Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


31.12.2011 Brno - Nový Lískovec - silvestrovský běh cca. 9,4 km

Pořadí: 17. z 55 běžců

Čas: 40:19

Rychlost: 13,99 km/hod (4:17 na km)

Průměrná TF: 175,4 tepů/min

Profil: nejprve cca. 200 metrů do kopce, poté 8 okruhů s mírně zvlněným profilem (převýšení cca. 10 metrů na kolo) a poté doběh 200 metrů z kopce, smíšený suchý podklad (asfalt, hlína)

Počasí: cca. 4 stupně, slunečno

Rozložení tempa maratonu a tepovky - čas na km a tepů za minutu:

  

Mým posledním závodem roku 2011 se stal Silvestrovský běh v Novém Lískovci, který se konal v blízkosti paneláku, kde bydlím. Silvestrovských běhů jsem se zde zúčastnil v letech 2007 a 2008, přičemž v obou případech byl hlavní problém s nesprávně uvedenou délkou závodu. I letos jsem tento problém očekával, a to hlavně z důvodu nutnosti změny trati kvůli výstavbě sportovního centra v areálu Plachty, přes který probíhal závod. Závodu jsem se zúčastnil hlavně kvůli možnosti setkání s kamarády, protože od výkonu jsem si nic nesliboval. Jednak jsem po úspěšné sezoně v běžeckém útlumu, dále mé stravování v posledním týdnu bylo velmi nezdravé a konečně jsem chtěl překonat 4800 km v tomto roce (400 km měsíčně), k čemuž mi chybělo ještě nemálo kilometrů, které jsem naběhával v posledních dnech tohoto roku. Na Silvestr mi zbývalo ještě 22 km, proto jsem dal 7,4 km ráno, pak 3,2 km v rámci rozklusu, poté následoval závod (měl být na 7 km) a zbytek jsem chtěl překonat v rámci výklusu. Bylo velmi příjemné počasí, proto jsem se rozhodl startovat opět jen v tričku a trenkách, což se ukázalo jako dobrá volba, neboť na slunci bylo kolem 10 stupňů. Závodu se zúčastnili jen muži, protože ženy a děti běželi už v předchozích bězích. Zúčastnilo se nás 55, z toho i několik mých kamarádů.

Prvních 200 metrů vedlo do prudkého kopce, rozhodl jsem se ale přesto vyběhnout rychle a na začátek okruhu doběhl na 6.místě. V první části okruhu, která měla dva prudší krátké výběhy do kopce, jsem se udržel na tomto pořadí, v druhé části, která vedla s kopce, mě pak předběhlo několik lidí. Tepovka se dostala na hodnotu kolem 180 a tempo bylo poměrně rychlé. Hned na konci 1.okruhu jsem viděl, že pořadatelé opět uvedli nesprávnou informaci a že závod nemá 7 km, ale výrazně více (měl 9,4 km). Viděl jsem, že mé tempo z prvního kola je neudržitelné, proto jsem o něco zpomalil. Někdy ke konci 3.kola mě doběhli dva běžci, v jejichž blízkosti jsem běžel celé další kolo. Do kopce jsem je předběhl, ale při klesání na konci 4.okruhu se mi vzdálili a už jsem neměl šanci je doběhnout.

Druhou polovinu závodu jsem běžel osamoceně, bez jakékoliv změny v pořadí. Pouze jsem občas předběhl pomalejší běžce o 1-2 kola a ke konci byl vítězem předstihnut o 1 kolo. Jediným překvapením pro mě bylo, že jsem v polovině 7.kola předběhl o kolo i svého kamaráda Huga, který se trápil, jinak jsem ale jen těžko hledal motivaci ke zrychlování v posledních kolech, naopak jsem postupně zpomaloval, i když má tepovka klesala, v posledním kole dokonce pod 170. Teprve při prudkém klesání v posledních 200 metrech jsem zkusil výrazněji zrychlit a doběhnout tak do cíle. Pravdou ale je, že příliš rychleji bych v posledních kolech běžet nedokázal, neboť kromě celkové únavy a demotivace se též objevilo krátkodobé zahlenění, vyvolávající i potřebu smrkání a chvílemi i dávení. Do cíle jsem doběhl na 17.místě v čase 40:19, což znamená průměrné tempo cca. 4:17/km.

Po závodu jsem se vyklusal dalších 2,5 + 1 km a celkem tak překonal vysněnou hranici 4 800 km (celkem jsem v tomto roce uběhl 4 803 km). Byl jsem rád, že jsem se zúčastnil, protože jsem i po závodě pohovořil s více kamarády, dobře se proběhl a překonal i zmíněnou metu. Pokud se jedná o průměrné tempo, tak zprvu nevypadalo příliš příznivě, nicméně pokud jsem porovnal svůj výkon s výkony na závodech Triexpert cupu, tak jsem zjistil, že jsem skončil o místo lépe, než odpovídalo mému postavení v žebříčku, a kromě toho zaběhl lépe než na většině letošních závodů (tempo bylo obdobné jako v Obřanech 29.6., ale přitom bylo dosaženo na náročnější trati). Myslím tedy, že i s ohledem na okolnosti mohu být s výsledkem spokojen.

Přestože se mi v roce 2011 nepodařilo dosáhnout všech cílů, které jsem měl, tak jsem s touto sezonou spokojen. Děkuji Bohu za to, že jsem mohl při závodech i jinde strávit příjemný čas a že mi i pomocí běhu pomohl zvládnout nelehké životní situace, které jsem prožíval. Věřím, že i v dalších letech mi bude běh pomáhat, a že prostřednictvím běhu budu schopen i já pomáhat dalším lidem!


Návrat na přehled závodů