6.3.2012 Brno-Moravská Slavia, 10 km (400 metrový okruh)

Počasí: 1 stupeň, slunečno

Dosažený čas: 39:39 (3:58/km, zlepšení rekordu o 12 sekund)

Průměrný tep: 171,5 tepů/min

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

   

Přestože letošní zima byla běžecky jiná než předchozí (bylo v ní více kilometráže, ale méně pokusů o rekordy), tak se v posledních dnech cítím velmi dobře. Rozhodl jsem se proto, že v sobotu (za čtyři dny po dnešku) poběžím Bratislavský Hamburg, na kterém zkusím překonat osobní rekord na půlmaraton nebo i maratonu. Když jsem si prohlížel své záznamy a přemýšlel o různých věcech, jako je superkompenzační dieta, tak jsem si uvědomil, že jsem vícekrát zaběhl maraton 3-4 dny po kvalitním výkonu na kratší vzdálenosti. Když k tomu sleduji i vývoj hmotnosti, tak mám dojem, že takový výkon vyvolá superkompenzační efekt podobně (byť v menším rozsahu), jako kdybych manipuloval s jídelníčkem, pokud tedy neběžím na 100% svých možností, což nedělávám. Minulou sobotu (3 dny před dnešním béhem) jsem běžel závod v Modřicích na 10,5 km průměrným tempem 4:01/km, tedy o málo pomaleji, než byl ekvivalent mého osobáku na 10 km. Ten den jsem celkem naběhal maratonskou vzdálenost, což vedlo k vyčerpání glykogenu a následně k jeho doplnění v pondělí, což velmi dobře poznám dle hmotnosti. Už včera jsem ale měl chuť běžet 3 x 2 km, v poměrně slušných tempech (časy 7:52 7:39 7:42). Dnes hmotnost oproti včerejšku poklesla, ale je stále vyšší než v sobotu, z čehož jsem usoudil, že hladina glykogenu se stabilizovala a pokleslo včerejší převodnění. Už večer jsem se rozhodl, že dnes půjdu na dráhu a zkusím dát desítku tempem těsně pod 4:00, abych se pokusil vyvolat další superkompenzační efekt a získal informace i pro sobotní běh.

Protože jsem ráno měl práci na Lipové, tak jsem dal běh 4,6 km tempem 5:50 s kopce (převýšení -65 m) při TF jen 112 a po ranní práci se přesunul na stadion Moravské Slavie (2,45 km tempem 5:43, TF 115). Tam jsem zjistil, že dnes nebudu běhat sám, ale to mi nevadilo, spíše naopak, byť jsem běžel samostatně (kamarádi běhali o něco rychleji než já, navíc ne kontinuálně). Samotný pokus je ve znamení velmi vyrovnaného tempa a nepříliš vysoké tepovky, která byla v průměru o 6,4 tepů niźší než v Modřicích. Čím déle jsem běžel, tím více jsem věřil, že dnes zaběhnu nejlepší osobní výkon, což se mi i díky mírnému zrychlení v závěru podařilo, takže jsem měl čas 39:39. Je možné, že kdybych pokračoval dále, tak bych možná překonal i rekord na 15 km (1:00:41), nicméně jsem usoudil, že toto není úplně vhodné, neboť běh už splnil to, co jsem chtěl. Po běhu jsem se ještě vyklusal, celkem 0,8+1,4 km a přesunul se pomocí MHD domů.

Osobně jsem s dnešním testem velmi spokojen, ostatně kamarád mi hned po doběhu gratuloval. Podstatné přitom je, že mě nic nebolí a kdyby mi někdo řekl, že mám běžet dalších 20 km, tak bych sice zpomalil, ale bez problémů pokračoval. Dle mých odhadů jsem nad ANP běžel jen chvilku, i proto je míra vyčerpání malá. Jinou věcí ovšem je, že v ANP běhat neumím ani normálně, což mě může limitovat ve výkonnosti na 5-10 km (ostatně, 5 km jsem letos běžel nejlépe právě dnes za 19:49), avšak to nemusí vadit při výkonnosti na půlmaratonu až maratonu. Jsem velmi zvědav, jak bude sobotní závod probíhat, zatím jsem ale mírně optimistický. Navíc, i kdyby se mi nepodařil, tak už letos mám dva osobáky (na 10 a 25 km, byť jen z testů) a jeden kvalitní závod (Modřice), takže by se nic nestalo.

návrat na hlavní stránku