Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


31.12.2016 Brno - Nový Lískovec - Silvestrovský běh 10,25 km

Pořadí: 34. z 51 běžců (muži)

Čas: 51:37

Rychlost: 11,91 km/hod (5:02 na km)

Průměrná TF: 167,1 tepů/min

Profil: náběh cca. 200 metrů do kopce, poté 6 okruhů se zvlněným profilem (polovina asfalt, zbytek terén, převážně hrbolatý, místy blátivý), doběh cca. 200 metrů s kopce

Počasí: cca. -5 stupňů, slunečno

Rozložení tempa a tepovky - čas na km a tepů za minutu:

  

Fotky:

   

Poté, co v létě, navzdory prodělané borelioze a navzdory dalším problémům vzrostla má výkonnost, přišel významný výkonnostní útlum, vedoucí ke skokovému propadu výkonnosti. Určitě tomu napomohly stresy z nekonečných diskusí k mému výkonu v Běchovicích a pak se přidaly starosti ohledně vývoje harvardských fondů apod. Rozhodl jsem se sice nadále běhat, hlavně pro radost a uvolnění, ale respektoval jsem, že mi to nejde, zejména pak na rovině či ve zvlněném profilu. Uvažoval jsem i o tom, že bych se závoděním definitivně skončil a vystoupil i z atletického klubu. Ke konci prosince jsem zkoušel běhy na Myslivnu, či na pásu do kopce, to mi šlo nadále dobře, testovací běh na dráze na 10 km naopak dopadl hůře, v čase 50:08. Když mi přišla prosba o pomoc při značení tratě dnešního závodu, který vede i kolem paneláku, kde bydlím, tak jsem reagoval spíše odmítavě, a nepočítal jsem, že bych běžel. Navíc jsem včera dodatečně slavil 40.narozeniny a kromě množství jídla jsem si i vytvořil otlak prstu na noze, ze společenských bot, na které nejsem zvyklý, ale když jsem to dopoledne přelepil, tak to nebolelo. Trať jsem se nicméně rozhodl pomoci vyznačit a i po diskusi s kamarády z klubu se rozhodl zúčastnit i běhu. Věděl jsem, že mi zdejší trať moc nesedí, nejlépe jsem zde běžel tempem 4:15/km, když osobák jsem měl o 29s/km lepší, problémem je zejména terénní část. Letos nebyl sníh a viděl jsem, že to ani není moc namrzlé, ale zato jsem tam viděl hroudy hlíny, která pak později přecházela v bláto. Řekl jsem si ale, že si zaběhám a uvidím.

Samotný běh nebyl ničím neobvyklý, v prvním kole jsem běžel spíše opatrněji, běželi s námi ještě i závodníci lidového běhu (na 1 kolo + náběh a doběh), ale všiml si, že mám tempo těsně nad 5:00/km, v dalších kolech jsem se snažil běžet tak, aby průměrné tempo bylo kolem 5:00. Vždy to znamenalo, že jsem na mírném stoupání asfaltovou částí běžel rychleji a předbíhal i soupeře, při klesání terénem jsem něco ztrácel, na hlíně jsem ztrácel hodně a při stoupání terénem jsem zase získával. Narazil jsem ovšem na problém, že se mi na boty lepila ta hlína a držela se na botách dost dlouho i na asfaltu, což ztěžovalo běh. Celkově jsem se ale v pořadí zlepšoval, postupně jsem předběhl sedm lidí. Posledních 300m ale vede z prudkého kopce, napřed terénem, pak asfaltem, zde mě předběhli ještě tři lidé, doběhl jsem spíše zadrženě, protoźe jsem se bál. Dnes hodinky vzdálenost nadměřily, takže i když mi tempo vyšlo přesně 5:00, tak ve skutečnosti bylo 5:02, ale nevadí, v porovnání s pokusy na rovině to není špatné, i když loni jsem měl na stejné trati tempo o 33s/km lepší.

Po závodu jsem se krátce vyklusal a měl ještě chuť si zaběhat pětku v areálu ZŠ, na 175m okruhu, v době čekání na vyhlášení. Je tam hodně zatáček a dráha byla na jednom místě i mírně namrzlá, nicméně mě tam běhání bavilo, dal jsem 5,25 km za 27:04, tedy průměrným tempem 5:09, průměrný tep vyšel 151. Pak jsem se zúčastnil vyhlášení a přesunul se domů. Myslím, že to bylo celkově vydařené dopoledne, běhalo se mi dobře a potkal jsem více kamarádu. Doufám, že můj dnešní "výkon" nebude nikdo řešit, sám vím, že je špatný, ale přesto bylo dobré klub podpořit a běhu se zúčastnit. Zajímavé ale je, že jsem necítil výraznější únavu, tempo jsem držel celý závod dost obdobné a možná bych ještě pár kol zvládl kroužit.

Pokud se jedná o závodění v příštím roce, tak myslím, že závodit budu, nicméně to asi bude vypadat podobně, jako dnes. Běhání mě baví a asi dost nesejde na tom, jestli dám trať za 44 minut či 51 minut, či možná za rok za hodinu, prostě hlavně, aby mě to bavilo, bez ohledu na to, jak špatnou výkonnost budu mít. Až mě to bavit nebude, tak se na to vykašlu, ale nechci se vyhýbat závodům jen kvůli nějakým řečem ... Ostatně, vše má svůj čas, a někdy třeba dokážu se nabudit k tak velkému úsilí, jako vyvinu při bězích do vrchu, uvidíme. :-)
28.10.2016 Bučovice 9,3 km

Pořadí: 44. ze 64

Čas: 47:31

Rychlost:  11,74 km/hod (5:07 na km)

Průměrná TF:  162,1 tepů/min

Profil: 5 mírně zvlněných okruhů - převážně silnice a chodníky, cca. čtvrtina kostky

Počasí: cca. 12 stupňů, polojasno

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

     

Závodu v Bučovicích, který se koná v den státního svátku, jsem se zúčastnil už loni, přestože jsem pak ten den pracovalo, na závodu se mi líbilo, potkal jsem tam i pár přátelů a běžel jsem slušně. Letos jsem spíše uvažoval, že se nezúčastním, nicméně můj upravený obchodní systém výjimečně nevybral pro tento den žádný symbol k obchodování, takže nebyla nutná má účast k dozoru a tento den jsem mohl využít k závodu v Bučovicích a pak návštěvě rodičů. Na závod jsem jel v očekávání, že se tam opět potkám s nějakými kamarády, a že si zaběhám, protože žádné zázračné výkony čekat nešlo. Věděl jsem, že se pak příliš nezdržím, protože mi už ve 13:00 jede zpět vlak, když závod měl start v 11:30, na místo jsem dorazil v 11:05. Nepříjemně mě překvapilo, že pořadatelé změnili harmonogram, zaměnili časy našeho závodu a závodu dětí a náš běh odstartoval až v 11:50. Myslím, že pořadí závodů by si mohli pořadatelé rozmyslet aspoň den předem ... No, naštěstí jsem i tak následně vlak stihl, akorát jsem nebyl na guláši, který byl pro závodníky připraven, jen jsem vzal tatranku a vodu, ale nevadí.

Už při rozklusu jsem si všiml, že trať je jiná než loni, běží se na 5 městských okruzích, z nichž prvních 750m vedlo přes náměstí po listím zasypané cyklostezce, pak se tři metry přeběhlo terénem na silnici, odtud se po 100m zahnulo na kostkovou 150m část, ta pak přešla v silnici k nádraží, odtud se běželo po chodnících směrem k náměstí a zde se po kostkách běželo do cíle a dalšího okruhu. Jak jsem to zjistil, tak bylo jasné, že toto není nic pro mě, listí, kostky, chodníky, zatáčky, ale když už jsem tam byl, tak jsem si řekl, že zkusím i tak zaběhnout normálně. V neděli, 5 dní před závodem, jsem spadl v lese a narazil si pravou část zadku. Ten sice nebolel a cítil jsem se už fit, nicméně neměl jsem žádný rychlý běh, takže jsem nemohl posoudit, jak se budu cítit při závodu. Také po spoustě let testuji jiné boty, Salmingy, když stávající Mizuno Ronin se mi už rozpadly a při koupi nových jsem narazil na podvodné prodejce, takže bohužel nemám ani peníze, ani Roniny, místo toho mám za více peněz boty, které jsem vůbec nechtěl ... Ono je pak těžké, když běhám v Mizunách Roninech skoro 6 let a najednou běhám v něčem úplně jiném, protoźe technika běhu se pravděpodobně za ta léta přizpůsobila Roninám. Salmingy jsou lehké, hodí se na dráhu, ale do města moc ne, necítím se v nich úplně stabilně, zejména s kopce. Ale už jsem asi přišel na to, proč. Jednak jsem v Roninách necítil tolik hrbolatý podklad a také měly Roniny větší drop. Salmingy mě nutí běhat přes střed chodidla, ne-li přes špičku a to je problém, hlavně při klesáních. Mají pŕitom ne úplně pevnou oporu paty, takže když dopadnu přes patu, tak se skoro zavrávorám a je to i celkem nebezpečné. Při běhu do kopce toto nenastane, tam běžím automaticky přes špičku a naopak boty mají výhodu v lehkosti a ohebnosti. To stejné na trávě, tam jsem se v Roninách cítíval blbě, v Salmingech jsem na tom mnohem lépe. Ale městské chodníky, natož kostky, a ještě k tomu v zatáčkách či klesáních, je něco, co mi nesedí.

Aspekt s tím související je, že jsem před více lety běhával velmi dobře bosý, samozřejmě na dráze, míval jsem zde i osobní rekordy na kratších vzdáleností. Nicméně není náhodou, že jsem běžel bosý maximálně 5 km a i při pětce míval často ke konci problémy, nejlepší pro bosoběh byly vzdálenosti do 1500m, i když jsem jednou měl bosý pětku za 19:02. Proč toto? Při běhu naboso jsem míval zásadně jinou techniku než v botách, zřejmě jsem nutně dopadal více přes střed chodidla až špičku a to vedlo k rychlejšímu běhu. Jenže, jak nebyly nohy zvyklé, tak se rychleji unavila lýtka a nejenom ta, zhoršila se pak technika a to se u bosoběhu projevilo podkluzováním a následnými oděrkami či puchýřemi, znemožňujícími další běh. Letos jsem bosý skoro neběhal, takže lýtka byla ještě méně zvyklá. Navíc jsem přibral několik kg, bohužel geneticky mívám tuk především na nohách, nohy mám tak těžší a tím je bosoběh těžší, to jsem viděl i při letošních ojedinělých pokusech. No a jak jsem najednou přešel na v podstatě minimalistické Salmingy, tak se opakovaně objevuje to, co jsem viděl u bosoběhu, tedy výrazná únava nohou nejpozději po několika km a následné prudké zpomalení, přestože tepy jsou nízké a metabolicky by to tělo zvládalo dobře. Sice tam nehrozí oděrky, ale všechny ostatní negativní věci vidím, zejména pak naprosto zásadně vnímám, když vlivem únavy dopadnu na patu, hlavně při seběhu. Ale pravda je, že v Salmingách už jsem i zažil otlak pravého malíčku nohy a slezení nehtu, což jsem v Roninách nikdy nezažil ... Další věc je, že se Salmingy nehodí na kluzký podklad, asi i proto jsem v nich měl velmi tragický výkon při testování na pásu a asi i proto mi nevyhovuje běh na napadaném listí na cestě.

Teď už k závodu: zúčastnilo se nás 64 lidí. Začátek jsem běžel celkem svižně, ale od začátku se projevovaly všechny výše zmíněné nevýhody, listí, kostky ani chodníky mi nevyhovovaly, a čím déle jsem běžel, tím to bylo horší. Navíc jsem nebyl úplně v pohodě psychicky, protože jsem nepotkal žádného kamaráda, kromě jednoho známého, Iva, který přitom řešil, spolu se svým dalším kamarádem, že mi bude zima, když mám jen trenky a tričko, že budu nemocný, že to ve stáří odnesu a tak ... Já nevím, běhám spousty let, tak vím, co si obléct, já mám jinou teplotní pohodu, nakonec jsem se i tak trochu potil, tak proč bych se měl oblékat podle toho, co mi říkají jiní? Ale dost mě to rozhodilo, zejména to negativistické prorokování, s tím jsem se setkal v poslední době vícekrát, když mi někdo říká, že budu nemocný, budu nešťastný, budu ... - vždyť to nikdo neví, jak to bude, maximálně by mohli říct, že to podle nich není dobré. Na toto jsem dost citlivý, ale každopádně do toho nikomu nic není, i kdyby měli pravdu a opravdu to bylo tak, jak prorokují. No, já jedu na závody proto, abych si tam užil atmosféru, abych si zaběhal, jak mi vyhovuje, ale to zřejmě nebude možné, protože až moc lidí řeší, jak běhám, co mám oblečené apod. Já ale také nikomu nekecám do toho, že mají tři vrstvy a čepici, to je jejich věc, protože třeba jim je zima, třeba mají jiné důvody, ale je to jejich rozhodnutí, do kterého mi nic není. Stejně tak nikomu nevyčítám, že běhá hůř než jindy, či že je zraněný či co, prostě beru to tak, jak to je. Jenže, já i pomocí psychoterapie dospěl k tomu, že dokážu tyto situace rozklíčovat, nepodléhám i dobře myšleným manipulacím a běhám si podle svého, nicméně se mi pořád nedaří se tím netrápit, pustit to jedním uchem sem a druhým tam a vůbec to neřešit, pokud to mám promyšlené a vím, co dělám. Úplně totéž bývalo ohledně strategií závodů, i tam mě řeči dokázaly úplně vyvést z míry, přitom jsem věděl, co a proč dělám, či případně něco testoval, zjišťoval, ... Ale abych se vrátil k Bučovicím, tak výsledek mohou mnozí považovat za ostudný, nicméně pro mě to měl být jednak způsob, jak nesedět u počítače a neřešit dost zásadní problémy třeba kolem fondů, a také nástroj testování, který posloužil velmi dobře, na výsledku vůbec nezáleží.

No, ale to předbíhám. První kolo jsem běžel ještě obstojně, druhé o něco hůř. Na začátku třetího mě dost rozhodilo, když mě v krátkém klesání předbíhala dvojice vedoucích závodníků o kolo, jeden mě obíhal zleva, druhý zprava kratším obloukem, celkem dost agresivně, takže do mě i drcnul. Toto ale není primárně jejich chyba - spíše se jedná o problém pořadatelů, že dělají závod na pět kol a že ti nejlepší musejí pořád někoho předbíhat, když zároveň soutěží mezi sebou a prostě tři lidi se na cestu vedle sebe na některých místech téměř nevejdou ... No, po drcnutí jsem skoro spadl, psychika se též zhoršila a pak už šel výkon ke dnu. Postupně mě předbíhali i veteráni, běh byl technicky stále náročnější, ve 4.kole mě pak předběhla i skupina žen a nepomohlo ani krátké zastavení a protažení, prostě byl jsem úplně mimo a poslední kolo se "dotrápil" do cíle, dokonce v tempu kolem 6:00/km. Zajímavé ovšem je, že mě vůbec nic nebolelo, únava odezněla za několik minut a pak už jsem byl celý den kondičně i psychicky naprosto v pohodě, dokonce jsem naběhal spoustu dalších kilometrů a nebyl vůbec unavený, ani večer, celé to bylo fajn. Ale ten závod, ten prostě bylo trápení, ale nevadí, bez něho by ten den nebyl nakonec tak pěkný a povedený.

Pokud se jedná o další závody, tak to teď vnímám tak, že nemám důvod je zkoušet, pokud nebude něco podobného, jako třeba Běh pro Elišku minulý týden, spojený s charitou. Dokud nebudu běhat uspokojivě na dráze, tak proč se snažit o něco ve městě, kde mi to nešlo nikdy dobře? Zkusím ještě jiný typ botů, ale budu běhat i v těch Salmingách a uvidím, nakolik si nohy zvyknou. Také bych měl zkoušet znovu i bosoběh, klidně i v zimě, pár kol na dráze by neměl být problém ani v minusových teplotách (mám odzkoušené). Také bych měl zkusit zvýšit celkovou kilometráž, ale snížit četnost rychlejších pokusů, protože ta měla vždy pozitivní vliv na mé tepy, naposledy v Lázních Jeseník, a to se pak projevilo na všech vzdálenostech. Přitom dobře vím, jak mi Jarda Kocourek opakovaně říkával, že mám dát raději 30km volný běh, než jet třeba na 1500m závod, a že pokud se chci zlepšit i na 1500m, tak nejlépe natrénuji tak, když budu běhat co největší kilometráž. A toto je pravda, já měl v roce 2014 osobák na 1500m v tempu, kterým jsem neběžel jediný metr, prostě jsem z ultra tréninku a závodů zkusil 1500m a měl osobák, dosud platný. :-) Jenže k vysoké kilometráži je třeba mít motivaci, protože není pro mě snadné běhat 3 hodiny denně, zejména když mám různá trápení s fondy a podobně (tam je situace teď opět velmi špatná) a vlastně nevím, nakolik mám teď potřebu běhat závody rychleji než v roce 2014. Tedy já bych to i chtěl, ale jde o to, jakou to má prioritu, v porovnání s ostatními záležitostmi. Musím si to ale rozhodnout sám, i proto, že názory na toto jsou samozřejmě různé (ostatně, můj blog čtou běžci i neběžci). Ale do té doby budu běhat tak, abych si zachoval potenciál pro to, abych v budoucnu běhal ještě lépe, i když teď běhám hůře. A základem pro to je, abych se nezranil a aby mě běhání bavilo, případně pak, abych hmotnost držel maximálně cca. 5 kg nad optimem, a abych běhal tak, aby běhání pro mě bylo přirozené, nadále i různé přesuny apod. To, že nyní neběhám do vyčerpání, či dokonce do bolesti, považuji za správné a naprosto odmítám, že bych si tímto způsobem znemožnil dobré výkony v budoucnu. Až budu mít formu, až to bude mít za co stát, tak to udělám jinak, však už jsem to uměl, dokonce i bez stresů v průběhu závodů. Já běhal i významné závody dobře, takticky i fyzicky, míval jsem i výborné tepy. A toto třeba ještě bude, a třeba ne, kdoví? I proto já osobně považuji výlet do Bučovic jako povedený, navzdory všemu uvedenému.
22.10.2016 Ostrava-Zábřeh (Běh pro Elišku) 5 km

Pořadí: 31. z 268

Čas: 22:51

Rychlost:  13,13 km/hod (4:34 na km)

Průměrná TF:  176,9 tepů/min

Profil: První km přibližně rovina dlažba a asfalt (kousek jakási umělá nerovná část), poté klesání asfaltem, 3.km běh po louce po rovině, pak prudší stoupání, poslední km zvlněný profil po chodnících. Rozdíl mezi nejvyšším a nejnižším místem cca. 25 metrů.

Počasí: cca. 15 stupňů, slunečno

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

     

Článek na novinky.cz

Benefičního běhu Běh pro Elišku jsem se zúčastnil i proto, že jsem na stejném místě loni běžel Běh pro Honzu, jedná se o závody pro dobrou věc, přitom pěkně zajištěné a v příjemném prostředí, se zázemím v kostele sv.Ducha. Bylo neobvykle pěkné počasí a nakonec mi časové možnosti umožnily, abych do Ostravy zajel, avšak protože jsem tam také chtěl navštívit strýce, tak jsem se přihlásil jen na 5 km, abych stíhal. Navíc jsem věděl z loňska, že desítka vede i Bělským lesem, kde pravděpodobně bude mokro. Netušil jsem, že si mokra užiji již cestou na závod, kam jsem letos ze Svinova běžel, protože jsem sice chytře našel na mapě podjezd pod dálnicí a nemusel dálnici přebíhat, avšak pak cyklostezka, po které jsem běžel, ze záhadných důvodů skončila, a přešla v terénní cestu, navíc na opačné straně řeky, než jsem potřeboval, tak jsem nakonec musel řeku překonat po železničním nadjezdu a i tak pak kus běžel po poli. Přihlásil jsem se tedy na pětku, tu běželo asi dvojnásobek lidí co desítku, konkrétně 268. Před závodem jsem se i rozklusal a chvíli si pocvičil, opět jsem byl ale neobvykle nervozní a už při stání před startem tep rostl celkem vysoko. Oba závody startovaly souběžně, postavil jsem se skoro dopředu, protože jsem už z loňska věděl, že bych mohl být někde kolem 30.místa.

Po odstartování trať dvakrát zatáčela, přebíhala koleje a ještě k tomu vedla pár metrů i po jakési zvlvněné překážce na cestě, vůbec jsem to tam nečekal, loni to tam nebylo. To mě dost rozhodilo z tempa a celkově jsem přibrzdil, to pak vedlo k tomu, že mě tam předběhlo více lidí, které jsem následně musel složitě obíhat na užší silnici, která na to navazovalo. Po dalších zatáčkách jsem si pak všiml, že jeden běžec zabočil doprava, ostatní běží doleva. Zpozorněl jsem a objevil na zemi šipky, že tam zahýbá trať pětky, a odbočil tam též, ale na tomto místě jsem odbočku nečekal, na zemi to skoro pro mě nebylo vidět a měl jsem štěstí, že jsem neskončil v Bělském lese. :-)

Další část pokračovala po chodnících, spiše s klesáním, někde před 2.km mě doběhla skupina asi 8 děcek s učitelem, který je instruoval, v dalším klesání mě pak předběhli a vzdálili se. Trať pak přešla pro mě překvapivě do terénu, i když si pamatuji, že tama už vedla desítka loni. V terénním okruhu se mi běželo celkem obstojně, na děcka jsem více neztrácel a předběhl dokonce asi dva lidi, ale pak na konci byl krátký blátivý úsek, kde jsem se skoro zastavil. Následoval pak výběh proti směru původního běhu, nahoru, snažil jsem se tam děcka doběhnout, ale ani s velkým úsilím se to nedařilo. Teprve na nejprudší části, která vedla opět i terénní pěšinou, jsem je doběhl a dokonce předběhl, nicméně to asi nebyl dobrý nápad, protože zpětně vidím, že tam byl tep 192 a tělu se to nelíbilo. Na posledním km překvapivě trať opět klesala, byť na pevném povrchu, celá skupina mě předběhla a rychle mi utekla. Pak se trať různě stáčela a ve větším počtu zatáček vedla do cíle, ale bylo mi jasné, že tu skupinu už nedoběhnu a tělu se ani moc nechtělo, tak mě tam ještě předběhli dva lidé a doběhl jsem už dost pomalu, v čase 22:51, na 31.místě. Průměrné tempo vyšlo 4:34/km, loni jsem tamtéž měl na desítce 4:36, toto mi pro rychlost moc nesvědčí. Zajímavé ale je, jak jsem měl vysoké tepy, loni jsem tam měl nižší.

Myslím, že můj výsledek odpovídal tomu, co se dalo čekat, jinak jsem podpořil dobrou věc a i ostatní běhání v Ostravě, včetně návštěvy strýce, bylo fajn. Nicméně je též pravda, že jestli mi dříve vadily různé seběhy, koleje, terénni nerovnosti, tak teď mi vadí ještě víc, a celkově se cítím dost nejistě. Uvidíme, co bude dál, tentokrát vlastně o nic nešlo, i když třeba 20.místo by bylo lepší než 31., na lepší bych asi beztak neměl ... Jsem ale rád, že se akce vydařila a vynesla i slušnou částku postižené Elišce.
15.10.2016 Vaše liga Brno 10 km

Pořadí: 5. z 10 běžců

Čas: 49:52

Rychlost:  12,03 km/hod (4:59 na km)

Průměrná TF:  164,2 tepů/min

Profil:  dva okruhy na kopcovité obrátkové trati, nejprve 400m skoro rovina, pak krátké prudké stoupání a klesání (esíčko), pak stoupání až po 1,75.km, pak klesání k obrátce na 2,5.km, pak opačně zpět a totéž ještě jednou; součet převýšení cca. 140 metrů na závod

Počasí: cca. 15 stupňů, polojasno

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

     

Foto ze závodu :

     

Po včerejších testech se mi dnes nechtělo dnes závodit, ale večer jsem zjistil, že dnes kolem poledne přijede do Brna kamarádka a že se v Pisárkách koná závod Vaše liga, na 5 či 10 km. Rozhodl jsem se tedy se závodu zúčastnit, spíše z tréninkových důvodů, a dát na místě závodu setkání právě s touto kamarádkou, s kterou jsme pak šli na oběd. Viděl jsem, že je dost málo přihlášených, což je škoda, zapsal jsem se do závodu na 10 km, který měl ještě méně účastníků než měla pětka, startující o 5 minut později. Věděl jsem, že mi závod profilově nevyhovuje, zejména kvůli seběhům, neboť se při nich cítím ještě nejistěji, než dříve, však v červenci jsem zde běžel relativně slabých 49:10. Řekl jsem si, že uvidím, jaká bude úroveň ostatních zúčastněných a jak se mi poběží, a podle toho přizpůsobím strategii. Byl jsem příjemně překvapen, že i když jsem nebyl přihlášený předem, že jsem platil jen původní startovné 100 Kč, tentokrát mi poplatek navíc odpustili, že už jsem běžel. Počasí bylo hezké, možná bylo i o něco tepleji, než bych chtěl.

První kilometr jsem rozběhl tempem kolem 4:35-4:40 a viděl jsem, že se mi neběží úplně dobře a že ani na dobré pořadí to nebude, protože se mi vzdálila hned pětice lidí, z nichž jen jednoho jsem měl na dohled, toho pak skoro celý závod (jeden z té pětice pak nedokončil). Když jsem se při seběhu na obrátku na 2,5.km cítil ještě nejistěji, než jindy, tak jsem si dal jediný cíl, doběhnout v čase pod 50 minut a tomu přizpůsobil ostatní běh. Vyšší úsilí a tepy jsem mél do kopce, tam jsem se vždy i pŕibližoval k člověkovi před sebou, s kopce jsem pak měl nízké tepy, ale rychleji mi to "nešlo", takže jsem měl relativně malé výkyvy tempa, i když se profil měnil. Mezičasy jsem si kontroloval, celý závod jsem běžel sám a doběhl do cíle v čase 49:52. Průměrný tep byl přesto celkem vysoký, konkrétně 164. Po doběhu jsem se pak napil a dostal chuť si zaběhnout do vrchu na Myslivnu, tam se mi běželo dobře, bylo to svižné a též s dobrými tepy. Těžko říct, proč zrovna při tom závodu byly tepy vyšší, ale nevadí. Následné setkání s kamarádkou byl fajn, pěkně jsem se prošli, najedli se a pak jsem se i proběhl, celý den tak hodnotím pozitivně, přestože tuším, že za normálních okolností bych při dnešní účasti měl být na medailových umístěních. Paradoxně bych přesto byl aspoň v kategorii, kdyby mě nedali mezi veterány nad 40 let, když mi ještě 40 nebylo, jak jsem jim řekl i u prezence. Ale měli to podle ročníku narození, ale nevadí. :-)
1.10.2016 Slatiňany - hodinovka

Pořadí: 2. ze 6 běžců

Vzdálenost: 14 030 metrů

Rychlost: 14,03 km/hod (4:17 na km)

Průměrný tep: 176,7 tepů/min

Mezičas 5 km: 20:42 (4:08/km)

Mezičas 10 km: 42:37 (4:16/km)

Profil: dráha, prašná škvára

Počasí: cca. 20-22 stupňů, slunečno, místy slabší vítr

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

     

Diplom:


O tom, že se v Slatiňanech konává každý rok hodinovka a letos bude již 33.ročník, jsem až do včerejšího večera nikdy neslyšel, natož abych předpokládal, že ji tam dnes poběžím, dokonce jsem ani netušil, kde jsou Slatiňany, i když odtam pochází můj dávný kamarád z řeholního společenství, teď už kněz. :-) Důvod účasti souvisí s událostmi po Běchovicích, které jsem běžel před 6 dny. Přestože evidentně v posledních měsících má výkonnost postupně roste, i když ne závratně, zejména pak na kratších tratích, tak právě po Běchovicích se v plné míře objevovala nejenom kritika mého výkonu a výsledku na MR, avšak objevily se i řečí k fakticky všemu, co dělám. Mám svůj přístup, mám kolem sebe odborníky, ale nepotřebuji negativisticky laděné řeči a výčitky. Když diskuse nevedla k pro mě ničemu dobrému, tak jsem se rozhodl ji opustit, mezitím jsem zaběhl slušně 5,1 km v Blažovicích ve středu. V pátek jsem pak běhal spíše volně a večer dostal chuť si zaběhnout dnes nějaký závod. Viděl jsem, že se běží Mizuno desítka u nás v Brně, ale přišlo mi to celkem masové, zároveň drahé a zároveň pro mě nevyhovující tratí. Jak už jsem byl naštvaný na server behej, i kvůli jiným diskusím, tak jsem načetl jiné běžecké servery, mimo jiné i ceskybeh, kde jsem narazil na propozice hodinovky ve Slatiňanech. Na jedné straně mi přišlo, že hodinovka je na mě moc dlouhá, na druhé straně jsem si říkal, že to mohu kdykoliv zabalit a dát třeba jen pětku či desítku. Viděl jsem, že se jedná již o 33.ročník, závod pořádá atletický klub, tak se nejedná o žádný "pouťák", akorát mě zarazil povrch, kterým měla být škvára. Zjistil jsem, že i s cestou mě závod vyjde o dost levněji, než brněnský, tak jsem se rozhodl tam vyrazit.

Ráno jsem musel brzy vstát, na vlak jsem klusal, dobře se mi přitom uvolnil nos. Napřed jsem cestoval do Pardubic, během cesty jsem nad mnohými záležitostmi přemýšlel a dospěl k velké vnitřní pohodě. Dospěl jsem k tomu, že závodění a časy jsou pomíjivé a nedivím se více lidem, kteří se pak na to vykašlali, a že už nemám komu co dokazovat, že kdo chce, ten si najde i jiné soutěže a aktivity, kterým se věnuji, ale na druhé straně mě to baví a není žádný důvod se tomu nevěnovat, pro radost, získání dat, cokoliv. Prostě tak, jak chci já, ať si k tomu říká kdo chce, co chce. Já respektuji, co dělají ostatní, i když si o tom mohu myslet své, tak počítám, že přátelé budou respektovat, co dělám já, a nebudou používát negativní formulace typu "posedlost", když lépe by odpovídalo "přirozenost", abych byl konkrétní v jedné ze záležitostí. Stejně tak počítám, že každému je snad jasné, že nejsem specialista na 10 km a MR v běhu na 10 km pro mě opravdu není něco, na co bych ladil formu atd. atd. No, usoudil jsem, že je fajn, že běhám, jak běhám, a že se těším i na dnešní závod. V Pardubicích se mi pak klusalo výborně, v Slatiňanech už méně, protože vlak měl zpoždění a nevěděl jsem, kde přesně stadion je, ale ve vlaku jsem si dobře popovídal s turistkami, které jely na pravidelný chodecký výlet, jedné už bylo 88 let. :-), ale mimořádně vitální.

Ve Slatiňanech už bylo teplo, překvapilo mě přitom, že je u dráhy minimum lidí a že dráha vypadá dost prašně, to bylo z důvodu sucha. Nakonec nás běželo jen šest, tři muži, jeden žák a dvě ženy, snad se lidé zalekli i toho prachu, protoźe tam údajně letos byla historicky nejmenší účast, škoda. Zvažoval jsem, jaké jsou mé možnosti, a usoudil jsem, že bych měl zkusit běžet na výkon 14 km a snažit se předběhnout obě ženy a kluka, k čemuž by mi těch 14 km mělo stačit. Strategii jsem zvolil opět s přibližně rovnoměrným úsilím/tepem a počátečním tempem 4:00/km s tím, že uvidím, co se bude dít. Byl mi přidělen jeden zapisovač, vodu mi bylo povoleno si na zem dát, podobně jako jiným, takže vše bylo organizačně dobré.

Po odstartování se hned vzdálil jeden muž, já běžel na 2.-3.místě, v pořadí jsem se střídal, ostatní byli za námi. Kolega, co běžel se mnou, na mě působil dost nejistě a už po 5.kole chtěl podat vodu. Já tohoto využil, protože pro mě nebylo dobré ani běžet za ním, kvůli obrovské prašnosti dráhy, ani před ním, protože jsem ho tahal, tak jsem trochu zrychlil a utekl mu, to vysvětluje růst tepu těsně po 2.km. On to v ten okamžik vzdal, nějak se nesnažil, odstup rostl a protože i mně bylo teplo, tak jsem pomalu zpomaloval. Na 5,2.km jsem si vzal poprvé vodu, to vysvětluje pokles tepu, ale řekli mi, že si příště nemusím brát, že stačí říct a podají mi ji. Kolem 8.km jsem doběhl toho kolegu o kolo, ale on zrychlil a já se ho neudržel, naopak přišla celková únava. Pořádně jsem se tedy napil a polil a zkusil dát desítku pod 42:40, to se mi podařilo, na 10,4.km jsem vzal další vodu. Vypadalo to spíše, že nad 14 km nedám, nadále jsem ale měl náskok na 3. v pořadí přes 300m, tak jsem si říkal, že běžím hlavně na pořadí a budu si odstup udržovat, byl asi 50-100m přede mnou, tak jsem na něj viděl. Pak došlo před 12,5.km k pro mě výhodné situaci, kdy mě o dvě kola doběhl vedoucí závodník, který ale trochu tuhnul. Zkusil jsem se ho držet, střídali jsme se pak v pořadí a doběhli jsme takto až skoro do cíle, kde mi pak utekl, ale jen o 20m (celkem 820m). Já se vlastně celou dobu odteď snažil běžet tak, aby to na těch 14 km vyšlo, počítal jsem to dost pečlivě, ale kdyby tam nebyl i on, tak by to bylo těžké. Druhé místo jsem i díky tomu uhájil a měl i těch 14 km, i když jsem se ke konci musel dost snažit, aby mi to na těch 14 km vyšlo. Kolega na 3.místě pak zrychlil a byl za mnou jen asi o 100m, jeho výkonnost je o dost vyšší, ale dnes byl unavený po jiných závodech a nesedlo mu to, jak mi pak říkal.

S pořadím jsem velmi spokojený, i když nás tam bylo málo, s výkonem ostatně též. Prachu tam bylo nebývale, tak jsem zvědav, jestli se ho kdy zbavím z nových bot, co jsem měl, nohy jsem měl černé až ke kolenům, o ponožkách ani nemluvě. :-) I jsem něco vyhrál, kromě diplomu i víno a čaj. Celkově se výlet vydařil. Zajímavé je, že jsem pak odpoledne po návratu do Brna zašel na stadion, chtěl jsem se tam potkat s nějakými lidmi z klubu, nikdo tam nebyl, tak jsem toho využil k testovacímu běhu, dal jsem 3,2 km průměrným tempem těsně pod 4:00 při velmi nízké průměrné TF 168,8, přitom bylo ještě tepleji, než na závodě ve Slatiňanech. Usoudil jsem z toho, že ten závod jsem pojal dobře, že jsem splnil všechny své cíle a přitom se ani tentokrát moc nezničil, navzdory těm posledním 2 km, kde jsem se celkem musel snažit. Čas na pokusy o rychlejší desítku či hodinovku ještě přijde, budu-li mít chuť, až se ochladí, a až nebudu běhat v dýmu prachu. :-) Nakonec dobře, že nás tam bylo tak málo, jinak by to bylo neběhatelné. Ale mám velkou radost, že mě běhání baví a cítím se dobře, i teď. Hlavně, aby mi to vydrželo co nejdéle a běhal aspoň tak pohodově, jako dnes. :-) Rozhodující beztak bude má motivace a psychické naladění, tam těžko předvídat do budoucna, ale dnes mi velmi pomohlo, že jsem běžel v pohodě.
28.9.2016 Blažovice cca. 5,1 km

Pořadí: 27. ze 133 běžců (132 doběhlo)

Čas: 21:19

Rychlost: 14,35 km/hod (4:11 na km)

Průměrný tep: 174,9/min

Profil: mírně zvlněný, kombinace tráva, silnice, hliněné cesty (2 kola)

Počasí: cca. 24 stupňů, polojasno

Rozložení tempa (čas na km) a tepové frekvence (tepů/min):

   

Foto z konce 1.kola:Po nedělním závodu v Běchovicích se rozpoutala pro mě neuvěřitelná diskuse, která mě stála hodně času a zpočátku i stresu, nicméně jsem si pak uspořádal, jak to vlastně bylo, a rozhodl se diskusi následně opustit. Já měl ze závodu dobrý dojem, a vůbec nechápu ty, kteří stále dokola hodnotili, co jsem měl udělat jinak, či dokonce chtěli, abych se za cosi omlouval či se styděl apod. V pondělí jsem pak neregeneroval, ale spíše z trucu vyběhl šestkrát svižně Myslivnu, abych vyvrátil néjaké kecy o propadu formy, či co, nicméně přestože výkon byl dobrý, tak to asi nikoho nepřesvědčilo, a já se sice uklidnil, ale zhoršil si regeneraci. Včera jsem dal jen 10 km volného běhu, ten už byl s vyššími tepy, a celkově se zklidnil. Dnes ráno jsem se cítil psychicky velmi dobře, fyzicky naopak hůře, po zvážení jsem se rozhodl přesto odjet do Blažovic, kde jsem už vícekrát běžel závody, naposledy před 5 lety. Hlavně jsem se chtěl potkat s kamarády, a pokecat i o Běchovicích a vyzkoušet, jak se mi poběží na závodu, o kterém neinformuji předem, v podstatě spontánním. Problém samozřejmě byl v tom, že v USA není svátek, takže normálně pracuji, nicméně jsem si našel spojení vlakem a zjistil, že bych to měl stihnout.

Přesun na vlak byl spojen opět s projevem nějakých střevních problémů, ty pak vedly i ke kašli a rýmě, pak jsem strávil na wc ve vlaku a znovu i v Blažovicích. Také tep z volného běhu byl nepříliš příznivý. Rozhodl jsem se nicméně, že i přesto tam odjedu a zkusím, co to udělá. Už ve vlaku jsem si popovídal s Jirkou Cahelem, cestou na stadion pak s Mirkem, pak na stadionu i se Standou Juránkem, pak Martinem a dalšími kamarády, bylo to fajn a velmi příjemně mě to naladalo. Povídání s nimi bylo úplně jiné, než byly výčitky ve foru, tito nemají potřebu řešit nějaké sekundy a mluvit mi do toho, jak si běžím závod. Snad i proto jsem dal velmi svižně lidový běh na fotbalovém hřišti, 500m tempem 3:48 a pak se připravil na kratší ze dvou závodů, co tam probíhaly. Vlastně jsem si původně vůbec nevšiml, že jsou dva závody a že stihnu jen kratší, tento měl být na 5-6 km, ten druhý na 10-11 km, skutečnou délku neznal nikdo. :-) Přihlásilo se nás na kratší běh 133, hlavně mladší věkové skupiny, starší běželi především hlavní závod. Nevěděl jsem, co od závodu čekat, ale rozhodl jsem se ho běžet v rámci možností rychle, při vědomí, že asi povede i terénem, kde jsem nikdy neběhal rychle. Nevěděl jsem také, že tento závod má společnou kategorii mužů nad 20 let a nevyhodnocuje veterány, to jsem zjistil až před startem, a netušil jsem, jaká bude úroveň lidí, co poběží. Bylo celkem teplo a měl jsem i kvůli těm žaludečním potížím pořád žízeň, ale napil jsem se dost, a protože jsem se před lidovým během i dobře vyprázdnil, tak jsem pocity na wc neměl a břicho mě nebolelo, dokonce s tím odeznělo i zahlenění a pocit kašle.

Prvních cca. 300m vedlo po trávě, na fotbalovém hřišti, rozběhl jsem tempem kolem 4:00/km, přede mnou byla spousta lidí, hlavně mladých, u nichž jsem oprávněně poznal, že běží poněkud nad své možnosti. Pak se závod dostal na pevnou silnici, kde vedl asi až po 1.km, běžel jsem zde celkem svižně a běželo se mi dobře, dokonce i s kopce. Pak závod přešel na hlíněnou cestu a pak dokonce na malý "skorookruh" po travnaté cestě, tam jsem o něco zpomalil, ale běželo se mi stále velmi dobře, i jsem předběhl nějaké lidi. Poté se trať začala vracet ke hřišti, po celkem prašné hlíněné cestě, vedoucí do mírného kopce a někde po 2,3 km se stočila na hřiště, kde se po trávě obíhal okruh a celé to šlo ještě jednou. Kromě nejistoty při výběhu ze hřiště, projevené i poklesem tepovky, se mi běželo dobře, znovu i s kopce, neztrácel jsem proti soupeřům ani na trávě, což mě velmi překvapilo, a při stoupání na prašné cestě po 4.km předběhl pět lidí. Na hřiśti jsem pak ještě zrychlil a předběhl další dva lidi, ti pak ale přidali a těsně před cílem mě předběhli zpět. Přesto jsem měl velmi slušný čas 21:19, průměrné tempo 4:11/km, tak rychle jsem asi na převážně terénním závodu nikdy neběžel.

Po doběhu jsem byl celkem vyčerpaný a měl jsem dost žízeň, po výklusu a napití to pak bylo lepší a bohužel jsem nějak zapomněl, že nejsem úplně žaludečně fit, tak jsem snědl přidělený guláš, ten cítím ještě i několik hodin po doběhu. Vnímám to tak, že pravděpodobně mám nějakou střevní virozu, či co, a že asi ze zdravotního hlediska nebylo nejlepší dnes startovat, o to více mě překvapuje velmi dobrý výkon, a určitě mě to dobře naladilo psychicky. A to je asi důležitější! Jinak je zajímavé, že jsem mohl využít i předvolební sanitku senátora Juránka, dělali tam každému měření tlaku, glykemii a tuku, vše mi vyšlo v pořádku.
25.9.2016 Běchovice - MR v silničním běhu 10,031 km

Pořadí: 69. ze 76 v rámci kategorie MR mužů, absolutně 465. z 2764 (počítáno ze všech běhů, které se uskutečnily)

Čas: 44:16 (čistý čas 44:12)

Rychlost: 13,59 km/hod (4:25 na km)

Průměrná TF: 169,0 tepů/min

Přepočet na 10 km: 44:04

Profil: silnice, prvních 5 km mírně zvlněný profil (celkem -5m), 6.km mírné stoupání (+13m), do 7,5.km klesání (-33m), od 7,5.km po 9.km stoupání (+49m), zbytek zvlněný (+6m); celkové převýšení +30m; profil ale ještě upravím, takto prý není správně (ani obrázek)

Počasí: cca. 20 stupňů, slunečno

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

     

Přenos z České televize (start v čase videa 5:50, v záběru jsem v časech videa 6:05, pak zezadu 6:14-6:30 a pak po doběhu 49:28-49:50)

Letošní Běchovice jsem původně chtěl zkusit v očekávání, zda se nestane podobný zázrak, jako loni, kdy jsem je zaběhl na své poměry nečekaně dobře, i když o dost hůře než předloni. Říkal jsem si dokonce, že podle nich zvážím, jestli ještě dále závodit či ne. Zajímavé je, že mi letos nevyšla ani jedna desítka, naopak se mi relativně slušně vedlo na kratších vzdálenostech, zejména do vrchu, ale ani na dráze to nebylo špatné, třeba ve středu 1609m tempem 3:43. Už několik dní před závodem jsem ale byl dost nervozní, to se projevovalo velkou nejistotou, navíc jsem pak v jiných souvislostech prozradit i veřejně, že závod běžím. Z testovací pětky na dráze za 19:45 před týdnem jsem usoudil, že bych mohl dát kolem 41 minut, tedy o něco lépe než loni, závod jsem chtěl rozběhnout tempem kolem 3:56, podobně jak loni. Bohužel ale bylo celkem dost teplo a navíc jsem měl různé problémy, mimo jiné dnes i zahlenění a také jsem vícekrát byl na velké, i v Běchovicích nedlouho před startem. Také jsem si nebyl ještě jistý v nových botách, které mám teprve 9.den, sice se mi v nich dobře běhalo na dráze, ale na silnici to bylo nejasné, jak se v nich poběží rychlejší běh. Všiml jsem si pak, že letos došlo k zásadní změně, že závod Mistrovství republiky byl oddělen od open závodu, napřed tedy vystartují všichni v mistrovských kategoriích, tedy muži, ženy, junioři a juniorky, pak s 15minutovým odstupem ostatní. To mělo výhodu, že nebude tlačenice po startu, ale nevýhodu, že s ohledem na svou výkonnost poběžím spíše osamocený, někde kolem posledního místa, i když jsem si říkal, že se třeba chytnu nějaké ženy. Před startem jsem se zařadil skoro na konec pole, běželo nás 137, rozcvičil se, naladil hodinky na tempo 3:56 a čekal, co se bude dít.

Závod začal pro mě divně, protože moderátor odpočítával a když říkal asi číslo pět, tak byl výstřel a vyběhlo se. To mě trochu zmátlo, tak mi trvalo, než jsem stikl start na hodinkách, pak jsem se ale rozběhl, skoro poslední. Tempo 3:56, dokonce ani kolem 4:00 se mi nedařilo od začátku plnit. Sice jsem pak předběhl pár přepalovačů, ale už po 3.km bylo zcela jasné, že dnes nepadne ani 40 ani 41 minut. Překvapivě jsem se v prvních km opět párkrát rozkašlal, ani nevím, co to bylo, protože jinak se cítím třeba teď večer zdráv. Také se nechtělo běžet nohám, jinak tep byl nízký. Na 4.km jsem pak předběhl asi 4 lidi a mě předběhl jeden člověk, od té doby jsem běžel zcela osamocen, přede mnou i za mnou velký odstup. Na 4,5.km jsem vzal kelímek s vodou, to vysvětluje pokles tepu, na 5.km jsem viděl, že mezičas je 21:07, z čehož jsem usoudil, že není vlastně ani moc o co bojovat a závod jsem zkusil doběhnout se ctí. Kolem 7.km bylo klesání, tam jsem nedokázal ani zrychlit, překvapivě mě tam ale nikdo nepředběhl, pak trať postupně začala růst. Říkal jsem si, že přece kvůli Hrdlořezáku jsem tam jel, ale tělu se nechtělo tam běžet nějak nadoraz, zejména když jsem neviděl nikoho před sebou, jen jednoho závodníka, kterého jsem v kopci předběhl. Pak už jsem se nějak dopravil do cíle, asi 500m před cílem mě doběhli ještě dva lidé, kteří mi pak dali půl minuty. Tady pak bylo aspoň více diváků, zato v průběhu tratě jich bylo naprosté minimum. Nicméně jsem byl i zde osamocený a doběhl jsem do cíle, v čase 44:16, fyzicky nepříliš vyčerpán, dokonce jsem ani nepotřeboval okamžitě výklus, jak jiné roky, avšak prostě nic mě nenutilo, abych nějak finišoval, navíc s mírného kopce, když pořadí bylo jasné a čas byl beztak špatný. Vidím pak zpětne, že se celý závod držel tep poblíž 170, byl nakonec velmi nízký, celou dobu pod ANP. Myslím, že aspoň z pohledu tep:tempo to vyšlo uspokojivě.

Kromě závodu jsem v Praze pak měl pracovní jednání a jednu schůzku, také jsem potkal několik lidí, celkově to bylo náročné, ale fajn. Pokud se jedná o závod, tak tam nastal paradox, že před ním jsem se celkem stresoval, při něm mi byl výkon v podstatě jedno a podle toho to vypadalo. V rozběhu jsem skončil 118. ze 137 lidí, z toho 69. ze 76 mužů, tedy nebyl jsem ani poslední, ale i kdybych zopakoval předloňský čas, tedy o 6 minut lepší, tak bych byl až na 54.místě. Vnímám to nakonec tak, že jsem si závod užil po svém, ale žádné zázraky stejně nešlo čekat a bylo asi zbytečné se tím nějak stresovat. Čas pro dobrý desítkový pokus ještě bude, ale především musí být chladno a dále to musí být něco spontánnějšího a na dráze, však uvidíme. Byla by blbost dělat rozhodnutí na základě dnešního závodu, počkám do konce roku a pak uvidím. Dnešek jsem nakonec pojal asi v rámci možností i svých obvyklých zvyklostí, kdy se málokdy vyhecuji k výkonu poblíž maxima, pokud první km a podmínky ukazují, že čas a umístění budou beztak špatné. Ale samozřejmě je možné, že se ukáže, že mi teď delší tratě nesedí, ale musí to být až po pokusu, kde prvních 1500m rozběhnu rychle, což bych měl být schopen, a uvidím, jak se to pak bude dále vyvijet ... Především se ale musí už konečně ochladit, už se moc těším. :-)
21.9.2016 Brněnské memoriály 1609 m

Pořadí: 4. ze 4 mužů

Čas: 5:58,7

Rychlost:  16,15 km/hod (3:43 na km)

Průměrná TF:  175,9 tepů/min

Mezičas 1500m: 5:33,5 (nejlepší letošní čas)

Počasí: cca. 20 stupňů, polojasno

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

     

Po Hamburgu, který proběhl před 6 dny, kde jsem měl míli za 6:06,7, jsem se rozhodl, že zkusím míli i dnes, na závodu Brněnských memoriálů. Po tomto závodu probíhají ještě další závody, mimo jiné i hodinovka, ale to se nehodilo s ohledem na můj aktuální trénink a též to, že i dnes jsem souběžně pracoval, tedy dozoroval obchodní systém, tak bylo jednodušší si to pohlídat takto, při krátkém závodu. Dnes jsem v poledne cítil celkem unavené nohy, ale chvíli jsem si i zacvičil, při holení si pak i zajel na rotopedu, sbalil jsem batoh s počítačem a mobilem, a vyběhl na tramvaj, vzdálenou 1,5 km. Na místě jsem zaplatil startovné, a pozdravil se s Michalem, který se přišel na závod podívat. Rozhodl jsem se, že poběžím na cílový čas 5:59 s tím, že poběžím metodou řízeného zpomalování, s prvním kolem za 1:24. Abych si toto tempo dostal do nohou, tak jsem tím zkusil jedno kolo obkroužit, měl jsem 1:24,7, s nízkým průměrným tepem 147 i nízkým maximálním, jen 164. Pak jsem dal ještě kolo volně, pobavil se chvíli s Michalem a připravil se na start, běželi se mnou jen tři mladí kluci. Bohužel jsem byl neobvykle nervozní, což vedlo k tomu, že jsem startoval s vysokým tepem 135, proto i růst tepu po první stovce byl celkem rychlý a dle grafu už byl na 170. Rozhodl jsem se na hodinky nekoukat a řídit se jen pípáním, spočítal jsem si dost dobře, jak mám běžet, aby to vyšlo a abych se zase nespletl, jak jindy. Kluci mi utekli hned, tak bylo jasné, že poběžím solozávod.

První kolo jsem obkroužil za 1:23,7, běželo se mi uspokojivě. Ke konci druhého kola se mi ale stala dost neobvyklá věc, protože jsem slyšel roztleskávání před pokusem nějakého skokana do výšky, či co se to tam skákalo (už vidím, tyč), to jsem vůbec nečekal, roztleskání mi úplně rozhodilo rytmus běhu a skoro jsem spadl. Bohužel bylo na závod slunečno, přivítal bych i chladnější počasí, ale věděl jsem, že i tak běžím dobře, v souladu s plánem. Plán jsem dodržel i ve třetím kole, a byl jsem na konci rád, že mě nikdo z kluků nepředběhl o kolo, a při proběhnutí cílem mi Láďa říkal, že běžím dobře. Poslední kolo jsem opět byl nejistý při některých krocích, ale se zvýšeným úsilím jsem zpomalil jen mírně, takže jsem doběhl v čase 5:58,7. Hned po doběhu jsem se rozkašlal, tak jsem šel hned klusat, pak už jsem se cítil velmi dobře, jako bych nic neběžel. :-) Mrzelo mě trochu, že neběžím další závod, hned bych si dal. :-) Tak jsem aspoň cupital s Michalem, tempem něco nad 9:00, on šel, já si užíval klus, skoro 3 km.

Když zpětně koukám na průběh tepu i tempa, tak jsem velmi spokojen, přesně tak to mělo vypadat. Sice jsem možná dal příliš nízký cíl, avšak na 1500m jsem měl 5:33,5, tedy nejlepší letošní čas, ale nevadí - hlavní bylo, že jsem dokázal běžet tak, jak jsem si naplánoval. Určitě k tomu pomohlo i dopolední diskutování na běžeckém foru, neboť jsem se ujistil v tom, co chci dále dělat. I dnešní výkon beru jako submaximální, však důležitější závody asi ještě přijdou, a i kdyby ne, tak třeba poměr tepu a tempu vyšel uspokojivě, však jsem měl průměr pod svým ANP, a k problémům s dechem došlo až po finiši, kde jsem nějak zapomněl dýchat. :-) Ale fajn, že tam byl i Michal, bylo to zase trošku jiné, pohodovější.
15.9.2016 Brněnské Hamburgy 800 m (trénink)

Čas: 2:51,9

Rychlost:  16,75 km/hod (3:35 na km)

Průměrná TF:  163,2 tepů/min

Počasí: cca. 15 stupňů, slunečno

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

     

Po předchozích závodech na 10 km a 1609m jsem se cítil konečně rozběhaný, tak jsem cítil chuť zkusit ještě 800m, nicméně už byla na stadionu výuka. Vlasta, se kterým jsem se bavil, mi radil, ať se na to už vykašlu, ale já měl chuť, a slyšel jsem instrukci děckám, že mají běhat ve 2.dráze, tak jsem si řekl, že to zkusím. Rozběhl jsem se dost intenzivně, nicméně jsem trochu přibrzdil na rovince mezi 300. a 400. metrem, protože nějaké holky přece jen instrukce nedodržely a běžely i v první dráze, tak jsem dvě souvislým hlasem poprosil, aby odběhly, na jednu z nich zavolal i Vlasta. Z toho jsem ale poznal, že ani při tempu 3:30 jsem nebyl zadýchaný, 400m jsem měl za 1:24. Další metry už byly náročnější, hlavně kolem 600.metru přišla i únava nohou, nicméně jsem i tak doběhl s větším úsilím v čase 2:51,9, což je letošní nejlepší čas, přitom s dost nízkými tepy. Jsem rád, že jsem i tento test dal.
15.9.2016 Brněnské Hamburgy 1609 m

Pořadí: 1. ze 1 běžců

Čas: 6:06,7

Rychlost:  15,80 km/hod (3:48 na km)

Průměrná TF:  167,9 tepů/min

Počasí: cca. 15 stupňů, slunečno

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

     

Po předchozím závodu na 10 km jsem se cítil obstojně, tak jsem dal jedno kolo volného běhu, chvíli si pocvičil a rozhodl se, že původně plánovaný závod na 1609m poběžím, i když budu sám, Vlasta už běžet nechtěl. Chtěl jsem zkusit tempo 3:40/km s tím, že uvidím, jak mi to půjde. Výkon jsem měl celkem vyrovnaný, na rozdíl od běhu na 10 km se mi běželo dobře a doběhl jsem v čase 6:06,7, což považuji za dobrý výsledek, průměrné tempo 3:48/km. Zajímavé je, že předtím jsem nezvládl ani 4 kola tempem 4:00, tak jsem se asi tou desítkou dobře rozklusal, a navíc hodně dělá i psychika, že vím, že běžím jen 4 kola. Pak jsem dal ještě další běh, na 800m, ten ještě rychleji, v nejrychlejším čase tohoto roku, tak asi se teď hodím spíše pro kratší tratě, na které mám natrénováno i z výběhů Myslivny. :-) Dost možná zkusím závod na 1 míli i příští týden, v rámci Brněnských memoriálů, uvidíme.
15.9.2016 Brněnské Hamburgy 10 km

Pořadí: 2. ze 2 běžců

Čas: 42:28,0

Rychlost:  14,13 km/hod (4:15 na km)

Průměrná TF:  158,4 tepů/min

Mezičas 5 km: 20:38

Počasí: cca. 15 stupňů, slunečno

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

     

Testovací závod na 10 km neproběhl moc dle mých představ, chtěl jsem zkusit běžet tempem 3:50-4:00, první kola i s kamarádem Vlastou, ale od rána jsem se cítil nejistě a unaveně a při samotném pokusu přemýšlel více o kravinách, než o běhu, dokonce jsem to i zmiňoval Vlastovi. I podle toho vypadal samotný pokus, tempo 4:00 jsem neudržel už po 4 kolech, pak jsem nechal Vlastu utéct a já si závod s občas nevyrovnaným tempem doběhl za 42:28, ale to je dnes jedno. Akorát jsem se v botách necítil v posledních kolech moc jistě, měl jsem Sayonary, které jsem tu našel, protože Roniny už mám nepoužitelné, ale ty jsou dost měkké a na dráhu se pro dlouhé běhy moc nehodí. Také jsem měl problémy s motivací, tepy naproti tomu byly nízké a běh mě moc neunavil, o čemž svědčí dobré následné běhy na 1609m a 800m. Obávám se ale, že bych teď tak dlouhé závody neměl běhat, že na ně jsem sice disponován fyzicky, ale ne psychicky, ledaže bych to bral jako kvalitní rozklus, jak tomu bylo dnes. :-) No, uvidíme. :-) Vlasta pak běžel výborně, předběhl mě skoro o 3 kola a měl výborných 37:06, gratuluji!
10.9.2016 Brněnská pětadvacítka 25 km

Pořadí: nedokončil, 51 účastníků, běžel jsem 15,31 km

Čas: 1:15:20

Rychlost: 12,19 km/hod (4:55 na km)

Průměrný tep: 156,9 tepů/min

Profil: převážně cyklostezky, zvlněný profil

Počasí: cca. 25-28 stupňů, slunečno

Rozložení tempa (čas na km) a tepové frekvence (tepů/min):

   

Foto:

Závodu Brněnská pětadvacítka, který pořádá náš klub, jsem se rozhodl nezúčastnit, a to z mnoha důvodů, například proto, že mělo být horko, že mi dlouhé rychlejší běhy nejdou, že se mi toto ani nehodí do aktuálního způsobu běhání a v neposlední řadě i proto, že jsem byl dnes hodně unavený po včerejších dvou velmi svižných výbězích Myslivny, z nichž ten první, 1 km se sklonem 13,5% za 5:52 byl na hranici mých možností, tedy úplně naplno, přitom vynikající i v porovnání s jinými běžci. Dnes ráno jsem klusal 12,45 km s kamarádem přes Bosonohy a Kohoutovice, pak jsem se doma najedl, něco si udělal a pak se rozhodl, že se zaběhnu na závod aspoň podívat. Bylo dost teplo, vyrážel jsem dost pozdě, doběhl jsem asi 10 minut před startem. Překvapilo mě, že se mě ptali, jestli poběžím, a já odpověděl, že ne, ale pak jim řekl, že vlastně ano, že tam dám jedno kolo či kousek a pak se na to vykašlu. Zaplatil jsem 150 Kč, dostal číslo a bagetu, tu jsem ani nechtěl a protože jsem měl žízeň, požádal jsem o vodu, dostal jsem celou láhev. Se startem jsem vůbec nepočítal, ale když už jsem se rozhodl, tak jsem si řekl, že to pojmu jako obvykle, tedy zkusím na stadionu běžet na prvním místě, pak jsem chtěl dát maximálně pětku. Bylo dnes dost málo startujících, jen 51, přece jen bylo souběžně dost jiných akcí. Teplo mi bylo dost, tak jsem popíjel tu vodu a trochu se i ovlažil a za chvilku se už startovalo.

Prvních 400m vedlo na stadionu, podařilo se mi ujmout vedení, běžel jsem dost svižně a běh si užil. Mával jsem i na diváky a moderátor hlásil, že vedu, podobně jako loni či předloni. Chtěl jsem první místo udržet i po výběhu ze stadionu, ale trať vedla po hrbolatém chodníku, kde jsem se necítil moc jistě, proto jsem tam zpomalil a byl předběhnut několika lidmi. Ještě před stoupáním po 1.km mě předběhlo 8 lidí. Do kopce se mi pak úplně nechtělo běžet, s kopce to pak bylo ještě horší. Tepy byly nízké, teplota v lese nebyla též špatná, ale únava nohou se projevila. Snažil jsem se pak dát tu pětku pod 22:30, to se ale nepodařilo, a měl jsem ji za 22:52. Trať už zde vedla na sluncem prozářené cyklostezce, dost mi bylo teplo, tak jsem si říkal, že doběhnu k občerstvovačce a uvidím, ta byla na 5,5.km. Tam jsem vzal dva kelímky vody, napil se, polil a řekl si, že doběhnu ještě k obrátce na 7,5.km, tam se otočím a doběhnu zpět do desítky, přičemž jsem se snažil ji mít pod 48:00. Občas mě někdo předběhl, tempo vzrostlo i nad 5:00, ale pak jsem zrychlil a dal desítku za 47:55. Probíhal jsem podruhé občerstovačkou, vzal znovu kelímek a přemýšlel, zda pak na stadion doklušu, či budu pokračovat dát. Rozhodl jsem se běžet po trase. Někde na 11.km na mě volala jedna žena, otočil jsem se pak, pořádně ji neviděl, ale podle hlasu mám dojem, že se jednalo o jednu dříve velmi dobrou kamarádku, i když kdoví. Trať pak stoupala k obrátce, zde jsem byl už stoprocentně rozhodnut, že už nic dále prodlužovat nebudu, ale na druhé straně, že zkusím doběhnout až na stadion, čímž si trať zkrátím na nějakých 15 km. To jsem skutečně učinil, přičemž jsem se snažil, aby výsledné tempo bylo do 5:00/km. Sundal jsem pak i startovní číslo, aby to nemátlo a doběhl na stadion a zde dal i kolo na dráze, abych vyzkoušel, kolik mám sil. Asi jsem tím i někoho zmátl, což jsem nečekal, protože jsem byl v cíli o 20 minut dřív, než se čekal vítěz, ale finiš se zdařil a samozřejmě jsem nahlásil, že jsem si trať zkrátil, což jsem avízoval už před startem. Výsledné tempo bylo 4:55/km, průměrný tep 156,9, vzdálenost 15,31 km.

Bylo pro mě lepší dát 15 km se snahou o tempo 5:00, než běžet celých 25 km s tempem nad 5:00, i abych se moc neunavil v tom horku, co bylo. Aspoň jsem tak mohl při klusu domů, z něhož 3 km vedly po trase závodu, pozdravit většinu běžců, které jsem postupně míjel. Zaujalo mě hlavně, že jsem viděl Jirku Rerycha na vynikajícím 2.místě, běžel skvěle. Další člen Morendy běžel na 3.místě, atakován dvojící dalších běžců, snad to udržel, pozdravil jsem se pak i s Martinem Čadkem, na jehož úrovni bych asi dnes doběhl (na 12,5.km jsem byl o něco před ním, náskok nevím, ale asi moc velký nebyl). Nakonec je to vtipné, protože jsem běžet nechtěl vůbec, a i tak naběhal dost, bylo to fajn, přitom jen submaximální, takže mě to nějak extrémně nevyčerpalo.
9.9.2016 Brno-Myslivna 1 km (závod do vrchu)

Pořadí: aktuálně 2. z 12 běžců

Čas: 5:52,1

Rychlost: 10,22 km/hod (5:52 na km)

Průměrný tep: 178,9/min

Profil: převýšení 135m, převážně kameninová či travnatá cesta, posledních 50m asfalt


Počasí: cca. 20 stupňů, slunečno

Rozložení tempa (čas na km) a tepové frekvence (tepů/min):

   

Včera jsem při běhu na Myslivnu překonal osobák o 11,8 sekund a dostal se na čas 5:58,3. Byl jsem tímto nadšený (komentář), výsledek byl nad mé očekávání, ale všiml jsem si, že výkon ještě neměl úplně optimální průběh tepovky a bylo mi líto, že jsem těsně za Vaškem Pokorným. Cítil jsem se dobře, tak jsem se už včera rozhodl, že pokus zopakuji ještě dnes. Podle toho jsem se tak i choval, dopřál i hodně sladkostí, odpoledne, v noci i dnes ráno. Vyběhl jsem po deváté, cítil jsem se oproti včerejšímu klusání ještě lépe. Vím, že mám omezení s vysokými tepy, ale jsem schopný poměrně dlouho držet submaximální tepy. Rozhodl jsem se proto to pojmout ještě extrémněji než včera, přepálit začátek, dostat tepy co nejblíže k aktuálnímu submaximu a tam to nějak udržet. Pípání jsem nastavil na cílový čas kolem 5:50. Krok jsem se rozhodl opět mít drobivý, kadenční se snahou se nepouštět o prodlužování.

Prvních asi 160m bylo dost těžkých, je tam prudší stoupání a není úplně snadné do toho "sprintovat", měl-li jsem dodržet naplánovanou strategii. Podařilo se mi to ale dobře, byl jsem ale dost zadýchaný. Na části s menším stoupáním jsem si pak dokonce vybudoval až 5s náskok, ale bylo to dost těžké. Celkem jsem se bál toho stoupání asi 300m před cílem, protože bylo jasné, že jsem poblíž svého maxima. Podle očekávání jsem na něm ztratil veškerý náskok a ještě něco málo ztratil, měl jsem to ještě o málo pomaleji než včera, ale konec už jsem zase doběhl svižně, výsledný čas byl 5:52,1, tedy o 6,2s lepší než včera. Průběh tepovky zpětně ukazuje, že jsem běžel skoro přesně tak, jak jsem chtěl. Mám dojem, že teprve dnes jsem to pojal pro mě takticky dobře, tak, aby výkon byl co nejlepší a byl jsem i dobře disponován fyzicky, o čemž svědčí i to, že jsem následně dokázal Myslivnu vyběhnout ještě po delší variantě, jen o 3,4s za osobákem. V pořadí jsem se dostal na 2.místo a celkově jsem tím výsledkem nadšený. Měl bych najít, co se ještě letos poběží do vrchu. :-)
8.9.2016 Brno-Myslivna 1 km (závod do vrchu)

Pořadí: aktuálně 3. z 12 běžců

Čas: 5:58,3

Rychlost: 10,05 km/hod (5:58 na km)

Průměrný tep: 174,3/min

Profil: převýšení 135m, převážně kameninová či travnatá cesta, posledních 50m asfalt


Počasí: cca. 20 stupňů, slunečno

Rozložení tempa (čas na km) a tepové frekvence (tepů/min):

   

Druhý z dlouhodobějších závodů na Myslivnu se koná v terénní části, má délku 1 km a průměrný sklon 13,5%. Závod nakonec probíhá skoro 6 týdnů, z toho dva týdny jsem byl na dovolené v Lázních Jeseník. Už mé první pokusy byly slušné, nejlépe jsem dal 6:10,1, což byl v porovnání s dalšími běžci a mou výkonností velmi dobrý výsledek. Pak jsem byl v těch lázních, kde jsem běhal v průměru 30 km denně, převážně v kopcovitém profilu a měl zde i pět výběhů do vrchu, z toho čtyři v délce 4,5 km se stoupáním 350m a jeden v délce 2,6 km se stoupáním 210m. Kromě toho jsem i běžel závod atletické ligy na 10 km v Olomouci, s časem 43:40. V lázních jsem podstoupil i několik vyšetření, přičemž spirometrie vyšla nebývale dobře, nafoukal jsem skoro o 20 procent více, než dýchám v Brně, a všechny parametry byly nadprůměrné. Ergometrie ukázala výbornou vytrvalost, avšak limitaci u vyšších zátěží, vše mě předurčuje k ultra. V lázních jsem také zhubnul 2 kg a dostal se na 62 kg, což je dlouhodobě má průměrná hodnota. Díky tomu, že deficitu bylo dosaženo hlavně pomalými běhy, a ne restrikcí v jídle, došlo pravděpodobně k úbytku hlavně tuku, o čemž svědčí i úbytek obvodů. Oproti podzimu 2014 mám nicméně stále 3-4 kg navíc a i bioimpedance a dříve antropometrie ukazují, že má ideální hmotnost je kolem 58 kg. Pro krátké trati však vyšší hmotnost nebývala překážkou k dobrému výkonu, na rozdíl od dlouhých tratí. Protože pak i kvůli jednomu běžci došlo k posunu uzávěrky závodu, rozhodl jsem se, že si tam ještě jednou zkusím zaběhnout. Po pondělním podvečerním návratu do Brna jsem měl hodně práce a byl jsem i unavený, tak mi to vyšlo až dnes, bohužel až dopoledne, kdy bylo tepleji.

Dnes jsem se od rána přitom cítil dost divně, vůbec se mi nechtělo běhat, měl jsem tu různé vyřizování a pak mě dokonce začalo bolet od sezení v zádech. To už jsem pochopil, že sezení u počítače je moc a musím se donutit k pohybu, oblékl jsem se a vyrazil. Zpočátku se mi běželo velmi špatně, jen jsem cupital, ale postupně to bylo lepší a pomalým tempem 8:28 doběhl 5 km na start běhu, nejprve do kopce, poté s kopce. Uvažoval jsem, že bych se na pokus vykašlal, ale pak mi to přišlo líto a protože jsem se ke konci už cítil dobře, tak jsem si řekl, že to zkusím. Tentokrát jsem postupoval dost sofistikovaně, nastavil jsem autolap hodinek po 80 metrech a zároveň pípání po 29 sekundách, což dávalo cílový čas 6:02,5, kdybych se strefoval s pípáním alarmu do pípání autolapu. Moc jsem tedy nevěřil, že to dám, v první polovině to ale nebylo nereálné. Výhoda tohoto byla, že jsem celou dobu nemusel kouknout na hodinky a přesto jsem odhadl, jak běžím. Bylo celkem teplo, ale trať byla skoro celá v lese, ve stínu.

Prvních asi 100m vede do dost prudkého kopce, rozhodl jsem se běžet spíše kadenčně. Slyšel jsem po 80m, že zaostávám asi o 2 sekundy, to nebyla žádná tragédie, na dalších 80m jsem to vyrovnal, v mírnější části už získal párvteřinový náskok. Trať jsem dobře znal, tak jsem věděl, že mám-li mít dobrý čas, musím běžet rychle hlavně v té rovinatější části, protože v druhé polovině následuje i úsek s prudkým stoupáním, kde většina závodníků jen šla chůzí a i já zde míval někdy tempo až 8:00, při rekordním pokusu pak 7:10, viz čárkovaná křivka. Překvapilo mě, že jsem sice zadýchaný, ale běží se mi dobře a hlavně mám snad 10s náskok před prudkým stoupáním. To se mi běželo hůře, ale snažil jsem úsilí ještě zvýšit, nebylo to ale snadné. Slyšel jsem nicméně, že stále mám náskok, tak jsem se těšil do cíle s tím, že to bude osobák. I 80m před cílem jsem slyšel, že mám několikasekundový náskok, tak jak pak trať přešla na asfalt v posledních 50m, tak jsem se snažil úsilí zachovat a doběhl do cíle dost udýchaný, ale ve výborném čase 5:58,3. Velmi příjemně mě překvapilo, že jsem se dostal pod 6 minut, toto zde považuji za výborný výsledek. A zajímavé je, že se to povedlo právě dnes, kdy se mi běhat tak moc nechtělo. :-)

Výsledek mě velmi překvapuje, protože odpovídá tomu, že bych na dráze měl dát míli výrazně pod 6 minut a běhám na úrovni lidí s hodinovkou 15,5 km a výše, tedy na úrovni své maximální formy z roku 2014, podle přepočtů Triexpertu ještě lépe. Přitom nejsem rychlostní typ a v lázních mi prokázali, že u vyšších tepů vycházely parametry hůře. Přemýšlím tedy, jak je to možné a co s tím ohledně dalšího běhání. Samozřejmě zde hodně dělá trénink běhů do vrchu, zde na Myslivnu i v Jeseníku a to i na nerovném podkladu, a hodně mi zde pomáhá i cupitavý způsob pohybu. Zároveň hodně dělá i lepší kapacita plic. Vytrvalost mám ale též výbornou, tak pokud by se to spojilo, tak bych měl silniční desítky až půlmaratony běhat velmi dobře, ale zatím neběhám. To ale nevadí, vše má svůj čas. Nejde-li mi běh na dráze, mohu vyšší tepy trénovat v kopcích, a vytrvalost naopak při velmi pomalých bězích třeba v oboře Holedná, vyhovují mi tepy kolem 100-110. Pak uvidím, co s tím dál, ale věřím, že bych desítku pod 40 minut měl dát, tedy až se ochladí a až se hmotnostně dostanu pod 60 kg. I z minulosti vím, že mi horko nevadí pro dobrý výkon jen do 1500m, pak je naopak velkou překážkou. Ideální teplota pro desítku pro mě je tak 3 stupně, třeba se jí ještě letos dočkám. :-) Teprve pak bude smysluplné posoudit, kam se mé běhání ubírá. Z dnešního výsledku jsem ale velmi spokojen, na oslavu jsem si hned koupil čokoládové mléko, tatranku, Magnum a Cremore, to si určitě zasloužilo. :-)
3.9.2016 Olomouc 10000 m (liga družstev)

Pořadí: 11. z 11 mužů

Čas: 43:40,10

Rychlost:  13,74 km/hod (4:22 na km)

Průměrná TF:  174,1 tepů/min

Počasí: cca. 25 stupňů, polojasno

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

     

O závodu 2.atletické ligy v Olomouci jsem věděl poměrně dlouho, včetně toho, že v té době budu na dovolené v Lázních Jeseník. Rozhodl jsem se, že si dovolenou užiji, budu si tam běhat spíše volně, ve vyšší kilometráži a že do Olomouce nepojedu, i kvůli horšímu spojení kvůli výluce. Na dovolené jsem běhal poměrně dost, v průměru 30 km denně a dobře si ji užíval. Dva dny před závodem jsem pak komunikoval s vedoucím družstva, který mi sdělil, že má málo lidí, tak jsme se dohodli, že mě zapíše, ale že je na mě, jestli přijedu či ne. Viděl jsem to, že spíše ne a teprve v pátek večer uvažoval, že bych to zkusil, i abych se viděl s kamarády, kteří tam měli přijet (nakonec nepřijeli). V sobotu ráno se mi nechtělo, spíše jsem uvažoval, že bych vyrazil na výlet na Šerák, ale pak se rozhodl provést los, který rozhodl, že mám jet do Olomouce. Po chvíli zvažování jsem se tak skutečně rozhodl, sbalil pár věcí do ledvinky a seběhl do Jeseníku, odkud jsem jel busem do Zábřehu a pak vlakem do Olomouce, kde jsem se pak přesunul během na stadion. Moc jsem od závodu nečekal, bylo to po únavě z předchozích dnů a navíc v rozbitých botách, neboť se mi je podařilo při běhání v lázních zničit a žádné další vhodné neměl (v pondělí pak boty skončily v koši). Nakonec se zúčastnilo 11 lidí, tak bylo pravděpodobné, že nezískám ani bod, protože budu poslední. Měl jsem ale hodně fanoušků, na tribuně seděli hned tři činovníci klubu, kteří celý závod fandili. Rozhodl jsem se, že zkusím to pojmout jako test, rozběhnu tempem 4:00 a pak uvidím.

Od prvních kol jsem běžel beznadějně poslední, celkem blízko plánovaného tempa, ale pak jsem postupně zpomaloval, kvůli únavě nohou, také jsem se více potil. Přesto jsem se asi od 5.kola začal přibližovat k jednomu běžci a pak ho asi po 5 km předběhl, pětku jsem měl těsně pod 21 minut. Další kola jsem měl občas i problémy s technikou kroku, i kvůli těm botám, což vedlo k výraznějšímu zpomalení a k tomu, že mě dotyčný předběhl zpět. Párkrát jsme se přetahovali a pak jsem nějak ztratil orientaci, jak na tom jsme. Měl jsem dojem, že mi 6 kol před koncem utekl a že už budu opravdu poslední, což vedlo ke ztrátě motivace a zřejmě to prohloubilo i mé problémy s technikou. Snažil jsem se nicméně běžet tak, aby výsledný čas byl pod 44 minut, což by byl lepší výsledek než na ligové desítce před rokem v Břeclavi. Byl jsem proto šokován, když jsem byl předběhnut kolo před koncem a viděl, že dotyčný běží dál. Zkusil jsem zrychlit, ale neměl jsem šanci, běžel velmi rychle a nakonec mi dal ještě 18 sekund. To vysvětluje prudký růst tepu někde na 9,7.km, viz graf. Jak jsem viděl, že nemám šanci, tak se zase projevila únava, a doběhl za nižších tepů v čase 43:40,10. Sice jsem nezískal ani bod a neměl ani letos nejlepší závodní čas, přesto tento výsledek považuji za slušný. Funkcionářům se závod též líbil, že to bylo aspoň trochu zajímavé, jen mě mrzí, že jsem ztratil orientaci o tom, jak si vedu, a i to vedlo k tomu, že jsem byl nakonec skutečně poslední. Poměr tepu a tempa byl opět spíše nepříznivý, určitě to ovlivnil i stres, spojený i s tím, že jsem bojoval o to 10.místo. Řekl bych, že jsem pocitově dal do závodu hodně, a výsledek moc lepší být nemohl. Rozhodně ale považuji za dobré, že jsem závodil a výlet si užil, i bez předchozí přípravy, bylo to fajn. Jinou věcí ale je, jak to budu chtít nadále, protože i měření v lázních ukazují dispozice jen pro dlouhé tratě, však uvidíme. Závod v Olomouci byl pro mě hlavně zpestřením, protože kdybych se snažil na dobrý výkon, tak bych musel poslední dny v Lázních výrazně omezit běhání, což jsem zase nechtěl kvůli dlouhodobějším efektům a cílům. Ještě to vše zvážím a uvidím.
20.8.2016 Brněnská podkova 15,92 km, reálně s blouděními 24,51 km

Čas: 2:45:15

Rychlost: 8,90 km/hod (6:45 na km)

Průměrná TF: 131,5 tepů/min

Profil: kopcovitý profil, ze dvou třetin terénní turistické cesty, z třetiny chodníky, mapa za komentářem

Počasí: zpočátku cca. 20 stupňů, ke konci cca. 25-30 stupňů, slunečno

Rozložení tempa a tepovky - čas na km a tepů za minutu:

  

Svého první dálkového pochodu jsem se zúčastnil na základě doporučení kamarádky, i proto, že se konal v Řečkovicích, kde jsem měl dnes vyřizování. I s ohledem na pracovní povinnosti jsem nemohl odjet na závody mimo Brno a potřeboval jsem skončit do 12:00, proto jsem se rozhodl zkusit variantu závodu Brněnská podkova na 16 km. Vůbec jsem netušil, jak to bude probíhat, jen jsem věděl, že tam bude celkem málo účastníků (loni celkem 46) a že je hodně variant trati, s variabilním časem startu, takže je tu riziko bloudění. Přesto jsem počítal, že v cíli budu do dvou hodin, dost jsem se ale mýlil. :-) Na prezenci jsem doběhl, zaplatil 20 Kč a vyfasoval pro mě dost špatně čitelný plánek, kde byly všechny tratě (viz níže) a na druhé straně slovní popis, nepříliš podrobný. Chvíli jsem to zkoumal a pak usoudil, že třeba více poznám na trati, že mi je jasné, kude se běží prvních 1,5 km a pak se uvidí. Vzal jsem i ledvinku, měl jsem v ní i tužku, dokonce i svou mapu, která ale nebyla též moc podrobná, a též tatranku, kterou jsem vyfasoval na startu.

Prvních 1,5 km vedla po chodnících do Medlánek, trať pak odbočovala po ulici Turistická a asi po 2,1 km jsem se dostal ke kontrolnímu stanovišti, kde byl pořadatel v autě. Chvíli trvalo, než mi dal razítko a pak poradil, že mám běžet po žluté turistické značce. Ta vedla hodně terénem a do kopce, proto jsem výrazně zpomalil. Cesta stoupala dál, a po chvíli váhání, kdy jsem viděl fáborky jinde, než kudy běžím, jsem pokračoval dál. Rozhodl jsem se ještě správně. Pak stoupání přešlo skoro v rovinu, dostal jsem se k rozcestníkům Baba. Zde jsem měl dle propozic "opiš údaje z rozcestníku", ale netušil jsem jaké, navíc rozcestníky Baba byly dva, cosi jsem pak do pole napsal a běžel dál. Hodně jsem ale zazmatkoval, že jsem se přehlédl v řádku popisu a četl "pokračujeme klesáním po zelené turistické značce". Nevšiml jsem si jednak dovětku "přicházející zleva", takže nejenže jsem běžel po jiné variantě trasy, konkrétně jen na 8 km, ale zcela opačným směrem. :-) Nebylo mi to přitom divné, cesta vedla na Rozdrojovice a už jsem po ní někdy běžel. Teprve když jsem sestoupil do Rozdrojovic, jsem hledal, kudy běžet dál a najednou zjistil, že jsem úplně blbě. Musel jsem se tedy další skoro 2 km vrátit zpět nahoru, celkem jsem zde naběhal o 3,5 km více.

Potíže u Baby neustaly, protože jsem se sice dostal na žlutou cestu, kudy jsem měl běžet, ale za chvilku byl překvapivě na modré. Zastavil jsem se, vyndal jsem i svou mapu, zkoumal to a pak nakonec po pár desítkách metrů naběhl na správnou cestu. Pokračování vedlo postupně dolů, po žluté značce, přičemž jsem si dával dle popisu pozor, že mám běžet po žluté až do Lelekovic. S trochou nejistoty jsem se na značce udržel, našel i rozcestník K3 "Pod Chocholou" a pak i K4 "Pod Sychrovem", který byl na 7,35.km trati, já už měl za sebou 11. Zde jsem čekal nějakého organizátora, ale nikdo tam nebyl, tak jsem se vrátil a opsal i zde údaj. Instrukce byla: "pokračujeme po žluté TZ k rozcestníku Pod Sychrovem, do Lelekovic, kde odbočíme vpravo po červené do Údolí Ponávky". Na žluté jsem byl, vůbec mě nenapadlo nad tím přemýšlet, že je nějaká zrada a běžel jsem dál rovně. Pak jsem žlutou značku ztratil, ale měl jsem dojem, že jsem pořád na hlavní cestě a někde tam musí být, nicméně jsem po určité době měl dojem, že běžím kamsi divně, na Kuřim. Proto jsem se rozhodl vrátit, doběhl jsem znovu až k rozcestníku "Pod Sychrovem" a zkoumal tam i miniaturní mapu, plus slovní popis. Objevil jsem zde odbočku na červenou TZ, vedoucí prudce dolů, po úzké terénní cestě. Dost dlouho jsem na tím přemýšlel, než jsem se rozhodl tam vydat, rozhodnutí bylo správné. Seběh byl pro mě dost náročný, teprve po dlouhé době jsem se dostal na polní cestu na Lelekovice, takže se tam běželo lépe. Přeběhl jsem kolem nádraží a najednou zjistil, že červená cesta skončila a je z ní žlutá. Věděl jsem ale, že trať má Lelekovicemi procházet, tak jsem běžel dál s tím, že narazím na kontrolní stanoviště K5, které mělo být na 10,1.km.

Proběhl jsem skoro celé Lelekovice a dostal se k hospodě, kde jsem s jistotou čekal kontrolora. Seděl tam akorát muž, který mi radil sám od sebe, že mám běžel doleva. Přečetl jsem mu instrukci "odbočíme vpravo po červené" a on mi řekl, že to je ono, ale že organizátor není. Cesta vedla k Babímu lomu, naštěstí mě napadlo, že to je nějaké divné, že jsem nenašel kontrolní stanoviště a jěště k tomu jsem odbočil opačným směrem. Tak jsem se vrátil a po chvíli našel u hospody rozcestník, kde byla červená i žlutá značka souběžně, odkud jsem přiběhl a byl tam i ukazatel na to Údolí Ponávky. Když jsem se vracel, narazil jsem na několik účastníků závodů, kteří se mě ptali, zda se také vracím pro razítko. Ptal jsem se, kde kontrolní stanoviště je, prý kdesi na zastávce MHD na pravé straně cesty. Při cestě zpět jsem si všiml odbočky červené značky, nicméně jsem potřeboval razítko, tak jsem běžel dál, až jsem narazil na zastávku a zde člověka, který mi dal zmíněné razítko, jinak o závod moc zájem nejevil, protože by jinak hlídal, jestli někdo nejde či neběží po opačné straně. Vůbec by mě nenapadlo, že bude tak schován. :-) Už jsem měl za sebou 18 km, zbývalo ještě necelých šest, když trať měla mít jen 15,9 km. Bylo mi už celkem teplo a tlačil mě i čas.

Červená cesta pak vedla chvíli opět v stoupání, a cítil jsem, že mi došla energie, tak jsem snědl i tu tatranku, co jsem měl od pořadatelů. Pak jsem se jí snažil držet, kdesi jsem ale opět odbočil špatně, naštěstí jsem ale viděl, že mám běžet na jih a já běžel na sever, tak jsem se vrátil brzy, cesta vedla opravdu k "Údolí Ponávky", byla tam pěkná jezírka, ale nevýhodou bylo, že krajina nebyla zastíněna. Následně cesta měla vést k "Vránovu mlýnu", kde se značka měla opustit, ale já žádný "Vránův mlýn" nenašel a naběhl si zde dalších několik set metrů navíc. Zabloudit jsem ale už nemohl, viděl jsem před sebou známou Lachemu. Nějak jsem úplně ani nepochopil, kudy se má běžet, tak jsem běžel podél Lachemy k železniční stanici, odkud jsem už správně běžel do kopce ke kostelu, kde byl cíl. Místo 15,92 km jsem tak naběhal 24,51 km a doběhl poměrně vyčerpán a dehydrován, však jsem na trati byl 2 hodiny a 45 minut, tedy v délce skoro maratonu. :-)

V cíli jsem se pak umyl, napil se a vyzvedl diplom, pak se rychle vydal vyřizovat další záležitosti. Myslím, že to byl fajn zážitek, navíc jsem jako bonus dostal více než 8 km zdarma, takže jsem ušetřil 5 Kč, protože startovné závodu na 27 km bylo 25 Kč, tohoto jen 20 Kč. :-) No, řekl bych, že se svými zrakovými vadami, kdy jsem se nevyznal v jejich plánku, viz níže, a kdy mám problém najít nějaké značky (barevná vada) je poněkud dobrodružné se na podobné akce vydávat, zejména pak v časovém tlaku, nicméně i s pomocí "kompasu" v Garminovi jsem nakonec do cíle dorazil a prošel i všemi kontrolami (fyzická kontrola byla jen K1 a K5, ale prošel jsem i K2-K4). Obávám se ovšem, že kdybych byl někde jinde, ne v Brně, tak bych tam nenaběhal o 50 procent víc, ale třeba o 200 procent. :-)

 


14.8.2016 Třebíč 10000 m

Pořadí: 8. ze 8 mužů

Čas: 43:07,14

Rychlost:  13,91 km/hod (4:19 na km)

Průměrná TF:  170,2 tepů/min

Počasí: cca. 25 stupňů, polojasno

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

     

Když jsem včera v průběhu dne třikrát vyběhl dost svižně na Myslivnu, tedy kopec dlouhý 1 km s převýšením 135m, z toho jednou velmi svižně, za 6:10, tak jsem vůbec netušil, že dnes poběžím závod, ještě k tomu desítku na dráze. Toto je i na mé nohy dost neobvyklé aktivity, takže jsem toto samozřejmě cítil. Nicméně večer jsem narazil na propozice závodu v Třebíči a jen pro informaci poslal mail s dotazem, zda závod má nějaké limity pro účast, když z propozic jsem viděl, že se plánují rychlé časy (odměny měly být vypláceny jen pod 31:55, případně v poloviční výši pod 35:30). Ráno jsem dostal odpověď, že limity nejsou a že se na mě těší, tak jsem si říkal, že je blbé, abych tam nejel. Měl jsem přitom dopoledne hodně vyřizování a při bězích se i dost potil, přesto jsem se pak v poledne na rychlo rozhodl, že tam odjedu. Po určitých zmatcích ještě v Brně, kdy tramvaj, kterou jsem měl jet měla poruchu, a po výluce vlaku v Náměšti, jsem zdárně dorazil do Třebíče a zde upocený a unavený dorazil na prezenci, naštěstí pak byla ještě více než hodina do startu. Napil jsem se, zašel na wc, chvíli si i lehl a zacvičil a půl hodiny před startem dal 5 kol na dráze, sudá rychleji. Překvapilo mě, jak špatná ta kola mám, byla za 1:41,6 a 1:39,7, tak jsem od závodu nic nečekal. Ještě jsem si chvili lehl na trávu, zacvičil si, a sledoval mraky, a najednou si říkal, že i tak je fajn, že tam jsem. Když jsem pak potkal kamaráda Ondru Rosu, se kterým jsem před startem povídal, tak už to bylo lepší, i když mě překvapilo, kolik lidí před startem povídalo, že mě znají z bosoběhů na dráze či hale. Asi jsem nějak populární, možná až moc. :-) Tady ta konverzace ze mě shodila stres, ale na druhé straně vedla k nepozornosti, takže když jsem si hrál s hodinkami, tak jsem tam omylem nechal nastavenou minimální tepovku 175, když jsem toto chtěl nastavit až v průběhu závodu. Jinak jsem se ale rozhodl, i po diskusi s Ondrou, že poběžím agresivněji, ať si vyzkouším, jaké to je, a pak poběžím dle rovnoměrné tepovky, s cílovým časem 40-45 minut. Podstatné ale při tom bylo, abych dal trojku pod 12 minut.

Po odstartování jsem se zařadil asi na 7.místo, ale asi po 100m mi začaly pípat hodinky kvůli nízkému tepu. Místo, abych je přenastavil, jsem si řekl, že dobře, že tedy zrychlím tak, aby se tep co nejdřív dostal na 175 a pak pípat přestanou. Předběhl jsem většinu lidí a zařadil se na 3.místo, přičemž první dva byli výrazně rychlejší. Ani jsem nesledoval čas, vlastně jsem ho sledovat v této fázi nechtěl, ale slyšel jsem, že mám 400m za 1:27,5, 800m za 2:56 a stále jsem na tom tepu 175 nebyl. Bylo mi to dost divné, zdálo se mi to až příliš rychlé a už někde na 1100m pípání přenastavil na zonu s minimem 167, možná jsem to ale dělat neměl. Pak jsem zpomalil, takže jsem asi po 1500m byl předběhnut člověkem za sebou, pak i dalším. 2000m jsem měl přesto za 7:42, tedy o dost rychleji než v samostatném závodě na Morendě, přitom tentokrát s nízkými tepy. Bylo mi ale i tak dost teplo, nicméně bylo zakázáno využívat občerstvovací stanici až do 5.km, což mi chybělo. I přes nízké tepy se nohám nechtělo moc běžet, chyběla pak i motivace, 3 km bylo ještě za 11:51, 5 km pak za 20:33, tepy byly stabilní kolem 170. Na 5,1.km jsem konečně vzal kelímek s vodou, to vysvětluje pokles tepovky, ale vedlo to k dalšímu zpomalování, pak už jsem čas sledoval a snažil se to doběhnout pod těch 45 minut, později pod 44. Postupně jsem byl předbíhán, ale celkem jsem ztratil orientaci, kým jsem předbíhán o více kol a kým v aktuálním pořadí. Vodu jsem ještě vzal dvakrát, naposledy 4 kola před koncem. Snažil jsem se pak trochu zrychlit v naději, že bych mohl doběhnout borce běžícího 100m přede mnou a že bych mohl mít čas blízko 43 minutám. Borce jsem nedoběhl, za to jsem byl 700m před koncem předběhnut jedním člověkem, který běžel tak rychle, že jsem měl dojem, že finišuje do cíle, že mi dal kolo. Ale pak jsem viděl, že běží dál. V posledním kole jsem se ho snažil dostihnout, to vysvětluje prudký růst tepovky, ale asi 150m před cílem jsem viděl, že je to marné. Doběhl jsem v čase 43:07. Měl jsem pocit, že jsem předposlední, ale byl jsem poslední, dotyčný nakonec byl o 10s přede mnou, a nikdo další už tam nebyl. Tempo vyšlo 4:19/km, průměrný tep jen 170,2, tedy neobvykle nízký. Větší tep jsem ale nedosáhl asi i kvůli únavě ze včerejška i dneška a možná i kvůli nedostatku sebedůvěry, kdoví?

Pokud zhodnotím dnešní výlet, tak jsem spokojený, třeba večerní klus z vlaku byl velmi příjemný. Fajn, že jsem se konečně odhodlal k desítce, i když škoda, že ne úplně odpočatý. Rozhodně ale super, že jsem předzávodní únavu rozběhal a prvních 5 kol dal svižně. Mám z toho dojem, že bych mohl v dohledné době atakovat letošní maximum na 800m (2:53) i na trojce (11:37), možnosti na delších vzdálenostech teď těžko hodnotit, ale čas na desítce kolem 40 minut nevidím jako nereálný. Přesto ale teď mám větší dispozice na kratších vzdálenostech, zejména pak do kopce, určitě tomu nahrává i typ tréninku, kdy opakovaně zařazuji různé krátké závody a rychlé běhy, tak aktuální složení těla, kdy mám větší hmotnost, ale asi i větší sílu, naopak špatnou vytrvalost, ovlivněnou i teplem. Řekl bych, že bych příští týden měl ještě zkusit tohoto využít k nějakým rychlým krátkým pokusům a následně toto období uzavřít striktně aerobním 14denním běháním po Jeseníkách, s co největší kilometráží, budu tam 22.8.-5.9., a následně přejít k seriozním pokusům o desítku kolem 40 minut. Pak se uvidí. :-)
8.8.2016 Moravská Slavia, atletické pondělí 3000 m

Pořadí: 6. ze 16 (3. ze 7 mužů)

Čas: 11:51,7

Rychlost:  15,17 km/hod (3:57 na km)

Průměrná TF:  177,0 tepů/min

Počasí: cca. 30 stupňů, slunečno

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

     

Foto:

Dnes byla pro mě poslední možnost zaběhat si na atletických pondělcích (60m ani 150m, co jsou příští pondělí neběhám), běželo se 3000m. Bylo ale celý den dost horko a hlavně jsem se cítil dopoledne velmi unavený a rozlámaný, asi i po sobotním závodě v horku v Pardubicích. Rozhodl jsem se trochu netypicky, tedy nejenže jsem v poledne dal volný běh, ale dal jsem rychlý běh do kopce na Myslivnu, který jsem zvládl překvapivě velmi slušně, 1 km v terénu se stoupáním +135m v čase 6:14. Hlavně tím ale výrazně poklesla ztuhlost nohou, problémem ale zůstávalo vedro. Odpoledne jsem se už rozhodoval, že tam nepojedu, ale pak si řekl, že to přece jen zkusím. I kvůli vedru jsem větší část cesty absolvoval MHD, a i na stadionu dal jen 200m rychlý rozklus a jinak tam spíše postával a trochu cvičil. Závod probíhal souběžně se závodem žen, běželo 7 mužů a 9 žen. Z mužů běželi kamarádi Pavel a Honza, s oběma jsem se pozdravil a chvíli bavil. Honza se ptal, jak poběžím, řekl jsem popravdě, že nevím, ale že bych rád dal pod 12 minut. Rozhodl jsem se přitom už předem, že poběžím nerovnoměrně, první km za 3:50, pak postupně zpomalím, ale s tím, že první kolo dám i rychleji, abych se vyhnul tlačenici po startu.

První kolo se mi podařilo běžet na 3.místě, dal jsem ho za 1:28,4 (3:41/km). Běželo se mi celkem dobře, ale věděl jsem, že je teplo, tak jsem pak přibrzdil, záhy přede mě šly čtyři ženy, spolu s jedním mužem (Jan Sklenář). Nevěděl jsem, co si o tom myslet, ale zařadil jsem se za poslední z nich a běžel si svým tempem, 1.km opravdu za 3:50. V druhém km jsem pak předběhl jednu ženu, ostatní se vzdálily a sledoval muže před sebou, běžel tak 20-30m přede mnou. Viděl jsem, že 1500m mám za 5:48,5, což v tom horku bylo dobré, dokonce rychlejší než v samostatném závodě před 14 dny. Ale říkal jsem si, že by byla škoda nezkusit se dostat na 3.místo, ale v tom vedru to bylo těžké. Postupně jsem se ale přece jen začal přibližovat a 800m před cílem byl jen asi 2s za ním. Protože znám své mizerné sprinterské schopnosti, tak jsem se rozhodl hned 700m před cílem zrychlit, předběhnout ho a utéct mu. Vše se mi podařilo, získal jsem i několikasekundový náskok, ale úsilí bylo enormní, zpětně vidím, že i tepy vzrosly někam na 187. Pak jsem ale usoudil, že toto tempo neudržím, že mám beztak náskok a začal zpomalovat. To jsem ale mohl jen do cca. 200m před koncem, kdy jsem si správně všiml, že tento běžec začal zase zrychlovat. Bohužel jsem ale měl problémy s orientací na trati, motala se mi i hlava a někde 60m před cílem se bál, abych vůbec doběhl, ale podle stínů jsem usoudil, že kolega ještě za mnou není a povzbuzován stojícími funkcionáři se doslova "dopotácel" do cíle, s náskokem 1,7s, v čase 11:51,7. Pak jsem se i rozkašlal, tak jsem šel raději hned klusat, což mi pomohlo se vydýchat. Ale hodnotím dobře jak pořadí (i když přede mnou skončily i tři ženy), tak čas, který je na stejných úrovních, jako byl na přelomu ledna a února v halách (na Mistrovství Moravy a Slezska 11:52,0). Uvidím, jak se mi bude běhat až bude chladněji, ale v těchto podmínkách jsem dnes běžel dobře, i z taktického hlediska, asi poblíž hranic svých možností.
6.8.2016 Rio Barth run Pardubice cca. 6,75 km

Pořadí: 32. ze 157 běžců

Čas: 29:59,2

Rychlost: 13,51 km/hod (4:26 na km)

Průměrná TF: 163,2 tepů/min

Profil: téměř rovina - první 2,3 km převážně po hlíněné či travnaté cestě, pak 600m šotolína, od 2,9.km 700m hlíněné cesty, od 3,7.km asfalt, převážně chodníky, posledních 300m velmi hrbolatá asfaltová cesta, doběh pár metrů terénem

Počasí: cca. 25 stupňů, slunečno

Rozložení tempa a tepovky - čas na km a tepů za minutu:

  

Dnes jsem se rozhodl si udělat výlet do Pardubic, abych shlédl tamní olympijský park a též si zaběhal jejich závod, vyhlášený na 7 km. Rozhodl jsem se až dnes, na závod jsem nijak neladil, naopak jsem měl celkem náročnější běhání, a navíc včera nejenže běhal na dráze, ale dokonce zkoušel i jakési cvičení. Dnes jsem se cítil dost rozlámaný a v nepříliš dobré náladě, přesto jsem se rozhodl do Pardubic vyrazit. Nezabránilo mi k tomu ani zjištění, že došlo k vypadnutí pro mě důležitého tlačítka Garmina, asi už budu muset koupit nový přístroj. Klus na nádraží byl uspokojivý, ale ve vlaku se únava prohloubila a běh na místo závodu, 3 km od pardubického závodu byl "těžký". Dorazil jsem ale na místo včas, zaprezentoval se a protože jsem měl čas, tak jsem se rozhodl se rozklusat po trase závodu, abych ji poznal. Bylo celkem teplo, ale největší problém byla ztuhlost nohou a středu těla, navíc jsem zjistil, že první polovina vede převážně terénem, i když hlína byla dost udusaná. Občas jsem potkal i nějaké pořadatele, ptali se někteří, zda už závod nezačal. :-) Na asfaltu se mi pak běželo lépe, ale pro změnu mě překvapilo hodně změn směru a trasa mi přišla dost zdlouhavá. Na 5.km jsem pak zkusil na 500m zrychlit, ale tempo jsem měl slabých 5:20. Doběhl jsem zpět do parku a zjistil, že konec vede po dost hrbolaté cestě, navíc kolem areálu s jídlem a wc, takže se tam motá dost lidí, tak jsem si říkal, abych tam pak při závodu nespadl. Také jsem zjistil, že trasa nemá 7 km, jak uvádějí pořadatelé, ale o 250m méně. Po doběhu jsem se napil, ještě dostal chuť na zmrzlinu a více si zacvičil na zemi, hlavně "kolo", pro další rozhýbání nohou. Moc jsem si od závodu nesliboval, ostatně jsem viděl, jak vymakaní borci tam jsou, někteří mezi sebou mluvili o pětce za 15 minut, závod měl i hodnotné ceny. Bylo nás hodně, což působilo komplikace hned po startu, který nebyl řešen moc šťastně, začínal krátkým terénem, hned šla prudká zatáčka doleva a po chvíli byla zatáčka doprava na hráz, přičemž se tam vyskytovali i běžní lidé.

Rozhodl jsem se neriskovat a rozběhnout velmi opatrně. Na hrázi bych pak běžel i rychleji, ale pro změnu překáželi někteří "přepalovači", bylo to tam celkem úzké. Teprve asi po 600m jsem se trochu rozběhl, nicméně trať pak přešla v terénní cestu, kde byly dva úzké hlíněné pásy, kolem nichž byla tráva (i mezi nimi). Občas jsem tam už i někokoho předběhl, ale nebylo to úplně jednoduché, na 2.km jsem předběhl 6 lidí, nejvíce někde na 1,5.km, což vysvětluje růst tepovky. I kvůli pokaženému tlačítku Garmina jsem ale sledoval jen průměrné tempo a časy půlkilometrů, tak jsem netušil, na jak nízké tepovce běžím. Ale i tak to bylo o dost rychleji, než jsem čekal. Dal jsem si pak za úkol se dostat s tempem do 4:30/km, když jsem viděl, že v terénu jsem kolem 4:35/km. Na 3.km jsem předběhl další čtyři lidi, na 4.km tři. Teprve když jsem se dostal na asfalt před 4.km, jsem se ale mohl rozběhnout bez strachu, že někde spadnu.

Na 4,3.km byla občerstvovačka, tak jsem vzal kelímek, trochu se napil a polil. Předběhl jsem tam dva lidi, a záhy ještě jednoho kluka, který evidentně přepálil a už jen šel. Na 5.km jsem už běžel po asfaltu, předběhl jsem jen dva lidi, další byli dost daleko přede mnou. Věděl jsem ale, jak to vypadá před cílem a že nejsem vůbec zadýchaný, tak jsem zkusil trochu zrychlit, co to nohám šlo, a pak se namotivoval, že jsem uviděl skupinu několika lidí pár desítek metrů před sebou, postupně jsem je stáhl a všech 5 lidí předběhl, to vysvětluje zrychlení před 6.km. Pak už se ale situace měnila, blížila se hrbolatá část vedoucí k cili. Sice jsem ještě předběhl jednoho člověka, ten mě ale předběhl zpět. Někde 200-300m před cílem pak nastal naprostý chaos, protože se po trati vyskytovala spousta nezávodníků a i když na ně pořadatelé křičeli, tak vytvářeli stále větší zmatek. Jedna cyklistka se pak rozhodla přejít cestu těsně před tím, než jsem tama proběhl, musel jsem se skoro zastavit. To mě dost naštvalo, pořadatelé toto vůbec nezvládli, i když to možná ani nešlo, když závod vedli po úzké hlavní komunikaci, kterou nemohli uzavřít. Tam mě ještě předběhl jeden člověk a i když jsem se v závěru snažil, tak jsem ani jednoho nedoběhl a skončil za nimi, na 32.místě, v čase 29:59,2. Průměrné tempo se dostalo na 4:26/km, ze vzdálenosti 6,75 km (pořadateli uváděných 7 km neberu vážně), takže i dílčí cíl stanovený v průběhu závodu jsem splnil. Tepy byly též nízké, ale moc rychleji bych běžet nedokázal. Myslím, že tady jsem ale ani neměl tuto ambici a tělo se podle toho zachovalo. Celkově jsem ale spokojený a výlet si užil. Bez zajímavosti není, že jeden z těch dvou, co mě předběhli před cílem, byl hokejový brankář Dušan Salfický.
25.7.2016 Moravská Slavia, atletické pondělí 1500 m

Pořadí: 6. z 9 mužů

Čas: 5:53,5

Rychlost:  15,28 km/hod (3:56 na km)

Průměrná TF:  172,2 tepů/min

Počasí: cca. 30 stupňů, slunečno

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

     

Video ze závodu

Dnes jsem se od rána cítil dost unaveně, bylo mi i dost horko a celkově se cítil špatně. Měl jsem i dost vyřizování, třeba jen kvůli poškozeným brýlím jsem byl v optice 3x. Také vyřizování různých telefonických hovorů bylo náročné a ještě k tomu jsem se dostal na oběd až v 15:10, tedy dvě a půl hodiny před startem závodu. I pak jsem se cítil špatně, přesto jsem si ale řekl, že zkusím na další závod Moravské Slavie zaběhnout, opět i s pracovním netbookem. Tak blbě se mi dlouho neběželo, bylo horko, potil jsem se, a cítil i jídlo z oběda, tak jsem si říkal, zda to nemám otočit a vrátit se, případné jen kouknout na závod a neběžet. Na stadion jsem ale doběhl a potkal tam čtyři kamarády, Pavla, Tomáše, Ivana a pak i Honzu. Tomáš sice závod neběžel, ale říkal, že bude fandit, Ivan naproti tomu dnes už běžel a chtěl atakovat svůj osobák na 1500m, a dát čas kolem 6 minut. Neměl jsem moc času nad ničím přemýšlet, zaplatil jsem startovné, zašel na wc, nachystal kameru, musel se ještě dohlásit na dvou místech, na startu a v cíli, a vlastně hned poté se startovalo, neměl jsem ani čas na cvičení. Cíl jsem si dal zaběhnout pod 6 minut, nejlépe kolem 5:53, i když jsem tomu moc nevěřil, s tím, že prvních 400m má být za 88 sekund, podle toho jsem i naladil hodinky. Běželo nás dnes 9 lidí, bylo dost teplo a ještě jsem cítil i únavu.

Prvních 100m jsem měl problém se dostat do tempa, protože jsem sice startoval z vnitřní dráhy, ale lidé mě předbíhali a trošku i brzdili. Přesto jsem ale viděl, že je 100m za nějakých 21s, tak jsem ještě zakřičel na Ivana, že je to přepálené, aby trochu zpomalil, a zařadil se nedaleko za Honzu. Ten dnes běžel vyrovnaněji než minule, po 350m jsem ho tedy předběhl a 400m měl za plánovaných 1:28. Pak už jsem běžel dost poklidně, sice jsem se snažil, ale kvůli únavě a horku jsem beztak nedokázal běžet nějak rychleji, a byl jsem dost neohrožený na 6.místě, Honza na mě ztrácel před posledním kolem 6 sekund, na člověka před sebou jsem ztrácel asi 3s. Poslední kolo jsem přece jen úsilí mírně zvýšil, ale úměrně podmínkám, abych náhodou nezkolaboval. Vůbec jsem netušil, jak blízko je Honza za mnou, a teprve po proběhnutí cílem zaznamenal, že je těsně za mnou, jen o 0,3s. Čas jsem měl 5:53,5, považuji to dnes za slušný výsledek. Honza zaběhl velmi slušnyćh 5:53,8, Ivan pak měl osobák 6:07,2.

Hned po doběhu jsem se cítil unavený a rozkašlal jsem se, hned jsem přešel do klusu, což mi pomohlo zregenerovat, pak jsem se rozloučil s kamarády a doklusal domů. Každopádně jsem byl příjemně překvapen, že jsem měl výkon lepší, než odpovídalo podmínkám i pocitům v celém dni, i když samozřejmě žádná sláva to nebyla. Další mítingy už ale asi vynechám, těch krátkých závodů mám už dost, tři za 8 dní. V horku se sice na dlouhých tratích závodit nedá, ale měl bych asi přejít k pomalým běhům ve větší kilometráži, pro celkové zklidnění a rozvoj obecné vytrvalosti. Teprve pak se uvidí, jak na tom budu, nerad bych teď cokoliv předvídal. Se závodem jsem nicméně spokojen, nakonec i čas odpovídal mému plánu, nic lepšího jsem dnes nečekal.
21.7.2016 Atletický čtvrtek na Horníkové (200m dráha) - 600m

Pořadí: 4. ze 4 mužů

Čas: 2:04,54

Rychlost:  17,34 km/hod (3:28 na km)

Průměrná TF:  141,9 tepů/min

Počasí:  cca. 25 stupňů, zataženo

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

     

O tom, že se na ZŠ Horníkova koná dnes závod, jsem věděl, nicméně jsem nepočítal, že se ho zúčastním, běželo se jen na 600m a ještě k tomu už v 16:15, na druhém konci Brna, což je pro mě nevhodný čas kvůli práci. Nicméně prožívám dost zajímavé dny, kdy i na základě rozhovorů s různými lidmi jsem dospěl k přesvědčení, že mým hlavním problémem v závodech není špatná forma, potažmo néjaké záležitosti, které mi podsouvají někteří lidé, ale to, že si nevěřím. Dospěl jsem k tomu, že jediné, na čem při hodnocení svých výkonů záleží, je to, jak se cítím já, jaký mám z toho pocit, a že mě v podstatě názor ostatních nesmí zajímat, protože nikdo přece neprožívá to, co já, jsou to JEJICH pocity, jejich hodnocení, na které samozřejmě mají právo, ale přece nemůže hodnocení svých prožitků záležet na tom, jestli jsou druzí naladěni tak či onak. Totéž s jezením, prostě jím si, jak chci, a třeba i dnešní welness měření a konzultace dopadly velmi dobře. Přece vím, co a proč jím, co mi chutná, a není třeba podléhat nějakým řečem. Tak jsem si dnes dost naběhal, byl jsem na zmíněném měření, koupil jsem si nová běžecká oblečení, koupil si a snědl velkou zmrzlinu a na oběd dal oplatky. :-) No a jak jsem byl dobře naladěn, tak jsem si prohlížel termínovku na atletika.cz, znovu jsem uviděl dnešní závod a spontánně se rozhodl tam zajet. Znamenalo to nebývale rychle sbalit všechny věci, spustit pracovní programy a vyběhnout nebývalým tempem na tramvaj, protože jsem i touto měl přijet na místo pět minut před závodem. Tramvaj jsem stihl, za 1s po mém nastoupení se rozjela, práci v tramvaji na netbooku jsem zvládl dobře a přiběhl i v Líšni na školní hřiště. Překvapilo mě jen, že se závod bude konat později, že napřed udělají nějaké jiné disciplíny, ale nakonec tím lépe. Znovu jsem tam i pracoval, zaběhal si, zacvičil si, znovu koukl i na netbook, pokochal se výhledem na město, prostě fajn. Sice mi přišlo, že to zdržení je dost velké, nakonec bylo skoro hodinu, ale pak jsem věděl, že závod bude za 10 minut, tak jsem dal ještě dvě kola rozklusu a domluvil se s kluky, kam se postavíme do drah, běžel jsem proti třem mladým specialistům na 400 a 800m. No, nechtěl jsem, aby mě předběhli o kolo, abych je moc nebrzdil. :-) Počasí bylo pořád příjemné, bylo zataženo. Před startem jsem se zmínil, že jsem maratonec, tak startér mi správně poradil, že v tom případě je to pro mě sprint. :-) A tak jsem to i pojal. :-)

Po odstartování jsem se samozřejmě hned dostal na poslední místo, ale běželo se mi dobře. Akorát, že 200m dráha má moc zatáček a ještě k tomu se mi v prvním i druhém okruhu do první dráhy připletly jakési závodnice do výšky, které netušily, že ještě běží nějaký "slimák". :-) Vždy jsem je tedy musel obíhat přes 2.-3.dráhu, ještě k tomu v zatáčce. Ale jinak se mi běželo dobře, a slyšel jsem, že i časy mám dobré. Kolo mi nikdo nedal, celé to bylo z mého pohledu dost svižné a přitom pohodové. Tak rychle jsem dlouho neběžel. :-) A nejzajímavější na tom je, že mě vůbec nebolely nohy a že se tepy držely mimořádně nízko - snad poprvé v tomto roce jsem běžel rychle a přitom s nízkými tepy. Celý ten běh považuji za velmi vydařený. Akorát škoda, že skončil moc brzy, klidně bych tam kroužil ještě dalších 10 kol. :-) Nešlo to tedy dnes rychleji, hlavně kvůli těm zatáčkám, ale všechno ostatní bylo v pohodě. Pak jsem se rozloučil a ještě si zaklusal na trolejbus. Věřím, že i když jsem byl poslední, což bylo předem jasné, tak to mělo smysl a jsem rád, že jsem na závod vyrazil. :-) A je dost jedno, že jsem v pondělí běžel 2000m, v úterý pak svižných 10000m, především je to o psychice, méně pak o fyzické únavě. Ale i kdybych si tím dneškem měl nějak fyzicky uškodit, že bych se třeba unavil, tak to mělo pro mě smysl, už jenom pro ten zážitek, třeba ten nádherný pohled od školy do města. :-)
18.7.2016 Moravská Slavia, atletické pondělí 2000 m

Pořadí: 3. ze 6 mužů

Čas: 7:54,1

Rychlost:  15,19 km/hod (3:57 na km)

Průměrná TF:  180,5 tepů/min

Počasí: cca. 24 stupňů, polojasno, vítr

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

     

Video ze závodu

Závodu na Moravské Slavii jsem se zúčastnil přesto, že jsem musel řešit pracovní záležitosti a přesto, že jsem se cítil celý den dost unaveně. Říkal jsem si, že když už náš klub něco pořádá, tak se tam zkusím zastavit a uvidím, jak se mi poběží, pracovní mobil a netbook jsem samozřejmě bral sebou. Bohužel bylo celkem teplo a ještě k tomu i větrno, tak jsem si od výkonu moc nesliboval, na druhé straně jsem nedávno běžel dobře na Myslivnu, tak jsem snil o čase pod 8 minut. Překvapilo mě, že poběží jen 6 mužů, mezi nimi ale můj kamarád Honza. Další kamarád nakonec neodstartoval, kvůli žaludečním problémům. Na závod jsem dorazil jen pár minut před startem, tak jsem zaplatil startovné, nachystal kameru, pozdravil se s předsedou klubu a právě s Honzou, zašel na wc, napil se a chvilku si zacvičil, neměl jsem ani čas na rozklus (cosi jsem ale běžel v rámci přesunů, 1,18+0,42 km). Hodinky už jsou skoro nepoužitelné, kvůli trvalému zamlžení po vniknutí vody, ale nastavil jsem aspoň pípání po 22s, abych se orientoval.

Po odstartování jsem se zařadil na 4.místo, dva hoši mi utekli hned, Honza běžel též přede mnou. Když se mi pak začal vzdalovat, tak jsem opakovaně i na zamlžených hodinkách kontroloval, jestli jsem to nastavil správně, ale zjistil jsem, že ano, tak jsem se jen podivil a běžel si svým tempem. Dalśí problém jsem měl s padající šňůrkou vázacího startovního čísla, kterou jsem musel vícekrát upravovat. Přesto jsem 400m měl za cca. 1:28,5, rozhodčí nám i hlásil mezičasy. Honza měl 1:23, byl 5s přede mnou, další soupeř byl přede mnou 10s, ten to měl za 1:18. Druhé kolo jsem se postupně k Honzovi přibližoval a po 750m ho předběhl, 800m jsem měl za 3:02,5, soupeř na 2.místě byl 9s přede mnou. Třetí kolo už jsem byl celkem unavený, nicméně soupeř přede mnou tuhnul, ztrátu jsem snížil na 4s, ve čtvrtém kole dokonce jen na 1-1,5 s. V posledním kole však soupeř opět zrychlil a já měl trochu problémy s jistotou při běhu, tak jsem raději o něco zvolnil, když jsem viděl, že i tak budu bezpečně na 3.mistě, v čase pod 8 minut, měl jsem 7:54,1, 8 s za soupeřem na 2.místě, ale 26,5 s před Honzou. S výsledkem jsem byl hodně spokojený, i když jsem se pak po doběhu rozkašlal a chvili jsem se musel vydýchávat. I dle grafů to vypadá, že jsem běžel strategií téměř rovnoměrné tepovky, která mi vždy vyhovovala, tep jsem ovšem žádný během závodu neviděl. Škoda jen, že bylo celkem dost teplo a větrno, protože později se zatáhlo, a také, že oba mí soupeři běželi velmi nerovnoměrně. Já si ale i tak běžel své, a tak to bylo nejlepší. :-) Vím, běhal jsem už 2 km i o dost rychleji, ale dnes jsem spokojený.
15.7.2016 Brno-Myslivna 1,45 km (závod do vrchu)

Pořadí: ???. z ??? běžců

Čas: 7:41,6

Rychlost: 11,63 km/hod (5:18 na km)

Průměrný tep: 179,5/min

Profil: asfalt, převýšení 135m, první část prudší stoupání, druhá polovina mírnější


Počasí: cca. 18 stupňů, zataženo

Rozložení tempa (čas na km) a tepové frekvence (tepů/min):

   

Poté, co jsem skoro měsíc bral antibiotika kvůli borelioze a ehrlichioze, jsem v pondělí byl cosi vyřizovat a napadlo mě si zaběhnout na Myslivnu na čas. Běželo se mi dobře, výkon jsem považoval za výborný, tak mě napadlo vyhlásit na této trati experimentální závod v běhu do vrchu, čas jsem měl 8:16, tempo 5:42/km s tím, že je možné běžet kdykoliv do konce července. V úterý jsem pak běžel velmi špatně závod na 10 km, avšak hned ve středu jsem měl chuť si zaběhnout na krátké dráze ZŠ Svážná tempovou pětku, měl jsem tempo 4:53 při nízkém tepu 151. Včera jsem jen klusal, v noci jsem pak velmi špatně spal a ráno byl nejprve depresivní, mimo jiné i kvůli teroristům ve Francii, následně pak naštvaný, kvůli nim i kvůli osobnějším záležitostem. Řekl jsem si, že běhání je sice pomíjivé, ale vše ostatní v životě naprosto stejně, tak si prostě "na truc" vyběhnu znovu ten kopec. Už přesunový běh 3,25 km byl v pohodě. Když jsem na startu ladil hodinky, tak se mě ptal běžec běžící dolů, zda poběžím až nahoru na čas, odpověděl jsem, že ano, i tento zájem mě potěšil. Zkusil jsem využít virtuálního partnera, resp. workout, a běžet v porovnání s pondělním během, tuto funkci jsem ještě na těchto hodinkách nevyužil.

Prvních několik desítek metrů jsem výrazněji zaostával za virtuálním partnerem, nevěděl jsem však, že je to tím, že funguje opožděně. I proto jsem běžel velmi svižně, mnohem svižnéji než minule, porovnání tempa viz výše. Však jsem byl ufuněný už asi po 300 metrech, kde končilo nejprudší stoupání, zde už jsem měl oproti hodinkách asi 2s náskok, ve skutečnosti byl mnohem větší. Pak jsem náskok stále zvyšoval, i když v esíčku někde kolem 600m jsem výrazněji zpomalil. Jak jsem se ale po 1 km dostal na mírnější úsek, tak jsem opět zrychlil a snažil se doběhnout o minimálně 17 s rychleji oproti virtuálnímu partnerovi, abych měl čas pod 8 minut. To se mi podařilo, ale byl jsem šokován, že skutečný čas byl ještě o dalśích 17 sekund lepší, protože dnes družice naměřily o 30m méné než minule. Celkem jsem se tak zlepšil o skoro 34 sekund. Tempo 5:18 na trati s 9% stoupáním považuji za výborné, i průběh tepu vypadá velmi dobře, celý běh považuji za velmi povedený. Sice jsem se pak i rozkašlal a pokašlával delší dobu, ale třeba nohy nebolely vůbec. Je to divné, ale souhra naštvání, odhodlání, ale i chyb v gps a nezkušenosti s virtuálním partnerem způsobila dle mých zkušeností dosud nejlepší výkon v kopcích, tak dobře jsem neběžel ani v době vrcholné formy v roce 2014. Uvidím samozřejmě pak i to, jak zaběhnou jiní, ale i tak mě to překvapilo. Už pondělní výkon jsem považoval za výborný, ale netušil jsem, o kolik ho ještě zlepším. :-)
12.7.2016 Vaše liga Brno 10 km

Pořadí: 9. z 19 běžců

Čas: 49:10

Rychlost:  12,20 km/hod (4:55 na km)

Průměrná TF:  158,0 tepů/min

Profil:  dva okruhy na kopcovité obrátkové trati, nejprve 400m skoro rovina, pak krátké prudké stoupání a klesání (esíčko), pak stoupání až po 1,75.km, pak klesání k obrátce na 2,5.km, pak opačně zpět a totéž ještě jednou; součet převýšení cca. 140 metrů na závod

Počasí: cca. 25 stupňů, déšť

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

     

Foto ze závodu:

     

Závodu jsem se zúčastnil spíše omylem, podle toho vypadá i výsledek. :-) Teprve před 4 dny jsem dobral antibiotika kvůli dvěma nemocem, borelioze a erlichioze, avšak byl jsem poněkud netrpělivý a po sobotním a nedělním běhání s kamarády z charismatické konference jsem včera ráno zkusil rychlý výběh Myslivny. Běžel jsem překvapivě velmi svižně a pohodově. Pak jsem si pročítal propozice dnešního závodu Vaše liga, zaznamenal jsem tam diskusi k startovnému a jen tak jsem se zeptal, zda je možné se přihlásit i na místě, za plné startovné 200 Kč, místo slevněného 100 Kč. Odpovědí mi bylo, že mě předběžně přihlásili a pokud dojdu, mohu zaplatit 100 Kč. Toto mě překvapilo, protože jinak jsem dotaz zamýšlel spíše až pro některou z dalších akcí (mají zde být celkem čtyři, každý měsíc, proběhla jedna). Dnešek jsem přitom měl velmi bohatý, spojený s návštěvou doktora, oslavou narozenin neteře, návštěvou mamky apod. a celkem jsem i dost naběhal. Kromě toho normálně pracuji, dozoruji obchodní systém, a ještě k tomu v podvečer začalo trochu pršet. Měl jsem ale chuť to i tak zkusit, na poslední chvíli jsem sbalil pracovní netbook, pár běžeckých věcí a vyrazil trolejbusem k nedalekému Antroposu, kde probíhaly závody na 5 a 10 km. Zkusil jsem desítku, i když to asi nebyl úplně šťastný nápad. Běželo ji asi 20 lidí, 5 minut poté startoval na stejné trati závod na 5 km, akorát ti běželi jen jeden "okruh", my dva. Trať jsem znal, vedla podél řeky, skoro stejně, jako vede závod Triexpert cupu Antropos, akorát se trať otáčí už pod kopcem na 2,5.km a neběží se k ulici Vídeňská, a kromě toho se na 0,5.km neběželo hlíněnou zkratkou, ale obíhalo se to asfaltovým esíčkem. Také start byl mírně jinde, bylo ale jasné, že nás čekají 4 stoupání a 4 klesání. Pršelo celkem vytrvale, už před startem jsem moc neviděl, mlžily se brýle a Garmin (ten i zevnitř, už po ranním běhu). Kromě toho jsem měl odpoledne určité problémy s trávením oslavových jídel, ale ty před startem už celkem odezněly. Bylo mi ale jasné, že výkon nebude stát za moc, nesvědčilo mi nic, profil trati, počasí, únava, dozvuk nemoci. Závodění mi ale chybělo, tak jsem to chtěl zkusit, a hlavně mi bylo trapné tam nedojít, když pořadatelé byli tak vstřícní.

První km jsem rozbíhal opatrně, na 8.-9.místě, přičemž už od prvních metrů jsem moc neviděl, na hodinky skoro vůbec, ale i jinak to bylo těžké. Při krátkém klesání v esíčku na 0,5.km mi bylo jasné, že mám nohy dost unavené, takže klesání budou ještě větším problémem než jindy. Pak jsem při stoupání na 1,75.km předběhl dva běžce a další tři měl v dohledu, ale při prudkém klesání před obrátkou na 2,5.km mě předběhli zpět a všichni utekli. Věřil jsem, že je doženu zpět při následném stoupání na 3,25.km, ale to se mi nepovedlo, naopak při klesání k cíli, kde byla obrátka, jsem ztratil tolik, že jsem je neviděl v dohledu, potkal jsem je až před obrátkou, když běželi do 2.kola. V druhém kole to bylo ještě horší, únava nohou se ještě zesílila, problémy jsem měl opět hlavně při klesání před 7,5.km, kde mě předběhla jedna slečna. Tu jsem pak stíhal do kopce na 8,25.km, byl nedaleko jí, ale v klesání mi opět utekla. Občas jsem cosi na hodinkách viděl, tak jsem chtěl dát čas pod 50 minut, raději pod 49, což se mi nepovedlo, protože se nedařil ani finiš. Měl jsem mokré všechno, nejenom tričko, ale i boty a ponožky, ale doběhl jsem bezpečně na 9.místě, tedy přibližně v polovině. Čas byl 49:10, z toho první pětka 23:20, tempo 4:55.

Po závodu jsem se napil, krátce vyklusal, rozloučil se s kamarádem a přesunul se na trolejbus, abych se doma mohl převléknout a pak pracovat, nečekal jsem ani na vyhlášení. Každopádně to byl fajn trénink, i když za špatných okolností, a s velmi špatným časem. Pravda ale je, že ani na závodech Triexpert cupu jsem zde nikdy nepředváděl oslnivá tempa, toto mi prostě profilem nesedí. Přesto jsem ale s tempem 4:55 celkem zklamaný, takže pozitivní aspoň je, že tep byl nízko, a asi ani umístění v první desítce není špatné, i když tam běželo málo lidí. Problém ale je výrazná ztuhlost nohou, nezvyklých na rychlejší seběhy, raději jsem měl zkusit něco bez seběhů.
17.5.2016 Kardio běh Brno-Výstaviště cca. 2,6 km

Pořadí: 12. z 94 běžců

Čas: 10:16

Rychlost: 15,19 km/hod (3:57 na km)

Průměrný tep: 173,3/min

Profil: rovina, asfalt, několik zatáček, včetně jedné o 180 stupňů

Počasí: 8 stupňů, zataženo

Rozložení tempa (čas na km) a tepové frekvence (tepů/min):

   

Bylo mi dost divné, že se mi dařilo v submaximálních testech, naposledy včera MAF test i stupňovaný test, ale na závodech jsem měl špatné výkony a vysoké tepy. Včera jsem narazil v termínovce na Kardioběh, který se běžel dnes ráno na Výstavišti, běžel jsem ho před 4 a 3 roky. Rozhodl jsem se, že se zkusím přihlásit a uvidím ráno, jak se budu cítit. Přihlásil se i můj kamarád, který ale nakonec nedorazil. Večer jsem měl náročnější, pustil jsem se do megadávek sladkostí a pokračoval v jejich jezení i ráno. :-) Také to vedlo k několika návštěvám wc. :-) Ale i když jsem se cítil unaveně, rozhodl jsem se na závod vyrazit. Vybíhal jsem celkem pozdě, doběhl jsem na Výstaviště asi 7 minut před startem, ale stihl jsem se zaprezentovat a ještě i zajít na wc, startovalo se beztak o pár minut později. Moc jsem od závodu nečekal, ale vyhovovalo mi chladnější počasí a cítil jsem se dobře.

Vyběhl jsem úmyslně o málo pomaleji než ostatní, přesto bylo prvních 250m přepálených, až jsem se toho mezičasu lekl. Pak jsem přibrzdil a běžel někde na 13.místě, po 500m jsem se dostal na 9.místo a na 1.km byl na 10.místě, za trojicí běžců. Běželo se mi dobře, ale bohužel jsem se necítil jistě při přebíhání četných zpomalovacích kovových pruhů. Kolem 1,5.km mi pak zmíněná trojice utekla, běžel jsem ale bezpečně na 10.místě, kde jsem byl i kolem 2.km, kdy se probíhalo kolem cíle do technické pasáže, včetně kostek. Zde jsem si všiml, že se ke mě začíná přibližovat dvojice mladých běžců, ale i přes zrychlení se přede mě přeřítili, tak jsem pak poslední metry opět jen doklusal, na 12.místě, před nejlepší ženou a 12s před primářem MUDr. Pirkem, kterého si velmi vážím.

Čas mi vyšel 10:16, v roce 2012 jsem měl 9:57, v roce 2013 9:33, průměrné tempo vyšlo 3:57/km. Průměrný tep tentokrát jen 173,3, takže konečně i vztah tepu k tempu byl dobrý. Překvapivě jsem po doběhu nebyl vůbec unavený, následné výklusové běhy měly i dobré tepy. Z minulých let vím, že na dráze tomuto odpovídá ekvivalent tempa o 5-10s/km lepší, ale i kdybych měl 3:57 na trojce, tak by to za současného stavu byl dobrý výsledek. Jsem rád, že jsem na závod vyrazil, konečně jsem si ho užil, v pohodě a s dobrým výsledkem. :-) Že bych ale přece jen zaběhl dobře díky oplatkům se zmrzlinou? :-)))
14.5.2016 Vyškov (liga družstev) 1500 m

Pořadí: 18. z 18 mužů

Čas: 5:55,01

Rychlost:  15,21 km/hod (3:57 na km)

Průměrná TF:  185,8 tepů/min

Profil: 400 metrová dráha

Počasí: cca. 20 stupňů, slunečno, vítr

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

           

Po ligovém závodu na 5000m jsem byl dost rozladěný a uvažoval jsem, že odjedu domů, což jsem plánoval už ráno. Při klusání s kamarádem jsem se cítil obstojně, ale shodli jsme se, že asi nemá cenu, abych čekal ve Vyškovu další 2 hodiny na závod na 1500m, kam jsem byl též přihlášen, když tu není šance na dobrý výsledek ani na body. Ale překvapivě jsem pak dostal chuť tu zůstat, v mezičase jsem si koupil sladkou svačinu a šel opět klusat, tentokrát po trase jarního závodu. Bylo dost teplo, ale běhání mě tam bavilo, celkem jsem tak naběhal 6,8+6,42 km. Pak jsem si i zacvičil a měl i čas najít vhodné místo pro kameru. S ohledem na problémy s technikou při běhu na 5000m jsem se rozhodl běžet bosý, i jako prevenci proti zranění. Věděl jsem sice, že mohou být nějaké řeči, nicméně bylo to lepší, než jsem myslel. Ptal se jen jeden závodník a říkal vlastně, že mě obdivuje, a že viděl nějaké problémy při mém závodu na 5000m. Cíle jsem si dal dva: aby mě nikdo nepředběhl o kolo a abych dal výsledný čas pokud možno pod 6 minut.

Na rozdíl od závodu na 5000m se mi běželo technicky dost klidně a problém byl hlavně s poměrně velkou intenzitou, když se tep dostal až ke 195. Ale oba cíle jsem splnil, doběhl v čase 5:55,01 a kolo jsem "nedostal", i když jen o pár sekund. Ale to hlavní je, že jsem se pak cítil dobře, ještě jsem i bosý běhal v parku a ve městě, dalśích 2,26 km. Velmi radikálně se mi zlepšila nálada a cítil jsem se dobře, dokonce jsem dal dalśí rychlé běhy, na 100m a 400m. A večer to bylo ještě lepší, vlastně jako bych dnes nic neběžel. I když čas 5:55 samozřejmě není nic moc, tak jsem rád, že jsem na ten závod zůstal, bylo to dobré rozhodnutí. A toto byl po delší době závod, kde jsem měl realistické cíle, které jsem pak dokázal celkem dobře splnit, i když s nemalým úsilím ...
14.5.2016 Vyškov (liga družstev) 5 km

Pořadí: 19. z 24 účastníků (19. z 19 mužů)

Čas: 21:15,38

Rychlost:  14,11 km/hod (4:15 na km)

Průměrná TF:  184,2 tepů/min

Profil: 400 metrová dráha

Počasí: cca. 17-18 stupňů, polojasno, místy vítr

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

           

Tohoto ligového závodu jsem se původně vůbec neměl účastnit, protože jsem na rozdíl od kamaráda nedostal pozvánku ani informační mail. Proto jsem se podle toho celý týden choval, v pondělí jsem dal s kamarádem náročný 50 km běh v kopcích, ale i včera v poledne běhal celkem intenzivně. Když jsem se pak odpoledne rozhodl napsat vedoucímu týmu ohledně dalších kol, tak mě překvapilo, že nemá dostatek lidí na dnešní kolo ve Vyškově, a že mě tedy napíše na 5000m a 1500m. Zvažoval jsem, jestli to využít, ale pak se rozhodl, že to zkusím, večer a ráno jsem ale musel rozběhat tuhé nohy. Protože tu ráno pršelo, tak jsem se rozhodl jet na závod vlakem, místo společným autobusem, Přestože předchozí dny jsem měl velmi dobré tepy, tak už při přesunovém běhu na vlak mi tepy vyšly špatně (už nepršelo) a uvažoval jsem, že vůbec nepoběžím. Ve Vyškově nebylo moc času, navíc nastalo to, že závod byl nečekaně urychlen o 15 minut, protože došlo ke sloučení mužů a žen. Toto jsem vůbec nečekal, normálně si klusal parkem a tu na mě zakřičel kamarád, že se za 5 minut startuje. Toto rozhodnutí pořadatelů mě velmi iritovalo, rychle jsem zašel na wc, vzal láhev vody, ani nestihl zapnout kameru a dosprintoval na prezenci. Sice se začalo o pár minut později, ale i tak dost dříve oproti plánu, navíc se napotvoru ještě vyjasnilo. V závodu bylo navíc hodně lidí, 19 mužů a 5 žen. Nechápu, proč se pořadatelé rozhodli takto, a když už, proč nezačali dle původního rozpisu mužů ... Buď, jak buď, startoval jsem s vysokým tepem 137. Rozhodl jsem se běžet dle tepu, v rozmezí 180-190, přičemž jsem nad 190 nastavil pípání. Věřil jsem, že by to tak mohlo vyjít i na čas pod 20 minut, ale velmi jsem se mýlil.

V souladu s očekáváním mi všichni muži utekli, naopak jsem běžel před všemi 5 ženami. První km za cca. 3:52 byl ještě uspokojivý, ale tepy šly hodně nahoru a běželo se mi špatně. Pak mě začali předbíhat i běžci o jedno a více kol, a začal jsem mít problémy i s technikou. Po nějakých 2 km bylo dle mezičasů jasné, že pod 20 minut nedám, chtěl jsem aspoň zkusit pod 21. Nékde po 2,2 km mě předběhl kamarád o kolo, pak jsem zpomalil, ale tepy měl nadále nad 180. Před 4.km mě předběhl o druhé kolo. Věděl jsem, že pokud bych chtěl mít pod 21 minut, že bych potřeboval zrychlit, to se mi ale nepodařilo, běželo se mi velmi špatně. Utěšovalo mě jen to, že jsem si udržel náskok před všemi ženami, což mě překvapilo, ale evidentně jejich závod byl hůře obsazený. Doběhl jsem ve špatném čase 21:15,38, průměrné tempo bylo 4:15/km, což odpovídá tempu maratonu těsně pod 3h. Tento závod za povedený nepovažuji. :-) Špatné ale bylo fakticky všechno, takže nakonec to asi bylo v souladu s tím, co bylo možné. Ale ani kamarád osobák nezaběhl, což mě mrzelo.

Po závodu jsem byl klusat, nejprve sám, pak i s kamarádem a přemýšlel, jestli běžet i 1500m. Nakonec jsem se rozhodl to zkusit, viz komentář. Odpoledne jsem se pak cítil už dobře a večer dokonce výborně, i tepy byly opět nízké, a necítil jsem ani únavu, i když jsem v součtu naběhal maraton, divné. :-) Takže nakonec ten den byl fajn ...
7.5.2016 Běh KDP Brno-Lužánky cca. 5,65 km (dle pořadatelů 5,8 km)

Pořadí: 3. z 35

Čas: 24:47

Rychlost: 13,68 km/hod (4:23 na km)

Průměrná TF: 179,1 tepů/min

Profil: pět mírně zvlněných okruhů lužáneckého parku, povrch kombinace asfaltu a zpevněné cesty

Počasí: cca. 20 stupňů, slunečno, místy vítr

Rozložení tempa a tepovky - čas na km a tepů za minutu:

  

Když jsem si procházel termínovku, tak jsem narazil na netradiční název běhu, jednalo se o Běh komory daňových poradců. Přišlo mi to zajímavé, tak jsem koukl na stránky a rozhodl se přihlásit, i když startovné bylo celkem vysokých 290 Kč. Viděl jsem, že se konají dva závody, na 3 kola (cca. 3,5 km) a 5 kol (cca. 5,8 km), zvolil jsem ten delší, ale očekával jsem problémy, které skutečně nastaly. Opakovaně jsem psal pořadatelům prosbu, aby závody odstartovali v různý čas, jinak budu mít zmatek o aktuálním pořadí ve svém závodu, ale rozhodli se to neakceptovat. Navíc se mi na závod ráno moc nechtělo, a bylo na můj vkus i dost teplo, ale po pohodovém běhu s kamarádem jsem se rozhodl přece jen vyrazit. Zatímco ráno jsem měl i příznivé tepy, tak už při přesunovém běhu do Lužánek jsem měl tepy vysoké a potil jsem se. V Lužánkách mi pak ještě k tomu hodně ztuhly nohy a musel jsem je delší dobu rozcvičovat, abych byl vůbec běhuschopný. Překvapilo mě jen, že chtějí za úschovu věcí 5 Kč, které jsem ale neměl, když startovné bylo 290 Kč, tak jsem věci kdesi schoval a sebou si vzal jen láhev vody. Říkal jsem si, že uvidím, jak se mi poběží, kratší závod běželo 37 lidí, náš delší 35 lidí. Trať vedla trochu jinudy, než bývá Běh Lužánkami, ale věděl jsem, že mi toto profilově moc nevyhovuje. Na druhé straně jsem odhadl, že hodně závodníků tam je spíše kvůli akci samotné, bez ambicí na nejvyšší místa.

Hned po odstartování se odpoutala trojice běžců, avšak vůbec jsem netušil, kolik z nich běží dlouhý závod a kolik kratší. Já se držel celkově na 6.místě. S kopce se mi běželo hůře, ale pak před stoupáním předběhl jednoho běžce a pak v něm ještě dalšího, takže jsem probíhal na 4.místě. Sice jsem pak předběhl ještě jednoho, celkem rychle běžícího člověka, ale nepřišlo mi, že to je závodník, nicméně podle mezičasů vidím, že to byl jeden z té vedoucí trojice, a že běžel kratší trať. Další kola jsem běžel osamoceně, akorát jsem začal předbíhat běžce o kolo a víc. Neběželo se mi moc dobře a celkem mě překvapilo, že ani jeden ze tří pořadatelů, kterých jsem se na trati ptal, kolikátý běžím v delším závodu, mi neodpověděli. Byl jsem přesvědčený, že celkem běžím na 4.místě, ale realita byla, že jsem běžel třetí, z toho druhý v mém závodu. Už před koncem 2.kola z pěti mi bylo takové teplo, že jsem zvažoval si vzít kelímek s vodou na občerstvovačce, to jsem pak udělal o kolo později. Doufal jsem, že se pak konečně dozvím, kolik lidí doběhlo krátký závod, ale ani to se mi nepodařilo. Taktéž jsem nevěděl, že jeden běžec běží nedaleko za mnou, po 3.kole měl ztrátu 8 sekund. Tempo mi přišlo celkem špatné na to, že jsem se snažil, ale říkal jsem si, že když už běžím, tak to doběhnu.

Ve čtvrtém kole jsem pak měl problémy se seběhem a problémy mi dělalo i kličkování mezi pomalejšími běžci, přišlo mi již dost teplo a měl jsem unavené nohy. Přesto jsem se divil, že mě nikdo nedobíhá, ale moc mi to nešlo. Podle mezičasů jsem po 4.kole měl náskok 11 sekund. Pak ale nastal problém při seběhu na začátku 5.kola, prostě nohám se to nelíbilo a tempo se dostalo až na 5:00/km, takže běžec běžící za mnou mě snadno doběhl a předběhl. Snažil jsem se pak držet za ním, ale nedoběhl jsem ho a v cílové rovince mi pak utekl, nakonec byl přede mnou o 9 sekund. Zajímavé je, že ani po doběhu cílem jsem nevěděl, kolikátý jsem doběhl. Teprve později jsem zjistil, že jsem doběhl třetí, přičemž v kratším závodě byl rychlejší jeden běžec. V kategorii muži 30-40 let jsem vyhrál. Průměrné tempo počítám ze vzdálenosti 5,65 km, kterou jsem naměřil i na mapách, když pořadatelé uváděli 5,8 km (1,16 km na kolo), ale můj Garmin naměřil jen 5,52 km (ale s horším signálem, takže "řezal" některé zatáčky), vyšlo 4:23/km, což je vlastně skoro stejné, jako bylo v březnu v Běhu Lužánkami. Mél jsem ale dost vysoké tepy, průměr 179,1 je celkem dost, asi svou roli sehrálo i teplejśí počasí. Umístění mám ale slušné a něco jsem i vyhrál, tak to byl fajn tréninkový závod. Na první místo jsem rozhodně neměl, na druhé asi ano, ale nevadí. :-) Ostatně, byl jsem na medailovém umístění již na druhém závodu po sobě, a to není špatné. :-)
24.4.2016 Brno - Nový Lískovec 6,6 km

Pořadí: 3. ze 7 běžců

Čas: 28:56,2

Rychlost: 13,69 km/hod (4:23 na km)

Průměrná TF: 169,2 tepů/min

Časy kol : 7:11 7:12 7:20 7:13

Profil: 4 okruhů se zvlněným profilem (asi 2/5 asfalt, zbytek hlína, místy hrbolatá)

Počasí: cca. 10 stupňů, zataženo, vítr

Rozložení tempa a tepovky - čas na km a tepů za minutu:

  

Foto :


Dnešního Běhu Novým Lískovcem jsem se původně nechtěl účastnit, ale změnily se mi časové možnosti, tak jsem si říkal, že to zkusím, i když jsem závody běžel v pátek a sobotu. Hlavním důvodem bylo, že závod probíhal přímo u mého baráku a že jsem chtěl podpořit klub, který ho pořádal. Ráno jsem dal jízdu na rotopedu a běh do kostela, běžel jsem tentokrát až do Bystrce, bylo to fajn. Překvapilo mě, že se výrazně ochladilo a foukalo, to mi ale vyhovovalo. :-) Pak jsem si dal super sladkou snídani, včetně čokoládového mléka a fidorky, a rozhodl se na závod vyrazit. Překvapilo mě, že přišlo jen 7 lidí, z toho jeden junior běžel samostatně ve svém běhu, ženy nedošly žádné. I proto se urychlil start o pár minut oproti plánu, abychom nečekali moc dlouho ve větru. Nevěděl jsem, co od výkonu čekat, prostě jsem to chtěl zkusit. Počet funkcionářů našeho klubu byl přibližně stejný, jako počet závodníků, ale bylo fajn je vidět. :-) Závod vedl po obdobné trati, jako bývá Silvestrovský běh, ale běží se jen 4 kola, navíc bez náběhu.

Po odstartování jsem běžel s dvojicí dalších běžců, přesněji těsně za nimi, a to po asfaltové části až po místo, kde trať přešla na hlíněné klesání. Tam mi utekli, a slyšel jsem, že se mi přiblížil i běžec za mnou, ale nedoběhl mě. Pak trať přešla po poměrně hrbolaté hlíněné části v BMX areálu v stoupání, zde jsem se těm lidem o něco přiblížil, doběh kola pak byl po asfaltu. Viděl jsem, že mám cca. 10s ztrátu, ale říkal jsem si, že třeba někdo přepálil. Běželo se mi jinak dobře. Druhé kolo bylo dost obdobné pocitově i časově prvnímu, akorát odstup od vedoucí dvojice narostl o dalších cca. 10s, takže bylo pravděpodobné, že první nebudu. Naproti tomu jsem slyšel, že za mnou je celkem velký odstup, takže běžím na bezpečném třetím místě. Asi i proto jsem trošku ve 3.kole zpomalil, ale ne nijak výrazně, kolo bylo jen o 8s pomalejší. Běžce před sebou jsem viděl jen ojediněle a viděl jsem, že už se rozdělili, že jeden zaostává. Poslední kolo jsem běžel opět o něco svižněji a běh mě bavil, nicméně zejména na terénních částech žádné zázračné tempo nevykouzlím. Myslím ale, že jsem i tam běžel dobře, však mi to říkali i lidé, co sklízeli fáborky z tratě. Bohužel jsem ale už nikoho před sebou neviděl a doběhl na 3.místě, 63s za vítězem a 26s za druhým. Průměrné tempo vyšlo 4:23/km, což zde není špatné, nikdy jsem tu neběžel rychleji než 4:15/km, tep byl velmi nízký a pocitově jsem se i po doběhu cítil dobře. Dokonce jsem vyhrál i jakousi bonbonieru, i když škoda, že mě už dali do "muži nad 40", přestože mi 40 ještě nebylo (ale letos bude), jinak bych v kategorii "muži pod 40" vyhrál. :-) Ale to je jedno, z dneška mám velmi dobrý pocit. Mám dojem, že mě teď běhání a závodění baví a že jdu dobrým směrem. :-)
23.4.2016 Brno - Lesná cca. 5,25 km (kros)

Pořadí: 46. z 92 běžců

Čas: 27:07

Rychlost: 11,62 km/hod (5:10 na km)

Průměrná TF: 167,0 tepů/min

Profil: kopcovitý, převážně lesní cesty, první km s kopce, z toho prvních 250m prudší terénní sestup, další 3 km do kopce, z toho na 3,7.km krátké terénní prudké stoupání v téměř neschůdném terénu, 4.-5.km s kopce, posledních 200m po trávě do kopce, rozdíl nejvyššího a nejnižšího bodu 110m

Počasí: cca. 15 stupňů, zataženo

Rozložení tempa a tepovky - čas na km a tepů za minutu:

  

Krosového závodu v Brně-Lesná jsem se zúčastnil, aniž bych tušil, jak to tam bude vypadat. Až do včerejšího večera jsem netušil, źe se vůbec něco takového běží, teprve po 5 km v Blansku mi kamarád Mirek poslal mail. Odpověděl jsem mu, ať si to užijí a rozhodl se to ignorovat. Ale dopoledne jsem zjistil, že pojedu do Řečkovic, tak jsem si řekl, že to spojím s tímto závodem, který opět pojmu jen jako trénink. Koukl jsem jen rychle na propozice, opsal gps startu, koukl na náčrt mapy, který vypadal normálně, a za pár minut vyrazil, větší část trolejbusem, menší během. Teprve na místě prezence, které bylo kdesi na louce, z níž vedla terénní cesta prudce dolů, jsem pochopil, o co se jedná, ostatně jsem tam potkal i Mirka s Alicí, kteří mi to potvrdili. :-) Dokonce jsem potkal i Dana, ale k mému překvapení nezávodil. Měl jsem trochu obavu, jestli nezabloudím, však pořadatelský popis trati působil, že trať je dost záludná, ale pravda je, že díky tomu, že pořád někdo běžel přede mnou, jsem při závodu nezabloudil (až pak při přesunu do Řečkovic a Globusu). :-) Cíl byl stejný, jako u jiných krosů, tedy hlavně se nezranit a užít si to. Slyšel jsem, že startuje 90 lidí, nakonec jich bylo 92, což je slušný počet.

Hned po startu se přešlo na prudké klesání po hlíněné cestě, to jsem jen seběhl volně, a po 250m se ocitl úplně poslední. :-) Pak trať dále klesala, ale už po běhatelnější cestě, tak jsem ještě na 1.km předběhl 14 lidí. Další km už trať začala stoupat, bohužel ale chodníčky byly místy celkem úzké a měl jsem i problém někoho předběhnout. Ale snažil jsem se, předběhl jsem na 2.km celkem 13 lidí. Další km pokračoval ve stoupání, v dost podobném duchu, předběhl jsem tam na jedné louce i p.Miholu, zástupce Orla a KDU, a na tomto km předběhl 12 lidí. Věděl jsem ale, že ještě pořád jsem v druhé polovině startovního pole. 4.km byl nejtěžší, nadále stoupal, ale terén byl stále náročnější. Kolem 3,5.km jsem předběhl jednoho slepého s vodičem, velmi jsem ho obdivoval. Hned poté trať přešla na prudké stoupání, což by mi vyhovovalo, kdyby to nebylo na úplně rozbité cestě, kde se skoro nedalo jít, natož běžet. Ale i tak jsem byl rychlejší než mnozí a na 4.km předběhl dalších 10-11 lidí (nevím, jestli vodič slepého byl či nebyl v závodu), včetně kamarádky Alice. Pak ale už trať začala klesat a přestože jsem chvíli zahlédl i Mirka, tak mi pak utekl a při klesání mě přeběhla i Alice s dvěma lidmi. Teprve asi posledních 200m vedlo do kopce, ale pro změnu na louce, takže ani tam jsem nemohl běžet naplno. Doběhl jsem na 46.místě, tedy přesně na konci první poloviny, v průměrném tempu 5:10/km, když vycházím z mnou naměřené vzdálenosti 5,25 km (pořadatelé uváděli 5,5 km). Bylo to rychlejší než v Ivanovicích, kde jsem měl 5:39/km, ale samozřejmě i tak pomalé. Hlavně jsem měl nízkou TFmax, protože charakter trati mi neumožňoval na žádných místech se dostat do delší vyšší zátěže.

Po závodu jsem se ještě vyklusal, popovídal s kamarády, občerstvil se a vydal se na již zmíněnou návštěvu. Řekl bych, že to dnes bylo fajn, i když je více než jasné, že krosař ze mě nikdy nebude. :-) Sice jsem si říkal, že Mirek ten závod nabídl tomu "pravému", ale bylo to i tak fajn. :-) Ostatně, málokdy se stává i to, abych během závodu postupně předběhl polovinu všech účastníků. :-)
22.4.2016 Blansko 5 km

Pořadí: 40. ze 73 běžců

Čas: 21:09

Rychlost:  14,18 km/hod (4:14 na km)

Průměrná TF:  178,9 tepů/min

Profil: 400 metrová dráha

Počasí: cca. 12 stupňů, slunečno

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

     

O závodu v Blansku jsem se dozvěděl až včera, přičemž podrobnosti jsem si zjistil až v noci. Přestože probíhal v době mého dozoru obchodního systému, tak jsem usoudil, že by bylo možné zvládnout dozor, na netbooku a mobilu, i závod. Věděl jsem sice, že jsem nyní ve fázi, kdy se snažím o dostatečnou kilometráž a zároveň o změny/stabilizaci v jídelníčku, takže žádné zázraky nejde čekat, ale měl jsem chuť to i tak zkusit, hlavně tréninkově. Jedním z hlavních benefitů je, že díky závodu a přesunům v jeho souvislosti mám tak vícefázový trénink, s vyšší kilometráží, dnes v součtu 36 km. Také neuškodí, když někdy nesedím jen u počítače, ale i prožiji něco dalšího, i když se přiznám, že pracovat a souběžně běhat+závodit není jednoduché. :-) A také je vždy nenulová pravděpodobnost, že nakonec závod ani nepoběžím, pokud by před tím nastaly nějaké problémy. To ale nenastalo a tak jsem po přesunu na nádraží v Brně a pak z nádraží na stadion v Blansku zdárně dorazil na místo konání, zaregistroval se, zkontroloval běh systému na netbooku a přichystal se na start. Celý den jsem měl při bězích vyšší tepy, při přesunových pak extrémně, hodně asi hrál ten dozor. Závod jsem chtěl zkusit navzdory všemu běžet na čas pod 20 minut s tím, že se uvidí. Byl jsem zařazen do čtvrtého, nejrychlejšího, rozběhu, kde běželo 25 lidí, souběžně s námi probíhal i třetí rozběh, ve drahách 4-6. Kamarádi z Brna běželi už v předchozích bězích.

Po odstartování jsem běźel uspokojivě, běželo se mi dobře, ale byl jsem sám, poslední. Říkal jsem si, že třeba někteří přepálili a že je doběhnu, podařilo se mi jen jednoho. Zajímavé ovšem je, že když jsem si po 1 km řekl, že se mi běží uspokojivě, i když jen s mezičasem pár sekund pod 4:00, tak se toto za chvilku změnilo, najednou mi běh nešel, mezičasy se dostaly v průměru nad 4:00/km a nějak mi chyběla motivace to rozběhat. Dal jsem si pak jediný cíl, aby průměr celého běhu vyšel rychleji, než je tempo maratonu pod 3h, tedy aby výsledný čas byl pod 21:19. To se pak i skutečně podařilo, i když jsem poslední km musel zrychlit, měl jsem 21:09. Nedá se říct, že bych se nesnažil i předtím, ale moc se mi nedařilo to přeběhat, až ke konci. Skoro to vypadá, že i ta pětka je pro mou psychiku nyní moc dlouhá. :-) Ale nevadí, dobře jsem si zaběhal, i pak v Brně, cestou z nadraží, a celkově výlet hodnotím jako vydařený. A z hlediska kilometráže i stravování vyšel velmi dobře. Jinou věcí je, že nyní nemám tu dravost, abych dokázal běžet "naplno", ale to přijde, časem. :-) A do té doby vylepším podmínky, ve kterých se to pak bude realizovat, dneškem jsem k tomu opět trošku přispěl, ale teprve čas ukáže, jak na tom budu, fyzicky i psychicky.
16.4.2016 Brno - Ivanovice 7,03 km (trail)

Pořadí: 14. z 34 běžců

Čas: 39:46

Rychlost: 10,61 km/hod (5:39 na km)

Průměrná TF: 169,5 tepů/min

Profil: kopcovitý, prvních a posledních 650m asfalt, zbytek terén, místy na hranici běhatelnosti (nejhůře po 5.km prudké terénní stoupání, následované po 5,5.km podobně prudkým terénním klesáním) - různé hlíněné pěšiny, hrbolatá koryta, ojediněle i bláto

Počasí: cca. 20-25 stupňů, slunečno

Rozložení tempa a tepovky - čas na km a tepů za minutu:

  

Foto :

  

S ohledem na aktuální výkonnost jsem se rozhodl vynechat velké závody a naběhat vyšší kilometráž, neodjel jsem ani na půlmaraton do Pardubic. Ráno jsem si i přes únavu a mírné nachlazení byl zaběhat s kamarádem z baráku, dali jsme 15 km volného běhu a bylo to fajn. V poledne jsem se pak rozhodl zkusit zaběhnout do Ivanovic, kde měl probíhat trail půlmaraton a trail kratší závod. Bylo celkem teplo, nicméně jsem klusem na závod doběhl, bylo to dalších 15 km. Věděl jsem, že jsem celkem unavený, že je teplo a závod je v terénu, navíc jsem doběhl dávno po termínu ukončení prezence, nicméně prezence ještě probíhala, tak jsem se rozhodl startovné zaplatit a přihlásit se na krátký závod. Vůbec jsem nevěděl, jak trať bude vypadat, jen jsem viděl, že start a cíl vede po asfaltu do kopce. Měl jsem žízeň, tak jsem vypil půllitrovou láhev jakési sladké vody, co jsem dostal od pořadatelů při prezenci a pak ještě kelímek vody čisté, kterou jsem vzal z občerstovačky. Ta sladká voda sice dala i nějaké cukry, nicméně na to nejsem před závodem zvyklý a v průběhu závodu jsem ji i krkal, raději bych býval pil čistou, ta ale nebyla. Závod probíhal souběžně s půlmaratonem, který byl na 3 okruhy. Chvíli jsem se rozcvičil a přichystal na start. Přišlo mi dost teplo a dusno. Nic jsem od závodu nečekal, měl to být jen trénink, hlavně s důrazem, abych se nezranil.

Prvních 650m vedlo do kopce, ale po asfaltu, viděl jsem, že stejnou cestou se poběží i zpět. Běželo se mi obstojně, ale raději jsem neběžel na maximum. Pak trať přešla na lesní pěšinu, nejprve do kopce, pak s kopce, kde jsem nechal předběhnout spoustu lidí, totéž pak někde kolem 1,5.km. Pak se trať stabilizovala, byla zvlněná a terén byl celkem běhatelný. Viděl jsem ale, že průměrné tempo je celkem špatné, tak jsem si řekl, že by bylo fajn dát celý závod pod 40 minut, tedy tempem do 5:41. Trať vypadala obstojně až někde do 4.km, i když tam byl jeden velmi krátký prudký výběh, kde jsem musel i jít. Pak se ale povrch výrazně změnil, dostali jsme se do hrbolatých koryt, či částí s blátem či kořeny apod. K mému překvapení pak trať dále stoupala, kolem 5.km dokonce prudce. I když byl povrch terénní, tak jsem zvyklý z Šeráku apod., takže jsem byl rychlejší než dost lidí, kteří tam jen šli. Řekl jsem si, že to pojmu jako intervalový trénink a zkusím to vyběhnout nahoru, celkem mě to bavilo. Jak jsme se dostali na vrchol, tak trať klesala, zde jsem velmi výrazně zpomalil, jen jsem to klusal, skoro šel, a všichni, co jsem je předběhl, mě předběhli zpět. S jednou holkou jsem se i bavil, že jsem to pojal intervalově, že jsem běžec do vrchu, ona reagovala, že určitě, že jsem tam běžel jak kamzík. :-) Myslel jsem, že trať povede dolů až do cíle, tak jsem ji popřál příjemný běh a rychle mi utekla.

Asi 1200m před cílem trať pro mě překvapivě začala opět stoupat, napřed mírně, pak více a cesta byla dobře běhatelná, tak jsem postupně zrychloval a tuto holku opět předběhl, má rychlost zde byla slušná. Řekl jsem si, že to vyběhnu poblíž pocitového maxima, což jsem i podle tepu udělal. Pak následovalo opět terénní klesání, kde mě předběhla tato dívčina zpět, spolu s jedním klukem. Chtěl jsem je nechat být, ale když pak terénní klesání přešlo v klesání po asfaltu, tak jsem zrychlil, ostatně by mi jinak asi nevyšel ani čas pod 40 minut. Držel jsem se jen pár desítek metrů za nimi. Sklon klesání bohužel rostl a někde 200-300m před cílem jsem málem spadl, důvod nevím. Buď se mi zamotala hlava, či jsem zakopl, či co, musel jsem to vyrovnávat rukama, což se podařilo, akorát jsem pak měl namožené paže. Koukám, že se tep dostal na pro mě vysokých 194, ale nevím, jestli ještě před problémem, či jako následek stresu po něm. Raději jsem tedy zpomalil a doběhl pokojně do cíle. Čas byl nakonec 39:46, což by odpovídalo času půlmaratonu těsně pod 2 hodiny, ale ten bych asi tímto tempem nedal.

Po doběhu jsem byl dost unavený, nohy a tělo nejsou na něco takového zvyklé, ale i tak jsem se byl vyklusat. Pak jsem se občerstvil, bohužel měli jen opečený párek s hořčicí a chlebem, a kofolu, kterou jsem ale vyměnil za čistou vodu, pro mě nevhodné občerstvení, ale snědl jsem ho. Pak jsem se byl před vyhlášením ještě proběhnout, pozdravil pár půlmaratonců, a pak potkal jednu známou z kostela, a jejího syna, který běžel výborně. Po vyhlášení jsem pak klusem uběhl dalších skoro 8 km na trolejbus, ve kterém jsem pak potkal sportovní rodinu, která mě též znala. Celkem jsem dnes naběhal skoro 48 km. Myslím, že to byl fajn trénink, i když ten závod byl ještě náročnější, než jsem myslel, rozhodně tedy těžší, než trail Běh Kamenkou, který jsem běžel před 2 roky. A mám dojem, že se sice pro toto nehodím, ale pro běh do vrchu mám dispozice dobré.
2.4.2016 Kroměříž 10,55 km

Pořadí: 8. z 58 běžců

Čas: 45:09,6

Rychlost:  14,02 km/hod (4:17 na km)

Průměrná TF:  178,5 tepů/min

Profil:  obrátková trať, téměř rovina, převážně asfalt, prvních a posledních 300m kameninová cesta, 3.-4.km zpevněná cesta

Počasí: cca. 15 stupňů, slunečno, vítr

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

     

Dnes se konaly dvě pro mě významné akce: PIM půlmaraton a Bratislavská desítka, která se běží den před Bratislavským maratonem. Na PIM jsem se ale rozhodl před několika týdny, že nekoupím volný registrační kupon za 1 500 Kč, který by mi umožnil startovat pod mým jménem, protože forma je nejistá a je to celkem drahé. Pak mě to i trochu mrzelo, tak jsem sledoval desítky nabídek na prodej čísel v tomto týdnu, které se vyrojily na Internetu, všechny však byly na startováni za někoho jiného, což jsem odmítl. Rozhodl jsem se tedy běžet v Bratislavě desítku, či případně minimaraton. Všiml jsem si, že elektronicky se není možné již přihlásit, ale prezence probíhá i v den těchto závodů. Teprve včera v noci jsem si přečetl i pokyny pro závodníky, kde jsem se dočetl, že prezence sice probíhá i dnes, ale jen pro předem přihlášené závodníky, což mě dost mrzelo. Začal jsem tedy hledat jiné v termínovce a narazil na kroměříźský půlmaraton a čtvrtmaraton, které probíhaly na velmi podobné trati, kde jsem před 16 měsíci běžel Čertovskou desítku (slušných 38:52). Řekl jsem si, že uvidím ráno, jak se budu cítit a když tak do Kroměříže zajedu. Ráno jsem se cítil velmi špatně, unaveně a úzkostlivě, vůbec se mi nechtělo vstávat, bolely mě i nohy. Teprve asi napotřetí jsem vstal, udělal si sladkou snídani, a zejména Granko mě nabudilo, abych si koupil lístek na vlak, i když jsem se necítil pořád dobře. Když už jsem to udělal, ani nevím, proč, tak už mi bylo líto ty peníze nechat propadnout, tak jsem se oblékl, vzal ledvinku a vyrazil klusem na nádraží. Běželo se mi uspokojivě, vlak jsem stihl, tak z tohoto ohledu bylo vše v pořádku, stejně jako to, že jsem pomocí gps našel rybník, u kterého probíhala prezence (v roce 2014 jsem tam byl s kámošem autem) a že jsem dorazil asi 20 minut před startem. Bylo slunečno a větrno, a i s ohledem na neformu jsem se rozhodl pro čtvrtmaraton, tedy 1 okruh. Chtěl jsem ho zkusit dát pod 45 minut. Závod startoval společně s půlmaratonem, celkem nás bylo 148 lidí. Mimo běhala i děcka krátké tratě. Před startem jsem se pozdravil s jedním kamarádem, jeho jméno mě bohužel vypadlo, znám ho z více závodů.

Po odstartování jsem běžel 300m po kameninové cestě raději opatrně, pak se ale rozběhl celkem slušně. Přede mnou mohlo být odhadem 30 lidí, těžko říct, kolik z nich bylo desítkářů. Kamarád mě ještě na cestě předběhl a běžel kus přede mnou. Další km jsem pár lidí předběhl, na 3.km pak další dva, na 4.km pak i tohoto kamaráda. Bohužel celkem dost foukalo a přitom bylo teplo. Snažil jsem se ale běžet vyrovnaně, s ohledem na cílový čas, tempo jsem hlídal dle hodinek, protože trať neměla kilometrovníky. Obrátka bohužel též nebyla v polovině, protože trať nebyla úplně obrátková, ale část zpáteční cesty vedla jinudy, tak jsem se nedokázal úplně zorientovat. Před obrátkou foukalo dost proti, tak jsem zpomalil, navíc jsem si všiml pro mě nevhodně umístěné občerstvovačky, kde byly kelímky jen volně na stolech, tak jsem ji přeběhl, i když by se mi voda hodila.

Po obrátce se kamarád držel těsně za mnou. Měl jsem stále větší problémy s technikou odrazu, podobný problém mívám celkem často. Hlavně jsem se dobře neodrážel z levé nohy, měl jsem pocit tahu v holeni, či co, jen mírného, ale přece jen ... Také mi přišlo celkem teplo. Rozhodl jsem se to tentokrát zkusit jinak, zpomalil jsem výrazně, nechal kamaráda předběhnout a utéct asi o 20m a nohy rozhýbat, pomoci zakopávání, změny kadence apod. To se skutečně podařilo, pak jsem se vrátil do původního tempa a ještě před 8.km předběhl kamaráda zpět, a pak mu i utekl. Poslední km byl problém spíše s teplem, navíc jsem běžel osamoceně, ale snažil jsem se držet celkové průměrné tempo do 4:14/km. Před náběhem na cílový 250m kameninový úsek jsem koukl i na aktuální čas, který mi byl podezřelý, protože do 45 minut už zbývalo jen asi 45s, pak už jsem na to nekoukal a zkusil zafinišovat, i když podklad byl hrbolatý a ještě k tomu to bylo mírně do kopce. Finiš se zadařil, což je vidět i z růstu tepovky, doběhl jsem ve výsledném průměrném tempu dle garmina 4:14, bohužel však v čase 45:10, což mě celkem zklamalo. Důvodem bylo, že mi garmin změřil o 100m více než je vzdálenost změřená organizátory, takže tempo bylo 4:17, ale nakonec nevadí, i tak to považuji za dobrý výsledek a na nějakých sekundách nesejde.

Po závodu jsem potkal dalšího kamaráda, Jirku. Běžel půlmaraton, ale nesedlo mu to, tak po prvním kole vzdal. Pak jsem se vyklusal, snědl občerstvení, pořádně se napil a pak ani nečekal na vyhlášení a hned běžel na vlak, který jel za chvíli. V Brně se mi běhalo dobře a i odpoledne prožil v pohodě. Nakonec to tedy dnes proběhlo dobře, i když úplně jinak, než jsem původně myslel a i když se mi ráno vůbec nechtělo. Asi běhám na granko. :-)))
19.3.2016 Běh Lužánkami 7,775 km

Pořadí: 114. ze 400 mužů (20. z 262 v běhu B)

Čas: 34:13

Rychlost: 13,63 km/hod (4:24 na km)

Průměrná TF: 173,9 tepů/min

Profil: pět mírně zvlněných okruhů lužáneckého parku, rozdíl nejvyššího a nejnižšího bodu cca. 10m, povrch kombinace asfaltu, kostek a zpevněné cesty

Počasí: cca. 5 stupňů, zataženo

Rozložení tempa a tepovky - čas na km a tepů za minutu:

  

Na závod Běh Lužánkami jsem se přihlásil spontánně poté, co mi došel mail, že se mohu zaregistrovat, tedy 2.3. Nevěděl jsem, že budu mít za sebou dost závodů a testů a ani, že se koná ve stejný den závod BBP Myslivna, poblíž mého baráku. Po zvážení jsem se ale dnes rozhodl, že se přece jen zúčastním, ale měl jsem chuť běžet i na Myslivně, kde jsem dal kratší závod v členitém terénu (komentář). Pak jsem se doma najedl, odpočinul si a vydal se klusem na start závodu. Byl jsem zařazen do druhého, pomalejšího, běhu, přestože jsem předpokládal, že se pod 35 minut dostanu, což byla hranice pro zařazení do běhu A. Nechal jsem to ale být, aspoň jsem mohl startovat o 45 minut později, tedy až v 15:15. Před závodem jsem chvíli hovořil s Danem a dalšími kamarády a též se rozcvičil, protože jsem měl dost ztuhlé nohy. Start se pak o několik minut opozdil, seznámil jsem se mezitím s dalším běžcem. Očekával jsem, že v tomto rozběhu budu patřit mezi rychlejší, proto jsem se zařadil poblíž startovní čáry a počkal na vystartování.

První kolo jsem běžel celkem svižně, tep nebyl moc vysoký, ale neběželo se mi úplně dobře ani s kopce, ani do kopce. Doběhl jsem ho na 15.místě. Další kola mě omezovala hlavně únava nohou, ale snažil jsem se kontrolovat tempo tak, aby výsledný čas byl pod 35 minut a pořadí tak, aby bylo do 20.místa. Na trati mě občas i někdo povzbuzoval, zaznamenal jsem jednou Dana a aspoň 2x Tomáše, určitě byli i jiní. V posledním kole jsem se pak pokusil zrychlit, což se celkem podařilo, nicméně jsem za sebou slyšel jednoho běžce. Snažil jsem se mu utéct při stoupání před zatáčkou do cílové rovinky, to vysvětluje i výrazný růst tepu, ale držel se dobře a pak mě předběhl. Fandil mi přitom, abych i já přidal, to se ale už nepodařilo. Podle opravených výsledků jsem doběhl na 22.místě z 262 mužů, běžících tento rozběh, v průměrném tempu 4:24/km, což nepovažuji za úplně špatné, takže počítač asi jednoho původně nezaznamenal. Před 2 lety jsem tu sice měl čas skoro o 4 minuty lepší, ale ani tehdy tempo 3:56 nebylo na tehdejší formu závratné. Letos jsem navíc musel častěji předbíhat pomalejší běžce o kolo i více, což bylo dáno tím zařazením do pomalejšího běhu. Řekl bych proto, že jsem běžel obdobně, jako třeba v Pečkách či na jiných závodech.

Po závodu jsem se vyklusal, pak se pobavil s dalšími kamarády, občerstvil se a doběhl domů. Celé to hodnotím jako fajn běžecký den, i když celkem únavný. :-) Úplně jsem ale při tom zapomněl na stresy s fondy apod. a to je to hlavní. Jinak to ale vypadá, že mě podobné běhy vyčerpávají o něco více, než bych chtěl, a proto asi ještě není pravý čas, abych zkoušel třeba maraton, i když rozkouskovaně ho dám. Tak uvidíme, co bude dál ...
16.3.2016 BBP Myslivna 5,6 km

Pořadí: 60. ze 158 (převážně ženy a junioři)

Čas: 26:36

Rychlost: 12,63 km/hod (4:45 na km)

Průměrná TF: 166,5 tepů/min

Profil: první km do kopce asfalt, pak zvlněný profil převážně terén, posledních cca. 800m-300m seběh terén, poslední 300m seběh asfalt

Počasí: cca. 5 stupňů, zataženo

Rozložení tempa a tepovky - čas na km a tepů za minutu:

  

Závod BBP Myslivna jsem běžel proto, abych se pozdravil s kamarády, kteří závod pořádali a jednou si zaběhl na "domácí" trati, poblíž mého bydliště. Dopředu jsem věděl, že mi závod nevyhovuje profilem, zejména pak tím, že obsahuje hodně terénních částí, hlavně pak terénní seběh v závěru, avšak dostal jsem chuť si to přesto zaběhnout. Protože jsem ale přihlášený na jiný závod, který se koná odpoledne, tak jsem raději zvolil jen kratší trať, určenou hlavně pro juniory a ženy. Samotný průběh odpovídal očekávání, v prvním km do kopce jsem běžel celkem normálně, i když ne na maximum, na 1.km jsem byl na 24.místě, pak jsem běžel hlavně podle toho, jestli bylo terénněji více či méně. Ještě na 5.km jsem byl na 39.místě, pak jsem ale v terénním klesání na šutrech běžel velmi opatrně, viz graf tempa i tepovky, předběhlo mě tam 19 lidí, na asfaltu pak dalśí dva, doběhl jsem tedy 60. Myslím ale, že jsem si dobře zaběhal a doběhl nezraněn, takže to bylo fajn. :-)
16.3.2016 Vyškov 3000 m

Pořadí: 7. z 12 (muži 6. ze 7; z toho muži B: 1. ze 2)

Čas: 12:06,5

Rychlost:  14,87 km/hod (4:02 na km)

Průměrná TF:  178,3 tepů/min

Profil: 400 metrová dráha

Počasí: cca. 5 stupňů, zataženo

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

     

Závodu ve Vyškově jsem se rozhodl zúčastnit jako další antistresovou a tréninkovou aktivitu, přestože jsem měl nemálo intenzivních běhů v posledních dnech a přestože se konal v podvečerních hodinách, tedy v době, kdy dohlížím obchodní systém. Navíc jsem byl po obědě celkem unavený, přesto jsem se rozhodl sbalit věci, včetně pracovního netbooku s mobilním připojením a mobilu, a zaběhnout na nádraží, odkud jsem dojel do Vyškova, kde probíhal závod na dráze v rámci jejich poháru. Poprvé jsem byl věkově zařazen do kategorie "muži B", nicméně mě pořadatelé omylem zapsali do papíru "muži A" - asi jsem na veterána nevypadal :-) Rozklusal jsem se, zašel na wc, shlédl netbook, nachystal kameru a přichystal se na start. Oproti původnímu plánu běžely kategorie muži A a muži B v jednom běhu, i tak nás bylo jen sedm.

Hned po odstartování se odpoutala trojice rychlých běžců, Jirka Němeček nakonec měl skvělých 8:56,2, za ní běželi s odstupem dva běžci, těsně za nimi jsem běžel já a za námi pak jeden veterán. Po 400m mi připadalo, že se mi za nimi neběží moc dobře a předběhl jsem je, ale po dalším kole mě pak předběhli zpět. Držel jsem se za nimi až do mety cca. 1400m, kde nás předběhla vedoucí trojice o kolo. Jeden z těch dvou běžců se chvíli svezl s trojicí a vzdálil se od nás, ale pak mi utekl i ten druhý. Neběželo se mi moc dobře a celkově jsem si připadal i dezorientován v časech, a měl jsem pocit, že se mi i špatně odráží, hlavně levou nohou. Říkal jsem si, že by bylo fajn mít čas pod 12 minut, to ale nevyšlo, měl jsem 12:06,5, i tak ale tempo 4:02 není zas tak špatné poté, co jsem naběhal minulé dny.

Po závodu jsem se byl vyklusat a pak počkal na vyhlášení. Překvapilo mě, že vyhlásili v "muži B" jen jednoho závodníka, ale pak se záležitost vysvětlila a došlo k novému vyhlášení - i s časem nad 12:00 jsem kategorii vyhrál a dostal diplom a láhev vína. :-) Pak jsem se přesunul na nádraží, kde už čekala kamarádka z Brna, která se závodu shodou okolností též zúčastnila. Popovídali jsme ve vlaku a pak jsem se během přesunul domů. Celkem jsem dnes naběhal 31 km a zlepšil si i náladu, což bylo potřebné s ohledem na problémy, které na mě čekaly po návratu domů. Rozhodně bylo lepší, že jsem do Vyškova jel, cítím se i teď večer dobře.
12.3.2016 Pečky 10 km

Pořadí: 299. z 969 běžců

Čas: 43:02 (chip time 43:00)

Rychlost:  13,94 km/hod (4:18 na km)

Průměrná TF:  175,4 tepů/min

Mezičas 5 km: 21:15

Profil: silnice; v úvodu a ke konci kostky, velmi malé zvlnění, převýšení -4m,-3m,+9m,-2m,-7m,+7m,+2m,-9m,+3m a +4m

Počasí: cca. 5 stupňů, převážně zataženo, ke konci vítr

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

     

Foto ze závodu:

     

Dnes se konalo několik pro mě významných závodů v ČR i na Slovensku, nicméně jsem věděl, že po dalším psychicky náročnějším týdnu není šance, že bych zaběhl nějaký super výkon, a proto jsem například nejel na halové veteránské MR a vybral si závod v Pečkách, kde bydlí mí dva kamarádi. Koupil jsem číslo od jednoho závodníka, ještě mi i provedli převod jména, akorát startovní číslo už bylo vytištěné a obsahovalo původní jméno. :-) Ráno jsem se cítil dost unaveně, navíc jsem si včera výrazněji unavil i nohy, avšak potřeboval jsem "zmizet" z Brna, a proto jsem se rozhodl přece jen koupit si lístek a odjet. Cesta byla fajn, spojil jsem to i s poznávacím okruhem Kolínem, kde jsem přestupoval, a též opakovaně cvičil, ve vlaku i jinde, abych rozhýbal nohy, zejména ztuhlý pravý hamstring. V Pečkách jsem pak u kamarádů vyzvedl číslo, chvilku s nimi pobyl a vydal se klusem na start. Tam jsem potkal více kamarádů, někteří mě znali z fora a sami mě oslovili. Byl tam i Filip, který se mě ptal, jak poběžím, opakovaně jsem řekl po pravdě, že nevím, že chci běžet dle tepu a pak se uvidí. Plán byl zkusit tep kolem 178, toto mělo být zvládnutelné, ale vůbec jsem netušil, jak se mi poběží a jaký čas z toho dám. Nohy jsem ale cítil už rozcvičené a cítil se v pohodě.

Po odstartování jsem dával velký pozor, abych nespadl, což se stalo běžci nedaleko mě, hromadné starty nemívám rád a ještě k tomu krátce po startu trať odbočila o 90 stupňů na kostkovou část. Běželo se mi obstojně, nicméně jsem viděl, že to není tak rychlé, jak bych při strategii rovnoměrné tepovky čekal. Při stoupání na 3.km jsem pak musel zpomalit, běželo se mi celkem blbě, 3 km jsem měl asi za 12:11. Myslím, že jsem měl sledování času úplně vypnout, takto jsem už příliš brzy viděl, že běžím relativně pomalu na to, jak se snažím. Pořád jsem ale čekal, kdy mě předběhne vodič na 40 minut, tak si říkám, jestli tam vůbec nějaký byl? Já ho neviděl ani před startem.

Další km byly pro mě náročnější, protože jsem měl problémy s technikou, nohám se nechtělo běžet a cítil jsem i slabý tah v levé holeni. Nechtěl jsem riskovat, proto jsem raději přibrzdil, i když tep klesl hluboko pod 178. Chtěl jsem dát čas pod 45 minut, tak jsem tomu přizpůsobil tempo, nejpomalejší byl paradoxně poslední km před obrátkou, který přitom byl s kopce. Teprve po obrátce jsem se postupně trochu rozběhal, a někde kolem 8.km jsem si říkal, že by bylo fajn dát čas pod 43:20, což by dalo tempo 4:20/km. Problémy s holení apod. zmizely, tak jsem poslední 2 km zkusil přidat a pak si řekl, že bych mohl při zrychlení dát i čas pod 43 minut. Bohužel jsem však na kostkách musel přibrzdit a ani zatáčka do cílové rovinky mi nesedla, takže jsem doběhl s celkem velkým úsilím v čase 43:02, reálný čas ale byl 43:00. Celkově ale poslední km hodnotím jako dobrý. Zaběhl jsem o 5 minut a 3 sekundy pomaleji než před dvěma lety, kdy jsem tu běžel poprvé a naposledy. Průměrný tep byl nakonec nižší, než jsem chtěl, ale nevadí.

Po závodu jsem se vyklusal a pak se setkal s přáteli a poznal i další, s jedním jsem i jel vlakem do Kolína. Tolik lidí, jako dnes, se se mnou na závodech dlouho nebavilo. V Brně se mi pak klusalo domů též dobře, hodnotím celý den jako fajn antistresový výlet. Sice mrzuté, že jsem měl čas výrazně nad 40 minut, ale nic se neděje, dnes by byl zázrak, kdyby to dopadlo jinak. Mám přitom radost, že Filipovi se podařilo pod 40 minut dostat. Já myslím, že se tam ještě někdy též dostanu, ale ještě to chvíli potrvá. Důležité ale je, že mě běh baví, že dokážu dobře naslouchat tělu a nedostávám se tak do zranění (mírné bolesti, které řeším zpomalením či změnou techniky, by většina lidí asi vůbec nevnímala a přeběhala) a že se mi podařilo dostat psychiku do relativně slušné pohody. Co víc si přát, že? :-)
27.2.2016 Winter tour Olomouc 8 km

Pořadí: mimo pořadí

Čas: 33:27

Rychlost: 14,35 km/hod (4:11 na km)

Průměrná TF: 178,8 tepů/min

Profil: dva zvlněné parkové okruhy, po asfaltových cestách, více zatáček, v každém okruhu dvakrát výběh na nadjezdový most a seběh z něj

Počasí: cca. 5 stupňů, zataženo, vítr

Rozložení tempa a tepovky - čas na km a tepů za minutu:

  

I když mám celkem náročné dny, tak jsem se jako pokračování svých antistresových aktivit přihlásil na závod VŠ ligy do Prahy na 10 km. Bohužel jsem však měl včerejší večer velmi stresový, řešil jsem mimo jiné další problémy ohledně harvardských fondů a to vedlo k únavě a též ke stresovému přejídání. Tak unaveně, jak jsem byl v noci, jsem se dlouho necítil. Ráno jsem pak sice vstal, ale byl jsem stále dost unavený a měl jsem i "rozlámané nohy", tak jsem se rozhodl se vrátit do postele, pospat si další dvě a půl hodiny a pak podle chuti zajet do Olomouce, kde probíhal závod Winter run. Věděl jsem, že už je tam elektronická registrace uzavřena a že závod byl vyprodaný, nicméně jsem věděl, že bude na místě k prodeji dalších 50 čísel, tak jsem předpokládal, že tato se nevyprodají. I ráno jsem se cítil unaveně, ale pak následný přesunový běh byl super. Cestoval jsem jen s ledvinkou, jen v tričku a trenkách, běželo se mi dobře a i tep byl příznivý. Potkal jsem i jednu starší běžkyni, kterou zaujal můj nápis na žlutém tričku. Ve vlaku jsem pak pro změnu cestoval s třemi středoškolačkami, které jely na lyžařské soustředění a které přitom běhají za náš klub, Morendu. Pak jsem s dalším člověkem, který přisedl, povídal o běhání, byl jsem dobře naladěn. I přesunový běh na místo závodu byl fajn, ani jsem moc nebloudil. :-) Na místo prezence jsem dorazil asi 50 minut před závodem. Bylo tam řečeno, že uź volná čísla nejsou, ale možná se uvolní od těch, co jsou přihlášeni a nedorazili. Stoupl jsem si tedy do fronty a čekal. Nevěděl jsem ale, že existuje nějaký "pořadník", podle kterého budou náhradní běžci vyvoláváni. I tak jsem pak ale počítal, že by snad nějaké číslo mohlo být, třeba i jen na souběžný závod na 4 km, ale 15 minut před startem jsem se dozvěděl, že čísla definitivně došla a oficiální běžet nemohu. Neoficiálně samozřejmě ano, ale bez benefitů. Rozhodl jsem se nečerpat nic, ani úschovu, a ledvinku zahrabal do listí nedaleko startu. Stoupl jsem si do davu lidí, běželo oba závody dohromady odhadem 700 lidí. Věděl jsem, že výkonnostně patřím mezi nejlepší, tak jsem si stoupl někam do čtvrtiny pole, blíž to beztak nešlo. Pak už docházelo k odpočítávání, start byl přesně ve dvanáct.

Po odstartování jsem postupně předbíhal hodně běžců, což mě trochu zdržovalo, trať vedla po celkem úzké cestě, navíc na 0,5.km byla první obrátka o 180 stupňů, na 1.km druhá. Teprve zde už byla trať volnější, ale přesto jsem občas někoho dobihal. Pak se trať dostala opět do protisměru a vedla směrem na most, který se vyběhl nahoru a pak se seběhl dolů. Tento úsek se mi moc nelíbil, proto i tempo pokleslo. Na druhé straně mostu se mi běželo lépe, tady už se pořadí moc neměnilo, až se trať zase dostala zpět k témuž mostu, který se vyběhl na 3,5.km nahoru, a odtud se zabočilo doprava, kde se po spirále seběhl dolů. Tady tento seběh mi vůbec nevyhovoval, měl jsem ho nejpomalejší z celého kola a byl jsem zde předběhnut i nějakými běžci, z toho ale část běželo jen 4 km. Pak jsem naběhl do 2.kola, běžel jsem za určitou ženou, kterou jsem pak předběhl. Slyšel jsem pak za sebou dýchání, tak jsem myslel, že se mě drží, ale byl to jiný běžec. S tímto jsem běžel za sebou někde do 5,3.km, kde jsme se dostali do silného protivětru. Zeptal se mě, jestli má jít přede mě, tak jsem říkal, že ano. Pak jsme se postupně střídali, zejména s ohledem na to, jestli bylo stoupání (tam jsem byl rychlejší) či klesání (tam jsem byl pomalejší). Běželi jsme v průměru nezměněným tempem jako v 1.kole, ale znamenalo to pro mě vyšší úsilí, navíc jsem musel vícekrát smrkat. Přesto jsme postupně předběhli 5 lidí, kteří tempo 1.kola nevydrželi. Na most na 7,5.km jsem pak vyběhl před tímto běžcem, ale hned na ném mě předběhl a pak mě při následném spirálovém klesání předběhli ještě tři lidé. Neměl jsem tam ani moc důvodů nějak riskovat, když jsem byl beztak mimo pořadí. Doběhl jsem v čase 33:27, v průměrném tempu 4:11/km, což považuji za slušné. Podobným tempem jsem schopen běhat 8-10 km opakovaně, jen za posledních 8 dnů to byl třetí takový běh, a to nepočítám tři ještě rychlejší kratší běhy. Kdybych se na to díval z tohoto hlediska, tak by se to jevilo jako maratonské tempo, což by bylo super, ale bohužel mi toto zatím přijde v souvislém běhu jako neudržitelné, ale uvidíme.

Po závodu jsem samozřejmě odmítl medaili, protože vím, že by nezbyla na poslední běžce, nebral jsem ani pořadatelskou vodu, jen jsem zašel na wc, vyhrabal si ledvinku z listí a doklusal na nádraží, kde jsem si stihl před odjezdem vlaku koupit i občerstvení. Také následný přesunový běh v Brně byl fajn, potkal jsem při něm i jednoho mě dobře známého běžce a klusal jsem s ním asi 2,5 km. Celkově myslím, že se běhání povedlo, i když je škoda, že nebudu ve výsledkové listině. Můj odhad byl, že percentil bych měl velmi dobrý, přece jen tyto závody běhá i hodně hobíků. A skutečně, ve výsledkové listině vidím na 8 km 303 lidí a jen 18 z nich mělo lepší čas než já.

článek o závodu na bezvabeh
25.2.2016 Brněnské Hamburgy 1500 m

Pořadí: 1. z 1 běžců

Čas: 5:34,27

Rychlost:  16,15 km/hod (3:43 na km)

Průměrná TF:  169,5 tepů/min

Počasí: 1 stupeň, zataženo

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

     

Závod jsem běžel jen 10 minut po doběhnutí desítky (komentář) a měl jsem ho chuť běžet, i když jsem ho nakonec běžel sám. Abych se případně nezpotil, tak jsem běžel i bez trička. Chladnější počásí a předchozí mnohakilometrové "rozběhy" mi velmi svědčily, běželo se mi velmi dobře a celkem rovnoměrným výkonem jsem dal nejlepší letošní 1500m, za 5:34,27, přitom při nízké průměrné TF. Určitě k tomu přispěly i zcela nové Roniny, které mi přivezla Janka z Holandska, protože jinde už jsem je nedokázal sehnat. :-) Ale celkově se cítím v pohodě i psychicky, což je též fajn. :-)
25.2.2016 Brněnské Hamburgy 10 km

Pořadí: 1. ze 3 běžců

Čas: 42:12,0

Rychlost:  14,22 km/hod (4:13 na km)

Průměrná TF:  162,1 tepů/min

Počasí: 1 stupeň, rozednívání, pak zataženo

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

     

Dnešní Hamburg jsem vyhlásil hlavně kvůli návštěvě Janky, která přijela až Holandska. Domlouval jsem se s ní, že by chtěla zkusit 1500m, ale bylo mi líto dát jen tuto vzdálenost, jako vodič, a nezkusit něco rychlejšího, proto jsem vyhlásil i desítku. Kvůli tomu, aby Janka nemusela čekat hodinu na start 1500m a mezitím neprochladla jsme dnes domluvili, že dá tuto vzdálenost už v prvním závodě, když budeme oba rozklusáni z více než 4 km přesunu na stadion. Janka odhadovala, že by mohla dát 1500m tempem kolem 4:10, tak jsme se dohodli, že to zkusím rozběhnout takto, což bylo v souladu i s plánem dalšího účastníka, Mirka, který chtěl běžet tempem 4:05-4:10. Počasí bylo pro mě velmi příjemné, bylo chladno, ale nepršelo a ani nebyla námraza.

Jance se od začátku neběželo dobře, akorát měla pocit, že jsme prvních 100m rozběhli příliš pomalu, což ale nebyla pravda, naproti tomu už někde od 200m jsme začali výrazněji ztrácet a 400m měli za 1:50 místo 1:40. V dalším kole tempo pokleslo až skoro k 5:00/km, na kterém jsem Janku povzbuzoval i zbývající dvě kola, 1000m bylo za 4:48, 1500m jsme měli za 7:15, 1600m za 7:44, ale měla i tak osobáky. Myslím, že podala dobrý výkon, gratuluji.

Po doběhu 1600m jsem dle počítače viděl, že na tempo 4:00 ztrácím skoro kolo (konkrétně 80s) a na Mirka přes půl kola. Rozhodl jsem se ale, že zkusím běžet tempem kolem 4:00 a uvidím, jak se mi poběží. Protože Mirek pak zpomaloval, tak jsem se mu stále přibližoval a někde kolem 4,6.km ho doběhl. Mirek pak doklusat do pětky a skončil. Já pak o něco zpomalil, ale snažil jsem se běžet tak, aby výsledný čas byl do 42:30, což se mi s velkou rezervou podařilo, měl jsem nakonec 42:12, při nízké průměrné TF jen 162,1, když průměrné tempo bylo 4:13. Po doběhu jsem pak měl chuť si zaběhnout i závod na 1500m, i když Janka už nechtěla, takže jsem byl sám. Tento závod jsem pak měl výborný, viz komentář. S Jankou jsem se pak i vyklusal v přírodě, včetně běhu přes Myslivnu, a po všech těchto bězích jsem se cítil výborně, mnohem lépe než ráno. Dle mého názoru se mi teď běhá dobře a to je fajn. :-)
21.2.2016 Halové Mistrovství Slovenska veteránů, Bratislava-Elán, 3000 m

Pořadí: 9. ze 16 závodníků (7. z 8 mužů)

Čas: 12:03,89

Rychlost:  14,92 km/hod (4:01 na km)

Průměrná TF:  178,1 tepů/min

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

     

Tento týden byl velmi důležitý, a proto i stresový, rozhodovalo se mimo jiné o dalším osudu Harvardských fondů. To vedlo k silnému psychickému napětí, které jsem kompenzoval běháním, ale i pomocí léků, které jsem dostal předepsány. Páteční rozhodnutí soudu sice dopadlo příznivě, nicméně na mě pak všechno "sedlo". Proto jsem si udělal sportovní nejenom neděli, na kdy jsem se přihlásil na halové MR veteránů Slovenska na 3000m, ale i sobotu, kdy jsem běžel závod ve Vyškově na 8 km, další rychlý běh na dráze (1600m) a celkem naběhal+nachodil 43 km. Dnes se mi do Bratislavy nechtělo jet, ale závod byl až odpoledne, tak jsem se byl ráno proběhnout, pak jsem zaběhl na mši a do obchodu, naobědval se, a poté se rozhodl přece jen do Bratislavy odjet, i když bylo i dost větrno. Ve vlaku bylo dost teplo, tak jsem tam usínal, ke konci jsem se pak v uličce trochu protáhl, protože jsem při sezení dost "ztuhl". Pak jsem doklusal do haly, cestou na mě zatroubil i jeden kamarád. Tentokrát jsem dorazil jen asi půl hodiny před startem, tak akorát byl čas se zaregistrovat, převléknout, nachystat kameru, zajít na wc a napít. Na ploše jsem se pak znovu i protáhl, zacvičil jsem i oblíbené "kolo" a pobavil se s jedním Slovákem, co si pochvaloval mé matematické metody, které prý používá. Překvapilo mě, že jsem zjistil, že se poběží závod mužů a žen dohromady, celkem 8 mužů a 8 žen. Rozhodl jsem se i dnes běžet bosý, tak působilo zvláštně, když jsem pak na kotník dával čip, horší ovšem bylo, že se mi hodně potily nohy, což obvykle při bosozávodech nemívám. Opakovaně jsem je rukou utíral, ale tušil jsem, že to bude problém. Boty už jsem ale brát nemohl, beztak jsem žádné halové sebou neměl a venkovní jsem měl kdesi daleko. Pak jsme i celkem dlouho stáli před startem, což vedlo k růstu nervozity a dalšímu pocení. Chtěl jsem to rozběhnout na čas kolem 11:30 s tím, že uvidím, jak mi to půjde.

Po startu jsem se zařadil na 8.místo, za všechny muže, ale před všechny ženy. Předposlední muž ale běžel na můj vkus pomalu, tak jsem ho na začátku 2.kola předběhl. Předbíhal jsem ho v zatáčce, navíc on při tom zrychlil, takže mě to stálo dost sil, pak už jsem ale běžel trvale před ním. Tempo rychle pokleslo někam ke 4:00/km, které jsem udržoval dost dlouho. Problém tentokrát činilo hlavně podkluzování nohou, a pak i nutnost předbíhat pomalejší ženy, protože na 200m mi každá změna směru činí velké potíže. Později jsem cítil i otlak prostředníčku na pravé noze. Někde po 1 km mě pak předběhla jedna žena, jinak se pořadí neměnilo, jen pořád někdo někoho předbíhal o jedno či více kol. Bylo to pro mě celkem těžké neztratit pozornost, ale celkem se dařilo. 1500m jsem měl za 5:53,8, 2000m pak za 7:56,4. Chtěl jsem cílový čas dát pod 12:00, ale ani vyšší úsilí tomu nezabránilo, měl jsem 12:03,89. Navíc mě v poslednim kole předběhla ještě jedna žena, skončil jsem tak devátý, z toho sedmý z osmi mužů. Celý výkon je ale zcela přiměřený stavu, v jakém jsem v Bratislavě byl, a tepově i tempově byl z hlediska rozložení v pořádku.

Po závodu jsem odevzdal číslo a čip, převlékl se, obul se a šel klusat na nádraží. Klusalo se mi velmi dobře, skoro jako bych žádný závod neběžel. Také jsem měl dobrou náladu, i když jsem vzpomínal, že mi možna´zase někdo bude vyčítat, že jezdím na závody bez toho, aniž bych na ně ladil, a že tím ty závody znevažuji. Já si to ale nemyslím, protože kdyby nebylo vše kolem, tak bych na závody neodjel kvůli psychice vůbec. Důležité je, že jsem si i dnešek užil a že po závodu naprosto odpadla únava, kterou jsem měl třeba v poledne. Celý víkend pak lze hodnotit i jako dobrý maratonský trénink. Vlastně je skoro jedno, jestli mám 12:03 či jestli bych měl 11:33, protože trojka nikdy nebude trať, na které budu vynikat. I přesto ale rád závodím a bylo fajn, že jsem tam dnes byl. A fajn i to, že mě pár lidí vidělo živě na streamu ze závodu, i když jsem se moc nepředvedl. :-)
20.2.2016 Vyškovská osmička 8 km

Pořadí: 10. z 34 lidí

Čas: 33:50

Rychlost: 14,19 km/hod (4:14 na km)

Průměrná TF: 182,8 tepů/min

Profil: nejprve malý okruh okolo stadionu, pak obrátková trať ulicemi města a po cyklostezkách, tam mírně do kopce (převýšení +40m), zpět naopak, povrch převážně chodníky a cyklostezky, na dvou místech průběh brankou v plotě

Počasí: cca. 6 stupňů, slunečno, vítr

Rozložení tempa a tepovky - čas na km a tepů za minutu:

  

Závodu ve Vyškově jsem se rozhodl zúčastnit, protože jsem měl chuť, přestože zítra běžím závod v Bratislavě. Mohl jsem přitom dnes běžet i v Praze či Moravských Budějovicích, ale nechtělo se mi dlouze cestovat, proto jsem si ráno vybral toto. Vyrazil jsem jen s ledvinkou, přímo v běžeckém, doběhl jsem v Brně na vlak a pak ve Vyškově na stadion. Viděl jsem, že trať má vést mimo město, tak jsem se zajímal, jak je značená a kudy vede, bylo mi řečeno, že je značena šipkami, které ale zčásti smyl déšť, takže bude lepší, když si aspoň kus proběhnu v rámci rozklusu, což jsem též udělal, běžel jsem asi po polovině trati. Pak jsem se už přichystal na start, závodu se zúčastnilo 34 lidí. Poprvé jsem startoval v kategorii "muži B", přestože mi ještě 40 není, ale dělali to podle ročníku narození. Počasí bylo příjemné, až na to, že bylo slunečno a místy foukalo. Nastavil jsem si autolap po 250m a říkal si, že uvidím, jak se mi poběží.

Prvních asi 600m vedlo kolem stadionu, nejprve jsem byl na 10.místě, pak jsem se posunul na 8.místo. Poté trať vedla do kopce ulicemi města a pak podél silnice, běžel jsem osamoceně, jen těsně za mnou běžel jeden běžec. Než jsme se dostali do oploceného areálu, tak jsem se snažil běžet svižně, ale byl jsem celkem dost zadýchaný, i když tempo nebylo nijak extrémní. Na kostkách někde kolem 2,5.km se mi neběželo dobře, a před brankou do areálu jsem výrazně zpomalil, abych se jí protáhl, takže mě běžec za mnou doběhl. V areálu se pokračovalo mírně do kopce, přitom silně foukalo. Bohužel někde kolem 3,7.km mě běžec běžící za mnou předběhl a utekl mi, dekoncentrace pak vedla ke zpomaleni a propadu tepovky. Trať dále pokračovala stoupáním k obrátce, kterou byla závora, které se člověk měl dotknout a pak se vrátit, ta byla asi na 4,3.km. Viděl jsem pak, že běžci za mnou nemají moc velký odstup a že trať povede s kopce, takže budu spíše v nevýhodě.

Brzy po obrátce se přese mne přeřítil jeden běžec, takže jsem se dostal na 10.místo, což mi tolik nevadilo, ale nechtěl jsem klesnout více. Bohužel jsem měl při klesání určité problémy s technikou, takže mě i začalo mírně píchat do levého lýtka, naštěstí jsem však změnil techniku, dělal spíše kratší frekvenčnější kroky a zkusil párkrát i zakopávání a problémů se zbavil. Další běžec byl asi 5 sekund za mnou, snažil jsem se, aby odstup neklesal, ale veškerý náskok jsem ztratil na 6.km, kde opět byla ta branka. Hned za ní mě tento běžec předběhl a na krátké kostkovité části mi o pár metrů utekl. Dost jsem se snažil, abych neztrácel víc, ale moc mi to nešlo. Na jednom místě jsem ale byl rád, že ho vidím v dohledu, protože bych tam určitě neodbočil a běžel špatně. Pak následovalo celkem prudší klesání, kde jsem neměl šanci odstup snížit, spíše jsem se snažil, aby nerostl. Teprve na mírnější části kolem 7.km jsem začal odstup snižovat a někde kolem 7,3.km jsem tohoto člověka doběhl. Pak jsme běžel chvíli za ním a někdy 500m před cílem výrazně zrychlil a zkusil mu utéct. Běžel jsem na hranici svých možností, byl jsem i dost zadýchaný, ale věděl jsem, že chci-li skončit desátý, tak mu musím utéct už teď. To vysvětluje prudký růst tepovky, která kulminovala na vysokých 195 asi 200m před cílem. Teprve zde jsem si vytvořil menší náskok a mohl mírně zpomalit, přesto jsem ale měl posledních 500m velmi svižných. Doběhl jsem několik sekund před ním, na 10.místě, z toho na 4.místě v kategorii muži B. Průměrné tempo bylo 4:14/km (či 4:10/km, pokud bych vyšel z mnou naměřených 8,1 km), průměrný a maximální tep byly dost vysoké.

Po doběhu jsem byl dost zadýchán, dokonce jsem se rozkašlal, ale při výklusu se to zlepšilo. V Brně jsem pak měl chuť si zaběhat i na stadionu, kolem kterého jsem běžel, měl jsem 1600m za 6:05,68 (3:49/km, TF 181,1, max 190), což nebylo špatné. Odpoledne jsem pak klusal i do Řečkovic, celkem jsem za den naběhal dost, viz MyTreneek Den jsem si ale užil a nemusel se stresovat kvůli fondům či jiným záležitostem. Myslím, že se i ten závod celkem povedl, byť průměrné tempo není takové, jak bych si v ideálním případě představoval. Rozhodně to ale byl fajn trénink i výlet. :-)
13.2.2016 Halové Mistrovství Západoslovenského atletického svazu, Bratislava-Elán, 1500 m

Pořadí: 11. ze 13 běžců (11 dokončilo)

Čas: 5:40,81

Rychlost:  15,84 km/hod (3:47 na km)

Průměrná TF:  174,7 tepů/min

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

     

Zimního závodu v Bratislavě jsem se zúčastnil již třetím rokem, tentokrát se jednalo o halové mistrovství Západoslovenského kraje, přičemž nejdelší vypsaná vzdálenost byla 1500m. V tamní hale se mi líbí, navíc závod spojuji i s návštěvou kamarádů redemptoristů a pro mě známých míst, letos jsem mimo jiné proběhl kolem Horského parku a Slavína, večer pak i kolem nábřeží Dunaje, teologické fakulty a prezidentského paláce. Hlavně to ale dnes byla kompenzace k velmi stresovým aktivitám poslednich dní, včetně útoků na mě, shodou okolností v souvislosti s náboženstvím a redemptoristy (viz zde). I když si to snažím nepřipouštět k tělu, tak bývám více unavený a stále nepřiměřeně moc jím, hmotnost už dlouhodoběji vytrvale roste, dnes 65,1 kg. Jinak ale mnohé věci zvládám mnohem lépe než dříve, což je fajn. Na závod jsem se rozhodl jet navzdory tomu všemu, prostě jsem si chtěl udělat pěkný výlet. Věděl jsem přitom, že má běžel i p.Dzurinda, tak jsem si říkal, že budu mít rovnocenného soupeře, bohužel však nakonec jen na dálku. Do haly jsem dorazil asi 30-45 minut před plánovaným startem, ale zjistil jsem, že závod bude o nějakých 30 minut posunut, kvůli předchozímu programu. Ve skutečnosti to nakonec bylo 70 minut. V Bratislavě se jim bohužel harmonogram nedaří dodržovat, i když ho měnili až po uzávěrce přihlášek, nevím proč. Rozcvičil jsem se, chvíli rozběhal, nachystal kameru a pak vyčkával. Když už se konečně běželo 1500m, tak běžely nejprve žačky, pak žáci, pak dorostenky, dorostenci, ženy a konečně pak dva běhy mužů. Já byl zařazen do rychlejšího, běželo nás sedm, i když bych byl raději v druhém, pomalejším, s p.Dzurindou. Za tu dobu, co jsem čekal, mi dost opadla nervozita a dostal jsem se až do jakéhosi smíření, až apatie. Trvalo to moc dlouho, tak jsem i různě polehával po zemi, chvíli si něco zacvičil apod., ale vlastně mi byl výsledek dost jedno. Minulý týden jsem objednal nové závodní boty, ale místo nich mi došly přetlumené boty pro běžce nad 85kg, které jsem musel vrátit, a protože staré boty už jsou dost opotřebované a neběhá se mi v nich po dráze dobře, tak jsem se rozhodl běžet bosý. To není nic nového, zejména krátké vzdálenosti mi naboso vždy šly dobře. Tentokrát ani nebyly žádné řeči od spoluběžců či diváků, tak to bylo fajn. Problém ale byl pro změnu v tom, že letos naboso neběhávám, tak nemám pro toto úplně vyladěnou techniku, navíc samozřejmě zůstává problém se zatáčkami na 200m dráze, které mě zpomalují, bez ohledu na obutí.

Po odstartování jsem se ocitl dle očekávání na posledním místě a běžel více méně sám. Řekl bych, že jsem běžel technicky lépe než předchozí halové závody, ale jak jsem byl ospalý, tak se mi nějak nechtělo příliš zrychlovat, i když jsem nebyl ani moc zadýchaný, ani zpocený. Tentokrát jsem ani nepřepálil a v podstatě skoro rovnoměrně dal celý závod, skoro vše 46s/kolo, s výjimkou o něco rychlejších prvních dvou a o něco pomalejšího pátého. Doběhl jsem v čase 5:40,81, což je přibližně stejný, jako jsem míval při mezičasech na letošních halových trojkách, ale s mnohem menší tepovkou, průměr byl jen 174,7. Po doběhu jsem měl pocit, že bych rychleji běžet nedokázal, ale že bych tímto tempem dal třeba dvojnásobnou vzdálenost, ale kdoví. Každopádně, i poměr tepu k tempu byl dnes příznivý, ale nedokázal jsem se pořádněji "zmáčknout", abych z toho vytěžil lepší čas. Ale o nic nejde, toto hodnotím jako příznivý základ do jara.

Po doběhu jsem sledoval druhý rozběh, p.Dzurinda byl o něco rychlejší, a dosáhl o 7s lepší čas než já. Škoda, že jsme neběželi spolu, bylo by to zajímavé. Skončil jsem tak opět poslední, i když vím, že dva běžci z mého rozběhu nedoběhli do cile, netuším, proč. Aspoň, že jsem byl rychlejší, než někteří žáci, či než některé ženy. :-) Pak jsem si ale vychutnal i běh přes město a celý den si užil. Rozhodně jsem udělal dobře, že jsem do Bratislavy jel!
6.2.2016 Ostravský čtvrtmaraton

Pořadí: mimo soutěž

Čas: 49:00

Rychlost: 12,92 km/hod (4:39 na km)

Průměrná TF: 175,2 tepů/min

Profil: 2 okruhy (tam a zpět), mírně zvlněný, převážně asfalt, místy s hrboly

Počasí: cca. 10-12 stupňů, slunečno, místy vítr

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a TF/min):

   

Po závodu v ostravské hale na 3000m, kde jsem běžel Mistrovství Moravy a Slezska, jsem se cítil poněkud divně, hodně přehrátě a měl jsem i vysokou glykemii. Rozhodl jsem se v hale příliš nezdržovat, jen jsem se umyl, napil a převlékl a vydal se klusem směrem k nádraží. Zamýšlel jsem, že doběhnu na nádraží, koupím si tam lístky, dám batoh do úschovny a půjdu ještě klusat. Počasí bylo příjemné a teplé. Klusalo se mi obstojně, ale někde před nádražím jsem se trošku "ztratil", když jsem nenašel žádný most přes řeku. Řekl jsem si, že dobře, že poběžím dál, beztak je pěkně, a přeběhnu to jinde. Dostal jsem se na pěknou cyklostezku podél řeky, běh mě bavil, potkal jsem i více běžců. Když jsem se pak přiblížil k mostu, tak jsem viděl skupinu běžců běžící na protilehlé straně řeky a dálnice. Když jsem pak řeku přeběhl a dálnici podběhl, tak jsem zjistil, že jsem se ocitl na trati závodu F.Ohery, který probíhal souběžně s mistrovstvím v Ostravě, běžely se tam závody v maratonu, půlmaratonu a čtvrtmaratonu. Viděl jsem, že nádraží je směrem, kterým běží většina běžců, takže jsem se rozhodl doběhnout po trati závodu na jeho start, který byl asi 2 km odtud. Potkal jsem dost známých běžců, některé po směru, jiné proti směru. Protože jsem měl do odjezdu vlaku čas, tak jsem se rozhodl, že si pak zkusím čtvrtmaraton zaběhnout, přestože už čtvrtmaratonci byli dávno v cíli. Hodilo se mi to i k jinému cíli, protože jsem chtěl trošku experimentovat s tím, kdy se dostanu do ketozy, k čemuž se hodilo běžet svižněji, a jak se tělo bude chovat. Na startu jsem se pozdravil s pořadateli, napil se, změřil jsem glykemii a keto látky (glykemie již v pořádku, keto nízké, ale nenulové na 0,2) a nachystal hodinky a vyběhl. :-)

Na trati už byli jen maratonci a několik pomalejšich půlmaratonců, proto jsem se pohyboval o dost rychleji, než většina lidí. Trať byla okruhová, běželo se 2,6 km k obrátce a zpět, takže jsem potkával i dost lidí v protisměru. Bylo celkem teplo, i když chvílemi foukalo. První km jsem běžel svižněji, pak tempo postupně klesalo, tepovka též. Snažil jsem se, abych se držel kolem 4:30/km, ale hodinky mírně nadměřovaly vzdálenost, takže realita byla o něco horší. Po 5,5 km jsem se těšil na vodu, kterou jsem nechal v cíli, ale někdo mi ji vyhodil a vodu pořadatelů jsem nechtěl brát, když jsem neplatil startovné. V druhém okruhu jsem pak cítil už i ztrátu energie, někde kolem 8.km jsem se pak začal i dost potit, a vnímal jsem subjektivně, jako by mi "došlo". I když jsem se snažil, tak poslední km byl nejpomalejší, doběhl jsem v čase 49:00 v průměrném tempu dle mých hodinek 4:34/km, ve skutečnosti 4:39. Za situace, kdy jsem ale měl v nohách už před tím 25 km, a se závodem nepočítal, navíc nic nejedl, to považuji za slušný výsledek. Dobře jsem se proběhl, pozdravil se s více kamarády, bylo to fajn. Celkem jsem nakonec za den naběhal přes 43 km a užil si ho, přestože můj výsledek v hale byl opět špatný. Myslím ale, že jsem tento den prožil naplno, užil si ho, a to je hlavní. Získal jsem ale i cenné zkušenosti použitelné při maratonech a ultramaratonech, ještě si to pak zanalyzuji později. "Náhoda" nakonec chtěla, abych den prožil jinak, než jsem původně myslel, ale bylo to fajn. :-)

Edit: Koukám do výsledků, že běželo 19 lidí, s časem 49:00 bych byl třetí. Ale nevadí, takto jsem měl více zážitků, což je fajn. :-)
6.2.2016 halové mistrovství Moravy a Slezska, Ostrava, 3000 m

Pořadí: 11. z 11 mužů

Čas: 11:52,00

Rychlost:  15,17 km/hod (3:57 na km)

Průměrná TF:  187,2 tepů/min

Mezičas 1500m: 5:42,9

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

     

Jak už jsem psal včera na blogu, tak s účastí na letošním Mistrovství Moravy a Slezska jsem vůbec nepočítal, dokonce jsem ani nežádal klub, aby mě přihlásil. Klub ale do Ostravy vypravoval společný autobus a předseda klubu mě zkusil přihlásit, i když letos mám nejlépe 11:47. Na stejný závod mě přitom dvakrát nevybrali, i když jsem měl 10:33. Šokovalo mě proto, že jsem nebyl pořadateli vyškrtnut, ale rozhodl jsem se toho využít a vyzkoušet atmosferu velkého závodu, přitom v úplně nové hale. Hala byla velká, poblíž hokejové haly, měla i skvělé zázemí, třeba 100m dráhu na rozklusání ("tunel"), pěknou velkou tribunu apod. Také okolí bylo pěkné. Na rozdíl od jiných závodů jsem měl dost času na převlečení, rozklus apod. Kromě cvičení a pomalého klusu jsem v tunelu dal i tři stovky, tempem kolem 3:20-3:27. Rozhodl jsem se závod běžet bez pípání s tím, že poběžím spíše podle pocitů a zkusím se v úvodu někoho chytnout, pokud to půjde. I když jsem si to nepřipouštěl, tak mě atmosfera mírně zneklidnila, protože toto byl opravdu oficiální závod, se vším všudy, dokonce i s plnou tribunou a ochrankou u dráhy, samozřejmě i časomírou, světelnou tabulí apod. Také zázemí pro rozcičování bylo super, měl jsem i žíněnku. Jenže jsem také opakovaně byl na wc a cítil jsem se nejistě. Rychlejśí rozklus nebyl moc dobrý nápad, sice jsem si něco vyzkoušel, ale cítil jsem se pak unaveně, ale zase jsem tušil, co si mohu dovolit. Start našeho běhu se bohužel opozdil, protože byly místo dvou běhů tři, já běžel až v posledním. Ale i v mezičase jsem byl chvilku klusat a opět i na wc. Tyto problémy nemívám, ale byl jsem asi přece jen nervozní. Toto bylo úplně něco jiného, než liga či než závody ve Stromovce, byť to též nebyly pouťáky. :-) Běželo nás celkem dost, já byl až skoro mimo dráhu, jako nejpomalejší dle nahlášených časů jsem startoval s nejhorším číslem. Kromě mužů s námi běželi i junioři. Viděl jsem i část prvního rozběhu mužů, vítěz měl skvělých 8:25,8. Bylo jasné, že sem výkonnostně nepatřím, ale chtěl jsem si to užít.

Po odstartování jsem běžel na posledním místě, ale nedaleko předposledního. Měl jsem dojem, že běžíme svižně, tak jsem byl překvapen, že 200m máme za 41-42s, 400m dokonce za 1:25. Kolega pak mírně zrychlil a rychle se vzdálil. Já se pak snažil, ale měl jsem problémy s dechem a teplem. Už po 5 kolech mě předběhli někteří o 1 kolo, pak i o víc. 1500m jsem měl za 5:42,9, tedy o něco hůře než předchozí závody, ale moc jsem chtěl se na to nevykašlat a doběhnout se ctí. Čím více jsem se ale snažil, tím to bylo horší. Nakonec jsem se s tepovkou dostal v cíli na 196, což je asi třetí nejvyšší hodnota v posledních letech (nejvyšší naměřenou mám 200), přesto poslední kola byla nejpomalejší. Bylo mi dost teplo, určitě svou roli sehrála i nervozita, zejména ve chvíli, kdy jsem poslední 1,5 kola byl na trati už sám, a věděl jsem, že se jen čeká, až se dopotácím k cíli. Ale moc jsem neměl čas nad tím přemýšlet, naštěstí. :-) Čas jsem měl nakonec 11:52,00, o pár sekund horší než při předchozích dvou halových závodech v Praze. Průměrný tep přitom byl nejvyšší ze všech těchto závodů, nemluvě o maximálním. :-) Ale nevadí, dal jsem do toho vše, co jsem uměl, tak si nemám co vyčítat. Důvodů k přehřívání bylo více, samozřejmě k nim patří suchý teplý vzduch k hale, nervozita, ale třeba i stravování posledních týdnů a výrazně vyšší hmotnost než před 1-2 lety (viz též přepočet). Podobnou stategií běhávám skoro pořád, ale nikdy nebyl pokles tempa při konstantním či dokonce rostoucím tempu tak velký, jako teď. Přesto mám ale dojem, že to byl výjimečný zážitek, který stálo za to prožít. Na halové Mistrovství republiky se nikdy kvalifikovat nemohu, a toto byla druhá nejvyšší halová soutěž v republice, přitom se vším, co k ní patří.

Zajímavé je, že mě závod vyčerpal jen krátkodobě, dokonce jsem měl i neobvykle vysokou glykemii (10,2), i když jsem nic nejedl, ale pak jsem dostal chuť k dalšímu běhání a dokonce běžel i jiný závod, který se v Ostravě tento den shodou okolností též konal (komentář). Celkově jsem si dobře zaběhal a prožil příjemný den. Také jsem netrávil čas u počítače i telefonu, tentokrát jsem dokonce cestoval zcela bez mobilu, a dobře jsem udělal. Jsem rád, že jsem v Ostravě byl, že jsem to zažil a že jsem získal další prožitky a zkušenosti. Nezaběhl jsem přitom nijak hůře, než bylo v přihlášce, takže pokud mě pořadatelé v závodu nechali, tak je vše v pořádku, i kdyź jsem občas trochu překážel rychlejším běžcům. Není mou věcí, abych to více řešil. :-)
30.1.2016 halové mistrovství Jihočeského a Plzeňského kraje, Praha-Stromovka, 3000 m

Pořadí: 15. z 15 mužů

Čas: 11:47,74

Rychlost:  15,26 km/hod (3:56 na km)

Průměrná TF:  182,5 tepů/min

Mezičas 1500m: 5:39,7

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

     

Dalšího halového závodu na 3000m jsem se zúčastnil hlavně kvůli tomu, že jsem chtěl osobně poznat Filipa a též mu pomoci rozběhnout umírněněji. Od minulé soboty, kdy jsem tam běžel za 11:50, jsem venku zaběhl v úterý v tréninku 11:37, jinak se toho ale u mě moc nezměnilo, zůstaly i různé stresy. Dokonce jsem měl na dnešek několik povinností, ale rozhodl jsem se je odložit či zařídit jinak, což asi kvůli mé psychice byl fajn nápad. Tentokrát jsme nevěděli, jestli nás do závodu vůbec vyberou, ale ve čtvrtek v noci jsem už věděl, že ano. Tentokrát jsem do haly dorazil klusem asi hodinu před startem, měl jsem i více času na rozcvičení, i na seznámení se s Filipem, dal jsem i pár metrů klusu. Překvapilo mě, že nás poběží všech 15 mužů v jednom rozběhu, to mi přijde na 200m až moc, dokonce jsme se nevešli do jedné řady a startoval jsem až z druhé. S Filipem jsme se dohodli, že zkusím běžet na tempo 3:40 (on navrhoval 3:42), on poběží za mnou, a pak uvidíme. Věděl jsem, že má Filip na to, aby dal čas kolem 11:00, a proto jsem to rozhodl takto. Já sám bych asi běžel o něco pomaleji, ale na druhé straně jsem chtěl zkusit, jak na tom dnes budu, jak dlouho tempo udržím. V hale mi dnes přišlo ještě tepleji než před týdnem, měl jsem i žízeň, tak jsem před startem více pil a byl si i umýt obličej, to ale moc nepomohlo ...

Po odstartování jsme se zařadili na předposlední a poslední místo. Snažil jsem se běžet dle pípání hodinek na tempo 3:40/km, to se mi ale podařilo jen 500m, pak jsem začal mírně zpomalovat. Už po 4-5 kolech mě začali předbíhat běžci o jedno, pak i více kol, tak jsem se necítil na dráze moc jistě, nevyhovovalo mi ani klopení dráhy, a samozřejmě ani teplejší sušší vzduch. I když jsem se snažil, tak jsem 1 km měl za 3:43,5, 1500m pak za 5:39,67. Zde jsem asi udělal chybu, že jsem si šel odmáčknout mezičas, jako jediný v závodu, a zrovna v té chvíli mě předbíhalo více běžců o nějaké kolo či více. Já asi podvědomě ještě více zpomalil, takže se k těm běžcům přidal i Filip a během pár sekund mi utekl o několik metrů. Myslím ale, že se rozhodl správně, beztak už jsme zaostávali o 9s, a on nakonec výbornou druhou částí něco stáhl a měl 11:05. Můj běh pak byl velmi nejistý, a dle videa velmi rozevlátý, hodně jsem běhal i v druhé dráze a celkově se cítil divně, nekoncentrovaně. Snažil jsem se nicméně, abych aspoň překonal čas z minulého týdne, což se mi podařilo, měl jsem 11:47,74, tedy o 2,5s lepší čas. Tepy byly přitom o něco nižší, dnes průměr 182,5 (minule 185,7), ale i tak poměr tep:tempo byl nepříznivý. Závod mě ale jinak nějak příliš neunavil, problémy s technikou mě vlastně neumožnily se dostat do maxima. Skončil jsem beznadějně poslední, ale nevadí. :-)

Po závodu jsem se chvilku vyklusal v hale a pak i venku, s Filipem, v Stromovce. U výklusu jsem se cítil dobře, stejně pak i u přesunových běhů, v Praze i Brně, i když v Brně jsem už cítil trochu únavu. Celkem jsem naběhal přes 30 km, určitě to byl fajn trénink. A jsem rád, že jsem poznal Filipa, je to fajn kluk, s potenciálem k výrazným zlepšením. Dost možná by mě teď porazil už i na desítku, kdoví? Myslím nicméně, že hala není nic pro mě, a dost možná se ji v dalších týdnech vyhnu, nebudu-li mít i nějaké jiné důvody pro účast, jako dnes. :-)
23.1.2016 halové mistrovství Karlovarského kraje, Praha-Stromovka, 3000 m

Pořadí: 7. ze 7 mužů

Čas: 11:50,33

Rychlost:  15,20 km/hod (3:57 na km)

Průměrná TF:  185,4 tepů/min

Mezičas 1500m: 5:35,5

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

     

Halového mistrovství Karlovarského kraje, které se konalo ve Stromovce, jsem se zúčastnil díky kamarádovi Filipovi, kterého jsem před pár týdny přivedl do našeho brněnského klubu AC Moravská Slavia, přestože z našeho kraje rozhodně není. :-))) Filipa závodění v halách chytlo a při veřejném mítingu ve Stromovce se dozvěděl o těchto závodech. Rozhodl se nechat přihlásit na 400m a napsal mi o tom. Já pak studoval propozice a zjistil, že se běží i 3000m. Protože se blíží můj jubilejní 40000.km, tak jsem se nechal též přihlásit, i když bylo předem jasné, že výsledek bude špatný. Vůbec mi to neběhá, mám spoustu problémů, vícekrát jsem pracoval do velmi nočních hodin, a mám vysoké tepy. Chtěl jsem to ale ještě zkusit a své jubileum oslavit i takto. Viděl jsem pak, že proběhne závod všech kategorií současně, mužů, žen, dorostenců i juniorů, což dávalo šanci, že se někoho chytnu a nebudu třeba ani poslední. Dost jsem se v tomto mýlil, viz dále. :-)

Ráno jsem se cítil obstojně a poté, co jsem učinil jistá rozhodnutí ohledně diskutování v jistém běžeckém foru, jsem se cítil mnohem klidněji. Sbalil jsem si batoh a vyrazil klusem na nádraží, raději v časovém předstihu. Na nádraží jsem byl neobvykle brzy, tak jsem si ještě stihl i něco koupit. Ve vlaku jsem si také četl, knížku Henri Boulada: "Všechno je milost", tedy jen první dvě kapitoly, zejména pak druhou, nazvanou "Hloubka přítomnosti". Na knížku jsem si vzpomněl, když mi kamarádka psala o myšlenkách p.Tolleho a jeho knize "Moc přítomného okamžiku", protože mě zaujalo, že neexistuje minulost ani budoucnost, ale jen přítomnost. Prakticky okamžitě jsem si vzpomněl, že mě zaujal jakýsi náčrtek časové osy a překvapivě si hned vzpomněl i na název knihy, i když jsem ji četl tak před 10-15 lety. Vzal jsem ji do vlaku a tam se mi to všechno propojilo. Zjistil jsem, že není vůbec špatné, jak běhám, že se raduji skoro z každého běhu, že běhám často spontánně apod. Zároveň jsem si uvědomil, že často jsem v životě unavený, či i depresivní, ale že přesto není nic, co bych měnil, i kdybych se mohl rozhodovat znovu. I když cesta byla jako tradičně únavná, byl jsem naplněn radostí a pokojem. V Praze jsem si pak vychutnal běh do haly, i když byl dost náročný. Jednak jsem neměl moc času, navíc jsem trochu bloudil a ještě k tomu bylo čerstvě nasněženo. Běh ale byl kouzelný. :-) Do haly jsem doběhl asi 20 minut před startem závodu, jen jsem zaplatil, převlékl se, zašel na wc, nastavil hodinky a kameru a přichystal se na prezenci. S ohledem na počet přihlášených lidí mě nakonec ani nepřekvapilo, že závod byl rozdělen do dvou běhů, v prvním běžela jen kategorie mužů, v druhém pak běželi zmínění junioři, dorostenci a ženy. Já samozřejmě běžel s muži, bylo nás celkem sedm. Dostal jsem startovní číslo 7, což pěkně predikovalo mé šance, odvozené z nahlášených výkonů. :-)

První kola jsem se snažil běžet svižně, ale ostatní běžci byli mnohem lepší. Už po přepálených 200m za 41s jsem zaostával za předposledním o 4s, po 400m o 10s, takže bylo jasné, že budu beznadějně poslední a závod si poběžím sám. Přesto jsem ale neběžel špatně, 1 km byl za 3:40. Pak to ale bylo horší, i když jsem se snažil. Když 2 km byly za 7:35, tak jsem viděl, že dnes výkon nebude nijak skvělý. Po dalším kole se i zastavila oficiální časomíra, protože vítěz už byl v cíli, a já pak neměl ani přímou kontrolu času kol dle časomíry. Občas jsem pak koukl na hodinky - viděl jsem, že pod 12 minut se vejdu v pohodě a že o nic jiného nemá smysl bojovat, zejména pak poté, co jsem na 200m klopeném okruhu měl v zatáčkách problémy s technikou. Také mi bylo celkem teplo, na které nejsem zvyklý. Tepovka se tedy i přes zpomalování držela skoro konstantní a celkem vysoká. Doběhl jsem ale v pohodě, v čase 11:50,33. Loni jsem ve stejné hale měl na MR veteránů 11:31, tam jsem ale měl kontakt s více lidmi a měl ještě i kamarádku pro povzbuzování. Dnes to bylo jiné, ale nevadí.

Po závodu jsem se vyklusal jen necelé kolo, protože už mezitím odstartoval druhý závod. Rozhodl jsem se ani nepřevlékat a jít se vyklusat ven, směrem k nádraží, jen jsem se napil, trochu omyl a přezul. Mé oblečení vzbuzovalo trochu údiv kolemjdoucích (foto), puberťáci dokonce říkali, že pláž je jiným směrem, ale to mi nevadilo. Byl jsem naplněn radostí a pokojem. Nevadilo mi pak ani, že vlak měl skoro hodinu zpoždění, a já už byl v něm, protože jsem nevěděl, kdy odjede, a po návratu do Brna si pak prodloužil běh až domů, i když sněžilo a byl špatný podklad. Tak radostně jsem se při běhání dlouho necítil! Když se mě pak blízcí ptali, jestli mi to stálo za to, jet do Prahy kvůli trojce a ještě být poslední, tak jsem jednoznačně odpověděl, že ANO! O čas a pořadí dnes vůbec nešlo, to bylo podružné. Důležitý je ten prožitek, na který asi budu dlouho vzpomínat, podobně jako vzpomínám třeba na běh v kroupách při Visegrad maratonu v roce 2009 či na běh na Ještěd za večerního osvětlení s kamarádkou či na 77km běh do Přibyslavic, když jsem posledních 30km běžel zcela bez podpory, jídla, pití i dokladů. Takové věci si pamatuji dobře, ale samozřejmě nezapomenu ani na chvíli, kdy jsem při jednom Pražském maratonu viděl tramvaj a rozhodl se ukončit závod a odjet s ní pryč. :-) Prostě běhám především pro radost, pro prožitky, i když dobré výkony jsou též fajn. Dnešek jsem si užil, i když výkon byl špatný - evidentně jsem se v hale uvařil. :-) Třeba ještě čas pro dobré výkony přijde, kdoví? :-)


Návrat na přehled závodů