Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


5.7.2012 Uherské Hradiště (liga družstev) 10 km

Pořadí: 9. ze 16 běžců (14 doběhlo)

Čas: 41:13,86

Rychlost:  14,55 km/hod (4:07 na km)

Průměrná TF:  183,9 tepů/min

Profil: 400 metrová dráha

Počasí: cca. 30 stupňů, jasno

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

           

Dalším závodem byla ligová desítka na dráze, které jsem se kvůli dlouhodobě horkému počasí dost bál. Horko mi bylo už při ranním rozklusu na autobus (1,75 km tempem 5:46), při kterém jsem se dost potil. V autobuse horko přetrvalo a v Hradišti to bylo ještě horší. Sice jsem po příjezdu zašel do sprchy, a vícekrát se políval i pil, ale ani to nepomohlo, protože jsem vždy během 5-10 minut uschl. Poměrně nepříjemné bylo i to, že nás rozhodčí nechali déle než 10 minut čekat na rozpálené dráze, než závod odstartovali, protože měli jakési problémy s časomírou, které se nakonec ukázaly jako významné. Zvažoval jsem, jak závod rozběhnout, a rozhodl se rozběhnout tempem těsně nad 3:40 a pak se řídit dle pocitů a tepovky. Důvodů, proč toto udělat, jsem měl více, ale hlavně jsem to chtěl zkusit.

Hned po startu se oddělila pětičlenná skupina, která se nám vzdalovala, za ní pak byla cca. čtyřčlenná skupina, za kterou jsem byl já, avšak zdálo se mi, že běží pomalu, proto jsem se rozhodl ji předběhnout a roztrhat ji hned v úvodu. Za mnou se vyvezl týmový kolega Pavel Hověžák, zbytek se držel dál. Po 2 km jsem si vzal první kelímek s vodou, který jsem použil na polévání, ale musel zpomalit, proto mě po 2,2 km Pavel předběhl a krátce na to i utekl. Tepovka byla dost vysoko, i když někde na 3.-5.km klesalo tempo i tepovka. Předbíhali mě pak někteří závodníci, ale neměl jsem úplně přehled, kdo o kolo a kdo normálně. Po 5.km jsem vzal láhev s vodou a pořádněji se polil, což pomohlo ke zrychlení, zejména pak proto, že jsem chtěl předběhnout dva lidi, o kterých jsem si myslel, že jsou na tom kolově stejně jako já (a také dle asistenta našeho týmu byli). To se mi po 6.km podařilo, avšak tepovka poté opět začala růst někam ke 190, což bylo neudržitelné. Na 7.km jsem znovu vzal láhev se zbytkem své vody a polil se a poté jsem se už jen snažil nějak doběhnout do cíle, s občasným vzetím kelímku. Všiml jsem si, že měřiči ukazují chybný počet kol do konce, ale já věřím vždy více svým měřením a nenechal se zmást. Ke konci jsem se snažil doběhnout jednoho borce přede mnou, ale to se mi nedařilo, pravděpobně však dle výsledků musel být o kolo za mnou, možná i přede mnou, kdo ví? Asi 80 metrů před cílem jsem měl jakousi krizi, zamotala se mi hlava a kolega z týmu běžící o 20s za mnou říkal, že měl dojem, že spadnu, ale podařilo se mi to překonat a doběhl jsem poměrně vyčerpán do cíle. Čas 41:14 byl dost špatný, ale průměrná tepovka 183,9 byla naopak dost vysoká, mnohem vyšší než při osobáku a vlastně nejvyšší ze všech desítek v historii. Tušil jsem, že jsem doběhl na rozmezí bodů, tipoval jsem 10.-11.místo.

Už před doběhem jsem si všiml, že někteří běžci běželi o kolo míň, pořadatelé to však vyřešili po několika hodinách dost šalamounsky a to tak, že je nediskvalifikovali, ale dopočetli jim podle jakéhosi vzorce čas, který by dosáhli, kdyby běželi ještě kolo. Také manipulovali se skutečně zaběhnutými časy, například kolega na 3.místě má ve výsledcích čas 36:54, když si je jistý, že zaběhl 37:04, další člověk měl rozdíl ještě větší. Kolegové jsou též zcela přesvědčeni, že jeden vyškovský běžec mající výsledek těsně pod 39 minut, běžel dle jeho slov za cca. 43 minut, a že tedy mu uvedli výsledky minimálně o 1-2 kola dříve, ale protest náš tým nedával, protože by to neovlivnilo celkové pořadí družstev. Každopádně, můj výkon byl změřen správně, a dle pořadí jsem doběhl na 9.místě ze 16 lidí, takže jsem získal celé 2 body, což mohu považovat za úspěch.

Po závodu jsem se pořádně umyl a napil, vyklusal 10 minut, osprchoval se a zajel s příbuznými k nim domů na návštěvu. Tam jsem se vícekrát napil, najedl, a pak odjel zpět na stadion, protože mi bylo řečeno, že možná ve 14:30 poběžím štafetu 4x100 metrů. I tak mě překvapilo po návratu na stadion, že štafetu opravdu poběžím, neboť naše družstvo nominovalo 4 štafetové týmy, neboť bylo jisté, že i poslední tým získá 2 body, doběhne-li do cíle. Komentář je zde


Návrat na přehled závodů