Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


31.12.2008 Brno - Nový Lískovec - silvestrovský běh 7,37 km

Pořadí: 29. z 32 běžců

Čas: 35:36

Rychlost: 12,42 km/hod (4:50 na km)

Profil: nejprve cca. 200 metrů do kopce, poté 4 okruhy s mírně zvlněným profilem a poté doběh 200 metrů z kopce, smíšený suchý podklad (asfalt, tráva, hlína)

Počasí: cca. minus 5 stupňů, zataženo

Tohoto závodu jsem se po delším zvažování zúčastnil zejména díky tomu, že probíhal přímo pod okny paneláku, kde bydlím. V zimních měsících běhám méně než jindy, nicméně jsem si dvěma kratšími běhy před několika dny ověřil, že jsem schopen běžet i za mrazivého počasí. To je oproti loňské sezóně pokrok, protože tehdy jsem si na delší běh netroufl. Ještě v místě prezence jsem zvažoval, zda se nepřihlásit jen na kratší lidový běh, ale i díky poznámce jednoho mého kamaráda jsem tuto variantu nezvolil, za což jsem rád.

Přestože bylo chladné počasí, rozhodl jsem se obléci méně, než je mezi běžci obvyklé. Zvolil jsem tepláky a k nim tričko s krátkým rukávem a na něj lehkou bundu. Nezapomněl jsem ale na rukavice, protože mi při běhu bez nich mrznou prsty na rukou. Při přesunu na místo prezence a pak na místo startu mi sice bylo o něco chladněji, ale při samotném závodě i po něm mi bylo teplo. Určitě bych zvládl běžet i jen v trenkách a tričku, ale nechtěl jsem zbytečně poutat pozornost jiných běžců. :-) Otužování si mohu nechat na tréninky mimo závod.

Po startu jsem vyrazil opatrněji, takže jsem běžel na jednom z posledních míst. Své přesné umístění jsem nevěděl, protože za mnou bylo i několik běžců, kteří běželi jen lidový běh (1 kolo). Tepová frekvence se pohybovala mezi 162 a 176 tepy za minutu.

Na konci prvního kola jsem předběhl jednoho běžce a asi v necelé polovině druhého kola druhého běžce. Od té doby jsem běžel zcela osamoceně, pouze mě předběhlo několik běžců o 1 kolo. Teprve na začátku posledního kola jsem daleko před sebou uviděl jednoho běžce. Postupně jsem se mu začal přibližovat, ale odstup byl skoro 100 metrů. Teprve v krosové části v druhé polovině okruhu jsem se přiblížil více, protože běžec běžící přede mnou měl problémy s výběhem menšího kopce. V této fázi jsem se pokusil ještě o výrazné zrychlení, takže má ztráta před 200 metrovým seběhem do cíle byla jen asi 10 metrů. Při seběhu se mi tohoto běžce podařilo doběhnout a dokonce na chvíli předběhnout, avšak v cílové zatáčce se mu podařilo mě předběhnout zpět. Přesto jsem díky tomuto běžci zrychlil o několik desítek vteřin. Dobíhal jsem s tepovou frekvencí mezi 192 a 197 za minutu, tedy blízko mých maximálních hodnot ze závodů.

Běželo se mi velmi dobře a s výjimkou nutnosti několikrát smrkat jsem neměl žádné problémy. Snažil jsem se dýchat nosem, takže se dýchací cesty dobře pročistily - nyní už po hlenu není ani památky. Pokud pořadatelé změřili správně délku trati a pokud můj čas bude odpovídat tomu, co jsem naměřil, tak jsem překvapivě o několik vteřin překonal osobní rekord na tuto vzdálenost. Průměrná rychlost 4:40/min mě velmi příjemně překvapila. Podle oficiálních výsledků ale délka trati byla jen 7,37 km (oproti uváděným 7,64 km), takže jsem za osobním rekordem zaostal o 76 sekund a rychlost byla 4:50/km, tedy nijak výjimečná.

Po doběhu jsem se přemístil na místo prezence, kde jsem oproti startovnímu číslu obdržel párky s chlebem a půllitru limonády. Toto občerstvení přišlo velmi vhod. Musím pochválit i pořadatele za to, že nejenže v průběhu závodu ukazovali, kudy máme běžet, ale také povzbuzovali každého, kdo kolem nich běžel. Tento závod se jim skutečně povedl. Škoda jen, že se pořadatelům podařilo výsledky zveřejnit až 5 dní po závodu a že se jim nepodařilo ani tentokrát správně deklarovat délku trati.
18.10.2008 Praha-Stromovka maraton

Pořadí: 169. z 201 běžců (z nichž doběhlo 169)

Čas: 5:02:12

Rychlost: 8,38 km/hod (7:10 na km)

Profil: jeden malý a osm velkých lesních okruhů, převážně na asfaltovém podkladu, část okruhu (cca. 50 metrů) po trávě, převýšení jen velmi malé (celkem cca. 10 metrů na okruh)

Počasí: cca. 10-15 stupňů, polojasno

Rozložení tempa (čas na km):

Mým jubilejním 20.závodem v životě byl maraton ve Stromovce. Účast v tomto běhu jsem hodně zvažoval, neboť běhám jen rok a půl a mé tréninkové dávky jsou velmi malé, navíc jsem dosud nikdy neuběhl více než 25 km. Protože mě ale povzbudilo několik běžeckých přátel, tak jsem se to s velkými pochybnostmi rozhodl zkusit. I když mě někteří psali, že bych byl schopen uběhnout trať za 4 hodiny, věděl jsem, že tyto odhady jsou zcela nereálné. Dal jsem si proto jediný hlavní cíl, kterým bylo trať uběhnout. Zároveň jsem se rozhodl běžet tak, aby má tepová frekvence byla přibližně 150/minutu s tím, že bych byl rád, kdyby výsledný čas byl kolem 4:30. Oba tyto dílčí plány se ukázaly jako nereálné, to však nebylo nejdůležitější. Před závodem jsem si také vytiskl tabulku s mezičasy potřebnými pro cílové časy od 3:30 do 5:30, kterou jsem si vzal na závod.

Protože mé možnosti neumožňovaly, abych jel do Prahy den předem, vyjel jsem vlakem s odjezdem v 5:43. To znamenalo, že jsem vstával kolem čtvrté ráno, nicméně ani před tím jsem v noci klidně nespal a několikrát se budil. Vlak však měl asi 35 minut zpoždění, což bylo nepříjemné, protože jsem do Holešovic přijel až kolem 9:10, přičemž prezence byla do 9:30. Protože jsem navíc Stromovku neznal, trvalo mi, než jsem vůbec zjistil, kterým směrem se mám vydat a kudy v parku jít, abych dorazil na místo prezence. S postupnou pomocí asi 10 lidí se mi to nakonec podařilo, avšak na místo prezence dorazil až kolem 9:45. Naštěstí jsem si předtím telefonicky u pořadatele ověřil, že to není problém. Po prezenci jsem se vydal do šatny, kde jsem se převlékl, nasadil měřil tepové frekvence, připevnil startovní číslo a čip, napil se a zašel na WC. Vše jsem dokončil asi 30 sekund před startem. :-) Výhodou bylo, že jsem neměl čas nad závodem příliš přemýšlet, nevýhodou však byla únava z předchozí cesty i ze spěchu před startem. I přes chladnější počasí jsem se rozhodl běžet jen v kraťasech a tričku s krátkým rukávem, což se opět ukázala jako správná volba, neboť jsem tím zabránil nadměrnému pocení. Ani chvíli při závodu mi nebyla zima a teplotně jsem se cítil zcela v pohodě.

Samotný průběh závodu byl pro mě poněkud monotónní, protože jsem naprostou většinu času běžel zcela osamoceně. Závod se skládal z jednoho krátkého kola (cca. 2,5 km) a osmi dlouhých kol (cca. 5 km) s tím, že značení kilometrů bylo jen po 5 km přibližně v polovině dlouhého kola. To ztížilo možnost rychleji korigovat své tempo, zejména v úvodu závodu. Prvních 5 km jsem ještě běžel ve skupině několika běžců, při TF kolem 150/min. Mezičas na 5.km byl 28:58, což odpovídalo cílovému času cca. 4:05:00. Viděl jsem ale, že toto tempo nejsem schopen udržet po celý závod, a proto jsem zpomalil. Tím má TF klesla asi na 140/min, avšak zároveň jsem se nechal předběhnout všemi členy skupiny, ve které jsem běžel a dále běžel samostatně. Tušil jsem, že jsem poslední, ale nebyl jsem si tím až do konce závodu jistý.

Od konce 1.delšího kola jsem nevynechal ani jednou krátkou zastávku v občerstvovací stanici, která se nacházela v prostorách startu a cíle. Vždy jsem se napil vody a snědl kousek čokolády, později i 2 kousky a nějaký piškot. Kromě toho jsem měl sebou také jednu čokoládovou tyčinku (ledové kaštany), z níž polovinu jsem snědl v první části závodu a druhou polovinu v posledním okruhu (viz dále). Občerstvení mi zabralo vždy cca. 20 sekund, kdy jsem přešel do chůze. Byl jsem velmi překvapen, že pořadatelé za stanici neumístili odpadkový koš, takže jsem byl nucen po dopití kelímek hodit na zem, spolu s ostatními běžci. I když pořadatelé odpadky průběžně sbírali, mohli si ušetřit minimálně 3/4 práce. :-)

Druhou pětku jsem měl za 33:23 a třetí za 37:39, přestože se má TF vrátila na 150/min. Viděl jsem, že mi to příliš nejde, takže jsem dokonce chvíli uvažoval, že závod vzdám. Viděl jsem, že pokud závod dokončím, pak výsledný čas nebude lepší než 5 hodin, a neměl zdálo se mi, že je ještě mnoho km přede mnou. Přesto jsem se nakonec rozhodl běžet dál. Čtvrtou pětku jsem měl za 36:35. I po 20 km jsem zvažoval, zda běžet dál, přesto jsem se ale rozhodl doběhnout aspoň 25 km a překonat svůj osobní rekord z dosud jediného pokusu na této vzdálenosti. Pátou pětku jsem absolovoval za 37:42 a mezičas na 25.km byl 2:52:17. Dílčí cíl jsem tedy splnil. I když jsem tempo nezvyšoval, tak se TF od 5.kola ustálila na cca. 160/min, to jsem však považoval za normální, protože obvykle 10 km běhám při TF 165-170/min.

V šesté pětce jsem se rozhodl vyřešit problém osamocenosti při běhu tím, že jsem se chvíli snažil držet běžců, kteří mě předběhli o 1 příp. 2 kola. To se mi sice podařilo, což je vidět i z výkyvu na grafu rychlosti, avšak mělo to za následek nárůst TF na 180/min a zvýšenou únavu, což jsem řešil jediným možným řešením, které bylo opětovné zpomalení a přizpůsobení tempa běhu na TF 160-165/min. Tuto část trasy jsem uběhl za 36:57.

V sedmé pětce (30.-35.km) jsem zažil větší krizi, kdy jsem vnímal, že se mi při závodu příliš nedaří, nedržím tempo a podobně. Navíc se už snižoval i počet běžců, kteří mě předbíhali, protože část už byla v cíli a další část běžela ještě pomaleji než já. Tento úsek jsem uběhl za 39:59, tedy rychlostí asi 7,5 km/hod. Stále jsem "běžel", ale má rychlost byla jen o málo větší, než rychlost jednoho běžce, který mě předběhl o kolo, avšak kvůli únavě část trasy absolovoval chůzí. Přesto jsem ale chtěl závod doběhnout, a proto jsem k chůzi nepřešel. Když jsem vbíhal do posledního kola (na cca. 37,3 km), věděl jsem, že už je to jen na mě, protože jsem neměl šanci potkat jediného závodícího běžce. Na občerstvení už nezbyla čokoláda, takže mi přišla vhod druhá polovina čokoládové tyčinky, kterou jsem si na závod přinesl. Část jsem snědl hned poté a druhou polovinu po 40.km. Viděl jsem ale, že mám ještě dost sil, takže jsem se nebál mírně zrychlit, což je opět vidět i z grafu rychlosti. Poslední kolo jsem běžel s TF 170-175/min s tím, že posledních několik set metrů jsem ještě zrychlil a doběhl s TF 185/min. Těšil jsem se na cílovou čáru, avšak tu pořadatelé mezitím zlikvidovali. :-) Naštěstí mě ale jeden z nich změřil ručně. Výsledný čas je 5:02:12. Umístil jsem se na posledním místě, avšak teprve po závodu jsem zjistil, že 32 běžců z 201 startujících závod vzdalo.

Po závodu už na mě nezbylo občerstvení, avšak vyžádal jsem si minerální vodu, z které jsem se napil. Pak jsem chvíli seděl na lavičce a přesunul se do šaten, kde jsem se osprchoval studenou vodou a převlékl. Zajímavé je, že i po 10 minutách po doběhu jsem TF měl kolem 140. Kromě namožení svalů na nohou (který jsem už při závodu řešil zejména krátkodobou změnou stylu běhu - např. výrazné zakopávání) jsem ale necítil žádný jiný problém, takže jsem poté pomalu odešel na vlak do Bubenče, odkud jsem jel na další jednání v Praze a poté večer do Brna. I když jsem doběhl s mnohem horším časem, než kdokoliv předem předpokládal, jsem rád, že jsem závod ve zdraví zvládl. Také mé tempo bylo zvoleno dobře, dokonce jsem poslední 3 okruhy běžel rychleji, než někteří jiní běžci, kteří doběhli přede mnou (6.okruh: 165.místo, 7.okruh: 161.místo a 8.okruh: 142.místo). Kdybych si lépe rozložil síly a spočítal tempo, tak bylo v mých silách doběhnout za čas pod 5 hodin, ale to není příliš podstatné.

Můj výkon výrazně ovlivnilo, že se mnou neběžel žádný běžec podobné síly. Tím mi chyběla potřebná motivace k udržení tempa a zlepšení výsledného času. Na druhou stranu mi ale pomohlo povzbuzování některými běžci, kteří mě předbíhali o kolo a více a občas i "antimaratonským týmem" (jednalo se o běžce mimo závod, kteří se pohybovali na trati a povzbuzovali s hlasitým doprovodem trumpet a podobných nástrojů) a náhodnými kolemjdoucími, kteří se pohybovali v parku, kde závod probíhal. Na Internetu se nyní objevují spekulace, že trať byla o cca. 1 km delší, než měla být, avšak i kdyby to byla pravda, tak by to můj výkon ovlivnilo jen o několik minut. Také mi pomohlo, že jsem se během závodu nevěnoval jen běhu, ale také rozjímání a modlitbě. I když jsem skoro celou trať běžel osamoceně, tak jsem vnímal, že nejsem sám. :-) Ostatně Bohu mohu být vděčný i za to, že vůbec běhám, protože jsem se k běhání dostal právě až během svého studia na teologické fakultě v Bratislavě (které mám nyní přerušeno do 31.8.2009). I když pro mě byl závod fyzicky i psychicky náročný, věřím, že těch 5 hodin ještě v budoucnu ocením. Vím, na Internetu jsem četl, že výkony nad 4 hodiny nelze považovat za běh, avšak přesto byl tento závod velkým vítězstvím. Děkuji všem, kteří mi k tomu jakkoliv pomohli, zejména Sváťovi Sedláčkovi, bez jehož pomoci bych se na trať nevydal, přinejmenším ne v tomto roce.

Pokud znovu zhodnotím letošní sezónu, tak byla pro mě úspěšná. Nepodařilo se mi sice dosáhnout fantastických zlepšení osobních rekordů a umísťoval jsem se téměř vždy na posledních místech, avšak přesto se mi splnilo více, než co jsem mohl očekávat. Otázkou ovšem je, zda budu mít čas a motivaci na závody dále jezdit. Běhat nadále budu (i když v zimě méně), avšak nejsem si zdaleka jist, zda je v mém případě potřebné běhat na závodech, na kterých stejně nemám nikdy šanci skončit na předních místech. Možná bude nejlepší zahodit i stopky, včetně měřiče TF, a běhat jen pro radost, uvolnění od psychického stresu a vhodné prostředí pro kontemplaci (modlitbu). Ještě to ale s větším časovým odstupem zvážím. :-)))

20.10.:Dva dny po závodu jsem se byl v pohodě proběhnout a uběhl v kopcovitém terénu 9,5 km za přibližně hodinu. Náhodně mě napadlo si na dvou místech změřit krokovou frekvenci, která byla kolem 170 kroků/min. Pokud bych tuto frekvenci měl po celou dobu běhu, tak by má délka kroku byla jen asi 93 cm, což je velmi málo. Následně jsem si dal práci a proklikal všechny fotky ze Stromovky, které se na Internetu vyskytují. Našel jsem tuto fotku, která vznikla asi po 25 km běhu v době, kdy jsem "běžel" rychlostí kolem 8 km/hod. Z fotky je zcela zřejmé, že jsem v tu dobu vůbec neběžel, protože můj pohyb postrádal letovou fázi. I proto byl můj krok velmi krátký (kvůli úhlu snímku a svých nedostatků v deskriptivní geometrii ale neumím spočítat, zda měl 70 nebo 100 cm). Má vysoká tepová frekvence byla zřejmě způsobena relativně vysokou krokovou frekvencí, která ale neměla vliv na rychlost pohybu, protože můj krok byl velmi krátký. To také vysvětluje, proč můj výsledek byl tak špatný. Vysvětlení zřejmě je ve śpatné odrazové schopnosti, zejména při delším běhu, což je dáno nedostatečným tréninkem. Pan Sedláček si také všiml mé špatné polohy rukou, které mi k odrazu příliš nepomáhají.
28.9.2008 Běchovice - MR v silničním běhu 10,031 km

Pořadí: 715. ze 1130 běžců

Čas: 50:18

Rychlost: 11,97 km/hod (5:01 na km)

Profil: silnice, zvlněný profil

Počasí: cca. 18 stupňů, jasno (trať převážně na slunci)

V neděli jsem se zúčastnil prvního závodu v Běchovicích v životě. Tomu běhu jsem dal přednost oproti poslednímu závodu LBP v Blažovicích také proto, že jsem ho spojil se sobotní účastí na scrabble turnaji a s návštěvou několika známých v Praze a Pečkách. Počasí bylo velmi pěkné, i když pro běh možná až příliš teplé. Závod byl rozdělen do tří běhů, nejprve startovaly ženy, pak muži starší než 40 let a nakonec mistrovská kategorie, spolu s kategorií mužů do 40 let. Vzhledem k věku jsem se tedy zúčastnil posledního běhu. Cíl jsem si dal běžet na čas kolem 50:00 s tím, že tempo přizpůsobím momentální situaci na trati.

Po startu mi trvalo několik vteřin než jsem se dostal na startovní čáru, nicméně silnice byla dost široká, a proto se běžci poměrně rychle rozestoupili tak, že bylo možné plynule běžet. První kilometr jsem měl za 4:55, druhý za 4:56, třetí za 5:00, čtvrtý za 5:01 a pátý za 5:02. Zejména první dva kilometry jsem běžel vědomě pomaleji, takže jsem byl skoro na posledním místě z příslušného běhu, avšak později jsem začal pomalu předbíhat některé běžce, kteří přepálili tempo. Problémem bylo ale opět mé nachlazení, takže jsem musel hodně smrkat a místy i kašlat. Myslím, že i proto má tepová frekvence byla vyšší, než by odpovídala tempu. Zpočátku se pohybovala kolem 175/min a později kolem 165-175/min. Mezičas na 5.km byl 24:52, takže jsem běžel podle plánu.

Šestý kilometr vedl mírně do kopce (sklon kolem 1,5%). I když jsem myslel, že držím dobré tempo, což jsem usuzoval i z toho, že jsem předběhl asi 2 běžce před sebou, došlo ke zpomalení. Tento kilometr jsem měl za 5:11 a mezičas na 6.km 30:03. Tepová frekvence v těchto místech přesáhla 180/min. Sedmý kilometr vedl výrazně z kopce. Snažil jsem se běžet podle tepové frekvence kolem 170/min, což nutně vedlo k výraznému zrychlení. I přesto se jednalo o jediné místo v druhé polovině trati, kde mě předběhli asi 3 běžci. Tento kilometr jsem měl za 4:42, avšak zvýšené tempo vedlo k dalšímu problému, kterým bylo píchání v boku. Věděl jsem, že tento problém může být způsoben špatným dýcháním, a proto jsem vědomě provedl několik hlubokých nádechů a výdechů do břicha. Toto řešení bylo velmi dobré, protože jsem se po několika desítkách metrů píchání do boku zbavil.

Na osmém kilometru se charakter trati výrazně změnil, protože začalo dlouhé 2 km stoupání s převýšením 60 metrů. Sklon nebyl příliš velký (na tratích LBP jsou některé úseky prudší), ale přesto se i s ohledem na teplé počasí odrazil v tempu. Věděl jsem, že kopce mám natrénované, takže bych mohl mít oproti některým jiným běžcům výhodu. Skutečně, postupně jsem předběhl asi 5-10 běžců, avšak přesto mé tempo výrazně pokleslo. Osmý kilometr jsem měl za 5:18 a devátý za 5:23. Mezičas na 9.km byl 45:26, takže bylo jasné, že cíl uběhnout 50:00 není možné splnit. Tepová frekvence byla kolem 185/min. Poslední kilometr vedl nejprve do kopce a poté mírně z kopce. Nejprve mě předběhl jeden závodník, avšak díky zvýšenému tempu v posledních několika set metrech jsem předběhl jak tohoto závodníka, tak i tři další. Dobíhal jsem s tepovou frekvencí 194/min, tedy blízko svého maxima. Posledních 1031 metrů jsem uběhl za 4:48 a celkový čas byl 50:18.

Po doběhu jsem od pořadatelů dostal vodu. Chvíli jsem byl vyčerpán, ale po napití jsem byl schopen se chůzí přemístit do školy, kde jsem dostal ještě horalku a kde jsem měl možnost se převléci a vysprchovat. Sprcha studenou vodou mi přišla velmi vhod (pozn. tekla i teplá, ale neměl jsem chuť ji použít). I když se mi nepodařilo překonat čas 50:00, jsem s výsledkem spokojen. Na závodu se mi také líbilo povzbuzování diváky na trati, i když jsem čekal ještě lepší atmosféru. S některými věcmi jsem byl spokojen méně, přesto ale tento závod byl pro mě velmi pěknou a neocenitelnou zkušeností. Jsem rád, že jsem se ho mohl zúčastnit.

Pokud mohu zhodnotit letošní sezónu, myslím, že byla pro mě celkem úspěšná. Zúčastnil jsem se 14 závodů, z nichž všechny jsem doběhl. Sice se mi nepodařilo výrazněji zlepšit osobní rekord na 10 km, avšak zlepšily se mé vytrvalecké schopnosti, které se projevily i uběhnutím půlmaratonu v tréninku. Také se mi vyhnula zranění, za což jsem rád. Pokud to bude možné, pak bych na některém závodu chtěl zkusit půlmaraton nebo i maraton. Uvažuji, že bych maraton zkusil už za 3 týdny v Praze-Stromovka, ale zřejmě se k tomu ještě neodhodlám. V každém případě bych ale půlmaraton i maraton chtěl nejprve běžet mimo PIM. Atmosféra masových běhu je sice pěkná, nicméně se mi nechce hlásit několik měsíců dopředu, když nevím, jak se budu cítit, nebo pak platit vysoké startovné (u PIM maratonu 1200-1500 Kč), nebo se mi nechce čekat několik minut, než se vůbec dostanu na startovní čáru. Pro prvomaraton proto zvolím raději některý menší závod s tím, že se následně rozhodnu, zda na něj navážu i dalšími závody (případně i včetně PIM).
24.9.2008 Moravská Slavia - hodinovka

Pořadí: 52. ze 64 běžců

Vzdálenost: 12 360 metrů

Rychlost: 12,36 km/hod (4:51 na km)

Profil: dráha, škvárový povrch

Počasí: cca. 10 stupňů, zataženo, mírné mrholení

Přehled časů v jednotlivých kolech: (v sekundách, 1 kolo = 400 metrů)

Po 19 dnech od hodinovky v Jihlavě, kde jsem se vyloženě trápil, jsem zkusil další hodinovku, tentokrát na Moravské Slavii v Brně. Oproti závodu před dvěma měsíci běželo méně závodníku, a proto dráha nebyla rozdělena do dvou částí - rychlejší a pomalejší. To také znamenalo, že délka okruhu byla tentokrát skutečně 400 metrů. Počasí bylo poměrně chladné, avšak přesto jsem se rozhodl běžet jen v kraťasech a tričku, což se ukázala jako dobrá volba. Po předchozích zkušenostech jsem se poprvé důkladněji věnoval rozklusání a vyklusání - v obou případech 3 kola (1 200 metrů) pomalým tempem.

S ohledem na vývoj závodu v Jihlavě jsem se rozhodl první polovinu běžet poměrně pomalu, s cílovým výkonem kolem 12 km (30 kol). Tempo se odhadovalo poměrně dobře, protože znamenalo čas 2 minuty na kolo. Prvních 5 kol jsem uběhl přesně za 10:00, tedy o 54 sekund pomaleji než v Jihlavě. Tepová frekvence byla kolem 170 tepů/min, avšak začal jsem mít ucpaný nos, což vedlo k smrkání a dokonce i pokašlávání v průběhu celého závodu. I to byl důvod, proč jsem i další kilometry běžel opatrně, mezičas na 4.km jsem měl 19:56. Pomalé tempo se odrazilo v tom, že mě rychlejší běžci začali velmi rychle předbíhat o jedno i více kol (Dan Orálek mě nakonec za celý závod předběhl 14x) a navíc přede mnou běželi i běžci, které na závodech běžně porážím, například Pavel Sedláček. Toho jsem se ale rozhodl ponechat v dohledu, takže se mi nevzdálil o více než cca. 30 metrů.

Pavla Sedláčka jsem předběhl až po cca. 25 minutách běhu, ale nakonec jsem ho předběhl o 682 metrů. Pátý a šestý kilometr jsem běžel nadále rovnoměrným tempem, takže mezičas byl 29:53. Viděl jsem ale, že mám dost sil, zatímco někteří slabší běžci pomalu ztráceli tempo. Na sedmém a osmém kilometru jsem proto zkusil opatrně zrychlovat, k čemuž jsem se snažil i chvíli držet běžců, kteří mě předbíhali o kolo. Tepová frekvence byla stále kolem 170-175/min, ale rýma mi neumožnila výrazněji zrychlit. Mezičas na 8.km byl 39:45, takže jsem nadále běžel s cílem o málo přesáhnout 12 km.

Na devátém a desátém kilometru jsem už výrazně zrychlil, k čemuž přispěl i několikakolový souboj s jedním běžcem, který mě předběhl o kolo. Tato kola jsme se vzájemně předbíhali, což vedlo k zrychlení nás obou. Mezičas na 10 km byl 49:26 a tepová frekvence byla kolem 175-180/min. Protože jsem ale měl ještě dost síly, rozhodl jsem se posledních 10 minut výrazněji zrychlil. Pomáhaly mi k tomu opět "souboje" s běžci, kteří mě předběhli o 1 i více kol. Posledních 5 minut závodu jsem takto bojoval se Zdeňkem Moravcem, který mě předběhl již o 3 kola. Byl jsem rád, že jsem ho těsně před cílem předběhl, takže jsem 5 minut držel stejné tempo, jako on. Mé zrychlení bylo skutečně velké, 10.-12.km jsem uběhl za 9:12 (oproti 10:00 v úvodu) a poslední necelá dvě kola běžel s časem pod 1:40/kolo (oproti 2:00/kolo v úvodu). Nakonec jsem tedy uběhl 12 360 metrů, tedy o 700 metrů více než v Jihlavě a jen o 138 metrů méně než před dvěma měsíci. Dobíhal jsem s frekvencí 185-190/min.

Závod se mi líbil a osvědčil se i negativní split, který jsem zvolil. Vím sice, že bych za optimálních podmínek rovnoměrným tempem dosáhl lepšího výkonu, nicméně tentokrát velmi pomalé postupné zrychlování předešlo problémům se ztrátou rychlosti (viz Jihlava) a navíc umožnilo tělu, že závod velmi dobře zvládlo, i přes nachlazení, které se během závodu objevilo. Pokud to bude možné, pak bych v neděli měl zkusit závod v Běchovicích. Ještě nikdy jsem tento závod neběžel, takže jsem zvědav, co mohu očekávat. :-)
5.9.2008 Jihlava - hodinovka

Pořadí: 51. ze 63 běžců

Vzdálenost: 11 661 metrů

Rychlost: 11,66 km/hod (5:09 na km)

Profil: dráha, škvárový povrch

Počasí: cca. 25 stupňů, jasno (část trati byla na slunci a část ve stínu)

Poprvé v životě jsem se zúčastnil závodu mimo Brno. Tento závod probíhal na stadionu v Jihlavě, v rámci Poháru o běžce Vysočiny. Zatím se mi na hodinovce dařilo, protože jsem před 2 měsíci na Moravské Slavii zaběhl nejlepší výsledek v sezóně a protože jsem navíc před týdnem zlepšil osobní rekord na 12,75 km. Před závodem jsem si proto dal neskromný, a naneštěstí i zcela nereálný cíl, kterým bylo další zlepšení tohoto osobního rekordu.

První 2 kilometry jsem běžel za 9:06, tedy o 16 sekund rychleji než byl můj plán. Tepová frekvence byla kolem 180/min, ale jinak se mi běželo dobře. Pravděpodobně jsem ale úvod přepálil, i když jsem si to ještě neuvědomoval. Další 2 km jsem běžel za 9:36, takže jsem mezičas na 4 km měl 18:42, tedy o 3 sekundy lepší, než byl plán.

Po 4.km mě ale postihla větší krize, kdy se mi najednou nedařilo udržet rychlost, přestože tepová frekvence byla stále vysoká (nad 170/min). Zkusil jsem sice na jednom místě zrychlit, ale s výjimkou vyskočení tepové frekvence na 188/min toto nepřineslo žádný efekt. Čtvrtý až šestý kilometr jsem zaběhl za 10:29, takže mezičas na 6.km byl 29:11, tedy o více než minutu za původním plánem. Horší ale je, že jsem ztrácel chuť dále v závodě pokračovat, že jsem přemýšlel, jaká to bude ostuda a podobně. Sice jsem stanovil náhradní plán, kterým bylo uběhnout alespoň 12 km, ale ani to nevyšlo.

Šestý až osmý kilometr jsem běžel za 11:27 a devátý až desátý kilometr za 11:09. Věděl jsem, že běžím pod své možnosti, avšak nedařilo se mi zrychlit a navíc přesto má tepová frekvence byla stále kolem 170-175 tepů/min, což neukazovalo, že se příliš "flákám". 10 km jsem tedy zaběhl za 51:47, tedy 5 minut za osobním rekordem.

Zbytek času jsem se snažil běžet tak, abych uběhl alespoň 4 celá kola. To se mi zejména díky zrychlení v posledním kole podařilo a nakonec jsem za těch 8:13 uběhl 1661 metrů (tedy 1:59/kolo). Tepovou frekvenci při doběhu jsem měl 196/min, tedy nejvyšší od doby, kdy ji měřím pomocí sporttesteru, a druhou nejvyšší v životě. Celkem jsem tedy zaběhl 11 661 metrů, což je o 837 metrů méně než na Moravské Slavii a o 1 089 metrů méně, než je můj osobní rekord.

Byl jsem rád, že jsem se po doběhu mohl napít, vysprchovat a sníst bagetu, kterou jsme dostali jako dárek. Vím, že můj dnešní výkon byl velmi špatný, a byl způsoben i přeceněním svých možností, přesto ale věřím, že jeden pokažený závod sezónu nedělá. Pokud to bude možné, zkusím 24.9. další hodinovku, znovu na Moravské Slavii. Snad se mi tam bude dařit lépe. :-)
13.8.2008 Popůvky 8,0 km

Pořadí: 97. ze 111 běžců

Čas: 42:29

Rychlost: 11,30 km/hod (5:19 na km)

Profil: převážně lesní cesty, prvních cca. 0,5 km prudce do kopce, poté cca. 4 km zvlněný profil s převažujícím stoupáním, dále cca. 3 km klesání (místy poměrně prudké) a posledních 500 m rovina

Počasí: cca. 20 stupňů, polojasno

Protože spojení do Popůvek není příliš dobré a protože jsem se zdržel z důvodu vyřizování určitých záležitostí, zjistil jsem, že není možné, abych se pomocí MHD dostal na místo včas. Naštěstí ale bydlím v Novém Lískovci, jen 5,1 km od místa závodu, takže jsem se rozhodl dopravit během. Běžel jsem průměrnou rychlostí 6:07/km s tepovou frekvencí mezi 155-160 tepů/min. Na místo závodu jsem dorazil více než čtvrthodiny před startem, avšak těch 5,1 km bylo v závodě znát. Obvykle se totiž před startem nerozběhávám, avšak tentokrát jsem k tomu byl donucen. :-) Abych ale příliš nevychladl, rozhodl jsem se ještě krátce vyklusat před startem, avšak než byl závod odstartován, klesla má frekvence na cca. 100 tepů/min.

Prvních cca. 500 metrů vede do prudkého kopce. Tuto část jsem vyběhl v pohodě, navíc při rozumné tepové frekvenci (kolem 175/min). Poté následoval úsek po rovině a s mírným klesáním, na kterém mě předběhla většina běžců, která byla po výběhu do kopce za mnou. Dále trať vedla převážně do mírněho kopce, s krátkými úseky klesání. Opakovaně jsem viděl, že zatímco při běhu do kopce jsem běžcům přede mnou stačil, a dokonce jsem některé předběhl, při běhu z kopce se mi nedařilo udržet tempo. Navíc mi vadilo, že tentokrát nebyly na trati umístěny kužely pro označení jednotlivých km, pomocí kterých je možné upravovat své tempo. Tentokrát jsem ale naštěstí běžel v dohledu běžců přede mnou i za mnou, takže jsem tempo mohl odhadovat pomocí nich.

Do nejvyššího bodu trati jsem dorazil poměrně v pohodě, nicméně v jeho blízkosti byl křídou označen první mezičas, na kótě 4 km. Zjistil jsem, že můj mezičas 21:55 je dost špatný, protože má rychlost byla 5:28/km, zatímco obvykle běhám na závodech rychlostí kolem 5:00/km. Pravdou sice je, že jsem dvakrát musel téměř zastavit, když jsem se na první části trati vyhýbal projíždějícím autům v protisměru, nicméně toto nemůže tak pomalé tempo vysvětlovat.

Další 3 km vedly z kopce. Přestoze jsem se snažil běžet rychle, znovu se mi potvrdilo, že z kopce běhat neumím. Má tepová frekvence na nejprudších úsecích byla kolem 160 tepů/min, a přesto jsem nedokázal zrychlit. Naopak jsem se bál, abych nespadl. Postupně mě předběhli tři běžci, z nichž dva se výrazně vzdálili. Na 6.km jsem měl mezičas 32:10, tedy tyto dva km jsem běžel v průměru za 5:08/km.

Teprve posledních několik set metrů vedlo po rovině. Protože jsem viděl jednoho běžce před sebou, který mě o 5-10 minut předtím předběhl, rozhodl jsem se zrychlit, což se mi podařilo. Tepová frekvence vzrostla na cca. 185/min a tohoto běžce jsem předběhl asi 300 metrů před cílem. Protoźe jsem se mu poté výrazněji vzdálil a protože už nikdo přede mnou nebyl, poslední metry jsem běžel uvolněněji, při frekvenci cca. 175/min.

Celkově jsem trať uběhl za 42:29, tedy průměrnou rychlostí 5:19/km. Toto tempo je mým nejhorším výsledkem v sezóně, nicméně bylo částečně ovlivněno i náročným profilem trati. Oproti loňskému závodu na této jsem se zlepšil o 3:02, nicméně přesto nemohu být příliš spokojen a to tím spíše, že za mnou doběhlo jen 14 závodníků.

Po doběhu jsem se pořádně napil, vypil jsem 3 kelímky vody, a poté se vydal pomalým během zpět domů. Běžel jsem velmi pomalu, rychlostí 6:38/km, při tepové frekvenci kolem 150-155/min. Tato rychlost je ale podle mého názoru pro regenerační běh vhodná. I tato fáze byla pro mě nová, protože po závodu vyklusávám jen velmi ojediněle.

Příští týden se koná předposlední závod LBP, přičemž poslední závod proběhne poté až za měsíc v Blažovicích. Uvidíme, zda pro mě bude časově možné, abych se aspoň jednoho z těchto závodů zúčastnil. Bylo by to dobré s ohledem na pravidla LBP, do kterého se započítává 12 nejlepších výsledků, avšak já se dosud zúčastnil jen 11 závodů, ale zatím nevím, zda mi to vyjde ...
6.8.2008 Mariánské údolí 11,0 km

Pořadí: 85. ze 118 běžců

Čas: 53:22

Rychlost: 12,37 km/hod (4:51 na km)

Profil: lesní cesta, prvních cca. 1,5 km do kopce, poté cca. 3 km mírně zvlněný profil, posledních 1 km před obrátkou do kopce, a od obrátky (na metě 5,5 km) zpět po stejné trati ke startu

Počasí: cca. 30 stupňů, jasno, větší část tratě ve stínu

Tento závod probíhal v podobném horku jako závod na stejném místě před 5 týdny. Mým cílem bylo běžet o málo rychleji, než tehdy, což se mi nakonec podařilo. Běžel jsem opět s měřičem tepové frekvence, takže jsem se své tepmo snažil řídit pomocí mezičasů a také pomocí tepové frekvence. První kilometr jsem měl frekvenci kolem 165 a pak po celý zbytek závodu v rozmezí mezi 170-180 tepy za minutu s doběhem s frekvencí 185. Celý závod jsem se snažil běžet rovnoměrným tempem, což se mi s výjimkou 10.km poměrně dařilo.

Zde je přehled mezičasů a srovnání se závodem před 5 týdny:

km123455,567891011
mezičas4:509:4414:3619:2424:2226:5129:0934:0138:5343:4748:5053:22
srovnání s 2.7.+7 s+10 s+7 s+4 s-4 s-9 s-16 s-17 s-15 s-13 s-18 s-28 s
km4:504:544:524:484:58 4:474:524:524:565:034:32

První kilometr jsem tedy běžel pomaleji než minule. I další 2 km jsem běžel opatrněji, takže mě postupně předběhlo hodně běžců. Na dalších kilometrech jsem sice nezrychlil, ale doběhl jsem asi 5 běžců, kteří své tempo "přepálili". Po obrátce jsem pak předběhl další dva běžce, avšak poté se dostal do pozice, ve které jsem celých 5 km běžel sám, přesněji jen občas jsem zahlédl 1-2 běžce daleko přede mnou, přičemž za sebou jsem nevnímal ani jednoho běžce (ve skutečnosti jsem měl na 86.místo v cíli náskok 32 sekund). Pouze jsem předběhl jednu slečnu, která zřejmě měla nějaké zdravotní problémy, protože se v ten okamžik na trati pohybovala jen chůzí.

Druhou polovinu tratě jsem běžel pŕibližně stejně rychle, jako minule, tentokrát jsem se ale řídil zejména tepovou frekvencí, která se držela kolem hodnoty 175 tepů/min. Na desátém kilometru jsem ale nebyl schopen zrychlit, přestože má tepová frekvence byla pod touto hodnotou. Určitě to bylo ovlivněno i tím, že tato část nebyla zcela pokryta stromy, a navíc už jsem měl žízeň. Na posledním kilometru se mi už zrychlit podařilo, takže jsem nakonec dosáhl o 28 sekund lepší čas než před 5 týdny. Dobíhal jsem ale poměrně vyčerpán, dokonce s menšími žaludečními problémy. To se zlepšilo poté, co jsem nejprve pomalu vypil jeden pohár vody a poté s určitým časovým odstupem vypil další dva poháry.

Doběhl jsem na 85.místě ze 118 běžců, za mnou tedy doběhlo 33 běžců. Myslím, že tento výsledek odpovídá mým možnostem, které mám. Znovu se také ukázalo, že mi delší tratě vyhovují o něco více, než krátké závody typu Anthropos. Nevím, zda mi časové možnosti umožní zúčastnit se dalších závodů LBP. I pokud by to možné nebylo, tak jsem s letošním ročníkem celkem spokojen. Děkuji všem organizátorům i závodníkům za pěknou atmosféru, kterou na závodech vytvářejí.
30.7.2008 Obřany 8,825 km

Pořadí: 89. ze 126 běžců

Čas: 43:17

Rychlost:  12,23 km/hod (4:54 na km)

Profil: téměř rovina, s výjimkou mírného stoupání před obrátkou, lesní cesta

Počasí: cca. 30 stupňů polojasno až zataženo

Dnešní závod probíhal ve velmi teplém počasí, naštěstí ale bylo převážně pod mrakem, přesto ale bylo poměrně dusno. Opět jsem se rozhodl běžet s měřičem tepové frekvence. V diskusi na forum.behej.com jsem se poučil, že je lepší běžet první část pomaleji a postupně zrychlovat, což se mi dosud v Obřanech nedařilo.

První kilometr jsem běžel s poměrně nízkou tepovou frekvencí, cca. 155-160 tepů za minutu. Postupně mě předběhlo hodně běžců, nijak jsem se tím ale neznepokojoval. Tento kilometr jsem měl za 4:49, tedy o 15 sekund pomaleji než minule. Druhý a třetí kilometr jsem běžel také pomaleji, než obvykle, snažil jsem se ale nevzdalovat se od několika běžců, kteří běželi přede mnou. Naneštěstí se mi nečekaně zastavily stopky, což jsem zjistil až po mezičase na 2.km. Rozhodl jsem se je pak znovu spustit, ale ztratil jsem tím informace o mezičasech na 2. a 3.km. Pouze jsem sledoval, že tepová frekvence vzrostla na cca. 165 tepů za minutu. Teprve po závodu jsem zpětně dopočítal, že jsem tyto dva kilometry běžel za 10:07, tedy o 25 sekund pomaleji, než před 6 týdny.

Čtvrtý kilometr jsem se snažil postupně zvyšovat tempo, takže TF vzrosla na cca. 170. Postupně jsem doběhl několik běžců před sebou, nicméně jsem také začal potkávat běžce, běžící v protisměru. Také nejlepšího běžce, Dana Orálka, jsem potkal o něco dříve, než minule, což nedávalo příliš optimismu. Tento kilometr jsem běžel za 5:03, takže úplně stejně rychle, jako předchozí dva kilometry. Minule jsem tento km běžel za 5:08, celkově jsem tedy za tímto časem zaostával o 35 sekund.

Posledních 412 metrů před obrátkou vedlo do mírného kopce. Protože jsem měl dost sil, rozhodl jsem se výrazněji zvýšit rychlost, díky čemuž jsem předběhl minimálně 5 běžců. V této fázi se mi běželo velmi dobře, přestože tepová frekvence vzrostla na 180 tepů/min a krátkodobě i na 185 tepů/min. Ihned po obrátce se frekvence stabilizovala na cca. 175 tepů/min, avšak nadále jsem se snažil běžet poměrně rychle. Tento km jsem běžel za 4:41, tedy o 23 sekund rychleji, než minule. Stále jsem ale za minulým časem zaostával o 13 sekund, což jsem ale nevěděl.

Šestý až osmý kilometr jsem běžel rovnoměrným tempem při teplové frekvenci kolem 170/min, která postupně rostla na 175-180/min. Časy na jednotlivých km byly 4:58,4:58 a 4:59, zatímco před 6 týdny 5:05,5:10 a 5:10. Neběželo se mi špatně, i když jsem mírně pokašlával kvůli suchému vzduchu, který jsem dýchal. Protože jsem se pohyboval poblíž několika běžců, a protože někteří z nich neběželi rovnoměrným tempem, došlo několikrát ke změnám v pořadí, takže si nejsem jistý, kolik běžců mě předběhlo a kolik jsem předběhl já. Přesto si ale matně vzpomínám, že na 8.km mě již nikdo nepředběhl. Posledních 825 metrů jsem se rozhodl ještě zrychlit, díky čemuž jsem předběhl asi 3 běžce. V posledních metrech jsem se ještě pokusil předběhnout i P.Balcárkovou, ta ale zrychlila, takže se mi to o vteřinu nepodařilo. Přestože poslední metry vedou z kopce, sprint nás oba dost vyčerpal, sám jsem dobíhal s tepovou frekvencí 191 tepů/minutu. Tuto část jsem běžel za 3:42 (průměrnou rychlostí 4:30/km), tedy o 11 sekund lépe než minule.

Celkově jsem doběhl na 88.místě ze 125 běžců, s časem 43:17. Přestože jsem tedy první 3 km běžel o 40 sekund pomaleji, než před 6 týdny, nakonec jsem doběhl o 28 sekund rychleji. Je tedy vidět, že strategie doporučovaná na forum.behej.com zřejmě není špatná. Pokud se jedná o únavu, ta postupně přešla, jakmile tepová frekvence klesla na rozumné hodnoty pod 130 tepů za minutu a jakmile jsem se pomalu napil.

Po závodě jsem potkal tři spolužáky ze střední a vysoké školy, z nichž dva v závodě běželi. Kromě toho zde běželi i další přátelé, které jsem na závodech poznal dříve. Jsem rád, že se závody pro mě stávají místem, kde člověk nejenom sportuje, ale také kde se setkává s přáteli, kteří mají podobné zájmy. Pokud se jedná o mé výkony, vypadá to, že se postupně stabilizovaly. S výjimkou jednoho závodu v Obřanech jsem všech 8 ostatních závodů běžel v tempu od 4:48/km do 5:01/km (dnešní závod 4:54/km). Je jisté, že další zlepšování nebude zdaleka tak jednoduché, jako dříve. Mám obavu, že už jsem se dostal blízko svým možnostem, pokud to ale bude možné, budu přesto běhat na závodech dál. Příští týden se běží opět v Mariánském údolí. Doufám, že mi časové možnosti umožní se tohoto závodu zúčastnit. Těším se také na tričko, které mám při 10.letošní účasti dostat. :-)
23.7.2008 Moravská Slavia - hodinovka

Pořadí: 71. ze 112 běžců

Vzdálenost: 12 498 metrů

Rychlost: 12,50 km/hod (4:48 na km)

Profil: dráha, škvárový povrch

Počasí: cca. 20 stupňů, zataženo

Přehled časů v jednotlivých kolech: (v sekundách, 1 kolo = 414 metrů)

Po téměř jednom roce jsem se vrátil na dráhu na Moravské Slavii, kde jsem 15.8.2007 běžel svůj nejhorší závod v životě. Nicméně dnes bylo počasí mnohem příjemnější, takže jsem věřil, že tentokrát dopadnu lépe. :-)

Protože jsem si v sobotu koupil měřič tepové frekvence, rozhodl jsem si ho vzít na závod a běžet s ním. Zároveň jsem si stanovil plán běžet s frekvencí 160-170 tepů za minutu, pokud možno při dodržení rychlosti kolem 5:00/km, což by znamenalo uběhnout 12 km. Při prezenci se mě zeptali, zda chci být zařazen do rychlejší nebo pomalejší části běhu. Odpověděl jsem, že do pomalejší, což znamenalo, že jsem celou trať musel běžet ve 3. a 4.dráze. Věděl jsem, že toto bude kompenzováno zvýšením uběhlé vzdálenosti, avšak nevěděl jsem, že se tím jedno kolo prodloužilo ze 400 metrů na 414 metrů. O to více jsem byl potěšen po doběhu. :-)

Prvních pět okruhů (2,07 km) jsem rozběhl poměrně rychle, mezičas jsem měl 9:32. Tepová frekvence postupně vzrostla na hodnotu 170 tepů za minutu, což odpovídalo plánu. V dalších okruzích mě začalo více běžců předbíhat o jedno kolo. Snažil jsem se jich chvíli držet, nicméně to nebyla dobrá volba. Najednou se mi běželo mnohem hůře, což bylo dáno únavou související s nárůstem tepové frekvence na hodnotu kolem 175 tepů za minutu. Abych byl schopen dalšího běhu, musel jsem výrazněji zpomalit, což je vidět z časů 9.-11.kola. Desáté kolo jsem přesto dokončil s mezičasem 19:27, což jsem považoval za dobrý výsledek. Během této doby mi tepová frekvence klesla na 165-170 tepů za minutu, což již byl pro mé tělo normální stav. V dalších kolech jsem se pokoušel držet čas kolem 2 minut na kolo, to se mi ale zcela nezdařilo. Tepová frekvence se vrátila k hodnotám kolem 170 tepů za minutu, avšak vrátilo se mi i mírné zahlenění, které vedlo k častému smrkání a místy i kašlání. Mezičas v polovině závodu byl kolem 29:35, což stále bylo přijatelné. Někteří běžci mě předběhli již o několik kol, ale i mě se podařilo některé běžce o 1-2 kola předběhnout. Jinak jsem ale běžel spíše osamoceně, mimo jakékoliv skupinky.

Po 15.kole jsem zažil větší krizi, kdy jsem 16.kolo zaběhl za 2:05, což byl můj nejhorší čas v závodě. Věděl jsem, že se dost trápím, a že pokud chci rozumně doběhnout, musím udělat něco pro změnu. Rozhodl jsem se proto narušit únavu těla nikoliv zpomalením, ale vědomým výrazným zrychlením. Také jsem se v této fázi více soustředil na dýchání. Už dříve jsem četl, že takový výkyv rychlosti může projevy únavy utlumit, což se skutečně podařilo. Tepová frekvence byla kolem 175 tepů za minutu, chvílemi jsem znovu smrkal, ale jinak se mi běželo lépe, než předtím. Rychlost opět postupně klesala, avšak přesto je z grafu patrné, že zrychlení v 17.kole mělo pozitivní důsledky i v několika dalších kolech. Dvacáté kolo jsem proběhl v mezičase kolem 39:40, tedy stále podle plánu.

Poslední třetina závodu nezačala příliš dobře, neboť se mé časy pohybovaly opět několik vteřin nad požadovanou dvouminutovou hranici, přičemž tepová frekvence se ustálila kolem 170 tepů za minutu. Neběželo se mi špatně, ale viděl jsem, že rychlost nemám příliš velkou. Na dráze se jen velmi těžko odhaduje pořadí, pouze jsem viděl, že se situace příliš nemění. Jeden známý běžec mě už předběhl o 4-5 kol, druhý mě předběhl o 3 kola, ale intervaly, v jakých mě předbíhal, naštěstí rostly. 25.okruh jsem dokončil s mezičasem 49:55.

Protože jsem viděl, že mám ještě trochu sil a má tepová frekvence je stále kolem 170, rozhodl jsem se v posledních kolech postupně zrychlovat. To se mi skutečně podařilo, jak je vidět z grafu. Pomohlo mě, že jsem více vnímal běžce, kteří běží přede mnou, a zejména ty, kteří mě předbíhají o další kola. Také jsem zkusil chvíli na běh nemyslet a zkusil se pomodlit za nemocnou manželku jednoho mého velmi dobrého známého běžce ... Poslední kola se mi běželo stále lépe, časy se opět dostaly pod 2 minuty na kolo, a má tepová frekvence vzrostla na hodnotu kolem 175 tepů za minutu. Poslední dvě minuty jsem se rozhodl dále zrychlit, což vyvrcholilo v posledních cca. 200 metrech, kdy jsem ve vnitřním okruhu viděl jednoho velmi dobrého běžce, kterého jsem se rozhodl nenechat předběhnout o další kolo. To se mi sice nepodařilo, mimo jiné i proto, že byl ve vnitřní dráze (400 metrů), zatímco já ve vnější dráze (414 metrů), avšak přispěl k tomu, že poslední kolo jsem uběhl za 1:48 a za posledních 19,7 sekund dalších 78 metrů. Dobíhal jsem s tepovou frekvencí cca. 185-190 tepů za minutu.

Po doběhu jsem zjistil, že jedno kolo mělo 414 metrů, takže jsem uběhl 12 498 metrů. To znamená, že jsem nejenže splnil plán uběhnout 12 km, ale dokonce jsem zaběhl nejrychlejší závod ve své kariéře. Protože se navíc závodu nezúčastnil nejlepší běžec LBP, který zítra poběží jiný důležitý závod, mé porovnání s vítězem (a tím i bodový zisk do LBP) bylo velmi příznivé. Pravdou ale je, že podmínky závodu mi vyhovovaly, běželo se na rovině, ve velmi příjemném počasí, a navíc jsem měl sporttester, který jsem dříve nepoužíval. I když si ještě musím na běhání s ním zvyknout, zatím jsem celkem spokojen. Také mé umístění (71. ze 112 běžců) bylo o něco lepší, než jsem předpokládal.

Myslím, že se závod povedl i pořadatelům. Organizace byla dobrá, každý běžec dostal kromě startovního čísla i čip, pomocí kterého byl měřen počet kol, které závodník uběhl. Také rozdělení běžců do rychlejšího a pomalejšího úseku bylo šťastné. Po závodě jsem také ocenil možnost využít sprchy, která na jiných závodech z pochopitelných důvodů většinou nebývá.

Příští týden se běží opět v Obřanech. Tato trať mi zatím příliš nevyhovovala, nicméně pokud to bude časově možné, chtěl bych si ji zkusit zaběhnout i potřetí, tentokrát i s měřičem tepové frekvence. Jinak vím, že mé zlepšení samozřejmě není tak velké, jak by se mohlo jevit z tohoto komentáře. Obávám se, že má forma nebude nikdy tak dobrá, abych dobíhal v první polovině startovního pole. Nicméně ani to mě nebrání, abych se neradoval i z dílčích zlepšení ... Děkuji všem, kteří mě při běhání podporují, zejména panu Sedláčkovi za jeho velmi cenné rady.
16.7.2008 Anthropos 6,35 km

Pořadí: 124. ze 155 běžců

Čas: 31:54

Rychlost:  11,94 km/hod (5:01 na km)

Profil: první km mírně do kopce, poté výrazně do kopce, poté z kopce a zpět po stejné trati výrazně do kopce, poté z kopce a doběh mírně z kopce

Počasí: cca. 25 stupňů zataženo

Můj dnešní výkon byl výrazně ovlivněn nachlazením, se kterým jsem běžel. I když jsem před závodem rýmu téměř neměl, v jeho průběhu jsem opakovaně musel smrkat a chvílemi jsem i kašlal. To samozřejmě ovlivnilo mou rychlost i mé vyčerpání. Myslím, že mi běh zdravotně neuškodil (naopak rýma po závodě znovu ustoupila), nicméně nachlazení přesto můj výkon ovlivnilo.

První kilometr jsem začal výrazně pomaleji, než jindy. Po startu jsem se dostal do shluku závodníků, které jsem nechal předběhnout, aniž bych se snažil udržet jejich rychlost. Možná jsem běžel až příliš opatrně, avšak nevěděl jsem, co si mohu ke svému tělu dovolit. První kilometr jsem uběhl za 5:18, tedy o 1:03 pomaleji, než minule na této trati.

Druhý kilometr, který vedl do kopce, se mi běžel lépe, postupně jsem předběhl několik běžců a uběhl ho za 5:03, tedy dokonce rychleji, než minule i předminule. Také třetí kilometr, který vedl z kopce, se mi běžel celkem dobře, uběhl jsem ho za 4:46, přestože jsem se během této části rozkašlal.

Čtvrtý kilometr jsem pociťoval větší únavu a navíc jsem trochu ztratil motivaci ke zrychlování, protože jsem běžel téměř osamoceně. Také jsem musel častěji smrkat, což výkon nezlepšilo. Čas byl 5:16, tedy o 16 sekund pomaleji, než minule. Pátý kilometr byl podobný jako čtvrtý, uběhl jsem ho za 5:10 a stále běžel téměř osamoceně.

Na konci pátého kilometru mě doběhla jedna běžkyně, a protože jsem se od ní nechtěl nechat předběhnout, rozhodl jsem se mírně zrychlit. I díky tomu jsme společně předběhli jednoho běžce. Na konci šestého kilometru se mi podařilo od této běžkyně odpoutat, tento kilometr jsem uběhl za 4:55. Posledních 350 metrů jsem se snažil ještě o něco zrychlit, ale příliš mi to nešlo. Navíc se přede mnou nenacházel nikdo, koho bych měl šanci předběhnout. Aniž bych si toho všiml, přiblížil se naopak ke mě pan Lenhart, který mě mocným sprintem na posledních několika desítkách metrů předběhl. Poslední úsek jsem běžel za 1:26, tedy o 10 sekund pomaleji, než minule.

Doběhl jsem tedy za 31:54, tedy o 80 sekund pomaleji než minule a o 35 sekund pomaleji než předminule. Přitom jsem měl vyšší tepovou frekvenci, než při těchto závodech, a to cca. 180 tepů za minutu. Když jsem se po odpočinku a doplnění tekutin chtěl vyklusat, zjistil jsem, že toho vůbec nejsem schopen, neboť mé nohy už nejsou schopny běhu ... I když jsem dosáhl jednoho z nejhorších výkonů v sezóně, tak za mnou doběhlo 31 běžců, což považuji s ohledem na situaci za výkon, který je na hranicích mých možností.

Před týdnem jsem absolovoval spiroergometrický test. Potvrdilo se, že mám jen průměrnou silovou vytrvalost (98%), ale nadprůměrnou obecnou vytrvalost (125%). To vidím i při závodech, neboť vidím, že zatímco s udýcháním běhu nemám problémy (a to dokonce ani včera, kdy jsem měl rýmu), chybí mi síla v nohou k tomu, abych byl schopen běžet rychleji. Protože jsem ale schopen udržet rychlost i při delším běhu, měl bych se zřejmě začít orientovat na delší závody s délkou 10 km a více. Uvidíme ale, zda k tomu budu mít čas a chuť.
2.7.2008 Mariánské údolí 11,0 km

Pořadí: 86. ze 113 běžců

Čas: 53:50

Rychlost: 12,26 km/hod (4:54 na km)

Profil: lesní cesta, prvních cca. 1,5 km do kopce, poté cca. 3 km mírně zvlněný profil, posledních 1 km před obrátkou do kopce, a od obrátky (na metě 5,5 km) zpět po stejné trati ke startu

Počasí: cca. 30 stupňů, jasno, větší část tratě ve stínu

Do Mariánského údolí jsem se závodně vrátil téměř po jednom roce, avšak jinak jsem na této trati vícekrát trénoval. Závod probíhal na stejné trati, jako loni, pouze byla obrátka posunuta o 150 metrů směrem ke startu, čímž došlo ke zkrácení závodu na 11 km. Důvodem je podle organizátora nově používané označení jednotlivých kilometrů. Počasí bylo teplejší, než obvykle, a proto se závodu nezúčastnili někteří, zejména slabší, běžci.

Protože jsem v pondělí při tréninkovém běhu na této trati dosáhl času 56:44, rozhodl jsem i přes teplé počasí běžet průměrnou rychlostí přibližně 5:00/km. Protože trať závodu je poměrně úzká, v prvních několika set metrech došlo k mírné "tlačenici", díky čemuž nebylo možné běžet tak plynule, jako na jiných závodech. Přesto jsem první km měl za 4:47. Poté se startovní pole poměrně roztrhalo, takže se běželo lépe (s výjimkou vyhýbání se několika psům, kteří byli procházejícími majiteli nedostatečně zabezpečeni). Druhý kilometr jsem běžel za 4:49 a třetí za 4:55. Viděl jsem, že běžím o 1:10 rychleji, než v tréninku, čímž jsem byl překvapen. S ohledem na roztrhanost závodního pole jsem ale běžel téměř osamoceně, snažil jsem se však, aby běžci přede mnou byli v dohledu.

Čtvrtý kilometr jsem měl za 4:59 a pátý za 5:06. V této fázi jsem až do obrátky měl mírné problémy spojené se zahleněním, což může souviset s tím, že jsem hodinu a půl před hodinou jedl tvarohovou buchtu. Příště budu muset být opatrnější. Obracel jsem za 27:00, a pak se vydal na klesající část trati. Šestý km byl za 4:59, sedmý za 4:53, osmý za 4:50 a devátý za 4:52. Přestože jsem běžel poměrně rovnoměrně, předběhl jsem jen jednoho běžce, zatímco mě v této fázi předběhli asi 4 běžci. Desátý kilometr vedl nejprve do kopce a pak z kopce. Přestože jsem původně chtěl zrychlit, ve skutečnosti jsem zpomalil a tento km uběhl za 5:08. Určitě se projevila únava z tepla a s tím související žízeň. V posledním kilometru jsem mírně zrychlil, takže jsem předběhl jednoho běžce a doběhl za 4:45. Celkově jsem část od obrátky běžel za 26:53, tedy jen o sedm sekund rychleji, než první část. Přesto jsem o více než minutu překonal osobní rekord na trati této délky.

Dobíhal jsem se zcela přijatelnou tepovou frekvencí cca. 160-165 za minutu. Z toho plyne, že bych byl schopen i výraznějšího zrychlení, avšak neměl jsem k němu s ohledem na velmi teplé počasí chuť ani motivaci. Po závodu jsem vypil tři kelímky vody, a poté se cítil zcela v pohodě. Oproti loňskému závodu, na kterém jsem po přepočtení na dnešní vzdálenost běžel o více než 10 minut pomaleji než dnes, se výrazně snížila jak tepová frekvence, tak pocit vyčerpání po doběhu. S odstupem času ale přesto vidím, že bylo dobře, že jsem se prvního závodu zúčastnil už tehdy. Škoda jen, že další zlepšení už nebude zdaleka tak rychlé, jako dosud. :-)

Z důvodu účasti na Katolické charismatické konferenci vynechám závod v Popůvkách, avšak pokud to bude možné, zkusím 16.7. závod u Anthroposu. Už se na něj těším. :-)
25.6.2008 Palacký vrch 7,2 km

Pořadí: 83. ze 122 běžců

Čas: 35:38

Rychlost:  12,12 km/hod (4:57 na km)

Profil: nejprve cca. 1 km klesání, poté cca. 1 km mírné stoupání, dále rovina, poté cca. 800 metrů výběh do prudkého kopce a nakonec krátký doběh po rovině

Počasí: cca. 30 stupňů skoro jasno

Pro mě jubilejní (10.) závod v životě probíhal ve velmi teplém počasí pod Palackým vrchem. Ještě včera jsem se nechtěl zúčastnit, ale nakonec jsem si řekl, že to zkusím. Podle propozic se mělo běžet 5 km, což je pro horké počasí přijatelná vzdálenost (před rokem jsem na Moravské Slavii uběhl právě 5 km a poté vzdal). Byl jsem proto překvapen, když pořadatel sdělil, že se poběží 7,2 km, nicméně už jsem měl zaplacené startovné a navíc kvůli závodu cestoval přes hodinu přes celé Brno.

Po zkušenostech z minulých závodů jsem začal velmi opatrně. Věděl jsem, že pokud bych přepálil tempo, pak bych vůbec nemusel doběhnout do cíle. První kilometr jsem uběhl za cca. 5:36, takže jsem běžel výrazně pomaleji, než na jiných závodech. Protože se mi ale běželo velmi dobře, byl tento pomalý začátek důležitým základem pro celý běh.

Protože jsem měl poměrně dost sil, snažil jsem se, aby se mi běžci běžící přede mnou příliš nevzdálili. Velmi rychle jsem ale zjistil, že je v mých silách o něco zrychlit, takže jsem postupně na 2.-4.km doběhl a předběhl asi 8 běžců. Bohužel na trati nebyly kužele pro měření vzdálenosti, takže informace o své rychlosti nemám. Běželo se mi dobře a pouze mi vadilo několik aut, které nás při běhu míjelo.

Po cca. 4 km trať definitivně odbočila ze silnice na lesní cestu. Protože se běželo na slunci, zažil jsem zde menší krizi, ale protože jsem před sebou viděl další běžce, postupně jsem se jim začal přibližovat a poté se snažil je předběhnout, což se mi podařilo. Zajímavé je, že už v této fázi jsem potkal dva běžce, kteří neodhadli své síly, takže museli přejít do chůze. Celkem jsem po 6 km předběhl asi 13 běžců.

Poslední část trati vedla prudkým stoupáním lesem. Zde jsem musel o něco zpomalit, nicméně běžel jsem rovnoměrným tempem. Byl jsem velmi překvapen, že jsem po určité době uviděl několik běžců, pro které byl kopec nad jejich síly, takže se pohybovali spíše chůzí než během. Než jsem kopec vyběhli, předběhl jsem asi 7 běžců. Poté již následoval krátký doběh po rovině. Protože jsem před sebou viděl ještě jednoho běžce, zkusil jsem ještě zrychlit, takže jsem ho na cílové čáře doběhl, nicméně podle oficiálního pořadí jsem doběhl o 1 sekundu za ním. Přesto mi závěrečný sprint přinesl dalších několik cenných sekund ve výsledném pořadí.

Doběhl jsem s pro mě velmi vysokou tepovou frekvencí (cca. 200-210 za minutu). Po doběhu jsem byl mírně dezorientován, avšak po vypití několika pohárů vody se můj stav velmi rychle zlepšil. Již po několika minutách po doběhu jsem se cítil v pohodě, což přetrvává až do večera. Vypadá to, že strategie postupného zvyšování zátěže v průběhu závodu byla správná.

Byl jsem velmi překvapen, že jsem běžel stejně rychle jako v Obřanech a jen o málo pomaleji než u Antroposu. Protože se navíc nezúčastnil nejlepší brněnský běžec Dan Orálek, dostal jsem se na 143,4% času vítěze, což považuji za velmi dobrý výsledek. Také výsledné pořadí (83. ze 122 běžců) není špatné, v podstatě se jedná o můj nejlepší výsledek ze všech 10 závodů, na kterých jsem dosud běžel. Už se těším na druhou desítku závodů. :-)
18.6.2008 Obřany 8,825 km

Pořadí: 122. ze 156. běžců

Čas: 43:45

Rychlost:  12,10 km/hod (4:57 na km)

Profil: téměř rovina, lesní cesta

Počasí: cca. 25 stupňů skoro jasno

Dnešní závod probíhal v teplejším počasí, než minule, avšak velkou výhodou bylo, že trať byla po celé délce suchá, takže nevznikaly problémy při vyhýbání se rychlejším běžcům běžícím v protisměru.

První tři kilometry jsem rozběhl výrazně rychleji, než před 4 týdny, uběhl jsem je za 14:16 (oproti 15:16 minule). Možná jsem opět o něco přepálil 1.km, který jsem uběhl za 4:34, avšak nechtěl jsem, aby mi běžci utekli hned na začátku běhu. Snažil jsem se držet v dohledu běžců, kteří mě předbíhali, což se mě sice dařilo jen krátkodobě, přesto mi to však pomohlo udržet vhodné tempo. Mezičas na 2.km se mi nepodařilo změřit (resp. výsledek je nesmyslný), protože kužel byl postaven na jiném místě, než měl být. Nicméně nevadí, kužel na 3.km byl již v pořádku.

Během čtvrtého kilometru (za 5:08) jsem již výrazněji zpomalil, možná to bylo i tím, že se přede mnou i za mnou vytvořila určitá mezera, takže jsem neměl s kým běžet. Každopádně to ale bylo výrazně lepší, než minule, kdy jsem tento úsek měl za 5:49 kvůli problémům při vyhýbání na rozbahněné trati. Do obrátky jsem běžel poměrně rovnoměrným tempem, a obracel jsem za 21:30, tedy o 1:50 rychleji než minule.

Krátce po obrátce jsem potkával v protisměru běžce běžící za mnou. Zjistil jsem, že jich je poměrně dost, nicméně někteří nemají ztrátu větší než cca. 10-15 vteřin. Pátý až osmý kilometr jsem běžel poměrně rovnoměrným tempem (5:03,5:05, 5:10 a 5:10/km). Během této části mě postupně předběhlo asi 6 běžců, přičemž jsem doběhl jen jednoho běžce, který střídal běh a chůzi (zřejmé přepálil první polovinu závodu). Běželo se mi dobře, ale neměl jsem chuť ani sílu k výraznějšímu zrychlení, které bych potřeboval k tomu, abych s těmito běžci měl šanci běžet stejnou rychlostí, jako oni. Přesto jsem tyto 4 km běžel o 21 sekund rychleji, než před 4 týdny.

V posledních 825 metrech jsem zkusil zrychlit, díky čemuž jsem předběhl pana Vlasáka, který mě předběhl o několik km dříve. Ostatní běžci však byli vzdáleni, a proto mé zrychlení nepřineslo výraznější efekt ve výsledném pořadí. Přesto jsem ale doběhl na 122. místě ze 156 běžců, takže za mnou doběhlo 34 běžců, což je můj nejlepší výsledek v historii. Také čas 43:45 byl o 2:21 lepší, než minule, s čímž jsem celkem spokojen.

Po doběhu jsem vypil několik poháru vody, chvíli popovídal s přáteli a vydal se na autobus. Protože ale měl jet až za 10 minut, rozhodl jsem se na Tomkovo náměstí 2,4 km vyklusat. Výklus mi zřejmě pomohl, protože se nyní cítím velmi dobře, jako bych žádný závod neběžel. Nicméně vím, že kdybych věnoval více času a úsilí v tréninku, mohl bych dosahovat lepších výsledků, než nyní. Nechci ale nic uspěchat, zatím se stále považuji za začátečníka, který sbírá zkušenosti a poznává, co si ke svému tělu může dovolit. :-)

Protože budu mimo Brno, tak se v sobotu do Šaratic na další závod LBP nedostanu, nicméně věřím, že mi to vyjde příští středu, kdy se běží 5 km na Palackého vrchu. Už se na závod těším, přestože trať vůbec neznám a přestože si nejsem jist, zda na místo závodu vůbec trefím. :-) Potěšilo by mě, kdyby tam došli i mí přátelé, se kterými běhávám v tréninku, ale zatím jim ještě chybí čas, chuť nebo odvaha.
11.6.2008 Anthropos 6,35 km

Pořadí: 106. ze 136 běžců

Čas: 30:34

Rychlost:  12,46 km/hod (4:49 na km)

Profil: první km mírně do kopce, poté výrazně do kopce, poté z kopce a zpět po stejné trati výrazně do kopce, poté z kopce a doběh mírně z kopce

Počasí: cca. 20 stupňů zataženo

Přestože jsem před závodem měl mírné zdravotní problémy, běželo se mi velmi dobře. Oproti závodu na stejné trati, který proběhl před 4 týdny, jsem běžel výrazně rychleji 1.kilometr, který jsem zvládl za 4:15 (o 41 sekund rychleji než minule). Ostatní část trati jsem běžel v podobném tempu, jako minule (2.km 5:27, 3.km 4:45, 4.km 5:00, 5.km 5:01, 6.km 4:50), takže jsem celkově dosáhl o 45 sekund lepší čas, než před měsícem. Průměrně jsem 1 km uběhl za 4:49, takže dnešní závod byl nejrychleji zaběhnutým závodem v mé krátké běžecké historii.

Podobně jako při minulých závodech mi vyhovovala část trati s výrazným stoupáním, na které jsem v obou směrech předběhl několik soupeřů. Naproti tomu jsem prožil menší krizi při seběhu před obrátkou, během kterého mě předběhlo minimálně 5-10 běžců. V poslední třetině závodu jsem se snažil běžet rychleji i z kopce, takže přestože mě předběhli dva běžci, snažil jsem se, aby se mi příliš nevzdálili. Když se mě chystal předběhnout pan Bubeník, kterého jsem v počátku závodu několikrát potkal (a zaregistroval vzhledem k jeho výraznému dresu Vyškov), rozhodl jsem se běžet stejně rychle, jako on. Přestože se mě pokoušel několikrát vzdálit, reagoval jsem zrychlením, což přispělo k zlepšení času nás obou. Před koncem jsem ještě o něco zrychlil a předběhl jednu běžkyni, a panu Bubeníkovi se o několik vteřin vzdálil.

Doběhl jsem s tepovou frekvencí cca. 170. Běh mi zřejmě prospěl, protože mě přešla jak bolest hlavy, tak mírná bolest břicha. Doufám, že i v dalších dnech budu v pohodě.

Těším se na další závody LBP. Protože jsem před 3 týdny poprvé v tréninku zaběhl i půlmaratón (za necelé dvě hodiny), chtěl bych někdy zkusit i takový závod. Před několika měsíci si někteří lidé v diskusi k jedné ekonomické kauze dělali posměch z mého běhání, nicméně přestože vím, že mé výsledky nejsou nijak oslnivé, běhám rád. Před několika lety bych nevěřil, že nejenže mě běhání bude bavit (a bude sloužit jako kompenzace k duševním aktivitám, kterým se věnuji), ale dokonce budu mít možnost zúčastnit se nějakého závodu, doběhnout ho a dokonce neskončit poslední. Díky běhu jsem také poznal několik kamarádů. S jedním jsem začal nepravidelně běhat v tréninku, takže věřím, že i on se někdy na závodech LBP ukáže. :-) V každém případě děkuji i svým kamarádům a představeným v řeholním společenství v Bratislavě, kteří mě k běhání přivedli ...
21.5.2008 Obřany 8,825 km

Pořadí: 115. ze 136 běžců

Čas: 46:06

Rychlost:  11,49 km/hod (5:14 na km)

Profil: téměř rovina, lesní cesta, místy bahnitá s kalužemi po dešti

Počasí: cca. 13 stupňů zataženo, po dešti

Dnešní závod pro mě začal už ve 4:15 ráno, kdy mě probudil zpěv ptáků a vyzval k 15 km proběhnutí. K běhu jsem se dostal kvůli časovému vytížení i počasí po týdnu, tak byla škoda této možnosti nevyužít. Běželo se mi velmi příjemně, rychlostí cca. 6:00/km, po cestě mi zpívali ptáci a přivítalo mě i ranní sluníčko. Po té, co jsem se vrátil domů, se výrazně rozpršelo, takže jsem si byl téměř jistý, že večerní závod vynechám. Protože jsem se ale cítil dobře a počasí se umoudřilo, odpoledne jsem se rozhodl se do Obřan vydat, abych poznal trať, na které se běží. Věděl jsem, že nedosáhnu příliš dobrého času, to mi ale nevadilo.

Podle propozic měl běh probíhat na konečné tramvaje 4, která podle stránek dopravního podniku je na zastávce Maloměřický most. Dojel jsem tedy trolejbusem na zastávku Tomkovo náměstí a odtud došel na zastávku Maloměřický most. Protože jsem neviděl žádné běžce, začal jsem prohledávat okolí, kde by mohl být start. Teprve po delší době jsem zjistil, že přes zastávku Maloměřický most jezdí náhradní autobus X4. Tam jsem potkal několik dalších běžců, kteří zavolali pořadateli závodu, že jsme na cestě. Náhradní autobus navíc uvízl v koloně a na místo závodu dojel za 25 minut, místo za 5 minut, které měl v jízdním řádu. Na místo závodu jsme tedy dorazili až kolem 18:20, rychle se zaregistrovali a přichystali na start.

První kilometr jsem běžel poměrně rychle, za čas 4:49. Zřejmě jsem se nechal příliš unést atmosférou závodu, kdy jsem běžel ve skupině běžců, což nebylo nejlepší. Na druhém kilometru mě už začalo více běžců předbíhat a tito se mi začali vzdalovat. Tento kilometr jsem běžel za 5:11. Třetí kilometr (5:16) byl podobný druhému s tím, že jsem postupně ztrácel kontakt na běžce přede mnou, zatímco za mnou se vytvořila tak velká mezera, že jsem měl dojem, že jsem snad úplně poslední.

Čtvrtý kilometr (5:49) byl pro mě nejnepříjemnější, protože jsem se dostal do blátivé části s mnoha kalužemi a do toho začali proti mně běžet závodníci, kteří běželi na prvních místech (nejprve David Orálek a pak další). Nechtěl jsem je brzdit a protože jsem ani nechtěl skončit v kalužích, několikrát jsem se při vyhýbání téměř zastavil. Opravdu se mi tento úsek neběžel dobře, protože mě během krátké doby minulo minimálně 100 lidí.

Před obrátkou, která byla na kótě 4,4 km se mi běželo již lépe, navíc jsem asi 100 metrů před sebou uviděl staršího běžce (pan Holý), kterého jsem se postupně snažil doběhnout. Po obrátce jsem s překvapením zjistil, že potkávám minimálně 15 běžců, kteří běželi pomaleji, než já. Pátý kilometr jsem běžel za 5:13 a šestý opět za 5:13.

Na šestém kilometru jsem už pana Holého doběhl a společně s ním se přiblížil dvojici běžců, kteří běželi před námi. Zřejmě tito nepatřili do závodu, na to jsem ale přišel až z výsledkové listiny. Poté jsme se několikrát s panem Holým střídali ve vedení, až mě na jednom místě vyzval, abych ho předběhl a vzdálil se mu, slovy „běž, máš na to“. Toto jsem považoval za velmi milé, takže jsem skutečně zrychlil a sedmý kilometr uběhl za 5:06. Běžce před sebou jsem ale nedoběhl a naopak mě postihla menší krize, kvůli které jsem na osmém kilometru výrazně zpomalil. Pan Holý, který běžel rovnoměrným tempem, mě tedy opět předstihl, přestože jsem před ním měl před tím náskok několika desítek metrů. Osmý kilometr jsem zaběhl za 5:26, avšak věděl jsem, že se blíží cíl.

V posledním necelém kilometru jsem proto zkusil výrazně zrychlit, a na posledních 50-100 metrech předběhl pana Holého a doběhl další závodnici, kterou jsem ale už nestačil předběhnout (a zaostal za ní o jednu sekundu).

Po doběhu jsme si s panem Holým podali ruce a vzájemně si poděkovali. Myslím, že bez něj by můj čas byl výrazně horší a to tím spíše, že jsem podle výsledkové listiny zjistil, že další běžec za ním měl na nás ztrátu více než 3 minuty.

Průměrná rychlost 5:14/min nebyla vzhledem k okolnostem i mým možnostem špatná a nakonec za mnou doběhlo 21 běžců. Přestože jsem tentokrát zaostal za několika běžci, které jsem před týdnem porazil, jsem rád, že jsem se závodu zúčastnil. Příště už budu také vědět, kde závod probíhá. J

Za týden se běží v Mariánském údolí, které mám rád, protože je tam pěkné prostředí a navíc jsem tam běžel svůj první závod v životě. Zatím to vypadá, že z časových důvodů budu muset tento závod vynechat, ale pokud by mi to přece jen vyšlo, byl bych rád.
14.5.2008 Anthropos 6,35 km

Pořadí: 119. ze 148 běžců

Čas: 31:19

Rychlost:  12,17 km/hod (4:56 na km)

Profil: první km mírně do kopce, poté výrazně do kopce, poté z kopce a zpět po stejné trati výrazně do kopce, poté z kopce a doběh mírně z kopce

Počasí: cca. 18 stupňů zataženo

Tento rok jsem příliš neběhal, takže jsem zvažoval, zda se závodu vůbec zúčastnit. Naštěstí jsem se ale 14 dní před závodem domluvil s panem Sedláčkem, který se mnou ochotně proběhl celou trať (přestože jeho výkonnost je mnohem vyšší, než moje), takže jsem věděl, jaký má trať profil. Poté jsem ještě na stejné trati běžel dvakrát, takže jsem měl poměrně dobrou představu, co mohu očekávat.

Na dnešní závod se zaregistrovalo poměrně hodně běžců. V prvních metrech proto docházelo k menším kolizím, jedna závodnice dokonce spadla. Poté již běh byl poměrně pohodový, protože probíhal na poměrně široké asfaltové cestě.

Běžel jsem velmi rovnoměrným tempem, mé mezičasy na 1.-6. km byly 4:56, 10:09, 14:56, 20:02, 25:02 a 30:05. Bohužel se mi nedařilo zrychlovat při běhu z kopce, takže zatímco při běhu do kopce jsem předbíhal několik běžců, při běhu z kopce mě ještě více běžců předběhlo. Přesto jsem ale spokojen, že jsem i nejprudší kilometr vyběhl za 5:13. Mrzí mě však, že jsem nezrychlil na posledním kilometru, protože jsem měl dost sil ke zrychlení na posledních 300 metrech, při kterém jsem předběhl dva běžce, které jsem na trati potkal několikrát.

Po doběhu se cítím velmi dobře, běh mě ani příliš neunavil, což považuji za pozitivní signál do dalších týdnů.

Nakonec jsem skončil 119. a za mnou doběhlo 28 běžců. Vím, že mé výsledky nejsou rozhodně oslnivé, avšak přesto mám z dnešního běhu velmi dobrý pocit. Dobře jsem si zaběhal, odpočinul si tak od duševní práce, které se věnuji, a také jsem tam potkal dva přátele, které jsem poznal na předchozích závodech.

Pokud to bude možné, zkusím se zúčastnit i dalších závodů. V Obřanech, kde se závod běží za týden, jsem ještě nikdy nebyl, takže můj výsledek zřejmě nebude nejlepší, přesto bych se tam rád podíval.


Návrat na přehled závodů