18.6.2011 Brno-Vejrostova, 7,5 km (250 metrový okruh)

Dosažený čas: 29:34 (3:57/km, zlepšení rekordu o 10 sekund)

Mezičas 3 km: 11:14 (3:45/km, tep 172,4/min, zlepšení rekordu o 4 sekund)

Mezičas 5 km: 19:02 (3:48/km, tep 174,4/min, zlepšení rekordu o 18 sekund)

Mezičas 6 km: 23:11 (3:52/km, tep 174,1/min, zlepšení rekordu o 23 sekund)

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

Dalším testem byl opět běh na dráze. V posledních dvou týdnech jsem měl poměrně kvalitní kilometráž při tempu obecné vytrvalosti a kromě toho v úterý zaběhl 2 km v osobním rekordu za 7:17. Cítil jsem se dnes velmi dobře a měl jsem chuť zkusit zaběhnout kvalitně 3-5 km a případně tak překonat i osobní rekord. Hodinky jsem nastavil na pípání po 11 sekundách, krátce se rozklusal, vyzul se a vyběhl.

První 3 km jsem běžel téměř rovnoměrně a zaběhl čas 11:14, tedy o 4 sekundy lépe než stávající rekord. Pak jsem musel mírně zpomalit, ale snažil jsem se nezpomalovat příliš. Nekoukal jsem na hodinky a řídil se jen pípáním, což se mi trošku vymstilo, protože jsem získal dojem, že na čas 19 minut na 5 km už něco ztrácím a že běžím na cca. 19:10. Teprve po doběhu jsem si všiml, že mezičas na 5 km byl 19:02, takže kdybych "pořádně" v posledních 2 kolech zafinišoval, tak jsem mohl už dnes překonat další postupný cíl, kterým je 5 km za 19:00. Nicméně nevadí, stejně to byl jen "test", který je jen přípravou na závody.

Věděl jsem, že jsem překonal rekord na 5 km, ale už stávající rekord na 6 km byl oproti 5 km slabší, rozhodl jsem se tedy zpomalit a pokračovat dále. 6 km jsem překonal o 23 sekund, 7 km pak o 19 sekund. V posledních kolech jsem ale postupně ztrácel sílu a chuť pokračovat až do 10 km (to jsem ostatně původně ani neměl v úmyslu) a i z důvodu, že jsem běžel naboso, jsem pokus po 7,5 km ukončil, i když i zde jsem překonal osobní maximum o 10 sekund.

S výsledky testu jsem velmi spokojen. Po vydýchání a obutí jsem pak v kopcovitém profilu Holedné zaběhl dalších 10 km tempem 5:44/km, tedy v obecné vytrvalosti, z čehož lze usoudit, že i dnešní dráhový pokus jsem běžel s určitou rezervou, o čemž svědčí i poměrně nízká TF. Pravdou nicméně je, že můj oběhový systém je nyní připraven lépe než svalový systém, takže o moc rychleji bych dnes běžet nedokázal. Přesto doufám, že není nereálné ještě v tomto roce zaběhnout 10 km pod 39 minut a zmíněných 5 km pod 19 minut. Nejdůležitější ale je, že mě běh baví a že se při něm cítím dobře (zejména pocity na Holedné dnes byly výborné; mimochodem běžel jsem novou trasou, kterou mi včera ukázal Pavel, kterému ještě jednou děkuji za včerejší pohodový běh).