15.4.2014 Moravská Slavia 10 km

Počasí: 7 stupňů, zataženo, mrholení

Dosažený čas: 37:39,14 (3:46/km; 15,94 km/h, zlepšení OR o 19,86 sekund)

Průměrná TF: 169,2 tepů/min

Mezičas 5 km: 18:43 (3:45/km; 16,03 km/h)

Vývoj tempa a tepové frekvence :

   

Dnešní běh jsem uskutečnil dost neočekávaně a výsledek byl ještě neočekávanější. :-) Po rekordním půlmaratonu před 4 dny za 1:22:19 a kopcovitém závodu na 5,5 km před 3 dny jsem plánoval více odpočívat, neboť jsem počítal s kumulovanou únavou. Půlmaraton se mi velmi podařil a mimo jiné i posunul potenciály osobáku na desítku na 37:36, když stávající desítku jsem měl 37:59 při velmi vysoké TF v Pečkách. Už včera jsem ale měl chuť běhat chvíli na stadionu, i když kvůli větru to moc nešlo. Dnes ráno jsem zařadil hodinu pilates a pak zaběhl 4,5 km na dopolední konzultaci bakalářské práce. Po skončení konzultace jsem měl žízeň a též chuť na něco sladkého, tak jsem si koupil vodu a ledové kaštany, i když se snažím toto teď moc nejíst. Poté jsem vyšel z fakulty a všiml si, že mrholí, i tak jsem ale měl chuť si zaběhnout na stadion, který byl 2,4 km daleko. Důvodem bylo i to, že jsem chtěl trochu vyběhat určité problémy, které jsem musel ráno řešit, a které nejsou pro mě příjemné. Před doběhnutím na stadion mrholilo už výrazně a bylo celkem chladno, jen kolem 7 stupňů, ale i tak jsem se rozhodl si tam pár kol dát. Abych pak nemusel být v mokrém oblečení, tak jsem si sundal bundu i tričko, oboje schoval pod střechu a vyběhl. Říkal jsem si, že zkusím tempo mezi 3:40-3:50/km, abych si něco otestoval, a pak uvidím, jak se mi poběží.

První tři kola jsem běžel tempem kolem 3:48/km, ale všiml jsem si, že se tep drźí velmi nízko, a proto jsem další kola zrychlil, na tempo kolem 3:43/km. Nohám se úplně běžet nechtělo, a proto jsem do pohybu dnes více zapojoval i ruce, ale jinak jsem nebyl zadýchaný a s výjimkou potřeby občas smrkat jsem neměl problémy. Tep byl stále pod ANP, tak jsem se rozhodl doběhnout až do pětky a z ní překonat osobák na 6 km, který jsem dosud měl slabý. Pětku jsem se přitom snažil zaběhnout tak, abych ji měl pod 18:45, což se mi podařilo, mezičas byl 18:43, což bylo velmi solidní, jen 23s za osobákem, přitom o 13s lepší než nejlepší letošní výkon. Vyhovovalo mi, že je chladno a mrholí, neboť mě to z vnějšku ochlazovalo, což mívám rád. Pokračoval jsem tedy v běhu a 6 km měl v osobáku 22:27, osobák jsem překonal o 19s. Říkal jsem si ale, že když mi to dobře běží, že zkusím pokračovat dál, až do desítky. Podvědomě jsem však zpomalil, což bylo způsobeno i tím, že jsem párkrát neviděl mezičas, a též proto, že jsem potřeboval vícekrát smrkat, stále však bylo jasnější, že mohu dát osobák i na desítku. Poslední 2 km jsem pak zkusil mírně přidat, a i díky poslednímu kolu zaběhl za 37:39,14, čímž jsem překonal osobák skoro o 20 sekund. Hned po doběhu jsem se cítil v pohodě, což souviselo s velmi nízkým tepem, neboť jsem se za celý běh nedostal nad ANP, a průměr v běhu byl jen 169,2. Oproti hodnotě 182,6 z Peček, při maximu 192, to dnes byla flákárna, jediné omezení dnes bylo v nohách a v psychice, zatímco tam jsem měl problémy i se zadýcháním se, s pocením apod. Za predikcí z kalkulátoru jsem dnes zaostal jen o 3 sekundy, přitom jsem pravděpodobně neběžel úplně naplno.

Z dnešního výkonu jsem velmi spokojen, protože dává dobrý potenciál pro další závody, jeden mě nakonec ještě pravděpodobně brzy čeká. Nejde přitom o to, jestli se podaří ten který závod, ale o to, že mám pocit, že letos došlo ke skokovému posunu výkonnosti a že mě běhání přitom velmi baví. Důležité je, že mi velmi vyhovuje model, ke kterému jsem se vrátil, tedy že běhám 1-2 rychlé běhy týdně a zbytek ve velké kilometráži mimořádně pomalu a na nízkých tepovkách, klidné i tempem mezi 6:00-7:00/km s tepovkou kolem 100. Přitom ty volné běhy neflákám, ale rychleji by mi ani běžet nešly, ale proč bych také měl, že? Sice se občas setkávám s poznámkami okolí, které vůbec nechápe, co a proč vlastně běhám, ale to mi může být jedno. Já vím, proč běhám takto, a je to tak pro mě správné. Každopádně ale dobře vím, že forma brzy může skončit, ale dokud se mi daří, tak by byla škoda ji nevyužít, pokud přitom necítím žádné bolesti či žádnou extrémní únavu.

návrat na hlavní stránku