15.9.2011 Brno-Vejrostova, 15 km (250 metrový okruh)

Dosažený čas: 1:00:41 (4:03/km, zlepšení rekordu o 56 sekund)

Průměrný tep: 167,7 tepů/min

Mezičas 10 km: 39:51 (3:59/km, zlepšení rekordu o 2 sekundy; 169,1 tepů/min)

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

Mým dalším testem byl běh na dráze ZŠ Vejrostova. Tento test jsem absolvoval s cílem ověřit, zda horší čas na PIM desítce (42:03; 4:12/km) s poměrně vysokou průměrnou tepovou frekvencí (182,3) byl způsoben pro mě nepříznivými podmínkami, nebo poklesem výkonnosti, když 9 dní před tím jsem běžel na Brněnském Hamburgu 7,75 km tempem 3:55/km též s poměrně vysokou TF (181,4). Budíka jsem nastavil na půl šestou, ale nechtělo se mi vstát, takže jsem vstal až o hodinu později. Hrozilo, že na ZŠ už bude výuka, ale riskl jsem to. Cítil jsem trochu únavu nohou po PIM závodu a úterním testu s Vlastou v kopcích, ale měl jsem chuť to zkusit. Velkou výhodou pro mě bylo výrazné ochlazení, když ráno bylo jen 9 stupňů. Dalším benefitem pak byla mlha, která se snesla nad dráhou ZŠ, ve které se mi velmi dobře dýchalo.

Mým cílem bylo zkusit běžet 10 km na cílový čas kolem 39:30, pípání hodinek jsem tedy nastavil na 59 sekund na kolo. Všiml jsem si poměrně nízké tepovky, ale nohy mi neumožnily běžet rychleji. 5 km jsem měl za 19:48, ale poté jsem běhal přibližně tempem 4:00/km. 9 km jsem měl za 35:47, takže bylo pravděpodobné, že se mi podaří překonat stávající nejlepší osobní výkon, který měl hodnotu 39:53. Neměl jsem ale chuť ani sílu k výraznému zrychlení, ale dostal jsem chuť zkusit běžet déle a vylepšit rekord na 11 km. Proto jsem mírně zpomalil, 10.km měl za 4:04 a celkem tak 10 km za 39:51, čímž jsem své maximum překonal o 2 sekundy. Průměrnou tepovku jsem měl 169,1, což je ještě o 3,6 nižší než při rekordním pokusu z 20.4. Rozdíl oproti běhům z minulých týdnů byl velmi znatelný, oproti PIM jsem měl tep o 13,2 tepů nižší, oproti Hamburgu pak o 12,3 tepů.

Dalších 5 km bylo ve znamení poklesu tepovky až k hodnotám pod 160, při nepříliš velkém poklesu tempa. Únava nohou neumožnila běžet rychleji, přesto jsem ale doběhl až do 15 km, přestože po 11.km začala v areálu školy výuka (děti naštěstí běžely jen 1 kolo a pak cvičily na hřišti a skákaly do dálky). I přes velmi výrazný pokles tepovky jsem měl posledních 5 km za ještě slušných 20:50 a celkově tak 15 km zaběhl za 1:00:41, čímž jsem překonal své březnové maximum o 56 sekund. Průměrná rychlost tak byla 14,83 km/h, čímž jsem překonal i rekord na hodinovku, o 220 metrů. Znovu se ukázalo, že mi více vyhovuje běh na tartanové dráze, a to při nižších teplotách, než bývá v létě. Rozdíl tepovky za dobrých podmínek na dráze oproti silničním závodům je vysoký. Bohužel však zatím nedokážu toto využít k ještě výraznějšímu zlepšení, protože v těchto ideálních podmínkách nejsem schopen vyvinout vyšší průměrnou tepovku, kterou při závodech v horších podmínkách pravidelně dosahuji.

Podle běžeckých grafů jsem dnes zaběhl nejkvalitnější výkon ze všech vzdáleností, což ponechává prostor pro zlepšení na všech vzdálenostech, zejména pak delších než 15 km. Šance je pro zlepšení i na 10 km, byť zatím "jen" o 10-20 sekund (1-2 s/km).