8.2.2011 Brno-Vejrostova, 15 km (250 metrový okruh)

Počasí: cca. 2 stupně, polojasno

Dosažený čas: 1:05:00 (4:20/km)

Průměrný tep: 169 tepů/min

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

  

Přesně po měsíci od úspěšného pokusu na 10 km jsem se rozhodl zkusit na dráze zaběhnout osobní rekord na 15 km. Věděl jsem, že stávající osobák 1:07:03 výrazněji zaostává za osobáky na 10 km i pulmaratonem a podle mých odhadů bylo možné tuto vzdálenost běžet tempem cca. 4:22/km s cílovým časem 1:05:30. Protože jsem se ale rozhodl běžet rovnoměrným tempem, tak bylo praktické zkusit běžet rychleji, tempem 4:20/km, neboť jsem si mohl nastavit pípání hodinek každých 13 sekund, což znamená, že jsem měl každých 50 metrů srovnání s ideálním rovnoměrným tempem. Díky tomu jsem také nemusel koukat v průběhu běhu na hodinky (udělal jsem to maximálně 5x, kvůli sledování tepu) a mohl se soustředit na lepší práci rukou. Také mi to pomohlo k lepší poloze hlavy, protože ta nemusela koukat doleva na hodinky. Kdybych nemusel občas smrkat, tak by to bylo ještě lepší, ale to nevadí. Sice do správné techniky mám ještě dost daleko, nicméně se mi běželo dobře a v podstatě velmi pohodově jsem zaběhl to, co jsem chtěl. Hodinky mi za těch 65 minut zapískaly 300x, ale určitě to bylo přínosné.

Tepovka ke konci překvapivě dokonce mírně klesala a byla v průměru nižší než třeba při pulmaratonu v Otrokovicích, takže je pravděpodobné, že jsem mohl běžet ještě o něco rychleji. O tom svědčí i to, že ihned po doběhu jsem při "výklusu" dal další kilometr za slušných 5:19, takže jsem překonal osobák i na 16 km. Osobák na 15 km jsem tedy překonal o více než dvě minuty a v hodinovce zaběhl 13 840 metrů, což je o 310 metrů lépe, než dosud. S dnešním testem jsem tak velmi spokojen.

Dle běžeckých grafů mám nyní aktuálně největší potenciál k zlepšení na 25 km, ale určité šance jsou i na 10 km a na pulmaraton. Jako reálné bych viděl pokusit se o desítku za 42 minut a pulmaraton za 1:33, ale třeba pulmaraton pod 1:30 je ještě dost vzdálen. Budu nicméně pokračovat v aerobním trénování a až budou za několik týdnů vhodné podmínky, tak zkusím těch 25 km.

návrat na hlavní stránku