Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


18.7.2012 Triexpert cup - Palackého vrch 5 km

Pořadí: 38. z 245 běžců (243 doběhlo)

Čas: 19:21

Rychlost:  15,50 km/hod (3:52 na km)

Průměrná TF:  183,9 tepů/min

Počasí: cca. 25 stupňů, slunečno

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

     

Mým dalším závodem byl závod Triexpert cupu na 5 km, který probíhal na novém stadionu na Palackého vrchu. Závodů TEC jsem se v minulých letech účastnil pravidelně, ale letos jsem běžel poprvé, neboť pracuji v odpoledních a večerních hodinách a dovolenou jsem ochoten si kvůli běhu vzít jen výjimečně, právě kvůli dráhovým závodům. Pětku jsem letos v květnu a začátkem června výrazně vylepšil, z loňských 19:02, na letošních 18:20,4, zaběhnutých na atletické lize ve Vyškově. Tento výkon se nicméně zcela vymykal všem mým předchozím i následujícím pokusům a navíc jsem se po úspěšném jaru dostal do pochopitelného útlumu, a proto jsem další vylepšení na tomto závodu nemohl očekávat. Trochu mě zaskočilo i teplo, neboť v poslední dny bylo v Brně zataženo a velmi příjemně, ale v den závodu se vyjasnilo a oteplilo, což mi nevyhovuje. Navíc jsem nakonec měl celkem náročný den a i kvůli podpoře kamaráda v předchozím rozběhu neměl ani čas na rozběhání, avšak i přesto jsem chtěl zkusit rozběhnout na čas právě kolem 18:20 a pak podle potřeby případně mírně zpomalit.

Průběh samotného závodu je vidět z grafů výše, dostal jsem se rychle s tepovkou nad 185, a i když jsem se snažil, tak tempo postupně mírně klesalo, nakonec jsem měl nejvyšší průměr tepovky v historii (183,9), avšak čas byl 19:21, tedy o 61 sekund pomalejší než ve Vyškovu. Při závodu jsem se přehříval a měl i menší žaludeční problémy (pocity na dávení), zřejmě v důsledku méně vhodné odpolední stravy. Pak jsem se vyklusal a s dvěma kamarády a taťkou, který se na mě byl podívat, opustil stadion. Původně jsem svůj výsledek hodnotil jako špatný, nyní ho ale hodnotím jako přiměřený všem okolnostem. Ostatně, byla to má 10.nejrychlejší pětka v historii a můj 2.nejlepší výsledek na všech závodech Triexpert cupu dle žebříčku TEC. Skončil jsem na 38.místě, tedy na konci první šestiny pole, což též nelze hodnotit jako tragicky. Průměrné tempo nakonec bylo o maličko lepší než průměrné tempo aktuálního osobáku na 10 km, takže závod mohu brát i jako trénink na delší běhy, přičemž jako příznivě hodnotím i to, že tělo utáhlo závod při vysoké TF, a pouze tempo tomu neodpovídalo.

Velmi se těším, až budu běhat závody za mnohem chladnějšího počasí, než bylo dnes. Jsem ale rád, že jsem dnes mohl pomoci kamarádovi Hynkovi k jeho nejlepšímu výkonu v tomto roce, a také, že na závod přišel můj taťka, a také můj kamarád Pavel, kterého jsem si ale moc nevšímal, což mě mrzí. Také setkání se Sváťou a dalšími lidmi bylo fajn. Pokud se jedná o mou výkonnost, tak je vidět, že i v pro mě nepříznivých okolnostech výkon je celkem uspokojivý, takže jediné, co potřebuji, je smířit se s tím, že nejsem robot, abych dokázal běhat osobáky na každém závodu. Na druhé straně bych rád ještě dobré závody zaběhl, třeba znovu na lize v prolínací soutěži o postup do 1.ligy (9.9.). Snad se mi to i povede. :-)


Návrat na přehled závodů