Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


31.12.2007 Brno-Nový Lískovec – silvestrovský lidový běh - cca. 1,5 km

Pořadí: 7. z 11 běžců

Čas: 7:30

Rychlost:  cca. 12 km/hod

Profil: cca. 200 metrů stoupání, potom 1 okruh přibližně po rovině a nakonec cca. 200 metrů klesání do cíle

Počasí: cca. -2 stupňů zataženo, vlhký podklad, místy sněhový poprašek

Protože závod probíhal několik desítek metrů od mého bytu, rozhodl jsem se ho zúčastnit, přestože v zimě téměř neběhám (v prosinci mám uběhnuto 8 km celkem).  Z důvodu absence tréninku jsem se přihlásil jen do lidového běhu a nikoliv do hlavního závodu.

Závod probíhal společně s hlavním závodem, a proto nebylo zřejmé, jaké je průběžné pořadí lidového běhu. Běželo se mi celkem dobře, až na rýmu, která se projevila během závodu (nemohl jsem dobře dýchat nosem). Doběhl jsem rovnoměrným tempem na sedmém místě, s poměrně velkou ztrátou na 6.místo a naopak poměrně velkým náskokem na 8.místo. Vítězný čas byl 5:52, zaostal jsem tedy o 1:38. Bohužel jsem z časových důvodů nemohl zůstat na vyhlášení výsledků, což mne mrzí, musel jsem však odejít.

Svůj výkon zatím nemohu posoudit podle času, protože trať byla výrazně kratší, než bylo uváděno (2,12 km). Pokud ale budu mít čas a chuť, někdy si ji zkusím projít a odkrokovat (jiní běžci odhadovali, že trať měřila cca. 1500 metrů).

I když jsem za krátké proběhnutí zaplatil 40 Kč, jsem rád, že jsem se tohoto běhu zúčastnil.

Těším se na příští rok, ve kterém bych rád v amatérském běhu pokračoval, pokud to bude jen trochu možné.
28.9.2007 Blažovice - svatováclavský běh 11 km

Pořadí: 77. ze 97 běžců

Čas: 55:49

Rychlost: 11,82 km/hod (5:04 na km) – osobní rekord na trati této délky

Profil: tři okruhy přibližně po rovině vesnicí, začátek a konec na fotbalovém stadiónu

Počasí: cca. 15 stupňů zataženo po předchozím prudkém dešti (místy bylo bláto)

Před začátkem závodu velmi vydatně pršelo, takže jsem do poslední chvíle nevěděl, zda se závodu zúčastním, nakonec se ale počasí umoudřilo a těsně před startem přestalo pršet. V Blažovicích jsem byl zejména kvůli lidovým misím, které se tam tento týden konaly, avšak přesto jsem byl velmi rád, že jsem mohl zúčastnit také svatováclavského běhu.

Vzdálenost 11 km jsem běžel teprve počtvrté v životě, v posledních týdnech jsem běhával kolem 5 km. Čtyři dny před závodem jsem neběžel vůbec, pouze jsem se prošel a krátce si zajezdil na rotopedu. Přestože bylo zataženo a poměrně chladno, běžel jsem jen v tričku a kraťasech, což se ukázalo jako dobrá volba. Před závodem jsem vypil více vody a snědl čokoládovou tyčinku, kterou obvykle jím až po závodě. I toto se osvědčilo.

Závod se skládal ze tří kol, která začínala a končila na fotbalovém stadionu, a dále pokračovala převážně po silnici celou vesnicí. Při seběhu ze stadionu bylo dost blátivo, jinak ale byla cesta velmi dobrá. Podél trati postávali diváci, kteří nás povzbuzovali, bylo to velmi pěkné. Trať byla velmi dobře značená, na křižovatkách, kde se dalo zabloudit, stáli pořadatelé, kteří ukazovali směr, kudy dále běžet. Po závodě bylo možné využít občerstvení (voda, párek, hrozen, pečené sele), které bylo připravené a bylo možné i využít sprchy, která byla velmi užitečná, protože každý závodník byl po běhu zastříkaný blátem. Tekla jen studená voda, ale i to bylo dobré.

Celý závod jsem běžel relativně rovnoměrným tempem. V první části prvního okruhu jsem byl poměrně vzadu, postupně jsem ale předběhl několik běžců a nakonec jsem skončil na 77.místě, což je pro mne velmi dobrý výsledek (za mnou skončilo 20 závodníků). Krizi jsem měl jen v druhé třetině posledního kola, ve kterém jsem doběhl a předběhl 3 běžce, kteří mne však v tomto okamžiku předběhli zpět a utekli o několik desítek metrů. V posledních 200 metrech jsem na stadiónu zasprintoval, takže jsem jednoho z těchto běžců doběhl a skončil těsně za ním, se stejným časem, jako měl on.

Výsledný čas byl pro mne příjemným překvapením, před závodem jsem měl cíl trať proběhnout do jedné hodiny. Oproti srpnovému běhu v Mariánském údolí jsem se zlepšil o několik minut, čemuž odpovídala i zlepšení v celkovém pořadí. Vím, že nemám na to, abych patřil mezi nejlepší závodníky, přesto mám ale radost, že jsem se mohl závodů Letního běžeckého poháru zúčastnit. Pokud to bude možné, chtěl bych v rekreačním běhání zkusit pokračovat i v příštím roce.
22.8.2007 Popůvky 8 km

Pořadí: 110. ze 118 běžců

Čas: 45:31

Rychlost: 10,55 km/hod (5:41 na km)

Profil: první část do kopce, druhá část z kopce

Počasí: cca. 25 stupňů, část po slunci, zbytek lesem (po ranním dešti bylo místy bahno)

Tento závod byl pro mne zcela pohodový.

První část vedla do prudšího kopce, běželo se mi velmi dobře a mé pořadí nebylo ani tak špatné. Další část byla více rovinatá, tam jsem již ztrácel více, přestože jsem udržoval přibližně rovnoměrné tempo. Přibližně po polovině závodu jsme se dostali na nejvyšší bod tratě, poté již trať klesala. Protože nemám s během z kopce příliš zkušeností, raději jsem běžel opatrněji, tím spíše, že místy byl podklad poněkud kluzký. Nedokázal jsem ale již příliš zrychlit ani v závěru, takže mne v druhé polovině závodu předběhlo 5 běžců a celkově jsem skončil devátý od konce. Můj výkon byl zcela srovnatelný s výkonem v Mariánském údolí, což je vidět i z toho, že jsem opět skončil jedno místo za panem Babjakem a tentokrát dvě místa před paní Kociánovou.

Trať byla dobře značená, a proto jsem tentokrát ani nebloudil. :-) Protože mi ujel autobus do Brna (jezdí jen každou hodinu), šli jsme s jedním člověkem kus cesty pěšky, dobře jsme si popovídali a při chůzi se také zregenerovali. Jsem rád, že jsem se tohoto závodu zúčastnil.
15.8.2007 Moravská Slavia 10 km

Pořadí: neklasifikováno (vzdal jsem po 5 km)

Čas: 27:09 na 5 km

Rychlost: 11,05 km/hod (5:26 na km)

Profil: dráha po 400 m

Počasí: cca. 30 stupňů ve stínu, slunečné počasí (dráha byla celá na slunci)

Před závodem to vypadalo, že by se mohlo zatáhnout, opak byl ale pravdou. Bylo velmi teplo a dusno. V takovém počasí jsem nikdy v životě neběžel a neměl jsem tedy potřebné zkušenosti.

Věděl jsem, že můj osobní rekord je 53:18 s tím, že jsem přes 10 km běžel jen 3x v životě. Závod jsem chtěl běžet za cca. 52 minut, což s ohledem na počasí i na nedostatek zkušeností byl zcela nereálný předpoklad. První dva kilometry jsem běžel relativně v pohodě a rychle, mezičas na 2km byl 10:08. V další fázi jsem již cítil větší únavu, mezičas na 4 km byl 21:10. Závod byl pro mne dost nepřehledný, protože se na trati potkávali běžci, jejichž odstup byl i několik kol, neuměl jsem proto ani dobře odhadnout, jaké je mé aktuální pořadí.

Po 10.kole (4km) jsem se začal cítit dost unaveně a začal jsem vnímat první příznaky úžehu (motání hlavy apod.). Výrazně jsem zpomalil a po 11.kole jsem se zastavil, abych se napil připravené vody (ztratil jsem tím cca. 15 sekund). Sice jsem se chvíli cítil lépe, ale ke konci 12.kola jsem znovu vnímal přehřátí dané během na slunci. Rozhodl jsem se proto doběhnout na mezičas 5 km a následně vzdát, což jsem učinil, zbývajících 200 metrů do konce 13.kola (5,2 km) jsem došel pomalou chůzí.

Po závodě jsem se napil, snědl čokoládovou tyčinku a osprchoval. Jsem velmi rád, že na stadionu sprcha byla, velmi mne osvěžila. I přesto jsem však vnímal příznaky úžehu, zejména se mi točila hlava. Doma jsem se navečeřel, hodně napil, vzal vitamíny a natřel krémem, poté jsem se cítil již lépe, dokonce jsem se byl v noci i vyklusat (2,5km za 13:48).

Rozhodně jsem udělal dobře, že jsem závod nedoběhl, jinak bych mohl riskovat větší zdravotní problémy. Možná jsem přecenil své síly tím, že jsem se na závod vůbec přihlašoval, nicméně je to cenná zkušenost do budoucna.

Pokud ještě někdy poběžím v takovém teplu, určitě se před závodem mnohem více napiji, namažu se opalovacím krémem, vezmu kšiltovku a poběžím mnohem pomaleji, než běhávám běžně ... Věřím, že mne dnešní neúspěch od dalšího běhání neodradí a že budu mít chuť i možnost se ještě některých závodů zúčastnit.
8.8.2007 Mariánské údolí 11,3 km

Pořadí: 107. ze 114 běžců

Čas: 66:07

Rychlost: 10,25 km/hod (5:51 na km)

Profil: lesní cesta, první polovina mírně do kopce, druhá polovina z kopce

Počasí: cca. 25 stupňů, převážně ve stínu

Jednalo se o můj první závod v životě, navíc takovou vzdálenost jsem nikdy neuběhl ani v tréninku (běhám jen 3 měsíce, přičemž nad 8 km jsem běžel jen 2x v životě).

První polovina tratě vedla do kopce. Zpočátku jsem běžel opatrněji, takže mne většina závodníků předběhla. Když mne asi ve třetině kopce doběhla paní Kociánová, která střídala běh a chůzi, přizpůsobil jsem se její průměrné rychlosti a běžel přibližně rovnoměrnou rychlostí. S paní Kociánovou jsme se potkali asi 10x, ve dvou třetinách kopce jsem jí utekl. Před obrátkou (s časem cca. 32:30) jsem už byl celkem unavený, takže jsem zvolnil, povzbuzovali mne ale běžci běžící v protisměru.

Po obrátce jsem doběhl pana Babjaka, který podobně jako paní Kociánová střídal běh a chůzi. Běželi jsme o něco pomaleji, než nahoru, projevovala se zřejmě již únava z první části. Zhruba po polovině cesty dolů jsem špatně odbočil (nepamatoval jsem si dobře trať a běžel jsem dále po asfaltové cestě místo po lesní cestě), naštěstí na mne ale paní Kociánová zakřičela, takže jsem se vrátil na trať jen s cca. 10 sekundovým zpožděním. Před koncem jsem ještě měl tendenci odbočit na jednom místě, to jsem však neučinil díky panu Babjakovi.

Když se blížila hodina běhu, říkal jsem si, že už budeme před cílem, a proto jsem výrazněji zrychlil. Neodhadl jsem však, kde přesně jsem, a proto mé zrychlení bylo poněkud předčasné. Před koncem jsem ještě předběhl 3 běžce (kteří se ale jen vyklusávali po závodě, což jsem nevěděl) a kromě toho mne předběhl pan Babjak, jehož tempu jsem v závěru nestačil (zaostal jsem za ním o 11s, před paní Kociánovou jsem nakonec byl o 31s).

Do cíle jsem doběhl v naprostém vyčerpání, s tepovou frekvencí cca. 180. Sedl jsem si, snědl čokoládovou tyčinku, vypil hodně vody (postupně cca. 2 litry) a během pár desítek minut zregeneroval a odcestoval MHD domů (cca. hodina cesty).

Po závodě jsem se cítil dobře, takže jsem se ještě v noci byl vyklusat (cca. 2,7 km), další den jsem se cítil také velmi dobře, dokonce jsem při tréninku překonal o půl minuty osobní rekord v běhu na 2,5 km (na 11:45).

Celkový dojem ze závodu byl velmi příznivý, přestože mé zrychlení v závěru bylo zřejmě zbytečné. Pokud budu běžet na stejné trati ještě jindy, snad již nezabloudím a také lépe rozvrhnu síly.

 


Návrat na přehled závodů