jsem však, že mám dosud velmi podhodnocený osobák na 2 km, a proto se rozhodl pokračovat v běhu. Překonal jsem ho o 13 sekund, ale měl chuť pokračovat dále. Doběhl jsem 3 km za 11:36, což je o 12 sekund lépe než dosud, a byl už jsem dost unavený, přesto jsem ale zkusil ještě jedno kolo, abych pak dopočítal nový rekord Coopera. To kolo se mi běželo dost špatně, což je vidět i z poklesu TF na grafu, po jeho dokončení jsem však získal novou chuť pokračovat v běhu a zkusit zaběhnout 5 km poprvé v životě pod 20 minut, nebo aspoň zlepšit osobák třeba na 3,5-4 km. V posledním kilometru jsem se pak snažil ještě mírně zrychlit, což se mi sice podařilo, ale měl jsem už problémy s technikou dopadu a dokonce dvakrát zakopl o vlastní nohu. :-) I přesto jsem ale úspěšně doběhl až do cíle v pro mě velmi dobrém čase 19:45, neboť tím jsem osobák překonal o 31 sekund.

Po doběhu jsem byl celkem unaven, ale utřel jsem si nohy, obul se a vydal se vyklusat na autobus. Ten mi ovšem ujel, tak jsem doběhl 3,9 km tempem 5:55/km až na zastávku "Stará dálnice". I tam mi ale mezitím těsně autobus ujel, takže jsem se vydal ještě dalších 2,5 km prudším stoupáním od prasat do Kohoutovic a pak doběhl až na Jírovcovu (2,5 km tempem 6:32/km s převýšením 75 metrů). Běželo se mi ale velmi dobře a to přesto, že jsem po doběhu doma zjistil, že mám na nohách menší puchýře.

Jistě můj výkon rozhodně nebyl "profesionální" a to ani v kategorii hobíků. Problém není jen v tom, že osobák je z tréninku a ne závodu, ale i ve vysokém splitu +37 sekund. I přesto jsem přesvědčen, že bylo správné, že jsem využil příležitost, která se naskytla, a nejenže výrazně vylepšil osobní rekord na 5 km (při konzervativní strategii by vylepšení bylo mnohem menší), ale získal i odhad potenciálu pro další zlepšování v budoucnu. Jinou věcí ovšem je, že 5 km není vzdáleností, které bych se chtěl převážně věnovat, takže tyto podklady použiji zejména pro vzdálenosti od 10 km výše.