Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


20.4.2013 Pardubický vinařský pulmaraton (otevřené mistrovství ČR)

Pořadí: 193. z 1130 klasifikovaných běžců (51. z 57 v kategorii MR mužů, z nichž 56 doběhlo)

Čas: 1:27:12

Rychlost: 14,52 km/hod (4:08 na km)

Průměrný tep: 174,0 tepů/min

Profil: 3 okruhy centrem Pardubic, silnice, velmi mírně zvlněný

Počasí: cca. 10 stupňů, zataženo, místy slabší vítr

Rozložení tempa (čas na km) a tepové frekvence (tepů/min):

   

Mým dalším závodem se poněkud nečekaně stal závod MR v půlmaratonu, s kterým jsem vůbec nepočítal, neboť jsem už od zimy věděl, že kvalifikační limit 1:20 nemohu zaběhnout a to tím spíše, že se mi na jaře zatím nedařilo. Na PIM půlmaratonu před 14 dny jsem sice měl relativně slušných 1:29:10, ale jinak jsem měl nepříliš dobré výsledky i na Hamburcích (před týdnem 10 km za 40:49), i když i na nich jsem zaznamenal postupné zlepšení od pro mě běžecky nepříznivého zimního období. Situace ohledně MR se změnila až ve čtvrtek ráno, kdy jsem zjistil, že do závodu bylo zařazeno více běžců nesplňujících limit. Vznesl jsem tedy dotaz na ČAS, načež mi bylo ve čtvrtek odpoledne odpovězeno tak, že jsem byl dopsán do závodu, i když jsem o toto vůbec nežádal. Předtím jsem přitom v poledne absolvoval poměrně náročný trénink za teplého poledního počasí, který mě poněkud vyčerpal. Uvažoval jsem, jak se k nové skutečnosti postavit, ale v pátek jsem se musel věnovat hlavně pracovním povinnostem, takže jsem rozhodnutí nechal až na dnešek ráno. Spát jsem šel až v půl jedné a navíc jsem v pátek nejedl vůbec předzávodně, spíše naopak (zaznamenal jsem mimo jiné 181g tuku ve stravě - tento týden eviduji jídelníček). Dnes ráno jsem se vzbudil velmi unavený, dokonce mě i bolely nohy a měl jsem špatnou náladu. Chtělo se mi akorát tak zůstat v posteli a samozřejmě nikam nejet. Ranní hmotnost jsem měl opět poměrně vysokých 66,3 kg. Špatné pocity přetrvaly i po snídani, změřil jsem si proto raději i teplotu, ale naměřil jsem jen 36,9 stupňů. Ještě v půl osmé (20 minut před odchodem) jsem myslel, že nikam nepojedu, ale pak jsem se rozhodl si udělat do Pardubic běžecký výlet, všemu navzdory. Abych se trochu probral, tak jsem se rozhodl zkusit na nádraží doběhnout (5,63 km) a tím vyzkoušet, zda jsem běhuschopný. Venku mi bylo kupodivu lépe a běželo se mi i s batohem dobře, tak jsem se rozhodl, že do Pardubic nejenom pojedu, ale také si tam zaběhám.

Při cestě vlakem a pak i na nádraží jsem musel navštívit WC kvůli velké potřebě, ale naštěstí se pak trávení ustálilo (už jsem pak až do závodu, který startoval v poledne, nic nejedl) a při závodu jsem problém neměl. Během cesty jsem mluvil s kamarádem, který běžel dnes půlmaraton v Brně, a napsal si pár zpráv s dalšími kamarády, a početl si i v časopisu Run, který jsem si koupil. Na místo registrace jsem doběhl v cca. 10:40, tedy 5 minut před uzávěrkou. Oproti plánu jsem se tam ale zdržel asi 15 minut, protože jsme tam povídali o limitech s delegátem ČAS, který si všiml, že se registruji. Diskuse to byla podnětná, nicméně do šaten jsem dorazil až kolem jedenácté, tedy hodinu před startem. I když jsem byl rozhodnut, že si jdu jen volně zaběhat a pobavit se s přáteli, tak jsem si najednou uvědomil, že běžím mistrovství republiky a začal jsem být velmi nervozní. Dvě startovní čísla s osmi svorkami jsem na tričko připevňoval asi 15 minut a i ostatní úkony mi trvaly dost dlouho, ale před půl dvanáctou jsem konečně skončil, navštívil ještě WC a odevzdal věci do úschovny. Pak jsem se byl proběhnout do parku, bylo velmi příjemné počasí (chladno a zataženo, ale bez deště). Přesunul jsem se pak k místu startu, kde jsem opět navšívil WC, tentokrát ToiToiku a vzal s sebou malou láhev vody, ze které jsem se vícekrát napil a osvěžil si obličej. Potkal jsem několik kamarádů, hlavně Slava, se kterým jsme se postavili na start. Nervozity jsem se postupně zbavil a než jsem začal být nervozní těsně před startem, tak závod pro mě nečekaně odstartoval, o dvě minuty dříve, než bylo v propozicích. Na hodinkách jsem nastavil kontrolní pípání po 4 minutách, byť bylo jasné, že tempo 4:00/km nemohu udržet.

První dva kilometry jsem rozběhl celkem svižně a snažil jsem se i na 3.km, ale zde mě zmátl chybně umístěný kilometrovník, který ukaźal, že jsem 3.km běžel za 4:21 místo správného 4:00/km. Tato skutečnost mě poněkud rozhodila, a než jsem si uvědomil, že je to opravdu chyba značení, tak jsem výrazněji zpomalil a do původního tempa se již nedostal. Přibližně od 5.km jsem se snažil držet tep kolem 175-176, což se mi dařilo, avšak tempo bylo již pomalejší. 10 km jsem měl ale za slušných 40:57, tak se dokonce objevila šance, že bych snad mohl zaběhnout podobně jako loni, kdy jsem měl tempo půlmaratonu 4:05/km. Iluze skončila na začátku 3.kola (po 14 km), kdy se mi nedařilo držet tepovku, i když jsem se pocitově snažil rychlost udržet. Menší problém byl v tom, že občerstvovací stanice byly jen na 8. a 15.km, kde jsem vždy vzal jeden kelímek vody, který však byl poloprázdný, ale spíše prostě nohy nechtěly běžet rychleji, i když tep nebyl moc vysoký. Věděl jsem nicméně, že i tak zaběhnu slušný čas, tak jsem se snažil vždy aspoň chvíli držet lidí, kteří mě občas předbíhali. Situace se změnila až na konci 18.km, kde mě předběhl kamarád z fora, Petr W., který mě slovně dost jasně řekl, že běžím pod své možnosti, abych se neflákal. I když jsem se ho úplně neudržel, tak jsme v následných 2 km předběhli několik lidí a mé tempo výrazně vzrostlo, i když tepovka překvapivě ne. Po 20.km jsem ale už Petra nechal definitivně utéct a nahlédnutím na hodinky jsem usoudil, že nedám ani čas pod 1:27:00, takže mi k finálnímu finiši chyběla síla i motivace. Jen na cílové rovince jsem jednoho člověka předběhl, nicméně posledních 1,1 km bylo celkem pomalých, přesto jsem dobíhal poněkud unavený a dokonce mi po doběhu trochu tekla krev z nosu.

Zaběhl jsem čas 1:27:12, tedy o 118 sekund rychleji než na PIM a o 58s pomaleji než loni též v Pardubicích. Průměrná tepovka 174,0 byla o 0,1 tepy vyšší než loni a o 1,2 tepy vyšší než na PIM, jinak se ale ještě s dostatečným odstupem drží od ANP, který mám údajně 178. Dnešní půlmaratonský výkon byl dle mých výpočtů mým nejhodnotnějším výkonem tohoto roku ze všech vzdáleností, a pokud se jedná o půlmaraton, tak jsem zaběhl pátý nejrychlejší čas v historii, včetně Hamburgů. Nepovažuji to rozhodně za špatný výsledek, spíše naopak. Navíc ještě více než po PIM se zlepšil potenciál budoucího času, kdybych se dostal s hmotností na podzimních 61 kg, neboť ekvivalent dnešního výkonu je 1:21:26 (viz kalkulátor) Velká rezerva přitom zůstává i v technice, zejména v posledním kole jsem prý nevypadal technicky moc dobře. Otázkou pouze je, zda najdu dostatek motivace a disciplíny, abych si připravil podmínky pro možné zlepšení, třeba i ke zmiňovaným 1:20, i když klíčový je pro mě samozřejmě maraton, s cílem kolem 2:50. Zatím to ale nevidím úplně příznivě.

Po závodu jsem se ještě vícekrát vyklusal a potkal několik kamarádů, což bylo velmi příjemné. Též jsem se pak občerstvil a s jedním z kamarádů odjel vlakem do Brna. I zde jsem kousek klusal, celkem jsem dnes naběhal 41,75 km. Myslím, že se mi běžecký výlet do Pardubic po všech stránkách vydařil, takže jsem rád, že jsem se ráno překonal a do Pardubic se vydal. Mám radost jak z výsledného času, byť to osobák nebyl, tak z chvil strávených s přáteli, z nichž jsem některé ani neznal. :-) A i pokud se jedná o MR, tak jsem neskončil z mužů poslední, což je též fajn. Myslím, že bylo správné, že jsem dodatečné rozhodnutí ČAS přijal, i když jsem o něj neusiloval a i když vedlo k tomu, že jsem na závod jel bez jakéhokoliv ladění formy. Určitě tomu ale napomohlo i pro mě výborné počasí, protože v dešti či naopak na slunci by se mi běhalo hůř. Děkuji všem za podporu a už se těším na svůj 20000.km, který bych měl zaběhnout ve čtvrtek 25.4., nestane-li se něco vážnějšího.


Návrat na přehled závodů