Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


3.3.2012 Modřická desítka cca. 10,5 km

Pořadí: 66. z 231 běžců

Čas: 42:06

Rychlost:  14,96 km/hod (4:01 na km)

Průměrná TF:  177,9 tepů/min

Profil: velmi mírně zvlněný, silnice a chodníky

Počasí: cca. 10 stupňů, skoro jasno

Rozložení tempa a tepovky (čas/km a tepů za minutu):

   o

Mým prvním letošním závodem se stal závod Brněnského běžeckého poháru v Modřicích, kde jsem startoval i loni. Důvodem je, že mi vyhovuje, že závod nemá žádnou terénní část, na rozdíl od předchozích závodů BBP, kde zejména v zimních měsících startovat nechci, protoźe se bojím běhat naplno na zmrzlém nebo blátivém podkladu. Stejně jako loni bylo již jarní počasí, bylo velmi příjemně.

Na rozdíl od minulého roku jsem zimní přípravu zaměřil více objemově, v únoru jsem naběhal 535 km, téměř vše v tempu obecné vytrvalosti. I proto jsem letos měl nejlepší desítku zatím za 41:45, tedy výrazně za osobním rekordem. Rozhodl jsem se proto, že tento závod poběžím hlavně jako součást maratonského tréninku, neboť bych rád maraton běžel již za týden. Samotný výkon na tomto závodě pro mě nebyl úplně významný, byť jsem chtěl zaběhnout dobře. I proto jsem se rozhodl na místo závodu přesunout během, běžel jsem 8,9 km tempem 5:31 a pak se rozklusal dalších 1,86 km tempem 5:25, před startem závodu jsem tedy v nohách měl již 10,76 km (a spolu se závodem, výklusem, během domů a podvečerním během dnes naběhal 42,26 km, tedy délku maratonu). Věděl jsem, že to o pár sekund zhorší můj výkon při závodu, ale přesto jsem se do toho rozhodl jít. Před startem jsem se pozdravil s několika kamarády, a podiskutoval i se Standou Juránkem, který se ptal na mé žluté tričko "Světlo pro svět". Závod jsem se rozhodl běžet tempem kolem 4:00/km, tedy blízko osobního rekordu na 10 km.

Po výstřelu jsem první km běžel dost pohodově, měl jsem ho za 3:55 při nízké tepovce, ale úplně si neuvědomil, že trať vede mírně s kopce. Viděl jsem, že mě předbíhá dost lidí, avšak o některých jsem usoudil, že jsou to "přepalovači", tento odhad se ukázal jako správný. Na konci 1.km mě dokonce doběhl Sváťa Sedláček a říkal, abych běžel rychleji, na což jsem reagoval, že mám tempo správné a on nato zpomalil, od té doby jsem ho neviděl. Na částech do kopce jsem měl tempo kolem 4:05, avšak průměr byl kolem 4:00. Vůbec mi nevyhovoval krátký velmi prudký seběh na 2,5.km z rychlostní komunikace po ostré 180stupňové zatáčce, tam jsem raději přibrzdil, avšak v tomto místě mě předběhli nějací lidé, včetně Honzy Škrdly. Zkoušel jsem se ho držet, ale po 4.km mi utekl. Běžel jsem svým tempem, při tepovce těsně nad 180, přičemž tempo jsem v průměru držel stále kolem 4:00. Na 6.km jsem doběhl Petra Zimáčka a těsně před náběhem do 3.kola s ním předběhl dva běžce. Ve třetím kole jsem pak předběhli další tři lidi. Při stoupání na 8,5.km jsem se pokusil Petrovi utéct, avšak to se mi nepodařilo a při tom krátkém seběhu mě předběhl a utekl o pár metrů. Přesto jsem se ale nedal a na 9.km ho doběhl zpět. Po 9,5.km jsme se dostali na zkrácený okruh, který vedl do cíle. Věděl jsem, že pokud mu chci utéct, tak to musím udělat co nejdříve, protože sprinterské schopnosti mám špatné. Rozhodl jsem se několika stupňovanými zrychleními ho utahat už 1,1 km před cílem, což se mi podařilo, zbytek jsem pak už běžel osamoceně, protože jsem už neměl šanci kohokoliv doběhnout. Teprve v závěru jsem zkusil zafinišovat, načež jsem zjistil, že Petr doběhl jen vteřinu za mnou, takže zřejmě v závěru výrazně zrychlil. :-)

Doběhl jsem na 66.místě z 231 lidí a zjistil, že průměrné tempo bylo 4:01/km, takže jsem jen nepatrně zaostal za svým osobákem. Oproti loňsku jsem běžel o 6s/km rychleji a skončil o 32 míst lépe než loni a Sváťu jsem porazil skoro o dvě minuty. I když jsem osobák nezaběhl, tak jsem s celým dnem velmi spokojen. Věřím, že dobrou desítku ještě letos zaběhnu, a že stávající trénink přinese dobré výsledky i pro půlmaraton a maraton. Bylo by sice naivní se domnívat, že se mohu zlepšovat tak rychle jako loni, ale u maratonu bych to úplně nezavrhoval. Nejdůležitější ale je, že mě běh baví a že se při něm cítím dobře!


Návrat na přehled závodů