Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


28.9.2008 Běchovice - MR v silničním běhu 10,031 km

Pořadí: 715. ze 1130 běžců

Čas: 50:18

Rychlost: 11,97 km/hod (5:01 na km)

Profil: silnice, zvlněný profil

Počasí: cca. 18 stupňů, jasno (trať převážně na slunci)

V neděli jsem se zúčastnil prvního závodu v Běchovicích v životě. Tomu běhu jsem dal přednost oproti poslednímu závodu LBP v Blažovicích také proto, že jsem ho spojil se sobotní účastí na scrabble turnaji a s návštěvou několika známých v Praze a Pečkách. Počasí bylo velmi pěkné, i když pro běh možná až příliš teplé. Závod byl rozdělen do tří běhů, nejprve startovaly ženy, pak muži starší než 40 let a nakonec mistrovská kategorie, spolu s kategorií mužů do 40 let. Vzhledem k věku jsem se tedy zúčastnil posledního běhu. Cíl jsem si dal běžet na čas kolem 50:00 s tím, že tempo přizpůsobím momentální situaci na trati.

Po startu mi trvalo několik vteřin než jsem se dostal na startovní čáru, nicméně silnice byla dost široká, a proto se běžci poměrně rychle rozestoupili tak, že bylo možné plynule běžet. První kilometr jsem měl za 4:55, druhý za 4:56, třetí za 5:00, čtvrtý za 5:01 a pátý za 5:02. Zejména první dva kilometry jsem běžel vědomě pomaleji, takže jsem byl skoro na posledním místě z příslušného běhu, avšak později jsem začal pomalu předbíhat některé běžce, kteří přepálili tempo. Problémem bylo ale opět mé nachlazení, takže jsem musel hodně smrkat a místy i kašlat. Myslím, že i proto má tepová frekvence byla vyšší, než by odpovídala tempu. Zpočátku se pohybovala kolem 175/min a později kolem 165-175/min. Mezičas na 5.km byl 24:52, takže jsem běžel podle plánu.

Šestý kilometr vedl mírně do kopce (sklon kolem 1,5%). I když jsem myslel, že držím dobré tempo, což jsem usuzoval i z toho, že jsem předběhl asi 2 běžce před sebou, došlo ke zpomalení. Tento kilometr jsem měl za 5:11 a mezičas na 6.km 30:03. Tepová frekvence v těchto místech přesáhla 180/min. Sedmý kilometr vedl výrazně z kopce. Snažil jsem se běžet podle tepové frekvence kolem 170/min, což nutně vedlo k výraznému zrychlení. I přesto se jednalo o jediné místo v druhé polovině trati, kde mě předběhli asi 3 běžci. Tento kilometr jsem měl za 4:42, avšak zvýšené tempo vedlo k dalšímu problému, kterým bylo píchání v boku. Věděl jsem, že tento problém může být způsoben špatným dýcháním, a proto jsem vědomě provedl několik hlubokých nádechů a výdechů do břicha. Toto řešení bylo velmi dobré, protože jsem se po několika desítkách metrů píchání do boku zbavil.

Na osmém kilometru se charakter trati výrazně změnil, protože začalo dlouhé 2 km stoupání s převýšením 60 metrů. Sklon nebyl příliš velký (na tratích LBP jsou některé úseky prudší), ale přesto se i s ohledem na teplé počasí odrazil v tempu. Věděl jsem, že kopce mám natrénované, takže bych mohl mít oproti některým jiným běžcům výhodu. Skutečně, postupně jsem předběhl asi 5-10 běžců, avšak přesto mé tempo výrazně pokleslo. Osmý kilometr jsem měl za 5:18 a devátý za 5:23. Mezičas na 9.km byl 45:26, takže bylo jasné, že cíl uběhnout 50:00 není možné splnit. Tepová frekvence byla kolem 185/min. Poslední kilometr vedl nejprve do kopce a poté mírně z kopce. Nejprve mě předběhl jeden závodník, avšak díky zvýšenému tempu v posledních několika set metrech jsem předběhl jak tohoto závodníka, tak i tři další. Dobíhal jsem s tepovou frekvencí 194/min, tedy blízko svého maxima. Posledních 1031 metrů jsem uběhl za 4:48 a celkový čas byl 50:18.

Po doběhu jsem od pořadatelů dostal vodu. Chvíli jsem byl vyčerpán, ale po napití jsem byl schopen se chůzí přemístit do školy, kde jsem dostal ještě horalku a kde jsem měl možnost se převléci a vysprchovat. Sprcha studenou vodou mi přišla velmi vhod (pozn. tekla i teplá, ale neměl jsem chuť ji použít). I když se mi nepodařilo překonat čas 50:00, jsem s výsledkem spokojen. Na závodu se mi také líbilo povzbuzování diváky na trati, i když jsem čekal ještě lepší atmosféru. S některými věcmi jsem byl spokojen méně, přesto ale tento závod byl pro mě velmi pěknou a neocenitelnou zkušeností. Jsem rád, že jsem se ho mohl zúčastnit.

Pokud mohu zhodnotit letošní sezónu, myslím, že byla pro mě celkem úspěšná. Zúčastnil jsem se 14 závodů, z nichž všechny jsem doběhl. Sice se mi nepodařilo výrazněji zlepšit osobní rekord na 10 km, avšak zlepšily se mé vytrvalecké schopnosti, které se projevily i uběhnutím půlmaratonu v tréninku. Také se mi vyhnula zranění, za což jsem rád. Pokud to bude možné, pak bych na některém závodu chtěl zkusit půlmaraton nebo i maraton. Uvažuji, že bych maraton zkusil už za 3 týdny v Praze-Stromovka, ale zřejmě se k tomu ještě neodhodlám. V každém případě bych ale půlmaraton i maraton chtěl nejprve běžet mimo PIM. Atmosféra masových běhu je sice pěkná, nicméně se mi nechce hlásit několik měsíců dopředu, když nevím, jak se budu cítit, nebo pak platit vysoké startovné (u PIM maratonu 1200-1500 Kč), nebo se mi nechce čekat několik minut, než se vůbec dostanu na startovní čáru. Pro prvomaraton proto zvolím raději některý menší závod s tím, že se následně rozhodnu, zda na něj navážu i dalšími závody (případně i včetně PIM).


Návrat na přehled závodů