Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


13.8.2008 Popůvky 8,0 km

Pořadí: 97. ze 111 běžců

Čas: 42:29

Rychlost: 11,30 km/hod (5:19 na km)

Profil: převážně lesní cesty, prvních cca. 0,5 km prudce do kopce, poté cca. 4 km zvlněný profil s převažujícím stoupáním, dále cca. 3 km klesání (místy poměrně prudké) a posledních 500 m rovina

Počasí: cca. 20 stupňů, polojasno

Protože spojení do Popůvek není příliš dobré a protože jsem se zdržel z důvodu vyřizování určitých záležitostí, zjistil jsem, že není možné, abych se pomocí MHD dostal na místo včas. Naštěstí ale bydlím v Novém Lískovci, jen 5,1 km od místa závodu, takže jsem se rozhodl dopravit během. Běžel jsem průměrnou rychlostí 6:07/km s tepovou frekvencí mezi 155-160 tepů/min. Na místo závodu jsem dorazil více než čtvrthodiny před startem, avšak těch 5,1 km bylo v závodě znát. Obvykle se totiž před startem nerozběhávám, avšak tentokrát jsem k tomu byl donucen. :-) Abych ale příliš nevychladl, rozhodl jsem se ještě krátce vyklusat před startem, avšak než byl závod odstartován, klesla má frekvence na cca. 100 tepů/min.

Prvních cca. 500 metrů vede do prudkého kopce. Tuto část jsem vyběhl v pohodě, navíc při rozumné tepové frekvenci (kolem 175/min). Poté následoval úsek po rovině a s mírným klesáním, na kterém mě předběhla většina běžců, která byla po výběhu do kopce za mnou. Dále trať vedla převážně do mírněho kopce, s krátkými úseky klesání. Opakovaně jsem viděl, že zatímco při běhu do kopce jsem běžcům přede mnou stačil, a dokonce jsem některé předběhl, při běhu z kopce se mi nedařilo udržet tempo. Navíc mi vadilo, že tentokrát nebyly na trati umístěny kužely pro označení jednotlivých km, pomocí kterých je možné upravovat své tempo. Tentokrát jsem ale naštěstí běžel v dohledu běžců přede mnou i za mnou, takže jsem tempo mohl odhadovat pomocí nich.

Do nejvyššího bodu trati jsem dorazil poměrně v pohodě, nicméně v jeho blízkosti byl křídou označen první mezičas, na kótě 4 km. Zjistil jsem, že můj mezičas 21:55 je dost špatný, protože má rychlost byla 5:28/km, zatímco obvykle běhám na závodech rychlostí kolem 5:00/km. Pravdou sice je, že jsem dvakrát musel téměř zastavit, když jsem se na první části trati vyhýbal projíždějícím autům v protisměru, nicméně toto nemůže tak pomalé tempo vysvětlovat.

Další 3 km vedly z kopce. Přestoze jsem se snažil běžet rychle, znovu se mi potvrdilo, že z kopce běhat neumím. Má tepová frekvence na nejprudších úsecích byla kolem 160 tepů/min, a přesto jsem nedokázal zrychlit. Naopak jsem se bál, abych nespadl. Postupně mě předběhli tři běžci, z nichž dva se výrazně vzdálili. Na 6.km jsem měl mezičas 32:10, tedy tyto dva km jsem běžel v průměru za 5:08/km.

Teprve posledních několik set metrů vedlo po rovině. Protože jsem viděl jednoho běžce před sebou, který mě o 5-10 minut předtím předběhl, rozhodl jsem se zrychlit, což se mi podařilo. Tepová frekvence vzrostla na cca. 185/min a tohoto běžce jsem předběhl asi 300 metrů před cílem. Protoźe jsem se mu poté výrazněji vzdálil a protože už nikdo přede mnou nebyl, poslední metry jsem běžel uvolněněji, při frekvenci cca. 175/min.

Celkově jsem trať uběhl za 42:29, tedy průměrnou rychlostí 5:19/km. Toto tempo je mým nejhorším výsledkem v sezóně, nicméně bylo částečně ovlivněno i náročným profilem trati. Oproti loňskému závodu na této jsem se zlepšil o 3:02, nicméně přesto nemohu být příliš spokojen a to tím spíše, že za mnou doběhlo jen 14 závodníků.

Po doběhu jsem se pořádně napil, vypil jsem 3 kelímky vody, a poté se vydal pomalým během zpět domů. Běžel jsem velmi pomalu, rychlostí 6:38/km, při tepové frekvenci kolem 150-155/min. Tato rychlost je ale podle mého názoru pro regenerační běh vhodná. I tato fáze byla pro mě nová, protože po závodu vyklusávám jen velmi ojediněle.

Příští týden se koná předposlední závod LBP, přičemž poslední závod proběhne poté až za měsíc v Blažovicích. Uvidíme, zda pro mě bude časově možné, abych se aspoň jednoho z těchto závodů zúčastnil. Bylo by to dobré s ohledem na pravidla LBP, do kterého se započítává 12 nejlepších výsledků, avšak já se dosud zúčastnil jen 11 závodů, ale zatím nevím, zda mi to vyjde ...


Návrat na přehled závodů