Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


10.10.2012 Pardubická desítka na dráze 10 km

Pořadí: 20. z 49 běžců

Čas: 39:13,26 (3.nejrychlejší desítka v historii včetně tréninků a Hamburgů; nejrychlejší oficiální závod)

Rychlost:  15,30 km/hod (3:55 na km)

Mezičas 5 km: 19:21

Průměrná TF:  174,1 tepů/min

Počasí: 11 stupňů, zataženo

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

     

Mým dalším závodem se stal závod na 10 km na dráze v Pardubicích. Závodu jsem se zúčastnil proto, že jsem shodou okolností měl ve stejný den důležitou pracovní schůzku v Hradci Králové, a také proto, že jsem zatím měl oficiální osobák na 10 000 m jen 41:13, neboť jsem si dříve neuvědomoval, že 10 000 m dráha je jiná disciplína než 10 km silnice, a proto mi výkon z Běchovic v Moravské Slavii do ročenky nedají. Věděl jsem, že jsem v posledních týdnech toho naběhal dost intenzivně, konkrétně 2-3 závodní dny týdně, byť s relativně menší kilometráží (i tak necelých 120 km týdně) a že ani mé stravování není zcela v pořádku (ostatně mám o 2,5 kg více než při maratonu v Ostravě před pár týdny), ale chtěl jsem to i tak zkusit. V optimálním případě jsem si představoval zaběhnout čas kolem 38:20 (tempo 3:50/km), čímž bych o pár sekund překonal tréninkový osobák, avšak jako realistický jsem si vytýčil cíl zaběhnout pod 40 minut, byť vypadal jako málo ambiciózní. Obchodní jednání v Hradci dopadlo celkem dobře, po obědě jsem se pak vydal do Pardubic a doběhl na místo prezence, s předstihem 2 hodiny před startem rozběhu. Už předtím jsem běhal, v Brně cestou na vlak, i v Hradci cestou na jednání a zpět na vlak. Závod se skládal ze tří rozběhů, první se startem v 15:00, druhý se startem v 16:00 (určený pro běžce s časem nad 40 minut) a třetí se startem v 17:10 (určený pro běžce s časem pod 40 minut). První rozběh bych nestihl, protože jsem dorazil těsně před jeho startem a navíc jsem zřejmě kvůli nevhodné stravě musel několikrát za sebou navštívit toaletu, pak se samozřejmě i převléknout, rozklusat a podobně. Zúčastnilo se ho jen 8 lidí, avšak tři nakonec byli rychlejší než já, z toho dva relativně těsně. V druhém rozběhu skutečně měli všichni čas nad 40 minut, takže jsem startoval až v třetím rozběhu, kde většina lidí měla výrazně vyšší výkonnost než já. Při rozklusání jsem se necítil úplně dobře, a proto jsem se rozhodl rozběhnout na své poměry dost konzervativně s tím, že uvidím, co se bude dít. Konkrétně se jednalo o to, že tentokrát zkusím od začátku běžet tempem 3:50/km (a ne rychleji) a pokusím se ho udržet co nejdéle. Počasí mi jinak vyhovovalo, bylo konečně relativně chladno a zataženo.

Hned po startu jsem se ocitl téměř na posledním místě, přičemž první dvě kola jsem musel vědomě brzdit, abych je nepřepálil, což se mi podařilo. 2 km jsem měl za 7:41,9, avšak přestože jsem měl nízkou tepovku, tak mi to moc neběželo a začal jsem mírně zpomalovat. Problémem též bylo, že v tomto rozběhu jsem neměl žádného rovnocenného soupeře, protože naprostá většina lidí byla výrazně rychlejší než já, a zbytek byl pomalejší, když jsem jen někde kolem 3.km předběhl jednoho člověka, který šel přede mě pár set metrů po startu, ale pak si jen všímal, jak mě někteří předbíhají o jedno či více kol (vítěz mě nakonec předběhl 4x). 5 km jsem měl za 19:21 a v ten okamžik jsem již vzdal, že bych snad mohl zaběhnout pod 38:27, neboť by to vyžadovalo druhou pětku pod 19:06, což jsem viděl jako utopii.

Dekoncentrace a potřeba smrkání způsobily, že jsem šestý kilometr výrazně zpomalil a i když jsem se pak snažil zrychlit, tak bylo po 7,5 km jasné, že nedám čas ani pod 39 minut, přesto jsem se snažil závod důstojně dokončit. Bylo zajímavé, že i tentokrát jsem se hodně potil, přestože bylo chladno, takže jsem si vícekrát musel utřít pot, aby mi nestékal do očí. 9.km byl nejpomalejší (za 4:02), avšak mezičas 35:20 dával šance zaběhnout lépe než Hamburg před týdnem, který jsem měl za 39:23 (jednalo se o 3.nejrychlejší desítku historie). V posledním kilometru jsem tedy postupně zvyšoval úsilí i tempo, což bylo povzbuzeno i tím, že jsem slyšel, že pár desítek metrů za mnou je člověk, který má stejně kol, a který by mě mohl ještě předstihnout (nakonec byl za mnou o 7 sekund). Zajímavé je, že v posledním kole jsem běžel nejrychleji v celém závodě a přitom tepovka paradoxně klesla, což je divné. Doběhl jsem nicméně v čase 39:13,26, s čímž jsem spokojen. V rozběhu jsem byl na 17.místě z 21 lidí (pokud si to pamatuji správně), celkově pak na 20.místě z 49 lidí. Průměrná tepovka byla jen 174,1/min, tedy výrazně pod anaerobním prahem. Z tohoho a hlavné z toho, jak výrazně jsem byl schopen v posledním kole zrychlit, což se mi málokdy stává, mám dojem, že jsem se asi při závodu poněkud "flákal", přesto jsem ale běžel o dvě minuty rychleji než v Uherském Hradišti, i když o 46 sekund pomaleji než při nejrychlejším tréninkovém osobáku. I tak se ale jednalo o třetí nejlepší výkon historie.

Po doběhu jsem se vyklusal, napil se, jen částečně převlékl a doběhl na vlak, který mi pár minut poté jel do Brna. Tam jsem též pár kilometrů klusal, než mi jel trolejbus, celkem jsem tak za den naběhal 36,4 km. Myslím, že celý den se vydařil, a to přesto, že objektivně nelze hodnotit můj čas jako nějaký skvělý. Ostatně, důležité je, že už po několikáté za sebou jsem byl schopen i v únavě běžet výrazněji pod 40 minut, z čehož usuzuji, že by toto tempo mohlo být dobrým základem nejenom pro 15 km a půlmaratony, ale i pro následné delší pokusy (25 km či 30 km, případně i maraton). Pokud se jedná o desítku, tak při Hamburcích příště do toho zkusím jít agresivněji a uvidím, k čemu povede takový přístup. Někdy pak bude dobré zkusit desítku po vícedenním odpočinku, abych viděl, jak se toto projeví. Též věřím, že ranní závody pro mě budou lepší než závod podvečerní, kdy vzniká problém se stravováním v průběhu dne. S ohledem na všechny okolnosti věřím, že dnešní čas byl dobrý, i když bych považoval za neúspěch svého podzimního běhání, kdyby se mi aspoň na Hamburgu nepodařilo pod těch 38:27 dostat ...


Návrat na přehled závodů