Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


28.9.2011 Blažovice 11 km

Pořadí: 88. z 285 běžců (279 doběhlo)

Čas: 48:10

Rychlost: 13,70 km/hod (4:23 na km)

Průměrný tep: 173,6/min

Profil: mírně zvlněný - 3 kola se začátkem a koncem na fotbalovém hřišti (tráva), poté silnice, posledních 500 metrů hlíněná cesta

Počasí: cca. 22 stupňů, slunečno

Rozložení tempa (čas na km) a tepové frekvence (tepů/min):

   

Mým dalším závodem se stal poslední závod Triexpert cupu, který se konal tradičně v Blažovicích. Pro účast v tomto závodě jsem se rozhodl hlavně kvůli kamarádovi Hynkovi, který se k běhu mohl vrátit až po téměř půlroční pauze, a Pavlovi, se kterým jsme jeli v autě. Bylo mi jasné, že dnes nezaběhnu nijak skvělý výsledek, protože se nadále projevovala kumulovaná únava z předchozích dvou závodů (hodinovka před 7 dny a maraton před 4 dny) a navíc bylo na můj vkus velmi teplo. Před závodem jsem se sice pořádně napil a omyl i vodou, ale než závod odstartoval, tak už jsem se potil a bylo mi velké teplo. Věděl jsem, že mi podmínky nevyhovují, proto jsem preventivně nastavil výstražné pípání hodinek při překročení tepovky nad 180, abych tím omezil riziko přílišného přepálení nebo kolapsu.

Už od prvního ze tří kol bylo jasné, že k tempu kolem 4:00/km se nejsem schopen ani přiblížit. Od začátku druhého kola jsem na spoluběžce při běhů do kopce získával, při běhu s kopce však ztrácel, celkově jsem si ovšem udržoval pořadí až do konce závodu, kdy mě předstihli dva lidé. Kolísání tempa a tepu souvisí do větší míry s profilem, nicméně je vidět, že jsem o něco zpomaloval, což bylo patrné hlavně ve 3.kole, kdy bych se při pokusu o rychlejší tempo dostával do ještě vyšší tepovky a to jsem nechtěl (i tak jsem vícekrát byl nad nastavenými 180). Ke zrychlení v posledních 500 metrech jsem se odhodlal jen na základě výzvy Ládi Netopila, který dnes běžel pomaleji, takže mě předbíhal až před koncem. Ani přesto jsem mu ale nestačil a v cílové rovince se nechal předběhnout i dalším běžcem, kterého jsem před tím předstihl spolu s Láďou.

Po doběhu jsem měl žízeň, proto jsem se pořádně napil a osvěžil a poté se vydal vyklusat proti směru okruhu. Doběhl jsem až k místu, kde jsem potkal Hynka a doprovodil ho pak ve směru okruhu téměř do cíle. Pak jsme se občerstvili, pozdravil jsem se s dalšími kamarády, a poté odjel s Pavlem do Brna. Průměrné tempo 4:23/km vypadá dost špatně, nicméně myslím, že odpovídá tomu, co jsem mohl očekávat. Závod beru jen jako kvalitní trénink, a setkání s přáteli, nikoliv jako prostředek, jak si "dokazovat" svou výkonnost a jak se porovnávat s jinými běžci. Věřím, že čas k soutěžení ještě přijde, ale vše má svůj čas. Sice mě trošku mrzí, že neudržím trend v žebříčku TEC, nicméně nepředpokládám, že pokles bude nějak fatální. Jedinou nevýhodou závodu je, že výsledky bývají zveřejňovány s větším zpožděním, snad se ale dočkáme. :-)


Návrat na přehled závodů